Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja porodniško nadomestilo, brezposelnost

porodniško nadomestilo, brezposelnost

Spoštovani.

Zanima me, v kakšnem primeru mi pripada porodniško nadomestilo, mi teče delovno razmerje in zavarovalna doba.

Stara sem 27 let. Zaposlena v šolstvu za določen čas. Zaposlena sem bila od
1.9. 2003 do 30.6. 2004
nato od 1.7.2004 do 31.8.2004brezposelna, nadomestilo z zavoda mi ni pripadalo, ker sem bila zaposlena le 10 mesecev.
zopet zaposlena od
1.9.2004 do 10.7.2005
na borzi od 12.7.2005 do 31.8.2005 ostalo mi je le mesec in deset dni pravice do nadomestila z zavoda
sedaj zopet zaposlena za določen čas,
od 1.9.2005 do 31.6.2006.

Z možem planirava zanositev.

Zanima me, ali je bolje, da planirava datum poroda še med trajanjem delovnega razmerja, ki se mi prekine med porodniško – kako bo to vplivalo na višino porodniškega nadomestila.

Ali se splača, da me stric zaposli za čas porodniškega dopusta? Kakšne bonifikacije bi s tem pridobila?

Ali je načeloma možno, da mi tudi ravnatelj zavoda, kjer sem zaposlena, s kakšnim aneksom podaljša zaposlitev za čas porodniškega dopusta, saj imam vse pogoje in ustrezno izobrazbo.

Lepa hvala za pomoč, kljub zmedenemu vprašanju.

Katarinica, če so tele vaše zaposlitve vse na isti šoli, precej dvomim, da so povsem v skladu z zakonom o delovnih razmerjih in mi malo smrdijo po kršenju vaših pravic. Dobro bi bilo o tem povprašati kakšnega sindikalista ali kakšno pravno pomoč.

Glede vašega nadomestila. Za vas bo ugodneje, če rodite v času delovnega razmerja, saj bo v tem primeru osnova za vaše nadomestilo vaša plača. Če bi porod padel v čas brez zaposlitve in vam ne bi pripadalo nadomestilo za čas brezposelnosti, bi bila osnova za vaše nadomestilo glede na vaše zaposlitve v zadnjih treh letih približno minimalna plača.

V času porodniškega dopusta se ne morete zaposlovati (ne pri stricu, ne kje drugje).

Zaposlitev pri stricu bi bila smiselna mesec pred predvidenim porodom, če bi porod padel v čas po izteku delovnega razmerja v šoli in ne bi imeli pravice do nadoemstila za čas brezposelnosti. Upoštevati pa morate, da je pri taki zaposlitvi mesečno kar nekaj prispevkov in davkov.

Ravnatelj vam zaposlitev seveda lahko podaljša. Po mojem bi vas že letos moral zaposliti za nedoločen čas, saj se mi zdi takšno zaposlovanje, kot ga izvaja z vami, naravnost nesramno, tudi če je zakonito.

Spoštovani.

V bistvu ne gre za kršenje pravic, ker sem šele pred kratkim izpolnila vse obveznosti, ki so potrebne za pogodbo za nedoločen čas. V bistvu me je ravnatelj zaposlil brez diplome in mi prijazno stal ob strani ob vseh poteh in skokih ob diplomiranju.

Lepa hvala za pomoč.

Še podvprašanje.

Če torej rodim pred 30.6., kolikšno bo potem nadomestilo, saj bom med porodniškim dopustom brezposelna, pripada mi le mesec in 10 dni z zavoda (“privarčevano” iz prejšnjih počitnic). Ali potem znesek med brezposelnostjo pade, čeprav sem vplačevala lepe zneske v svoja zavarovanja?

nova
Uredništvo priporoča

Če se delovno razmerje izteče v času porodniškega dopusta, se višina nadomestila ne spremeni. Mislim, da se morate takrat le prijaviti na Zavod za zaposlovanje. O podrobnostih glede postopka vprašajte na CSD. Pravice iz naslova zavarovanja za brezposelnost vam v času porodniškega dopusta mirujejo in jih lahko izkoristite po njegovem izteku (če boste takrat še brezposelni).

Veseli me, da pri vas ne gre za izkoriščevalski odnos, saj je danes vse preveč takšnih primerov.

Pa srečno pri novem življenju!

