Najdi forum

Dojenje v cerkvi

Pozdravljeni!

Kot prvo naj povem, da svojo hčerko dojim kjerkoli in kadarkoli in glede tega sploh nimam nobenih predsodkov in zadržkov. Potrebe mojega otroka so mi na prvem mestu. Ampak vseeno pa obstaja prostor, kjer še nisem dojila – cerkev.

V naši družini smo verni, redno hodimo k maši. Svojo hčerko želiva z možem vzgajati v tej veri in je jasno, da jo vzameva zraven k maši (tako kot gre z nama tudi vsepovsod drugam), tako da je punčka od svojega 3 tedna dalje pri maši. Sedaj ko je stara že 10 mesecev že lepo “sodeluje”, ko pa je bila mlajša je seveda postala kdaj tudi lačna in smo se pač čimprej pobrali iz cerkve, šli do avta ali kakšne klopce in se najedli. In takšen scenarij se mi je zdel normalen, sploh nisem razmišljala kaj preveč o tem, saj še nisem videla niti ene mamice, ki bi dojila v cerkvi. In potem pa preberem, da ponekje v svetu (ja, v eni afriški državi) ženske dojijo tudi v cerkvi in jih k temu celo spodbujajo. In sem začela razmišljati – pa zakaj vendar dojenje ne bi spadalo v cerkev tudi pri nas?? Če gledamo iz stališča otroka: čimprej se bo najedel in bo zadovoljen, mamica in očka pa bosta lahko ostala do konca, kar jima veliko pomeni. Vsi, ki dojimo kjerkoli vemo, da se to da narediti na diskreten način.

Kaj pa vi mislite o tem? Ali je med vami mogoče celo kakšna mamica, ki je že dojila v cerkvi? Ali mislite, da bi sprožila pohujšanje v dolini ljubljanski, če bi začela z dojenjem v cerkvi? Zakaj bi bila cerkev nek prepovedan prostor za dojenje (ki ga sicer nihče ni eksplicitno prepovedal)? A bi s tem bil prostor kaj manj svet? Jaz mislim, da ne, saj je to dejanje iz ljubezni do otroka in karkoli naredimo iz ljubezni ne more biti napačno.
Mogoče pa kakšna mamica že doji v cerkvi in počne to tako diskretno, da ostali sploh ne opazimo, saj vidim kar veliko dojenčkov pri maši in verjetno tudi oni postanejo kdaj lačni. In sem samo jaz tako za časom, da tega ne počnem. 🙂

Še enkrat, kakšno je vaše stališče glede tega vprašanja?
Pozdrav!

Sicer ne hodim k maši in ne poznam navad, vem pa za primere, ko župniki na krstih vzpodbujajo mamice, naj podojijo otroke, če so nemirni ali lačni! Mislim, da je dojenje sveto dejanje, na katerega je lahko vsaka mamica ponosna in ji ga ni treba skrivati ne glede na vero. Seveda pa se lahko primerno obleče, da ne kaže dojk, če to v nekem okviru ni navada, ampak se otrok kljub vsemu lepo podoji.

Mislim, da bi bilo dojenje v cerkvi lahko zelo pozitiven vzgled ostalim! Lep pozdrav,

Špelca

Samo eno vprašanje: kako lahko opraviš dojenje v javnosti na diskreten način?!? Sama imam dva meseca staro punčko, večkrat se je že zgodilo, da je mala postala lačna, ko smo bili kje zunaj, pa smo potem zmeraj tekali v kakšno gostilno, da sem jo jaz šla na WC nahranit. Seveda pa tamala ves čas, dokler ne dobi dojke v usta, tuli kot bi jo iz kože dajali. No, če bi mi lahko katera lahko povedala, kako bi lahko to opravila tudi na kakšni klopci, da ne bi ravno razkazovala prsi, bi bila zelo vesela.

nova
Uredništvo priporoča

Lea. menda so srajce zakon! (sama imam s tem tudi probleme, ampak sva se vseeno že dojila na klopci in na letnem vrtu pred gostilno (malce skrita za voziček)). Ivana ima pa nekje cel kup linkov, kjer lahko naročiš celo dojilske srajce/majice.

Timoteja: zadnjič smo bili na eni poroki (cerkveni) in ko se je moj začel razburjat, sva šla ven in do prvega letnega vrta, kjer smo se podjili (cerkev v mestu). znanka pa je ostal v cerkvi in čisto zadajal podojila ta malo (res pa je, da nisem videla, le omenila je, da sta jedli in vem, da so bili čisto zadaj => je taka temačna cerkev).

