Najdi forum

"grdo"ime-novo rojstvo

Prebirala sem včeraj vaša mnenja na temo “grdo ime Eros…No in naj dodam,
da je danes sodelavka rodila hči z imenom Mercedes———-hallo.
Vem da je to zensko ime,,ampak vseeno,,,,,,,,,,,,,starši pamet v roke….

Ja, bom jaz dala svojemo naslednjemu sinu ime Twingo, ker si ne morem privoščit Mercedesa…

LP
EvaK

Potem bomo pa v sorodu – žena ima namreč Twinga;))

Glede imena je pa moje mnenje sledeče: uboga punčka…

nova
Uredništvo priporoča

V Španiji se nihče ne bi zgražal nad tem imenom…Problem pa je res ta, da pri nas vsak takoj pomisli na avto te znamke…Žal…Tudi na imena, kot se je izkazalo, gledamo premalo globalno, kljub temu, da bi se radi pridruževali Evropi…Preko svojih “plank” ne moremo, ali pač??
LP

Spet se bom vmešala. Lastnik blagovne znamke Mercedes je poimenoval svoj prvi prestižni avtomobil po svoji hčeri. Mimogrede Mercedes je špansko žensko ime, med drugim tudi ime prelepe vrtnice, ki slovi po živo rdeči bravi, število cvetnih lističev pa je najmanj 2x tolikšno od običajne vrtnice. Meni osebno najljubša roža in najlepša na svetu.
Dovolite, da še enkrat ponovim. Pozdravljam vse drzne ki rušijo stereotipe slovenske zaplankanosti.

Očitno mami (ali pa tudi oči) gledata popoldanske telenovele na POP TV. Pa nočem biti žaljiva. Taka imena pač zaslediš v telenovelah. Meni je iz teh nadaljevank (včasih hočeš nočeš ujamem kakšnih 5 minut) zelo všeč Paloma, a kaj ko me preveč spominja na tovarno Paloma in njene izdelke…

Moja prva asocijacija na Palomo je Paloma Picasso. Mimogrede, hči slovitega Pabla Picassa. Pač, asocijacije so različne.

Pozdravljeni!

OK – se strinjam da ravno Lula v Sloveniji ne moreš poimenovati hčerkico, ampak zakaj bi morali biti v razredu trije Mihci in dve Nini in podobna pogosta imena, da bi sodili v kategorijo “lepih” imen.
Sama imam sinčka Tristana – nekateri se blazno lomijo pri govorjavi tega imena, kot da bi bil sestavljen iz japonskih pomenk – pa kaj me briga. Obema z možem je bilo ime ful všeč, pa tudi kamor koli bo šel po svetu ga bodo normalno izgovarjali.

Toliko o tem iz moje strani!

Andreja

Zaenkrat smo še Slovenci in je bedasto gledati čez planke kot nekateri predlagajo. Saj vsi vemo zakaj se gre. Če je deklici ime Karmen, ki je tudi špansko ime ni čudno, če pa ji je Mercedes pa je bedasto. Starši se ne zavedajo, da je ime del otroka in ga označuje. Saj ima večina slovenskih otrok imena, ki sploh niso slovenska pa se noben ne zgraža. Grdo postane, ko ime pri nas označuje neki izdelek ali pojem, ki ga ne enačimo z osebnim imenom. In, če dajo starši otroku ime, ki vzbuja pri drugih neke asociacije niso evropski temveč neodgovorni. Nekateri bi tako radi bili evropski. To me spominja na čase, ko smo Slovenci lezli v rit tujcem in se sramovali slovenske besede…

ojoj ziv obup, ubogi otrok

Otroci s takimi imeni se mi smilijo, katastrofa. A starši res ne razmišljajo, da s tem zaznamujejo svojega otroka, da zna biti tarča zbadanj in posmehovanj…. Groza. Tega nebi nikoli naredila svojemu otroku. Naj nehajo gledat te španske in mehiške limonade in naj zaradi tega ne uničujejo svojega otroka. A slovenska imena niso dovolj lepa??????

Lp, vsem, Ninča.

Se eno v zbirki “oznacenih”.. v nasi soseski imajo deklico Scarlett (priimek ima pa cisto “jugoviski” – se opravicujem izrazu – !!! ne zveni slabsalno !!! – samo je najboljsi oris za kombinacijo imena in priimka).

Se pridruzujem mnenju, da z imenom na nek nacin oznacimo” otroka, seveda pa to ne pomeni, da pricakujemo na slovenskih tleh samo Francije Novake. :))

In se to: slovenska zaplankanost se ne kaze (samo) v tem, da nekomu morda niso vsec nevsakdanja in/ali tuja imena. Zelo lepa in nevsakdanja imena imamo tudi pri nas (zelo lep primer forumovke Andreje, ki ima Tristana!! Cudovito! Nevsakdanje! In hkrati “primerno okolju” v katerem zivimo!)

