Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Kolosej-Čarobno potovanje-ne hodite!

Kolosej-Čarobno potovanje-ne hodite!

Ravnokar smo se vrnili iz Koloseja, kjer vrtijo novi sinhronizirani film Čarobno… .

Tako sem jezna, da bi kar norela. Cela dvorana nas je biilo z majhnimi otročki, 3, 4 in več let. Film se je pričel in že takoj na začetku groza, seveda so otroci planili v jok, nekateri so odsli, skratka cel film samo eno nasilje, figure oziroma spake grozne, grde besede, skratka poden od podna. Zato vam sporocam vsem, ki imate namen peljati vase tamalčke na ogled tega filma, da to ne storite, ker bo jok, sanje… Film je mogoče primeren šele za O.Š. otroke pa še za te ne, če jih je rado strah. Ja tako sem jezna, ker je že tako malo sinhroniziranih lepih risank pri nas, pa ti grejo sinhronizirati tako spako. In baje je še nominirana risanka za oskarje, kam gre ta svet, ja seveda vem, v nasilje, vojne…

p.s. Epilog vsega pa je bil, da je v predfilmu bilo prikazano, kako se je eden nafiksal in tam obležal, ja zelo lep prizor za naše tamalčke in to naj bi bila antireklama za drogo, za publiciteto, ki si ogleduje risanke in o drogi še nima pojma. Ja Kolosej, vse pohvale, ne vem, če ne bom v bodoče raje kar doma uživala v lastnem kinu, bom vsaj vedela kaj me čaka in kaj bom gledala.

No, tisti nafiksanec je tudi mene malo zgrozil, s tem da je bilo to ena brco v temo, se strinjam, a od kod tebi groza, jok in ojoj, mi smo bili ob 16.50, dvorana polna majhnih otrok! Nobenega buja!
To je japonska risanka s svojimi značilnostmi, film je zelo dober prestavnik animejev. Ni pa seveda, slovenskemu disneyevih sladkarij vajenemu občinstvu, ravno po okusu, se mi zdi – tvoj komentar, vidim, je spaka.. no ja… se ne strinjam, film je v bistvu zelo dober.
Ja, to ni nežen, sladek filmček, pač pa prijetna dogodivščina, v katerih ne manjka strahov, a konec je srečen in vedno ga je slutiti. V celem filmu – ponavljam, polna dvorana – so šli natanko z eno punčko ven, ki pa ji je bilo slabo (vem, ker je sedela pred nami in je zastokala, da mora bruhat) – nekaterim je bil film predolg, zato so bili nemirni, a joka in stoka nobenega, še smejali so se, na glas komentirali… Naš – 3.5 let – je užival, samo enkrat me je stisnil za roko “a ne, mami, bo punca zmagala” in to je bilo to.

Jaz sem vedela za kak film gre, to je res, sem se pozanimala pri kolegih, ki so v klubu Anime Slovenija, dejali so da ima svoje “temnejše” trenutke, a je odvisno od otroka. Bila sem pripravljena, da bomo šli kmalu ven, že zaradi dolžine, pa ni hotel, sem ga stokrat vprašala, bilo mu je všeč…

Film je japonska risanka, ni spaka, zato me taka oznaka pravzaprav žali, ni Disneyeva risanka (čeprav tudi tam precej popuščajo, se mi zdi), je skoraj značilni anime, če ti tak tip risanih filmov ni všeč, potem ti pač tudi Čudežno potovanje ni všeč – sinhronizirana je zato, ker bi bilo tudi 10-letniku težko poslušati japoščino, in sinhronizacije je dobro narejena, Disne pa sinhronizacije niti ne dovoli, tako da ugibanje, zakaj ni niti smiselno… Figure so značilne za anime, niso lepe in polepšane, pač pa malce groteskne – konec koncev lahko njihove slike vidite v Vikendu (evo, voda na moj mlin). kakšne grde besede? to pa res ne vem o čem govoriš…