Pozdravljeni,

moja situacija je dosti specifična in čeprav sem se že obrnila na zavod za socialno delo, mi tam zaenkrat niso prav znale pomagati.

S soprogom, ki je diplomat, živiva v tujini in meni po zakonu o zunanjih zadevah pripada diplomatski status, ki mi prepoveduje, da se zaposlim.(Ministrstvo mi plačuje pokojninsko zavarovanje v višini moje takratne plače in sem tudi zdravstveno zavarovana) Preden sva šla v tujino, sem bila zaposlena samo tri mesece, saj sem komaj končala fakulteto. Rok poroda imam junija naslednje leto, mandat pa se nama konča septembra.

Dokler bom v tujini, moj status ni sporen, ko pa se vrnem mi po besedah žensk iz zavoda za socialno delo ne pripada nič, češ da nisem bila zaposlena. Torej ne porodniški dopust, ne zavarovanje, samo starševski dodatek v višini 170 evrov. Mislim, da zakonodaje preveč poenostavlja, ker me ne zna uvrstiti v sistem. Če mi kot ženi diplomata ne bi bilo onemogočeno delati, bi imela po vrnitvi porodniški dopust, ker bi lahko v tujini delala.

Zanima me, če me lahko zakonodajalec res samo pomete v nek predal, kjer mi ne pripada nič.

Najlepša hvala za odgovor,
lep pozdrav,

Če vam plačujejo prispevke, imate plačano tudi zavarovanje za porodniško vasrtvo, zato bi vam po mojem moralo pripadati nadomestilo v višini osnove, od katere vam plačujejo prispevke.

Spostovani!

Prejsnji mesec sem diplomirala, zaposlila se bom s 1.12.08. Sem noseca, datum poroda 14.2.2009. 28 dni pred predvidenim datumom poroda bom zacela s porodniskim dopustom. Dve leti nazaj, med studijem, sem prejemala starsevski dodatek za prvega otroka.

Zanima me visina porodniskega nadomestila (dopust za nego in varstvo otroka bo koristil partner) oziroma od cesa se mi bo racunala. 55% minimalne place? Je mogoce visina taka kot za starsevski dodatek? Sama bom prvo placo dobila sele 10.1.09.

Najlepsa hvala za odgovor,
Anja

Mislim, da bo Vaše nadomestilo enako kar 55% minimalne plače, saj boste pravico do dopusta in nadoemstilauveljavljali 2 meseca pred predvidenim datumom poroda (do 14.12.) in do takrat ne boste prejeli še nobene plače. Točnih številk zdajle nimam pri roki, a mislim, da je 55% minimalne plače malo več kot starševski dodatek.

V prihodnjih dneh se mi izteče porodniški dopust. Prijavila se bom na zavod za zaposlovanje. Zanima me ali mi po porodniškem dopustu pripada nadomestilo iz zavoda(glede na to, da nisem zaposlena) ali samo denarna socialna pomoč?
Hvala za odgovor!

Nadomestilo za čas brezposelnosti vam po izteku starševskega dopusta pripada, če ste bili pred nastopom tega dopusta zaposleni dovolj dolgo. Te pogoje lahko preverite na zavodu za zaposlovanje.

5Pozdravljeni!
Zaposlena sem za določen čas za eno leto, in sicer od 1.9.2008 do 31.8.2009. Če mi delodajalec ne podaljša pogodbe, ali mi pripada nadomestilo z zavoda in za koliko dolgo?
Če bi mi pripadalo nadomestilo z zavoda in bi v tem času bil predviden datum poroda, ali mi pripada prorodniško nadomestilo in kakšni višini?

Hvala!
LP

Nadomestil za primer brezposelnosti ne poznam najbolje. Mislim, da vam pripada, če ste pred tem zaposleni vsaj 12 mesecev. Kako dolgo, ne vem, zdi se mi pa, da najmanj 3 mesece.

Če bi v času prejemanja tega nadomestila imeli predviden datum poroda, bi vam pripadalo porodniško nadomestilo.

Spoštovani!

Prvič sem v tej situaciji in se bolj slabo znajdem.Namreč zanima me kolikšen bi lahko bil moj mesečni znesek za porodniško..Zaposlena sem že tri leta, od tega že dve leti za nedoločen čas.Trenutno sem na bolniški ( že drugi mesec) in imam še tudi veliko neizkoriščenega dopusta. Rok mojega poroda je 30.9.2009. nekje 28 dni pred tem mi bo nastopila tudi porodniška.Zanima me kako bi si lahko to izračunala.Trenutno sem v tretjem mescu nosečnosti.Stara pa sem 26. let.

