Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja gledanje televizije je škodljivo za dojenčke?

gledanje televizije je škodljivo za dojenčke?

Že večkrat sem zasledil omenjeno trditev. Žal vsakič brez razlage. Ali jo kdo pozna?

Naj še omenim, da je način zapisa takšen, da je v podtonu razbrati, da je gledanje televizije ŠE POSEBEJ škodljivo za dojenčke, pa me zanima, v čem je trik. Najbrž mora biti kaj več kot to, da je vsaka slaba stvar naredi največ škode neprilagojenemu organizmu.

lp
mačkon

Enkrat je nekdo to isto vprašal pediatra na popovih straneh. Odgovor je bil, da samo po sebi gledanje TVja za dojenčka ni škodljivo, ni pa proporočljivo, ker to kao ni informacija, ki bi jo naj dojenček dobival iz okolice. Je pa zelo zanimivo hitro menjavanje slike in zato jo dojenčki tako radi gledajo.

Sem iskala na popovih straneh, pa na žalost nisem našla, kje sem to prebrala.

Nekje sem ravno pred kratkim prebrala odgovor pediatrinje na takšno vprašanje. Gledanje televizije za dojenčke ni zelo, zelo škodljivo. Dojenček ne ve kaj se na TV dogaja in torej ni nobene potrebe da bi gledal. Če pa za minutko pogleda zanimivo premikanje slikic, pa tudi ne bo kakšne škode. To je povzetek njenega odgovora.

lp Vesna

nova
Uredništvo priporoča

Jaz ne vem znanstvene razlage, zakaj dojenčki še posebej ne bi smeli gledati TV. Je pa po mojem (poudarjam: zelo laičnem) vedenju, to zelo škodljivo za male očke, če bi dolge ure buljile v TV, kar seveda bi zaradi premikanja in živahnih barv . Baje je TV tudi velik vir sevanja (so mi že rože crknile, ki so bile na njem, zato to kar verjamem). Zato jaz mojemu detetu šele zdaj pri enem letu “privoščim” kakšno risanko na Živ žavu – pa saj ga niti ne zanimajo, ker ni navajen (še najbolj ga zanima Čebelica Maja, ker zraven dela bzzzzz). Jaz mu nisem pustila gledat TV tudi iz razloga, ker ne želim, da se namesto, da bi se drugače zamotil, navadi gledat TV. Raje sem ugasnila in odprla knjigico. Sploh mi je tazadnja, da bi mu zato, da bi mi dal mir, prižgala risanke. Zato me tudi moti, ker ima tašča vedno popoldne, ko mi pridemo iz vrtca, prižgane limonade in gleda tisto sranje (pardon, če so morda komu všeč), namesto da bi se mu posvečala. Potem pa godrnja, da ji ga nič ne dam.

Skratka, jaz sem bolj proti kot za TV in mi je zdaj že žal, da smo kupili tavelik TV z ravnim ekranom (mar bi šli rajši na izlet).

LP,

L.

Ne sevanje pa najbrž ne bo pravi razlog (se na to nekaj spoznam…). Roža ti je morda crknila zaradi statike, ki nase veže tudi prah, le-ta pa lahko med drugim tudi zamaši pore na listih.

Vsekakor je “the big-one” boljši od navadnega, še pomembneje pa je, če ima 100Hz osveževanje slike.

Ampak tole z utripanjem slike tudi ne bo čisto pravi odgovor glede na moje vprašanje (ni pa mišljeno kot kritika Tebi), sicer bi anti-TV- propagatorji zagnali še večjo hajko prosti neonskim svetilkam. Le-te so glede utripanja gotovo nekajkrat bolj škodljive za oči.

lp
mačkon

na ekranu, mislim, da bo to pravi razlog- dojenčki oz. majhni otroci z očmi težko ali komaj sledijo hitremu menjavanju slik na ekranu.

Menim pa, da tudi naš domači 100HZ TV vsekakor oddaja nekaj – škodljivega -sevanja. Ali pa se motim in so meritve pokazale drugače?