Nasilja ni pretirano, nobene krvi ni, razen zmaja, ki je ranjen, nobenega pretepanja, veliko si med seboj pomagajo. Ne vem o čem govoriš – kot da bi gledali dve različni risanki? Predvsem pa je nekaj kar dobrih vzgojnih prizorov…

Se strinjam, da morda ni za čisto majhne otroke, ker je nekaj strašljivih scen, nekaj je tudi pretežkih zapletov, vendar pa se z oznako, da je risanka zmazek, ne strinjam. Nam, in tu se lahko podpišemo kar trije, je bila zelo všeč. “mami, a bomo šli še enkrat?” sem dobila ob izhodu… po moje zaradi kokic…
Tinkara

P.S. Da ne bi kdo mislil, zelo precenim, kakšno vsebino ponudim otroku, predvsem pa se o njej pozanimam. Morda je to napaka staršev, ki so otroke peljali gledat to risanko – še sami niso vedeli, v kaj se spuščajo, potem pa so nekateri presenečni, ker ni vse rožnato in v vatki… o zgodbi sem se z našim že prej pomenila in mu rekla, naj takoj, če ne bo hotel več, pove… no, konec vam je znan… o sanjah jutri, sva pa se že nekajkrat pogovarjala o prizorih, a to počnemo vedno, ker jih razdeluje…

Oprosti, ampak če je to primerno za tako majhne otroke, potem sem jaz nora in če so tiste spake vredu, potem bolje , da ne napišem ničesar več.
Dejstvo je, da je skoda denarja za sinhronizacijo take risanke, to me najbolj moti, raje bi sinhronizirali risanko ki pride kmalu, o medvedu… pa je raje s podnapisi. To me se najbolj moti. Sinhronizacija je baje za otroke, ki še ne berejo in s svojimi izkušnjami in znanjem kot mater dveh otrok, s svojim strokovnim znanjem, zatrdno stojim za svojimi besedami, da ta risanka ni primerna za predsolske otroke, se za solske ne, če jih je rado strah, oziroma če se še poigravajo kaj je res in kaj ni, oziroma če tega ne razločijo.
Pa saj se ne cudim, samo prižgem tv in mi je jasno, Digimon, Dragon Ball, Pokemon… Kitajska , Japonska ali od katerih že so te risanke en velik bljak.
Tiste taprave risanke so samo še na TV Slovenija, zvecer v risanki ali v ziv zavu, taksno je moje mnenje, lahko, da se motim, ampak skoraj dvomim, ce primerjam kaj je bolje za otroka.In ce pomislim kaj taksne neprave risanke spodbudijo v otroku, nasilje, pretepanje, zbadanje, norcevanje, vse kaj drugega kot pa tisto kar bi moralo biti. Se dobro da imamo izbiro in lahko sami odlocamo kaj bomo gledali.

nova
Uredništvo priporoča

Mi Digimon, POkemon in podobne zadeve ne gledamo, ker doma nimamo nobenega razen nacionalnih programov. Risanke, ki prihajajo z Japonske so pač drugačne, kot smo jih mi navajeni. Jaz pač sprejemam to raznolikost. Prav? Zakaj pa ne sihronizirajo drugih risank – večina distribiterjev bi ti povedala, da ni razlog v denarju, pač pa v dovoljenju – ki ga denimo Disney ne da.

