Najdi forum

Injekcije za pljučka

Živjo!

Kot že verjetno veste, sem noseča z dvojčki. Pred kratkim sem dobila napotnico za injekcije za hitrejši razvoj pljučk pri mojih otročičkih.
Zanima me, ali ste tudi ve (tiste, ki ste bile noseče z dvojčki) dobivale te injekcije?
Na koliko časa?
Ali je vedno potrebna hospitalizacija?
Ker so nekateri zdravniki do teh injekcij skeptični, me zanima, ali ste kasneje zaradi tega opazile kakšne težave z zdravjem pri vaših otročičih?

Za odgovore se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.
Anja

Dobivala sem injekcije deksametazona v 28. tednu nosecnosti in sicer ambulantno, pri ginekologinji. Deksametazon sem morala iti sama kupiti in spomnim se da so ga imeli le v Viski lekarni pri zdr. domu.
Pri nas se je izkazalo, da zgleda ni bilo dovolj, ali pa, da je ucinek deksametazona do mojega poroda ze izzvenel in bi morda morla pred porodom dobiti se eno “kuro” – skratka, oba otrocka sta imela dihalno stisko, kar naj bi deksametazon prepreceval. K sreci sta dobila dvojcka zdravila in sta se zmazala.
Zdaj, ko sem bolj pametna in izkusena in ce bi bila se enkrat noseca z dvojcki, bi sla absolutno v porodnisnico na injekcije. Po moje v bolnici le vec vedo. Skratka, naredi vse kar se da, da bosta tvoja mulcka cimdlje v tvojem trebuscku in da ne bosta imela tezav s pljuci.
Srecno!
N.

Jaz sem dobila 6-dnevno kuro injekcij v bolnici v 34. tednu, kjer so me zadrzali zaradi moznosti prezgodnjega poroda. Deksametazon se lahko dobi prvic ze v 28. tednu, v tem primeru je ponavadi obnovljen se enkrat v 34. tednu. Rodila sem se vseeno malo prehitro, dihalne stiske pa nismo imeli.

Tadeja

nova
Uredništvo priporoča

Tudi jaz sem pet dni dobivala inekcije v porodnišnici. Meni so ustavili porod, nato sem dobila inekcije, čez pet dni pa sem v 33. tednu rodila. Moj Nejc s pljučki ni imel nobenih problemov.

Pozdravljena.

Jaz sem dobila deksametazon v 27. tednu v porodnišnici Ljubljana v 4.nadstropju, kjer te zadržijo približno do 15h (oz zjutraj). Naslednji dan še eno dozo, vendar sem šla takrat takoj domov. Dobiš tudi kosilo.

Rodila sem v 30.tednu in oba sta imela nekaj časa težave s pljuči. Domov smo šli po dveh mesecih.

Tanja**

Nocem te strasiti, vendar sem vceraj govorila z gospo, ki je ravno tako v sedmem mesecu nosecnosti prejela inekcijo za razvoj otrokovih pljuc. Otrok je imel raka in umrl – na onkoloskem so ji potrdili, da je to posledica tega cepiva.

Halo, moderator, zbudite se! Papir (ekran) res vse prenese, ampak tole se mi zdi pa vseeno malo neodgovorno. Če bi kdo napisal, da aspirin dokazano povzorča raka, mislim, da ne bi nikogar pretirano skrbelo, ker lahko najdemo veliko virov, ki govorijo o aspirinu, pa celo lahko se brez škode odločimo, da ga zamenjamo za kak ekvivalent. Kaj pa lahko naredimo, kadar nam nekdo servira tako o informacijo, kjer poveže deksametazon, nerojene otroke in raka? Mnogo neprespanih noči, hudo stisko (če pričakuješ deksametazonsko terapijo, je to najbrž zato, ker se pričakuje, da bi do težav lahko prišlo). Zdravniki različnih strok slabo sodelujejo med seboj, vendar je ežko verjeti, da bi onkologi skrivali tako pomembno informacijo, kot je kancerogenost deksametazona (kljub temu, da ima zelo dolg seznam stranskih/neželenih učinkov, ki jih v resnici težko zveš od zdravnika, ki predlaga deksametazon). Nisem noseča, ampak me je vseeno malce “pogrelo.” Bi bili tako prijazni in naslovili zgornji post na Ireno s foruma živeti z rakom, če ga že zbrisali ne boste? V primeru tako hudih implikacij, kot naj bi jih imel deksametazon na otroška življenja, sem, verjemite, življenjsko zainteresirana zvedeti, kaj mi je storiti.
Lep pozdrav
maja

Maja bravo, 100% se strinjam s teboj!
Ko sem prebrala Ulin post, me je najprej totalno zvilo (joj, ali je mozno, da bi tudi moja dvojcka zaradi deksametazona dobila raka? Kaj naj zdaj naredim?), potem pa ravno tako pogrelo – preden se kaj napise je vseeno potrebno malce premisliti, Ula! Pa malce takta in obzirnosti tudi ne bi skodilo.
Natasa

Draga Ula, pa tudi ostale, ki rade širite nepreverjene govorice iz ust tretjih, ki so izvedele pri četrtih itd!!! Tole je sicer nemoderiran forum vendar sem bil pozvan, naj se oglasim. Sicer tega foruma ne berem redno in nimam vpogleda vanj, moderiram namreč forum Ginekologija in porodništvo.