Lp, Ali

Mislim, da je poanta v tem: zakaj bi dojenček gledal TV, če nima nič od tega?!

lp Vesna

Ne vem za vaš domač TV, lahko pa povem na splošno, da vsak TV oddaja nekaj neionizirajočega sevanja. Škodljivo, ali ne – koristno gotovo ni, mejo je pa težko začrtati.

Aja, LCD ali pa projektor je pa druga zgodba.

lp
mačkon

res, zakaj bi dojenček gledal televizijo? če jo gledaš ti z njim, ga pač obrni tako, da bo gledal tebe… pa še malo pocrkljaj ga zraven!

Hej, Mačkon!
Tudi naša Neja me čisto ignorira, če je zraven prižgan TV (oči vedno popuši proti zanimivim slikicam, ki se nenehno premikajo).. In potem oči ugasne škatlo in je spet zanimiv zanjo… Glede škodljivosti pa tole – pred časom so vsi govorili o mikrovalovkah, pa kako je škodljiva klima v avtu, pa… Ne vem, no, se mi zdi, da je zmernost v vsem edina rešitev;)))

LP in uživaj!!

Ma ja, ljudje velikokrat svašta govorijo, le argumentov je običajno bolj malo…

lp
mačkon

menda ja ne boš rekel, da tvoj dojenček gleda televizijo in da razume, kaj se tam dogaja?

Zdej se pa že odloči a boš v ženskem spolu pisal/a ali v moškem?!

pa brez zamere

Od kod pa sedaj takšna neumnost?

mačkon

hm, vprašanje je bilo, ali je – in zakaj je- gledanje TV škodljivo za dojenčka.

mn je namignila češ, da dojenček pač še ne more razumeti, kaj se ne ekranu dogaja.

Kar seveda drži.

Torej postavljam vprašanje- zakaj naj bi dojenček sploh gledal TV?

Lp, Ali

Potem pa je to nova tema, a ne?

mačkon

Glede na to da sem moški, tudi pišem v moškem spolu. Če sem se kje zatipkal, pa seveda velja opravičilo. Še posebej tebi.

mačkon

ne, podtema – ker se navezuje na zgoraj vprašano 😉

Lp, Ali

se opravičujem, res sem malo skrenila.glede škodljivosti televizije mislim, da sevanje ni glavni problem, ker pri novejših televizijah pravijo, da ni več tako močno kot pri starejših televizijah, pa tudi, saj končno otroka ne daš gledati 1 m od televizije, pravijo pa da sevanje seže čisto malo od ekrana.

če je že gledanje tv škodljivo za dojenčka, mislim, da je to bolj v zvezi z razvojem oči majhnega otroka.

sicer moja otroka tam nekje do 3 leta sicer sploh nista vedela kaj naj počneta obri televiziji več kot 5 minut. tudi risanke ju sploh niso zanimale. ampak sedaj… 6 in 10 let in cartoon network – mi grejo lasje pokonci!

Kolikor je meni poznano je gledanje skodljivo zaradi hitrega menjavanja slik -prizorov, ki jih dete ne zmore dojeti in predelati .. kar povzroča razdraženost, nemir, nespečnost ipd. Otrok prav tako ne loči resnične osebe od obraza na televiziji, ter poskuša z le-to vzpostaviti kontakt, se ji nasmehne ona pa mu nasmeha ne vrne, ga ne ogovori.., kar ni ravno pozitivno za malo dušico..

Drugi problem pa so nekatere risanke (japonske?), kjer so uporabljeni močni barvni kontrasti, ki lahko pri nekaterih otrocih sprožijo neke možganske procese, ki imajo lahko za posledico tudi epileptični napad. To je bilo izpostavljeno pri zelo popularni risanki Pokemon, kjer je uporabljeno močno utripanje rumene, rdeče in modre barve, še zlasti, če jo otroci gledajo v zatemnjenih prostorih.

New Report

Close