In strinjam se s tabo – ni za predšoslke otroke – sami smo šli bolj iz firbca kot ne – a ker poznam mojega sina, mi je nekaj jasno: on (skoraj kruto) razloči, kaj je res in kaj ne – tako realnega otroka pri 3.5 letih še nisem videla. Vedno tako reagira, naj gre za risanko ali film.
Zato smo pač ostali. lahko pa ti zagotovim, da bi moral samo dejati “mami, strah me je” in bi šli ven. Tako da nisem hotela povedati, da se s tabo ne strinjam. Hočem ti povedati le, da imajo risnake iz različnih tradicij svoje značilnosti in če veš v kaj se spuščaš – če veš, da greš gledal anime, denimo – potem veš, kak tip risanke te čaka in kako otroka nanjo “pripraviti”. Otroka vedno “pripravim” na nekaj, kar bo gledal, naj bo to lutkovna predstava, koncert otroških pesmi… ne želim, da ga nekaj preseneti, da ga ujame nepripravljenega, ker bi ga kakšna čisto minimalna zadeva lahko zelo šokirala – kot pred nekaj meseci, sva šla gledat Muco copatarico in ga je tista velika muca čisto “uničila”. Valjda sva šla ven…
Jezna, svoje pripombe sporoči v Kolosej, kot vem, dajo kar veliko na to: moram priznati, da je skoraj enako, kot ti očitaš Č. potovanju, tudi z Gospodarjem prstanov – ni za 6-letnike, nikakor, a to nikjer ne piše, ker vedo, da bodo zaslužili na družinah, ki pridejo gledat tisto – čisto gledljivo, a za odrasle delano – pravljico.
Tinkara
P.S. Pa brez zamere, ne zagovarjam nasprotnega stališča kot ti, pač pa pravim, da naj se starši malo pozanimajo o zadevi in presodijo glede na svojega otroka. Risanka pa ni bljek, kot praviš, pač pa anime, tebi pač ni bila všeč, ni nujno da komu drugemu ne bo.

ta risanka za tako majhne otroke ni primerna, saj 3 in 4 letniki še niso na taki socialni ravni

okej, vzamem na znanje.
T.

Tinkara C, priznam, sama sem kriva, ker se nisem prej pozanimala kakšna spaka je to.Kajti zame je in bo to spaka. Ampak če je to risanka in še celo sinhronizirana, potem pricakujem ,lep risani film za naše najmlajše in mlade po srcku. Ne pa to , ma saj je skoda besed.
Ja saj sedaj me je tole izučilo in bom v bodoče ob risankih, sinhroniziranih najprej naredila študijo ali je to to kar naj bi v bistvu bilo nekaj samoumevnega, nekaj lepega, nekaj poučnega, nekaj za res naše tamalčke.

Tinkara C, lepo, da imava vsaka svoje mnenje in vidi se, da imava radi svoje otročke, ti imaš srečo, da je tvoj tamalček, to vzel v tako dobrem smislu, kajti ob meni so resnicno jokali otrocki, najmanj trije starsi so odsli,pa ne zaradi slabosti, ampak joka in strahu njihovih otrok, zraven mene je celo neka mati pripeljala dva svoja otroka stara okoli 5 in 6 let, ju pustila in jih je baje potem cakala pred vhodom ob koncu filma. Ker sem dobra dusa, sem tolazila še njiju in čeprav sem bila zanju popolna tujka, sta bila na koncu oba v mojem naročju, ja to pa naredi strah. Poleg tega pa so bili v narocjih skoraj vsi otrocki in samo slisal si starse, ki smo jih mirili in risanko ter njeno sinhronizacijo in tiste spake spreminjali v zgodbico, ki je lepa, smesna in ne strasljiva, no malo nam je uspelo, kajti otroci so gledali naprej. Moja 7 letna hci je uzivala, sicer ne vem v cem, ampak je, moj 4 letni sin je bil prestrasen, ampak ni hotel ven, no in ob moji sinhronizaciji sva risanko spremenila nama v veselje in jo gledala do konca. Nocnih mor ni bilo, risanko pa smo ze pozabili, k sreci.

Tinkara, lep dan in pa-pa.

Draga Jezna,
ne vem, če bo imelo to pisanje kak smisel, ker imam občutek, da si si že oblikovala mnenje o zadevi in verjetno samo iščeš potrdilo od drugih.
Jaz se pač strinjam s Tinkaro – v obeh točkah. Prvo, pozanimaj se o risanki, ki jo greš gledat z otrokom. V tem primeru to niti ni tako težko, saj imaš pač Internet in vse informacije na dosegu rok oz. tipk. Ko zbereš informacije pač presodi in ne potem, ko narediš “napako”, kupiš vstopnico za nekaj, kar ti ni všeč. Potem so pa vsi drugi krivi od ustvarjalcev, do Koloseja, do splošno kapitalistične-tržne usmerjenosti družbe… veš kaj mislim? jezna si nase in na porabljen denar in čas.
Drugič. Ne sodi o stvareh, ki jih ne poznaš. Japonska animacija ima veliko in lepo tradicijo in mnogo privržencev tudi v Evropi, Ameriki, po celem svetu… in to niso spake, pač pa animirane predstavitve starodavnih duhov.
Več besed nima smisla izgubljati. Lepo bi bilo pa, če ne bi stresala jezo na forumu in uporabljala žaljive izraze za reči, ki so morda drugim pri srcu.
Lep dan,
Angel

