Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Otroške pravljice in knjigice – katere?

Otroške pravljice in knjigice – katere?

Mene pa zanima katere pravljice berete svojim otrokom. Jaz sem namreč ugotovila kako zelo nasilne so klasične pravljice. Nikoli se nisem tega zavedala, dokler nisem zagledala prestrašenih očk, dokler me ni sin vprašal zakaj pa bo volk pojedel babico, dokler se ni ponoči zbudil z jokom in me vprašal če ni volka…. Nakar smo vse te knjige pospravili in ugotovili, da pravzaprav nimamo kaj brati. Moram rečt, da smo se res potrudili, da bi našli kakšne primerne knjigice. Smo tudi jih – vendar jih je tako malo, da smo se jih že naveličali vedno znova prebirati. Poleg tega je problem ta, da so nenasilne večinoma le knjigice za najmlajše. Moj sin pa je star že 5 let in bi kakšno bolj primerno starosti. Če poznate kakšno fino knjigo ali pa knjigo pravljic, ki so primerne za otroke, mi prosim napišite.

Hvala in lep pozdrav!

tudi pri nas je ta edina nenasilna_ muca copatarica

in kakšne pesmice (ki pa so še iz mojega otroštva

lp

Zbirka o Frančku – tisti zeleni želvi, lepa je tudi knjiga Potamček, bi bila primerna za 5-letnika (zgodba o povodnem konju in njegovi družini), no to imamo zaenkrat doma, kaj več se ne spomnim. Pojdi v knjižnico in povprašaj.

Se pa strinjam da so klasične pravljice nasilne. Mi Rdeče kapice, volka in sedem kozličkov in pdb. še nismo jemali.

nova
Uredništvo priporoča

Te knjige s prigodami Frančka so super. Jaz jih kupujem bratrančku in jih obožuje. Pa tudi poučne so!!

Epta ima zelo lepe, nežne pravljice. Tudi mi smo vse pravljice iz mojega otroštva pospravili na podstrešje. Dovolj mi je bilo nočnega vstajanja zaradi prestrašenih otrok.

Mi “beremo” prigode kužka Pikija, pa medvedka Jaka. Sicer pa imamo nekaj knjigic, ki mu jih jaz prebiram, vendar trenutno še brez večjega odziva. Ima pa dobrih 20 mesecev. Obožuje pa pesmi Cicifuja. :o)))

LP
nika

nika

Tudi meni so Eptine knjige zelo všeč, pa knjige založbe Kres so tudi čudovite.
Klasika je pa Franček, pa Mojster Miha (za našega “mojstra”, ki več pokvari kot popravi ;o)), pa tudi medvedek Jaka, kjer moja dva iščeta, kje so skrite miške…
Sicer smo pa kar stalni gostje knjižnice in če se le da (beri: če mi moja sončka pustita) najrajši kar tam prelistam knjigo, da vidim, če je primerna. Zadnjič so mi bile ful všeč ene knjigice (3), ki so imele narisane podobe med besedilom, da je tudi naša petletnica aktivno sodelovala med branjem – jaz sem brala do slikice, potem je pa ona povedala, kaj je narisano in se mi je zdelo super…

Veselo branje, metka ;o)))

Kosovitja na leteči žlici, Moj prijatelj Piki Jakob, Medved Pu …

Mimogrede, klasične pravljice so resda nasilne za naše oči, so pa potrebne za odraščanje, a takrat, ko jih otrok že zna dojeti, torej v vašem primeru malce kasneje.

Hvala!

Pikija, Jaka in Potamčke znamo že napamet… Frančka pa poznamo le iz videokaset. Nisem vedela, da so tudi knjigice.

Kje pa se dobijo knjige od založbe Kres in od Epte?

Mi smo se prav tako nekaj časa bali volka iz rdeče kapice in sedem kozličkov, sedaj pa so zelo zanimivi(2 leti in 9 mesecev), skoraj je nezanimiva zgodbica ali pravljica, če ni kaj nevarnega vmes in na eni strani dobrih likov na drugi strani zlobnih.
Je pa zanimiva pravljica tudi Mojca Pokraculja, zdi se mi da je kar nekaj živali, pa nič nasilja vmes.
Darja

Mi si jih izposojamo v knjižnici. Frančkove so pa res lepe, mislim, da je cena ene okoli 1800 SIT, so pa tudi take od 5-8 let z velikimi tiskanimi črkami, da lahko otrok že sam poskuša brati, če želi…

Poleg zgoraj naštetih (Franček, založbi Epta in Kres) je pri nas zelo dobrodošel Juri Muri (prvi in drugi del). In knjigice o kužku Žigu (Žiga na snegu,…) – bile so tudi risanke.
Morda lahko poskusite tudi s kakšno Disneyevo, če trok pozna risanko. Potem bo tudi čarovnica iz Sneguljčice manj strašna, ker razplet že pozna, slikice mu bodo znane, ker jih pozna iz risanke in bosta uživala v branju.
Pri tej starosti pa mirno poskusite tudi s Piko Nogavičko.

Mi prebiramo Pikijeve zgodbice za lahko noč, pa Smetiščni muc in druge zgodbe Svetlane Makarovič (je še v prodaji), potem imamo tudi zbirko zgodbic o živalih, mislim, da je naslov Dobri sosedje (format slikanice, oranžna obroba, kupili v Svetu knjige) in še eno Svetlanino, ki je moja dediščina, Miška spi (nekaj teh zgodbic je tudi v Smetiščnem mucu), a te že dolgo nisem videla na policah, gotovo pa se dobi v knjižnici. Zgobice o Pikiju in miški Minki, pa slikanice založbe EPTA, kot so že omenili nekateri zgoraj, so prav prijetne in prijazne zgodbice. Piki je pri nas sploh najboljši.

Pa prijetno branje!

Pozdravčki
še ena mama

Piki Jakob, Dobri sosedje (najraje tisto o zmaju, ki rad je puding), Franček – te so trenutno na nočni omarici

Pujsa imamo za soseda, ta je sinu zadnje čase najljubša.
T.

glede pravljic – klasicnih v novi preobleki; brez hudega nasilja (volk pri treh prasickih se na koncu potolazi s sendvicem…), pa priporocam Pravljice (Stevenson), zalozba Didakta – imajo jih v vseh knjigarnah, kot tudi knjige zal. Epta, Kres…

pa lepo branje…knjigic za malcke je danes res veliko, in to zelo dobrih!

Moja 2,5l dvojčka sta čisto nora na knjigice o Krtku, npr.
Kako je krtek pozdravil miško
Krtek in raketa
Krtek in zeleni dimanat

absloutno najljubša pa je
Krtek pozimi

Nekje mi je uspelo najt še eno prastaro VHS videokaseto z risankami o krtku, ki jih ravno tako obožujeta.

Jaz pa uživam ob Juri Muri v Afriki in JM Drugič v Afriki,
pa super je Max Velthuijs: Krokodil Muzikant (hvala Mija!)

N:)

Jaz se pa iz otroštva spomnim ene ful lepe pravljice z imenom: Deklica z vžigalicami-zelo lepa vendar na koncu žalostna pravljica.Sem si kar predstavljala dogajanje!

Joj, meni je pa ta ena najbolj groznih, kar jih je. Tiste volkove in čarovnice sem še prežvečila, da pa majhna punčka umre…

Meni in mojemu otroku pa je trenutno najlubša knjiga o rožnatem slončku
(ne vem čist točnega naslova), z zelo poučno vsebino.

New Report

Close