Krst je nekaj, kjer je dete zvezda in se ga podoji, vendar jaz zagovarjam, da otroci niso za v cerkev, dokler niso sposobni biti mirni in tiho!! Mi smo tudi že bili nekajkrat, pa smo se vedno predčasno pobrali ven, pa še zbrana nisem bila (kako pa naj, ko se mulo smehlja in šarmira vse po vrsti) in če jaz nisem zbrana verjetno moj moti tudi vse ostale okoli sebe. (Ja sedaj boste rekle, je otrok, je lušten je cuker… ljudje primarno ne gredo v cerkev, da bi opazovali mojega ali tujega otroka). Jaz osebno ga ne bi (in ga nisem ) dojila med mašo … drugo je, če se v cerkev skriješ pred vročino in podojiš v miru (kjer so cerkve čez dan odprte), ampak verjetno najdeš že prej kaj boljšega, če nisi ravno na Tromostovju!

moje skromno mnenje

Jagoda

A dej Lea, pa misliš, da jih imaš samo ti, prsi mislim, kaj češ letat na WC,
se vsedeš na klopco in mirno podojiš otroka..

Pa kaj hodi za tabo truma paparacev, ki komaj čakajo, da slikajo tvoje prsi..ma daj no mir..če se ne boš vsa živčna vrtela naokoli in nekaj komplicirala, bodo redki tisti, ki bodo opazili, kaj pa kako..pa tudi, če kdo vidi, saj imaš otroka na prsih, saj se ne razkazuješ..
konec koncev, pa tudi, če bi se..poglej malo okrog sebe, saj večina punc hodi na pol nagih, ali pa so tako oblečene v razne stretch majčke, da res ni bistvene razlike..

P rosim, ne se obremenjevat z okolico…ti, pa tvoje dete sta pomembna v danem trenutku..

Menim, da otrok nima, kaj početi v cerkvi, sploh na kakšnih daljših obredih.
Bog je povsod.

Ja, Ajda, moja kolegica je enkrat lepo sedla na klopco v parku in začela dojiti otroka, pa gresta mimo en moški ter ženska- tako bolj “biznis” tip človeka sta zgledala- in se nekaj začneta zgražati, da kaj si pa misli, da naj gre kam izven javnosti in takšne. Midve sva samo buljile v njiju, pojma nisva imeli, kaj naj rečeva. Pa to začneta tam pizdit tako naglas, da so se še mimoidoči začeli ozirati in nekateri smejati ter tudi dajati kakšne pripombe v njihovem stilu, drugi pa bolj tako “pa kaj to njiju briga, otrok mora jesti” itd. Mislim- jaz nočem, da se mi kaj takšnega zgodi! Samo saj vem, da se zmeraj najde kakšen “pameten”.

Najprej glede otrok v cerkvi in pri maši: eni otroci so pač bolj mirni in jih lahko vzameš s sabo k maši še kot dojenčke ali malčke. Naš ni tak :(( Čeprav je star tri leta in pol, je bil pri maši samo parkrat, ker je kot živo srebro. Moje načelo je: naj gre otrok k maši, če ne moti drugih.
Glede dojenja v cerkvi pa: redno hodimo k maši, tudi z dojenčico, ko je še spala v štorklji (zdaj ne več). Nobenega nisem dojila, ker pač takrat nista bila lačna. Če pa bi bilo treba, bi – odvisno od situacije – podojila kar v klopi, če bi sedela malo bolj zadaj, šla v zakristijo, mogoče bi šla tudi ven, če bi bila pred cerkvijo kakšna klopca in bi bilo toplo. Po mojem mnenju veljajo za dojenje v cerkvi ista pravila kot za dojenje kjerkoli drugje. Mogoče z malce več diskretnosti – za vsak primer.

Meni osebno se zdi, da dojenje v cerkev ne sodi. Imam tri otroke in z vsemi smo že od prvih mesecev hodili v cerkev, vendar smo obisk maše pač uskladili z urnikom dojenja (vsaj v Ljubljani to pač ni problem). Imam pa znanko, ki je mirno vse otroke dojila v cerkvi. Stvar osene odločitve.