Draga moje,

filma si sami sicer še nismo ogledali, vendar hvaležna puncam tudi ugotavljam, da si ga ne bomo…

Nisem sicer še vsega zgoraj napisanega prebrala, pa vendar zgrožena ugotavljam, da mi je prejšnji petek v Koloseju na info pultu g. Klemen (sicer prijazno) svetoval popolnoma mimo, ko nama je priporočil, da naj bi bil risani film Čarobno potovanje zelo primeren za 4-letnega dekliča?!?

Groza… zgleda, da se bo še najbolj za zanesti na SpookyMulderjeva priporočila 😉

Pa-pa,
Anaya

ČUDEŽNO POTOVANJE [Spirited Away]
pustolovski, animirani, domišljijski
Dolžina: 125 min
Na sporedu od: 13. februarja 2003

Režija: Hayao Miyazaki
Producent: Toshio Suzuki
Scenarij: Hayao Miyazaki
Igrajo: Vesna Slapar, Vesna Pernarčič Žunič, Pia Zemljič, Jernej Kuntner, Iztok Jereb, Janja Majzelj, Rok Vihar, Uroš Smolej, Trini Starič

Animirani Blockbuster. Japonska risanka, ki je zaslužila 240 milijonov dolarjev in tako doma za 30 milijonov prehitela Titanic. Po izjemnem uspehu na Japonskem in nagradah za najboljši japonski film in najboljši azijski film, pa se vrstijo uspehi tudi na zahodu. Na zadnjem berlinskem festivalu film osvaja zlatega medveda, potem pa ga odkupujejo za predvajanje v celem svetu. V glavni vlogi nastopa desetletna deklica, ki potuje po svetu, ki mu vladajo čarovnice in pošasti, ljudje pa so spremenjeni v živali iz katerega pa se je moč rešiti le s pomočjo prijateljstva in ljubezni. Sodobna Alica v (zares) čudežni deželi.

Je eden redkih risanih filmov, ki ga je v ZDA distribuiral Disneyev BVI in ga pri tem niso narisali v Disneyevih studijih, poleg tega pa so ga pri BVI kandidirali za letošnjega oskarja.

Animirana pustolovska risanka ČUDEŽNO POTOVANJE je najresnejši kandidat za letošnjega oskarja za najboljši animirani film ter štirikratni kandidat za nagrado Annie za najpomembnejše dosežke na področju animacije, ki ni bila podeljena že 17 mesecev. Poleg zlatega medveda pa se lahko njeni avtorji ponašajo s številnimi nagradami in nominacijami, kot so nagrada japonske filmske akademije za najboljši film, evropske filmske nagrade, nominacija za najboljši tuji film, nagrada za najboljši azijski film, zlati satelit za najboljši animirani film, nagrada losangeleškega združenja filmskih kritikov za najboljši animirani film, NBR nagrada za najboljši animiriani film, posebna nagrada bostonskega združenja filmskih kritikov, nagradi za najboljšo glasbo in najboljši tujejezični film združenja čikaških filmskih kritikov, nagrada dalaških filmskih kritikov za najboljši animirani film, nagrada za najboljši animirani film združenja floridskih filmskih kritikov, nagrada newyorških filmskih kritikov za najboljši animirani film, OFCS nagrada za najboljšo animacijo in za najboljši tujejezični film…

Na najbolj razvpitem internetnem filmskem portalu IMDb je ČUDEŽNO POTOVANJE ocenilo 3.800 ljudi s povprečno oceno 8,6. Pri tem pa mu je dobra polovica dala čisto desetko, filmskim kritikom in novinarjem pa se v superlativih pridružujejo tudi navadni gledalci s svojimi komentarji kot so (navajamo jih v izvirniku):