Že vnaprej se Vam zahvaljujem za odgovor!

S spoštovanjem!

Vaše nadomestilo bo ebako povprečju zadnjih 12 plač pred uveljavljanjem pravice do nadomestila (predvidevam, da bo pri vas to čas od avg. 2008 do jul. 2009). Za čas, ko ste na bolniški, se šteje osnova, od katere vam je odmerjeno bolniško nadomestilo.

Najlepša hvala za Vaš odgovor, če pa bom še kaj potrebovalo oz. me bo zanimalo potem pa se bom še oglasila.

S spoštovanjem in lepimi pozdravi!

Zanima me , kako je s porodniško, če sem trenutno brezposelna in sem ravno zanosila. Bila sem zaposlena 1,5 leto za nedoločen čas v letu od 2006 do marca 2007, oktobra sem rodila prvega otroka in prejemala porodniško. Kaj pa sedaj? Če prav razumem, še ni poteklo 3 leta od te zaposlitve?
Ali se mi splača, da me zaposli prijatelj in za koliko časa? Plačevala bi mu prispevke, kateri pa vsekakor niso tako nizki.
Hvala za odgovor, LP

če prav razumem, boste rodili v začetku leta 2010, ko bo minilo skoraj 3 leta od zaključka vaše zadnje zaposlitve in tako ne boste izpolnjevali pogoja zaposlitve vsaj 12 mesecev v zadnjih treh letih. V tem primeru boste upravičeni do starševskega dodatka.

Navidezna zaposlitev je precej draga. Poleg prispevkov (delojemalskih in delodajalskih) bi za navidezno plačo morali plačati tudi dohodnino, tako da se vam to zelo verjetno ne izplača.

Pri meni je situacija ista, s tem da sem letos delala 3 mesece, lani pa približno 3, predlani 1 leto, še leto pred tem pa 9 mesecev. Sicer aktivno iščem zaposlitev, me pa skrbi kaj bo v primeru če je ne najdem?
Poleg tega je moj mož tujec in imamo željo po porodu živeti v njegovi matični domovini, kako je s prejemanjem v tem primeru? Otrok se bo rodil v Sloveniji.

Lepo pozdravljeni!

Jaz sem sedaj noseča 18 tednov, predviden rok poroda imam 19.10.2009 in sem v takšni situaciji.

Do lani decembra 08, sem bila neprekinjeno zaposlena 21 mesecev in 9 dni. Nato sem imela prekinitev delovnega razmerja od 22.12.08 do 1.4.2009 in nisem prejemala denarnega nadomestila z zavoda za zaposlovanje.
Nato sem se zopet zaposlila samo za en mesec, torej april 2009. Sedaj koriistim mesec dni bolniške ( do 30.5.), ker mi pogoda ni bila podaljašana.
Z 31.5.09 se bom prijavila na zavod za zaposlovanje in tam bom do 30.8.09 prejemala denarno nadomestilo ( 3 mesece).
Torej bom pred nastopom v porodniško, ki naj bi nastopila 21.9.2009, tri tedne brezposelna.

Kaj to pomeni za moje starševsko varstvo in porodiško?
Ali se mi bo računala po višini zadnjih 12 dohodkov, ker bom imela v zadnjih treh letih 25 mesecv delovne dobe?
Ali se mi bolje splača nekega s.p. prositi da me zaposli za mesec dni, torej za september ko bom nastoplana na porodniško?

Lepo prosim za vašo pomoč.

LP; Daliborka

Če boste v času nastopa porodniškega dopusta brez zaposlitve, se vam bo nadomestilo izračunalo po formuli 55% minimalne plače plus 2% minimalne plače za vsak mesec zaposlitve v zadnjih treh letih, vendar skupaj ne več kot 110% minimalne plače.

Če boste zaposleni, se vam bo upoštevalo povprečje zadnjih 12 plač (za mesec brez zaposlitve se upošteva 55% minimalne plače, za mesece na zavodu se upošteva osnova, od katere se vam izračuna nadomestilo za čas brezposelnosti).

Kaj je za vas boljše, si izračunajte sami. Upoštevajte stroške navidezne zaposleitve pri kakšnem SP.

New Report

Close