Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Koriščenje dopusta pred porodniško – NUJNO!

Koriščenje dopusta pred porodniško – NUJNO!

Spoštovani, prosim vas za (pravno) mnenje.

Zaposlena sem za nedol. čas in sredi marca nastopim porodniški dopust. Do tedaj sem “računala” izkoristiti dva tedna letošnjega dopusta (za 2008), kolikor se ga po zakonu dolžna do konca tega koledarskega leta.

Zdaj pa so mi v službi povedali, da mi pripada le sorazmerni del glede na mesece, ki jih bom prebila v službi do nastopa porodniške. Torej dva cela. Pred dvema letoma sem v istem času nastopila porodniški dopust in mi je bilo (pri istem delodajalcu, isto del. razmerje) omogočeno porabiti vseh deset dni (dva tedna) novega dopusta, čeprav mi glede na sorazmerne deleže (še ni) pripadel. Spremembo utemeljujejo z novimi določili ZDR.

Prosim za pojasnilo, ker sem iz različnih virov dobila informacije, da taka praksa ni utemeljena.

Nosečka

Vsaj na hitro v noveli ZDR ne najdem nič, na kar bi delodajalec lahko oprl svojo trditev.
Vprašajte ga, na katerem členu ZDR naj bi bilo to utemeljeno. Naj pove številko člena in besedilo, iz katerega naj bi izhajala njegova trditev. Če podlage dejansko ni, bo to verjetno že zadostovalo. Če bo navedel domnevno pravno podlago, bo treba preveriti, če iz člena, ki ga bo navedel, to dejansko izhaja ali ne.

Hvala za hiter odgovor!

Sklicuje se na črtani drugi stavek 3. odstavka 163. člena ZDR.

Ta se zdaj glasi:

1) Letni dopust je mogoče izrabiti v več delih s tem, da mora en del trajati najmanj dva tedna.

(2) Delodajalec je dolžan delavcu zagotoviti izrabo letnega dopusta do konca tekočega koledarskega leta, delavec pa je dolžan do konca tekočega koledarskega leta izrabiti najmanj dva tedna, preostanek letnega dopusta pa v dogovoru z delodajalcem do 30. junija naslednjega leta.

(3) Delavec ima pravico izrabiti ves letni dopust, ki ni bil izrabljen v tekočem koledarskem letu zaradi odsotnosti zaradi bolezni ali poškodbe, porodniškega dopusta ali dopusta za nego in varstvo otroka, do 30. junija naslednjega koledarskega leta, če je v koledarskem letu, v katerem mu je bil odmerjen dopust, delal vsaj šest mesecev.

(4) Delavec, ki dela v tujini, lahko v celoti izrabi letni dopust do konca naslednjega koledarskega leta, če je tako določeno s kolektivno pogodbo delodajalca.

Vendar pa tukaj nič konkretno ne piše za primer, če je tak delavec delal manj kot 6 mesecev.

Zdaj gre za dilemo, kaj to pomeni v mojem primeru. Po moji laični razlagi moj primer opredeljuje 2. odstavek tega člena.

Še enkrat hvala za hiter odgovor, ker se mi res mudi.

Lp.

nova
Uredništvo priporoča

Sicer nisem pravnik, a vendar mislim, da argumenti vašega delodajalca vsaj na podlagi 163. člena ZDR ne zdržijo.

163. člen ne govori o odmeri dopusta ampak o izrabi dopusta. Nič torej ne pove o tem, da bi vam smeli odmeriti manj dopusta za tekoče leto. če ni druge podlage, da bi vam odmeril manj dopusta, vam pripada celoten dopust za leto 2008.

Tretji odstavek govori o pravici do izrabe neizkoriščenega dopusta v naslednjem letu, ne pa o izrabi v tekočem letu. Torej vam tudi na tej podlagi ne more omejevati izrabe dopusta za leto 2008 v letu 2008. Morda vam lahko omeji izrabo preostalega dopusta za 2008 po vrnitvi s starševskega dopusta v letu 2009. To bi sprememba 163. člena lahko pomenila.

Po mojem mnenju vam na podlagi 163. člena ZDR ne more odmeriti manj dopusta za tekoče leto in vam tudi ne more omejevati izrabe tega dopusta v tekočem letu. Do konca koledarskega leta za vas letos pomeni do nastopa porodniškega dopusta, tako da vam je delodajalec dolžan omogočiti izradbo letošnjega dopusta v tem času.