Hja, pa še nekaj je bilo zanimivo takrat- je pa šla med drugimi mimo tudi ena punca, oblečena praktično v modrc (en miniaturni top) in mini krilo, pa nista imela nobene pripombe, kako se razkazuje. Hm… Le od kod nekaterim ljudem logika, da je dojenje nekaj, kar se lahko počne le doma stran od pogledov drugih, ali drugače pa je razkazovanje jošk kul.
Takšen je tudi moj mož. Je prišla kakšen teden po rojstvu hčerke na obisk njegova mati in sta bila oba skupaj pri meni v spalnici, ker sem ležala na postelji, pestovala malo in počivala. In ko je bil čas za jo nahranit, je najprej skoraj podil mamo iz sobe, nato pa sam pobegnil ter me potem, ko je šla ona domov, nekaj “kregal”, da naj drugič tudi jaz rečem, da bi rada mir, da ne bojo ljudje gledali.

Pozdravljene!

Glede dojenja v cerkvi imam zelo pozitivne misli. Sama sem sina pred obredom krsta podojila, sicer ne v tistem prostoru kjer je bila maša(pri nas imamo krste vedno z mašo -cca traja najmanj 1 uro) ampak v bližini (zakrstiji).Je namreč precej jokal in sem šla ven z njim, mi je pa župnik že prej rekel, da naj kadar koli želim ga podojim. Sama sem bila bolj zato, da grem v drug prostor.

Dojenje na diskreten način ni zahtevno. Trenutno so sicer modernejše ožje majčke, zato je bolje da imamo oblečeno bluzo (hja, če ste po zadnji modi slučajno), ki se spredaj zapenja.Seveda gumbe odpnemo od spodnje strani navzgor, tako da je dojka pokrita, otrokova glavica pa lahko (če se otrok seveda strinja ) nekoliko pokrita.Tudi pri malce širših majčkah gre, tako da jo dvignemo spodaj. Drugače pa je kakšen svilen šal, večja rutka tudi v redu jo imamo lepo vrženo čez ramo. Tudi kakšno otrokovo oblačilo ki ga imamo s seboj sem si kdaj poveznila čez, saj kot sem že rekla sem bila nekoliko zadržana glede dojenja v javnosti, zato pozdrav vsem, ki niste takšne tepke.

Ne najdem pa enega kroja, ki je bil mislim da na enem forumu lani, namreč kroj majčke za doječe mame.

Lep pozdrav

Lea, ne se ozirat na take, nisi ti kriva, če oni bulijo vate..če se na cesti kdo začne zgražat, ga kar vprašaj, če je vljudno, da buli vate, sploh kakšen v kravati..enostavno mu poveš, da se naj zase briga..

Tvoj možiček ima pa zgleda tudi mal problemov, postavi ga na realna tla..
kar povej mu, da ima vsaka svoj par…

Tudi me starejše smo bile matere in smo dojile tudi po eno leto (ali več). In nikoli nam še na misel ni prišlo, da bi otroka dojile na javnem mestu. To je hranjenje, to je intimen, ljubezniv stik samo matere z otrokom in v tem smo uživale v miru, brez zvezdavih pogledov tujih ljudi. Meni se zdi dojenje na javnem mestu ali celo v cerkvi čista provokacija in izzivanje češ, poglejte kaj si upam! Vsaka, ki to počne se osmeši. Ko je otrok tako majhen se moraš zadrževati blizu doma in to početi tam. Saj ga moraš takrat tudi previti! Ali bi previjale tudi sredi parka ali cerkve? In zakaj ne bi dojile v gledališču ali operi ali sredi gostilne? Ne tam ne, samo v cerkvi, kajne? Pa še piknik košaro sredi cerkve ven, pa nože pa vilice in
prenosni žar, kaj nam pa morejo! Saj v Afriki tudi banane lupijo sredi kapele!
Tudi otroke, recimo do 3. leta starosti, ko jim še težko dopoveš naj bodo mirni,
je bolje peljati v cerkev takrat ko ni obredov. Ljudje-verniki prihajajo v cerkev molit in ne poslušat otroškega kričanja in tekanja po cerkvi. Brez skrbi se bodo navadili hoditi v cerkev tudi brez razkazovanja,češ ” kako je naš fleten ko laufa po cerkvi gor in dol in ga vsi gledajo” (in se zgražajo nad brezobzirnimi starši). V cerkvi naj bi bil mir saj samo tam je še, drugje ga ni več. – To je moje trdno mnenje.

Sem verna in imam otroke,ki sem jih vzgajala v kat. veri.Toda, ko so bili majhni so bili doma, kajti dojenčki in zelo majhni otroci ne sodijo v cerkev, ker motijo obred. Veliko se jih joka in celo dere, toda starši kar vztrajajo z njimi v cerkvi, namesto da bi jih odpeljali ven.Mene moti, če se otroci v cerkvi jokajo.saj , ko bodo zrasli in šli k verouku bodo takrat lahko pri vseh mašah
Pri maši vidim cele družinez dojenčki, namesto da bi otrok ostal doma pri očetu ali mamiin bi šla k amši izmenično.

lep pozdrav.