* Different and brilliant *
* Beyond what words can describe *
* Take the kids or just take yourself *
* Masterpiece *
* Breathtaking jourrney *
* Spectacular imagery *
* The Master’s Masterpiece *
* Deep and refreshing *
* Charming and sweet *
* Beautiful and strange, like a wonderful dream *
* Outstanding! *
* The best animated film of all time *
* Beautiful movie *
* Marvelous, Magical, Miyazaki!! *
* A breath of fresh animated air *
* Fabulous! *
* Beautiful and lyrical *
* Touching and entertaining anime thrill ride *
* Brilliant *
* Magical! *…

Chihiro je muhasta, svojeglava 10-letna deklica, prepričana, da se mora ves svet podrediti vsaki njeni kaprici. Ko ji starša, Akio in Yugo povesta, da se morajo preseliti, je besna in sploh ne poskuša prikriti jeze. Med potovanjem v novo hišo se oklepa spominov na prijatelje ter šopka rož, poslednje sledi njenega preteklega življenja. Ko prispejo do konca skrivnostne slepe ulice, se znajdejo pred ogromno rdečo stavbo, pod katero zeva neskončen predor, podoben orjaškim ustom. Chihiro nerada sledi staršem skozi predor, ki vodi v mesto duhov, kjer čaka razkošna pojedina.

Akio in Yugo se požrešno lotita izvrstnih jedi, vendar se pred hčerkinimi očmi spremenita v prašička. Zašli so namreč v svet, v katerem živijo pradavni bogovi in čarobna bitja in ki mu vlada demonska, harpiji podobna, čarovnica Yubaba. Yubaba pojasni Chihiro, da vse prišleke spremeni v živali, ki jih potem pojejo. Tisti, ki ubežijo tragični usodi, so obsojeni na izničenje, če se pokažejo nevredne. Na srečo Chihiro najde zaveznika v skrivnostnem Hakuju. Da bi preložila usodni dan in preživela v tem skrivnostnem in nevarnem novem svetu, mora biti koristna, mora delati. Chihiro opusti lenobo, človeškost, razum, spomine, celo svoje ime in se poda na pot, da reši svoje starše iz začaranega sveta…

jezna do konca! je pisal/pisala:
> Ravnokar smo se vrnili iz Koloseja, kjer vrtijo novi
> sinhronizirani film Čarobno… .
> Tako sem jezna, da bi kar norela. Cela dvorana nas je biilo
> z majhnimi otročki, 3, 4 in več let. Film se je pričel in že
> takoj na začetku groza, seveda so otroci planili v jok,
> nekateri so odsli, skratka cel film samo eno nasilje, figure
> oziroma spake grozne, grde besede, skratka poden od podna.
> Zato vam sporocam vsem, ki imate namen peljati vase tamalčke
> na ogled tega filma, da to ne storite, ker bo jok, sanje…
> Film je mogoče primeren šele za O.Š. otroke pa še za te ne,
> če jih je rado strah. Ja tako sem jezna, ker je že tako malo
> sinhroniziranih lepih risank pri nas, pa ti grejo
> sinhronizirati tako spako. In baje je še nominirana risanka
> za oskarje, kam gre ta svet, ja seveda vem, v nasilje, vojne…
Če je kdo res nima niti trohice zdravega razuma in se na osnovi takega posta odloči, da si bo prikrajšal ogled enega najlepših animiranih filmov vseh časov, si to tudi zasluži. Film vsi kritiki dobesedno kujejo v nebesa in to ne brez razloga. Ogledal sem si ga in moram reči, da se popolnoma strinjam z njimi.