Za kvalificirano mnenje boste morali vprašati kakšnega pravnika, morda na Inšpektoratu za delo.

Hvala za odgovor. Na MDDSZ so mi svetovali naj si pregeldam Vodnik po pravicah iz dela, kjer jasno in gaslno piše, da nosečki v takem primeru pripada cel dopust, koristi pa ga lahko, kako želi oz. po dogovoru, le da je 2 tedna še v istem koledarskem letu, sicer propadeta.

To vam pišem, da boste vedeli svetovati drugim.

Hvala za informacijo, ki bo hotovo še komu prisšla prav.
Upam, da boste tudi vi zdaj lahko uredili nesporazum s svojim delodajalcem in v miru nastopili svoj starševski dopust.
Pa srečno pri porodu!

Spoštovani, jaz imam podobno situacijo kot Nosečka 2, samo, da smo zdaj v 2010.
Porodniški soopust bom nastopila 12.3, pred tem bom koristila tudi 10 dni letnega dopusta za leto 2010.
Iz kadrovske službe mi pravijo, da v naslednje leto lahko prenesem preostanek dopusta, vendar zmanjšan za 10 dni (dva tedna).
Ampak, je to prav, glede na to, da bom ta zmanjšani del že koristila v 2010.

V Vodniku po pravicah piše takole:
Če je delavec vnaprej seznanjen z datumom nastopa svoje odsotnosti, ki bo trajala več kot šest mesecev v tekočem koledarskem letu, ima torej naslednje možnosti: pred nastopom odsotnosti izrabi celoten tekoči letni dopust; pred nastopom odsotnosti izrabi najmanj dva tedna letnega dopusta, v preostanku pa prenese neizrabljen dopust v naslednje koledarsko let; v kolikor pred odsotnostjo ne izrabi letnega dopusta, bo lahko prenesel v naslednje leto prav tako samo preostanek, zmanjšan za dva tedna

Tale zadnji del: v kolikor pred odsotnostjo ne izrabi letnega dopusta, bo lahko prenesel v naslednje leto prav tako samo preostanek, zmanjšan za dva tedna.
me pa malo moti, ker ne vem ali se to navezuje na dopust, ki je bil sploh nekoriščen, ali na preostanek dopusta, ki je bil v nekem delu že koriščen.

LEpo prosim za vaše cenjeno mnenje..

LP

MAteja

Drugo leto boš koristila dopust zmanjšan za 10 dni v vsakem primeru:če letos teh 10 dni koristiš ali ne.Torej,če imaš npr.25 dni dopusta,jih boš 10 porabila in v drugo leto prenesla 15.Če pa letos ne boš koristila 10 dni, boš imela drugo leto vseeno le še 15 dni.
Ni res,da bi ti od teh 15 dni vzeli še 10, kot pravijo v tvoji kadrovski-če sem prav razumela tvoj post.

Zdravo!Jaz imam isti problem glede dopusta,ker mi ga nočejo odobriti ker ni možno,ker sem bila v bolniški od 1.6.2010 pa porodni dopust pa se mi začne 23.12.2010.Pa sem novembra zaprosila delodajalaca za koriščanje letnega dopusta bar 2 tedna pa ni možno, ker te sem jaz zmožna za delo če bom koristila dopust.Pa bi ga koristila tik pred porodniškim pa nobena verianta ni možno da se naj z zdravnikom zmenim.Zdravnica pa mi je rekla,da je vse možno samo da se naj dogovorim z delodajalcem ampak z njim se da pogovoriti oni trdijo svoje tak da ne vem kam se naj obrnem.Drugo leto pa tak pa bom tak mela novi dopust ki ga bom lahko decembra koristila ko bom prišla iz porodne,tak da stari dopust mi bo potekel. lp.Vesna

Pozdravljeni!Imam vprašanje v zvezi z koriščenjem letnega dopusta, tik pred nastopom porodniškega dopusta.Zaposlena sem za nedoločen čas,v bolniškem staležu od konca julija.Pred tem sem izkoristila 10 dni dopusta,sedaj mi ga je pa ostalo še 19 dni,ki sem ga hotela izkoristiti pred porodniškim dopustom.PD se mi začne 14.02.2011.Tu je pa potem problem,ker mi šefica ne dovoli izkoristiti dopusta,z razlogom da če prekinem stalež ne bodo dobili nikogar,ki bi v času porodniške nadomeščal moje delovno mesto.