Tadeja

Razmišljanje o evropskosti in zaplankanosti me je privedlo do tega:
Torej, če ima otrok lepo špansko ime, zakaj mu ne damo še španskega priimka. Mercedes Martinez se sliši veliko bolj ‘evropsko’ kot pa Mercedes Novak. Tudi Gerhard Košir se čudno sliši, a ne , pa je nemško moško ime. Toliko o evropskosti in…
Zgoraj nekje je lepo napisala: pa saj imamo veliko lepih slovenskih imen!

nekje pa sem zasledila da je v Sloveniji je 20 ženskih imen “Esmeralda”

Prvič, odkod vam pravica, da sodite, ali so otroci bogi in njihovi starši neoodgovorni. Jaz naprimer, sploh ne vem, kakšna imena so v španskih nadaljevankah, ker jih ne gledam in tako ne morem starše obsojati s čim tako neumnim. Te nadaljevanke, kot vidim, draga Ninča, petka in Simona gledate zagovornice klenih slovenskih imen.
O.K. bom prenehala jaz, zagovornica drugačnosti. Dala vam bom primer, zakaj zagovarjam drugačnost.
a) zaradi tega, ker živimo v 21. stoletju in ker so bila pred 35. leti moderna dolga imena. Danes je pač trend drugačen, kar je normalna posledica razvoja družbe.
b) zato, ker bom predstavila svoj in resničen primer “klenega slovenskega” imena Jože:
1 oče Jožko
2 brat Jožko, Jole
3 teta Jožica od tetinega moža teta Jozefina (9)
4 stric Jožek
5 dedek Jožef
6 babica Jožefa
7 teta po moževi strani Joži
8 stric po moževi strani Jože
Zdaj me razumete, zakaj sem zagovornik drugačnih, novodobnih, evropskih ali mednarodnih imen tudi na naši slovenski rudi. Pa da ne bo pomote, naša družina ni nikakršna dinastija. In svojih prednikov nisem nikoli označila kot neumne, neoodgovorne, čeprav je lahko vsako ime tarča posmeha.
Prav pa je, da mislimo drugače, predvsem da imamo drugačne okuse. Žaliti pa ni potrebno nikogar zaradi drugačnega okusa.

Joj, dekleta in fantje. Potem pa naj vas vprašam naslednje:

1 – zakaj pa potem svojim otrokom ne dajete slovenskih imen, ki so res ful slovenska (pa koliko se jih norce brije iz njih):

Micka, Micika
Lojzka, Lojze
Francka, Francelj, Frančiška, Frančišek
Venčeslava, Venčeslav
Pavla, Pavel
Gabrijela, Gabrijel
Albina, Albin
Kazimira, Kazimir
Matilda
Jerica
Hilarij
Benedikt
Rupert
Minka
Vinko
Mehtilda
Stanko
Pankracij
Servacij
Bonifacij
Zofka
Fortunat
Norbert
Medard
Dolfe
Silverij
Kresnica
Hotimir
Bogoslav
Alfonz
Nikodem
Engelbert

2- Kako je torej z imeni, ki so “internacionalna” in jih najdemo tudi v mehiških telenovelah?

Anton, Martin, Angela, Angel, Marcel, Marcelin, Felicijan, Agata, Marija, Leon, Leonida, Edvard, Aleksander, Magdalena

3- Kaj pa imena, ki dajejo asociacije (jih je neprimerno “dajati”)?

Milka – čokolada
Izidor – … ovčice pasel
Albert – piškoti
Lazar – vrsta polža
Feliks – mačja hrana, maček
Erazem – … in potepuh
Filip – mišek iz risanke
Silvester – maček iz risanke

Samo zanima me, kaj torej mislite o teh, starih, ampak slovenskih imenih.

Lp, Yo

Razumem te, pa vendar:
Midva z ženo razumeva drugačnost drugače, nekateri bi rekli slovensko: NIK, NEJA, TIM. Jih ni veliko, pa še v kombinaciji z najinim priimkom bo zvenelo čist ok.
Z zaplankanostjo o kateri govoriš ti, pa midva k sreči nimava nič, in, verjemi mi, tudi večina forumovk ne, radi bi le opozorili na problem nesmiselnih imen ( že na moje ime so v vrtcu in šoli našli tisoč in eno rimo ).

LP

Hehe, iz ene skrajnosti v drugo… Pa saj je toliko lepih, modernih in neizstopajočih imen ( slovenskih in ‘poslovenjenih – beri obče sprejetih).
Je pa res, da ljudje vedno iščemo ekstreme, sploh pri tako občutljivi temi, kot je ime otroka..

Sem hotela nekaj napisati, pa raje ne bom. Da ne bo kdo užaljen.
OK, pa vseeno bom, samo ne bom točno pisala imen. Ampak, a to veste, da nekateri dajete/ dajejo otrokom imena, ki se že vsaj 15 let v Sloveniji uporabljajo predvsem za poimenovanje štirinožcev, katere obravnavata dve vedi: kinologija in felinologija. So sicer +/- slovenska, malo amerikanščine je v njih zaznati, pa vendar…
Upam, da mi kdo ne zameri, ampak je pa res.

Yo

Hvala lepa, predvidevam da leti name..

LP;(

New Report

Close