Ogled filma bi odsvetoval le ksenofobom, ki jih že rahla sprememba v ikonografiji in vizualni podobi risanke kot take lahko tako vrže iz tira, da ga gredo javno kamenjat. Super! Dejmo čimprej otrokom zatret v kali možnost, da bi spoznali tudi drugačno estetiko in svetovne kulturne zakladnice. Argument, da se otroci bojijo “spak” na filmu in podobnih podob je popolna neumnost, ker ravno otroci obožujejo japonske “pošasti” na Pokemon kartah in v Pokemon igrah za Game Boye. Res, treba jih je zaščititi pred tem, kar jim je zares všeč in jim vsiliti stereotipiziranje holivudske podobe in plehke zgodbe holivudske mainstream produkcije risank.

Kar pustite jezni, da se do konca besno razpoči in si privoščite to animirano poslastico. Zaslužite si to tako vi kot vaši otroci.

Glede kopice otrok, ki jokajo v naročju besne do konca pa: Bwahahaha. Eni pa si res zmišljujejo neumnosti, ko jim zmanjka argumentov.

jezna do konca! je pisal/pisala:
>
> Oprosti, ampak če je to primerno za tako majhne otroke, potem
> sem jaz nora in če so tiste spake vredu, potem bolje , da ne
> napišem ničesar več.
Res je.

> Dejstvo je, da je skoda denarja za sinhronizacijo take
> risanke, to me najbolj moti, raje bi sinhronizirali risanko
> ki pride kmalu, o medvedu… pa je raje s podnapisi. To me se
> najbolj moti. Sinhronizacija je baje za otroke, ki še ne
> berejo in s svojimi izkušnjami in znanjem kot mater dveh
> otrok, s svojim strokovnim znanjem, zatrdno stojim za svojimi
> besedami, da ta risanka ni primerna za predsolske otroke, se
> za solske ne, če jih je rado strah, oziroma če se še
> poigravajo kaj je res in kaj ni, oziroma če tega ne razločijo.
> Pa saj se ne cudim, samo prižgem tv in mi je jasno, Digimon,
> Dragon Ball, Pokemon… Kitajska , Japonska ali od katerih že
> so te risanke en velik bljak.
Te risanke so po celem svetu izjemen hit, ker so zelo všeč otrokom. Ne vem, zakaj take risanke ne bi bile primerne, saj vse brez izjeme promovirajo prijateljstvo, dobro in pozitiven odnos do sveta. Tega pa seveda ne veš, če jih niti ne pogledaš, ampah le kurcaš zato, ker ti niso všeč na prvi pogled.

> Tiste taprave risanke so samo še na TV Slovenija, zvecer v
> risanki ali v ziv zavu, taksno je moje mnenje, lahko, da se
> motim, ampak skoraj dvomim, ce primerjam kaj je bolje za
> otroka.
Motiš se. Cartoon Network recimo vrti še vedno klasične ne-azijske risanke, ki so čistvo v redu. Risanke na TV Slovenija pa bi vsekakor dostikrat lahko označil za zelo nizkokvalitetne in nizkoproračunska skropocala, ki jih uporabljajo za filanje programa. Zdi se mi, da je marsikateremu staršu to le izgovor, da ne rabi sam brati pravljice otrokom, ampak jih raje posedi pred TV. Še posebej to velja za pravljice o kakih medvedkih, ki so v bistvu risani substituti za dejansko branje pravljic otrokom. To lahko naredite tudi sami, med tem ko je vesoljski boj robotov malce težje uprizoriti v domači kuhinji. Vse bolj se mi v bistvu zdi, da je jezna besna, ker je ona morala iti v kino z otrokom in gledati nekaj, kar njej ni všeč.

> In ce pomislim kaj taksne neprave risanke spodbudijo v
> otroku, nasilje, pretepanje, zbadanje, norcevanje, vse kaj
> drugega kot pa tisto kar bi moralo biti. Se dobro da imamo
> izbiro in lahko sami odlocamo kaj bomo gledali.
Kar opisuješ bi veliko prej lahko pripisal recimo Tomu in Jerryju kot animam (japonskim risankam), ki so bistveno bolj moralno neoporečne in imajo močno pozitivno sporočilo. Ameriške risanke so recimo precej bolj nasilne in nepoučne.

