Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Domača fiziološka raztopina

Domača fiziološka raztopina

Včeraj sem brskala po tem forumu in našla recept za fiziološko raztopino. No in zvečer sem jo tudi naredila…Danes, ko sem jo hčerki nakapala v nosek (7 mesecev) , pa je začela tako grozno loviti sapo in jokati, da sem že mislila, da bo umrla…sploh nisem vedela, kaj naj storim, ker sploh ni prišla do zraka in se je kar davila….Ko je končno prišla do zraka, sva skupaj jokali kot dež. Zdajle ko spi, pa sem naredila tisto, kar bi morala že včeraj – poizkusila sem, koliko je FR sploh slana in v primerjavi s kupljeno je bila zelo preslana. Verjetno mi je preveč vode povrelo….počutim se grozno in sram me je zaradi tega kar sem storila. Drage mamice, prosila bi vas za mnenja – sem s tem ko sem uporabila premočno FR naredila kaj škode, mislim, če bi morala mojo punčko peljati k zdravniku ker naj bi ji to škodovalo? Hvala za vaše odgovore!

Mojca

ne nič ne skrbi. Voda ti je verjetno izparela, ne skrbi res ni nobene škode. naslednjič prej preizkusi in potem bo vse okej. Sedaj poznaš okus kupljene in domača naj ima podoben okus slanosti in vse bo vredu. Zaletelo pa se je otročku zato, ker je bila premočna, a zaradi tega ni nič hudega, saj je sedaj vse okej.

Fizioloska raztopina je 0,9% natrijev klorid v precisceni vodi. Vse kar “skuhamo” sami brez ustrezne laboratorijjske opreme (tehtnice) je slana voda (koliko slana????) in je neprimerna za tako majhne noske. Ce je premocna ali presibka lahko pece. Pa tudi sluznice ne ocisti tako kot je treba, pri dolgotrajni uporabi jo lahko celo poskoduje.
Mojca, od enkrat ni nic narobe, v bodoce pa raje kupuj pripravljeno v lekarni. Na voljo je tudi v raznih prsilih, kjer je tudi rok uporabe daljsi.
Cimmanj prehladov zelim tvojemu soncku

nova
Uredništvo priporoča

Ajla, žal se ne stinjam s teboj. Zakaj? Ker sem sprva jaz ravno tako razmišljala, kot ti in sem zato vprašala o tem pediatra. Njegov odgovor je takšen.
Premalo slana fiziološka razstopina je slabša, kot preslana. Ob premalo slani fiziološki nabrekne sluznica in le še bolj maši nosek. Preveč slana bolj osuši sluznico in je ne poškoduje, je pa neprijetna. Morje je mnogo bolj slano, kot fiziološka, ki jo pripravimo doma, pa nikomur ne škoduje, tudi ob večkratnem kopanju, kvečemu dobro de – odprejo se ti vse zamašene poti in iz nosa se ti usuje vsa svinjarija, ki se paca v sinusih.
Zato zdravnikov nasvet, bolje malce bolj slana, kot premalo. Meni osebno pa je naljlubša tista iz lekarne.

mojca,živjo!
imam že ogromno izkušenj s fiziološko, ker jo več ali manj uporabljamo že od aprila, ker ima moj aljaž pogo sto vnetje ušes. otolog je predlagal da se fiziološko pripravi: v 1/2 l vode ena čajna žlička soli do roba. ohlajeno pretočiš v plastenko, ki jo dobiš v lekarni. hraniš jo na sobni temperaturi. 1 do 2 krat mesečno je pa fajn da plastenko prekuhaš.
čim večkrat na dan uporabljš viziološko, boljšje je. vem pa da je vse skupaj neprijetno za ta maučka. probaj še sama in boš videla da res ni najboljši občutek, amapak za zdravje otročka pa zelo.
na zdrave noske!

Verjamem, da si se zelo ustrašila, ampak ne misli, da je do tega prišlo samo zaradi FR, ki si jo sama pripravila…..meni se je pred kratkim “zalomilo” s kupljeno…jaz mislim, da je do tega prišlo zaradi tega, ker sem tamaučku čistila nosek po obedu, vsaj tako so mi kasneje razlagali – vedno čistiti nosek pred hranjenjem, tako tudi lažje je. Jaz pa sem mu čistila nosek nekaj minut po obedu in verjetno se mu je kaj zataknilo v sapniku in ravno tako kot tvoja malčica, ni prišel do sape.

D

Fiziološko raztopino je mogoče narediti doma, 1L prekuhani in ohlajeni vodi se preprosto doda 9g kuhinjske soli (natehtaš s kuhinjsko tehnico). Ampak ali je tista prekuhana voda res sterilna (nekatere bakterije se zasporijo in lahko preživijo 100 stopinj), ali je kuhinjska sol res dovolj čista itd.

Najlažje je da se gre v lekarno po njo, kjer veš da je za zihr ok sterilno pa neoporečno + tega da je še zlo poceni – 0,5 L voda za pit te pride 1€, 0,5 L fiziološke raztopine pa mal več kot 2€ tak da ni neke hude razlike – https://www.lekarnar.com/izdelki/fizioloska-0-9-raztopina-500-ml

Če pa pride do kakšne hujše reakcije zaradi prevelike koncentracije ali pa tut zaradi česa drugega, je pa pametno prej kot slej do zdravnika.

New Report

Close