Tudi jaz sem verna in redno hodim v cerkev in imam otroka. Moj otrok ostaja med mašo doma, ker je živahen in moti mene in okolico. Pa ga tudi jaz in mož želiva vzgojiti v veri. En par pa prinaša svojega dojenčka k maši. Vendar otrok joka – in moti celo zbrano občestvo, potem si ga podajata iz rok v roke – ne vem koliko sta onadva takrat pri maši, poleg tega motijo širšo okolico. Prav nesrečna sem, če sem v njihovi bližini.
Tudi dojenje se mi ne zdi primerno za v cerkev. Moje mnenje je, da kjer je zbrana množica, ne more človek gledati samo na svoje interese, ampak tudi na vse ostale.

Hranjenje otroka na wc? A si ti kupiš sendvič in greš na wc pojest? Stara bom 21, mamica sem postala pri 19-ih, pa sem se s tem takoj znebila predsodkov, kdo bo gledal moje prsi in kaj bo mislil… TO JE VENDAR HRANJENJE!

Lepo pozdravljene vse mamice !

Veste, kaj reče naš župnik, ko se kakšen otrok dere v cerkvi? Pustite ga, otrok je, naj pokaže da je živ! In prav ima.
Moje mnenje: sem za to, da starši že od malega nosijo otroke v cerkev, če pa je otrok res zelo glasen in če že zelo moti okolico, potem naj se mama umakne nekam stran: ven ali v zakristijo.
Glede dojenja v cerkvi, pa tako: sama se verjetno ne bi upala (cez par mesecev bom mamica), bi mi bilo malce nerodno, za druge pa mislim, če bi katero videla, da otroka doji v cerkvi, bi jo občudovala in konec koncev, res, kaj je to takega, SAJ VENDAR JE HRANJENJE!
To se nam zdi čudno, normalno pa menda je, da dandanes te mladenke hodijo na pol nage v cerkev. Pa se vprašajmo, kaj je zdaj lepše.

Tako, to je samo moje mnjenje.

Glede dojenja v cerkvi se ne bom opredeljevala, ker nisem verna in v cerkvev ne zahajam.
Sicer pa, Mitka, ne vem, zakaj bi bilo dojenje na javnem mestu provokacija. Dojila sem že v gostilni, v parku, na plaži… In tudi previla sem mulca že marsikje – tudi v parku.
Se strinjam, da je dojenje intimen, ljubeč stik med mamo in otrokom – torej ne vem, zakaj ne bi mogla tega počet na klopci v parku. Prav tako se lahko otroku popolnoma posvetim tako kot doma. Če gre kdo mimo in ni pozoren, sploh ne opazi, da gre za dojenje. Pa tudi če, če te moti, obrni se vstran.

LP
Lena

Jezus blagoslavlja otroke
Mt 19, 13-15
Tedaj so mu prinesli otroke, da bi položil nanje roke in molil. Učenci so jih grajali, toda Jezus jim je rekel: »Pustite otroke in ne branite jim priti k meni, kajti takšnih je nebeško kraljestvo.« Potem je položil nanje roke in šel od tam.

Glede tega da svet gre naprej je že vse res, po drugi strani, pa me je kr groza pomislit da bi v cerkvi dojila? jaz sem v določenih stvareh dejansko staromodna, priznam.
Moja razlaga:
Ne vem, to se mi zdi izjemno čudno in nenavadno in neprimerno. Meni osebno. Saj ja lahko podojiš doma preden greš k maši ali pa ko prideš domov.

Saj je vendar HRANJENJE, pravite, saj res, v WC jo ne bi še manj hranila, zunaj pa tudi ne.

Moje osebno stališče, hranimo se doma za mizo, pri mojih vzgojnih načelih, ker želim otroka naučiti približnega reda glede hrane: ne jemo po trgovinah, po parkih (nisem nikoli nosila žličke in jogurtke, kašice, razen flaške za žejo!), v avtomobilih…… potem se pa čudimo kako to da imamo toliko motenj hranjenja? Ja saj otroke navajamo da jejo vsepovsod, in jim misli hodijo vsepovsod samo pri hrani niso. Ali ni bistveno da otroke naučimo da si vzamejo čas za hrano, da jejo v miru, kako so nas učili “ta stari”….

Zato se mi zdi hranjenje v cerkvi totalno nesprejemljivo……….

New Report

Close