no, zdaj ste me pa zmedli….. 🙂

Klemen? 🙂

Lp,
Anaya

Anaya je pisal/pisala:
> no, zdaj ste me pa zmedli….. 🙂
> Klemen? 🙂
> Lp,
> Anaya
Čudežno potovanje (Spirited Away) je izjemen animirani film, a morda res ni namenjen 4 letnim otrokom. Za zelo majhno število celovečernih fimov bi lahko rekel, da so primerni za to starost. Klemen ti je narobe svetoval. Enak problem je bil pri Gospodarju prstanov, za katerega so mnogi mislili, da je pravljica in so peljali zelo majhne otroke gledat. No, tam so pa res grozljive pošasti, a kljub temu ne pomeni, da je film slab. Treba se je pač prej pozanimat pri neodvisnih virih (recimo http://www.imdb.com), preden greš v kino s tako majhnim otrokom. Zaposlenec Koloseja že ne bo rekel, da nek film ni primeren, saj ga oni vrtijo. Tako tudi ne bo prodajalec igrač, zato se prej pozanimaš, če je igrača varna. Starševstvo pač ni lahka stvar.

Zgodba Čudežnega potovanja je namenjena po moje otrokom in odraslim, starejšim od 7 let. Mlajše sicer film ne bo prestrašil, da bi kriče bežali iz dvorane (kot poročajo nekateri 🙁 ), a ga najbrž ne bodo razumeli. Čeprav bi jaz peljal hčerko tudi če bi bila stara 4 leta gledat ta film – če ne drugega za to, da bi spoznala, da obstajajo tudi druge kulture in drugačna estetika od naše.

Prepričan sem, da še marsikateri starš ne bo razumel Čudežno potovanje, ker je to film, poln metafor, simbolike ter podpomenov, ki marsikomu ne ležijo. Čudežno potovanje je poetska in rahločutna mojstrovina, ki ti da veliko, če le odpreš oči in srce zanj.

to pa zato ker ste usi bli pametni pa niste upošteval da je to ANIME, ne pa neka risanka pred dnevnikom za tamale. Prej se pozanimat kaj pelete gledat mladež, pa takih presenečenj ne bo.

A datumov objave pa ne gledate? Čez dve leti bo sporočilo staro deset let!!!

Nekateri očitno še niso dojeli, da večina ustvarjalcev risank (v tem primeru Miyazaki) ne ustvarja risank le za otroke in denar ampak zase. Tako skozi risanko izpovejo tisto kar si mislijo. Jaz osebno nisem nikoli zasledil da je Miyazaki rekel, da so njegove risanke za otroke. Sploh pa je treba animeje že na splošno gledati grugače kot na risanke za otroke. Pa poglejte kakšen drug Miyazakijev celovečerec pol mi pa povejte če je posut z “roznimi zajčki in Doro raziskovalko”. Grave Of Fireflies ali Princes Mononoke npr. nista taka. Oba kažeta nek odsev človeštva in posledic za naša dejanja. To je pač ustvarjalčev pogled na svet. Je pa res da so animeji in mange v sloveniji (kar se medijev tiče) precej nepopularni in se nekaterim na prvi pogled zdijo čudni… Ampak to še ni razlog da je treba pljuvat po njih. S tem se nanašam na tebe “Jezna do konca”. Dobro preberi nasljednje: TA CELOVEČEREC JE ANIME! Jest res ne vem kaj si pričakovala. Razumem da ti celovečerec ni bil všeč ni pa poj treba pljuvat po njem.
Še enkrat bo rekel, ker očitno nekaterim res ne prikaplja v glavo.

Ne gleda se na vse risanke kot na risanke za otroke, še posebno na animeje. In ni vsaka risanka, ki se vrti v kinu, risanka za otroke.

drugače*

Dobr vem da zamujam sej je to že 12 let nazaj kar so to pisal ampak vseeno bi mi lahko kdo povedu kako je blo ime deklci iz čarobnega potovanja!!!!!!!!

MENI SE ZDI DA JE ŠIŠIRU SAM KAKO JO JE PREIMOVALA UNA BABA AL KAKO SE JE IMENOVALA PA ALI SO JO STARŠI KLICALI ŠIŠIRU?

New Report

Close