Tole se mi zdi čudno. Ne vidim povezave med tem, kdo vas bo nadomeščal med porodniškim dopustom in vašim dopustom.
Za pridobitev subvencije za zaposlitev nadomestnega delavca v času starševskega dopusta je pogoj vaš starševski dopust in ne bolniški stalež.
Gotovo pa je za delodajalca ceneje, da za zadnjih 19 dni pred PD dobite bolniško nadomestilo, ki ga plača zdrvastvena blagajna, namesto, da bi vam plačal dopust, ki vam bo, če ga ne izkoristite pred PD, tako ali tako propadel.
Če se ne motim, obstaja v zakonu o delovnih razmerjih določba, da vam je delodajalec, če vam ne omogoči izkoristiti dopusta, dolžan le-tega izplačati. Preverite v zakonu o delovnih razmerjih, kako je to urejeno, da se boste znali pravilno sklicevati.

Hvala za odgovor!
Med dopustom me ne bo nihče nadomeščal.Mislim,da po treh mesecih ali več bolniškega staleža in med porodniškim dopustom oddelku pripada nadomestilo.Zato mi verjetno ne pusti vmes koriščenje dopusta,ker bi s tem prekinila bolniški stalež in bi spet morali čakati na nadomeščanje.

Kako je pa s koriščenjem dopusta v šolstvu?
Namreč slišala sem, da v času pouka ne moremo porabiti dopusta…, temveč le takrat ko imajo otroci počitnice in mi delavci dopust…ampak sedaj sta mi že 2 kolegici povedali, da sta preden sta šli na bolniško , ki je nastopila pred porodniško, porabili vsaj 10 dni dopusta?

Kako je s tem pri zaposlenih (učiteljih) v šolah?

Najlepša hvala!

Lp

Pozdrav

Moj predvideni rok poroda je 10.8, torej mi porodniški dopust nastopi enkrat 18.7,.
Zanima me poraba letnega dopusta za leto 2012 ki ga imam 37 dni-delam v zdravstvu-sem pa na bolniški že od 6t nosečnosti ( rizična).
Ali lahko jaz prekinem bolniški stalež,ter koristim 37 dni dopusta pred pričetkom porodniške??

Hvala

Pozdravljeni!
Zaposlena sem za določen čas do septembra 2012. 29. 4. imam datum poroda, s 1.4. pa se mi začne porodniški dopust. Zaposlena sem v Osnovni šoli. Zasledila sem, da imam pravico, da pred odhodom na porodniško koristim tudi dopust, in sicer vsaj 10 dni. Ravnateljica mi je rekla, da to nikjer ne piše, in da mi dopust zelo težko da, ker mora potem plačati mene in še tistega, ki me bo nadomeščal. Ali je res, da ji ni potrebno dati dopusta oziroma, da mi ta pravica da koriščenja ne pripada. V šolskem letu nisem koristila še nič dopusta. Je pa rekla, da mi bo napisala papir, da v letu 2012 nisem koristila nič dopusta in ga bom lahko prenesla naprej. Ampak kolikor sem seznanjena od tega ne bi imela nič, in je v mojem primeru kršena pravica do dopusta. Naj pa povem, da sta pred menoj odšli na porodniško dve sodelavki in sicer sta obe dobili 10 dni dopusta. Odšli sta z januarjem in obe sta zaposleni za nedoločen čas. Ali je mogoče v tem kaj razlike?

LP

Živjo,

imam eno vprašanje glede porodniške in dopusta.

Predvidoma 1.6.2016 imam rok, se pravi, da bi s porodniško začela 28 dni prej, t.j. 4.5.2016.

Iz leta 2015 mi je ostalo starega dopusta 10 dni in iz leta 2016 imam še 21 dni novega dopusta.

Zanima me, kaj se mi bolj splača? Da koristim vseh 31 dni pred nastopom porodniške, to bi potem bilo marca ali da del koristim po iztečeni porodniški?

Najlepša hvala za nasvet.

Lep pozdrav,

Urša

Pozdravljeni
29.06.2016 imam rok zaposlena sem za ned.cas
S 1.06.2016. nastopim porodnisko zanima me koliko dni dopusta mi pripada?
Lp

Dober vecer..sem v bol.od samega zactka ko sem zvedla za nosecnost…..z porodniski pricnem 3.10…je mozno da koristim dopust pred porodnisko…saj imam se cel dopust 25 dni?!Mi mora delodajalec ugodit al se lahko prenese?!

Vam pripada ves letni dopust. Tako je odlocilo Sodisce EU za celotno Evropo.

New Report

Close