Deksametazon je imunosupresivno in protivnetno zdravilo, ki pa ima v nosečnosti, predvsem pri nosečnicah z grozečim prezgodnjim porodom to zaželeno stransko lastnost, da v plodovih plučih sproži izločanje surfaktanta, snovi, ki omogoča, da pljuča po prvem vdihu ostanejo razpeta in s tem omogočajo lažje dihanje, s tem pa rešuje življenja in preprečuje invalidnost otrok.
Hkrati seveda lahko povzroči tudi druge nezaželene pojave, ki pa so manjšega pomena in imajo manj usodne posledice. Dognano je, da pri enkratnem dajanju Deksametazona glavni zaželeni učinek za več 10x prekaša vse ostale nezaželene stranske učinke in je torej priporočljivo zdravilo, pri ponavljanju kur trega zdravila pa so bili opisani kasneje opaženi učinki pri preživelih. Nekateri so npr.: manjša kapaciteta pljuč od pričakovane, manjše število nefronov od pričakovanih (nefron je funkcionalna enota v ledvicah, ki producira urin) ipd. Verjetno ima vpliv tudi na imunski sistem pri otroku vendar….poudarjam….NE POVZROČA RAKA!!! Zgolj teoretično bi lahko sklepali, da morda, pod nesrečnimi okoliščinami, preko vpliva na imunski sistem, onemogoča ustrezen imunski odgovor, ki bi preprečil ali zaustavil razvoj raka pri samem začetku, to pa ne pomeni, da ga povzroča!!!
Iz navedenega gre sklepati samo, da ni smiselno pri vsaki nosečnici, pri kateri nimamo nobenega objektivnega pokazatelja, da ji res grozi prezgodnji porod (npr. kratek maternični vrat, pozitiven “partus test”, že vsaj 1x pomembno prezgodnji porod – pred 34. tednom ipd.) temveč samo opisuje “tiščanje dol, nespecifične krče v nosečnosti ipd., da bi ji preventivno dajali Deksametazon! Prav zato ne, ker je Deksametazon specifično zdravilo in kot rečeno, nima samo pozitivnih učinkov. Ima tudi negativne in če ga damo 100 nosečnicam 1x in s tem 1x preprečimo dihalno stisko, potem je morda dajanje opravičljivo, ker ni pričakovati kasnih učinkov, če pa moramo kuro Deksametazona ponoviti vsaj 2x ali celo 3x pri 100 nosečnicah, da bi res preprečili 1 dihalno stisko, potem imamo problem, saj gre pri 99 od teh 100 otrok kasneje vsaj v nekaj primerih po nepotrebnem pričakovati manjšo fukcijo določenih organov, kot bi bila usojena. O tem velja premisliti.

LP

Iskrena hvala vsem, ki ste se oglasili.
Ko sem prebrala Ulino sporočilo, me je zares zaskrbelo…
Posebej hvala dr. Pušenjaku, ki nam je na strokoven in razumljiv način razložil vse, kar nas je zanimalo (in nas pomiril).

Torej, še enkrat hvala in lep vikend vsem!

Anja

Dragi g. Pusenjak!
Verjamem da ste strokovno podkovani, tako kot vsi zdravniki, vendar vcasih so tudi ljudem puscali kri, pa se to ne pocne vec. Pa so to poceli tudi zdravniki, ki so bili vsevedni. Zal za nobeno zdravilo ne morete trditi, da je brez kakrsnih koli stranskih ucinkov in da so stranski ucinki vsi poznani. Vendar se da marsikaj o tem tudi prebrati in to v medicinskih knjigah. Verjamite mi da se nisem pogovarjala preko petih oseb, ampak z mamo ki se ji je to zgodilo, in ne vem zakaj bi lagala, za tako ji je bilo dosti hudo. Je pa tudi res da vas o tem ne ucijo, kar je pa pri tem pogovoru potrdila druga sogovornica ki je zdravnica. Se pac o nezazelenih stvareh ne ucite, vendar ce bi bili zdravniki pripravljeni pogledati cer rob, bi bilo marsikaj drugace kot je. Najlazje je dajati cel kup zdravil, ker se tudi ogromno denarja vrti okoli tega, ne pa zdraviti vzrokov. Pa ne samo pri debati ki je tekla okrog otrokovih nerazvitih pljuc.
Sem tudi napisala da je nocem strasiti, vendar je vredno razmisleka. Vem pa da tudi bolniki pricakujejo da jim boste dali cudezno tabletko, ki jih bo pozdravila. In da tudi veliko starsev svojim otrokom ze pri 37,1 telesne temperature, nalivajo v grlo vse mogoce sirupe za zbijanje le te – brez potrebe.

Čeprav že stara tema, se vedno aktualna. Ula, če ste se na forumu me zanima, koliko časa po prejemu injekcij je ta otrocek zbolel za rakom, že takoj po rojstvu ali kasneje?

Hvala in pozdrav.

New Report

Close