Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja masaža presredka pred porodom

masaža presredka pred porodom

V materinski šoli so nam priporočili masažo presredka po 30 tednu nosečnosti, niso pa nam povedali kako se to izvaja v praksi. Ali res pomaga in kako to izgleda? Kakšno olje je priporočljivo za masažo?

priporočljivo je mandeljevo olje…hmm jaz sem brala v reviji mama kako se stvar izvaja, samo na žalost nevem katera številka..
lp D.

V reviji Mama je ja. Je pa v posebni izdaji: Mamina nosečnost in porod!

Pozdravček, ¤mehurček¤

nova
Uredništvo priporoča

Lahko uporabljaš olje za masažo presredka znamke WELEDA. Poleg dobiš tudi navodila za uporabo in tehniko masaže, dobiš pa ga v lekarni. Na Fužinah so ga imeli, ko sem ga sama uporabljala in meni je pomagal.

Lp Tadeja

Nekaj mnenj dr. Pušenjaka o masaži presredka!

Nataša

________________________________________________________

Avtor: katarina
Datum: 18-04-02 17:28

Lep pozdrav!

Sem v 27. tednu nosečnosti in sem brala, da je pametno, oz. priporočljivo masirati presredek, saj naj bi s tem povečali elastičnost le-tega in naj bi bila manjša verjetnost rezanja oz. raztrganin.

Kaj menite vi o tem? Hvala!

Re: masaža presredka
Avtor: Stanko Pušenjak
Datum: 19-04-02 00:09

Draga Katarina,

o okusih se menda ni vredno prepirati. Osebno menim, da to nima vpliva.

___________________________________________________________

Avtor: Tanja
Datum: 21-03-03 19:10

Prav lepo pozdravljeni!

Z veseljem spremljam ta forum, saj zvem marsikaj, kar me zanima in mi zato sploh ni treba vprasati:)
Sem noseča in zahajam v 33 teden. Zaenkrat je vse v redu razen gestacijskega diabetesa, ki ga redno nadzirajo in ga uravnavam z insulinom. In pa seveda zaprtosti, pogostega odvajanja vode, kar pa je obicajno. Danes ponoci (verjetno je tak dan) in cez dan me tudi prvic moti trebuh in zdi se mi da mi pritiska navzdol.

Zanima pa me naslednje:

Nekje sem prebrala, da je od 33 tedna naprej priporocljiva masaza presredka in da se tako lahko vsaj poskusa izogniti rezanju oziroma pretrganju. Nikjer pa nisem zasledila, kako naj bi ta masaza potekala. Veste mogoce vi ali katera od forumovk?

Hvala za vse dosedanje in bodoce odgovore, verjetno sploh ne veste, koliko nam bodocim mamicam pomenijo…

Tanja

Re: Masaža presredka
Avtor: Stanko Pušenjak
Datum: 21-03-03 22:51

Draga Tanja,

odgovorov na to temo, ki se bodo morda vsuli na vaš poziv ne bom potrjeval, ker jim ni mesto na tem forumu. Priporočam, da vprašanje usmerite še na forum starši staršem ali kaj podobnega. To je strokovni forum, ki ga tudi urejam kolikortoliko strokovno in ni namenjen večjemu izmenjevanju “izkušenj” niti laičnim “razpravam” o prednostih in slabostih določene metode.
O masaži presredka znastveno zasnovanega strokovnega prispevka še nisem videl pa tudi na nobenem srečanju ginekologov oziroma perinatologov, niti v strokovnih občilih nege nisem srečal česa podobnega.
Osebno menim, da je “masaža presredka” eno od “fancy” početij, ki ničesar ne preprečijo, že samo s svojim občasnim pojavljanjem v velikonakladnih revijah pa dajo preveč lažnega upanja, podobno upanju, ki ga daje reklama za najnovejšo kozmetiko proti strijam, proti staranju kože, proti celulitu, za paste za večno bele zobe, nepremagljive pralne praške, neverjetno opojne vložke ipd.
Narava na srečo sama poskrbi, da je zdrava nožnica med porodom mnogo bolj raztegljiva kot sicer, da se zlahka raztegne na obseg 35 – 37 cm oziroma premer 10 cm kolikor potrebuje glavica ploda, da smukne ven, pri tem pa z nobenim postopkom ne moremo preprečiti, da bi se sile pri porodu povsem enakomerno usmerile v vse smeri in vedno pri tem najbolj trpi predel okrog zadnjične odprtine. Škodo na tem delu preprečujejo dobro izvežbane babice s pridržanjem presredka in v primeru, da ocenijo grozeče raztrganje, raje presredek prerežejo, zdravniki pa rano po porodu v lokalni anesteziji zašijemo nazaj. Pretiran strah je odveč, saj rez naredimo v času največje raztegnjenosti presredka, med zadnjim al ipredzadnjim popadkom, ko je presredek povsem brezkrven, anestetičen, brez občutka za bolečino in res le izjemoma zaboli, praviloma, če se rez naredi prezgodaj oziroma izven popadka.

Re: Masaža presredka
Avtor: Lidija
Datum: 22-03-03 12:53

sama nisem nikoli masirala presredka ( ker tehnika , ki jo priporočajo v raznih revijah ter drugje ima tudi tveganje – možno infekcijo). Rodila sem prvič , brez rezanja, pretganja presredka. Imela sem kar srečo, a v tolažbio, da ni nujno , da smo akr vse rezanne, raztrgane,…Sem pa občasno delalaa keglove vaje ( pa ne vem če ima to s tem sploh kakšno funcijo).

Re: Masaža presredka
Avtor: Tatjana
Datum: 23-03-03 14:56

Masaža presredka je opisana v reviji Mama v februarski številki. Če bo kaj pomagalo. LP

____________________________________________________________

Nataša ~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~ V naši glavi se slabo prelevi v dobro, nesreča v srečo, revščina v bogastvo. (Edmund Spenser)

Bravo dr. Pušenjak! Sicer pa morajo tudi velike firme živeti in prodajati raznorazne maže in losjone, pa kreme pa čudežne tonike itd. Draga Anca, zmasira naj te mož malo više, potem pa raje na sprehod, bo bolj delovalo kot čudežna, kaj že, a ja, Weleda, to bo to. Bravo marketing!

Domače olivno olje je najboljše tako za masažo presredka kot spodnjega dela hrbta,stegen…
Mi smo mazali redno in po moje je pomagalo
Olje pa je od lokalnega proizvajalca
Na vas vaši moški lepo mažejo!

A si sploh videla kdaj je bil oddan prispevek? A si sploh brala odgovore dr. Pušenjaka?

New Report

Close