Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Antibiotik – da ali ne?

Antibiotik – da ali ne?

Ali dajete otrokom antibiotike, kadar vam jih predpiše zdravnik? Moja znanka pelje bolnega otroka k zdravniku, dobi antibiotike, potem pa ga zdravi na vse mogoče »svoje« naravne načine. Vprašala sem jo, zakaj sploh gre k zdravniku, pa mi je odvrnila, da zato, da ji pove, kaj je narobe z otrokom in da ima antibiotike za vsak primer, če naravni način ne bi pomagal. Da zdravniki predpisujejo antibiotike že kar za vsako stvar, ker ni časa, da bi bila mamica predolgo na bolniški, da bi otroka lepo naravno pozdravila. Dodala še je, če sploh vem, kakšen šok so za telo antibiotiki. Zdaj pa res ne vem več, kaj naj si mislim. Sem imela kar malo slabo vest, moja polletnica je imela vnetje ušes, pa sem ji kar dala antibiotik, ki mi ga je predpisala zdravnica. Kako ravnate ve?
LP

Moja zdravnica pravi takole:
40 litrov čaja je enakovredno eni tableti.

Kako je napisal Prešeren???

“Le čevlje sodi naj kopitar”

Lep večer,

Nataša

Hja, odvisno od zdravnika – mi smo antibiotik dobili le enkrat, takrat z razlogom. Naš zdravnik je pač tak, da noče preveč drezati v imunski sistem otroka.
Če pa gre k zdravniku in ga potem ne zdravi, to pa je neodgovorno. Ali pa naj zdravnika vpraša, ali so antibiotiki nujni. Jaz vedno vprašam, ali je karkoli, kar otrokupredpisuje, nujno ali kar tako…
T.

O tem naj odloča zdravnik. Seveda pa naj bo zdravnik DOBER. Mi imamo čudovitega pediatra, ki tudi sirupa proti kašlju ne bo predpisal kar tako… Kadar domneva, da gre za bakterijsko vnetje in bodo potrebni antibiotoki, vedno prej zahteva laboratorijski pregled krvi in se šele potem odloči. Trkam na les… toda pri nas antibiotiki skorajda še niso bili potrebni. Smo pa nekoč prišli z najstarejšim k dežurnemu zdravniku, ki mu je samo pogledal v grlo, rekel “aha, angina” in mu predpisal antibiotike. Kljub antibiotikom se mu zdravje ni izboljšalo, težave so se še kar naprej vlekle in kasneje smo ugotovili, da ima Luka astmo…. Torej previdno z zdravili in najdite si pediatra, ki mu zaupate. Pri nas vse blage viroze, prehlade in vnetja ušes zdravimo z domačo homeopatsko lekarno in zeliščnimi sirupi in čaji…

Jaz antibiotik dam, kadar ga predpiše zdravnica, ji popolnoma zaupam. Je taka, da ne piše antibiotik za vsako malenkost. Če je zdravnik mnenja, da otrok antibiotik potrebuje, mislim, da je prav, da se držimo njegovih navodil. Lahko se stvar precej zakomplicira, če je antibiotik potreboval in mu ga ne damo. Kakšno izobrazbo pa ima ta tvoja prijateljica, da zna sama presoditi kdaj je antibiotik potreben in kdaj ne.
Imeti pa moraš zdravnika, ki mu popolnoma zaupaš. Mislim, da je kar prav, da pri vnetju ušesa daš antibiotik, če ti ga predpiše zdravnik. Če vnetja ne zdraviš, lahko pusti hude posledice. Ne imej slabe vesti. Ravnaj se po svoji pameti in prepričanju in ne poslušaj drugih, razen zdravnikov, ko gre za zdravje tvojega otroka.

Mene v bistvu skrbi nekaj – bakterijske in virusne okužbe so si zelo podobne in včasih jih tudi zdravnik brez laboratorijskih preiskav ne more razlikovati. Ampak pri virusih antibiotiki ne pomagajo,a ne. Prepisano iz “Družinskega zdravnika”: “Zdravnik, ki pregleduje bolnega otroka, se mora odločiti, ali bolezene verjetneje povzroča virusna ali bakterijska okužba. Pogosto ju je težko razlikovati brez dolgotrajnih laboratorijskih preiskav. VEČINOMA BO ZDRAVNIK POSTAVIL DIAGNOZO NA TEMELJU REZULTATOV PRI PREISKAVAH DRUGIH OTROK IZ ISTEGA KRAJA, KI IMAJO PODOBNE SIMPTOME”….

Zanima me, katerim od vas, ki ste dobile antibiotike za vaše malčke, so predhodno naredili preiskave?

Opažam namreč pri moji svakinji (mi hvalabogu še nismo nič rabili), da ji zdravnica za štiriletnika že od zibelke dalje vsakič pač predpiše antibiotik brez kakršnihkoli preiskav. Pa tudi ona se je že navadila, da ob malo močnejšem smrkanju in povišani temperaturi gre “po antibiotike”. Se je ravnokar zgodilo, da sta nameravala dopoldne predpisani antibiotik (vročina, smrkanje…) prvič vzeti zvečer, pa je do takrat vročina padla in se je stanje izboljšalo. Kolikokrat do zdaj je ta malček “brez veze” bil filan z antibiotiki?

Kako pa veš, da si izbral dobrega pediatra (na vasi pa smo itak prepuščeni družinskim zdravnikom)? Kako je z laboratorijskimi preiskavami?

Maxi

Draga maxi,
naš pediater VEDNO, preden predpiše antibiotik, zahteva laboratorijski izvid krvi. Antibiotiki pri virusnih okužbah niso učinkoviti.

Sama kar nekajkrat nisem otroku dala antibiotika , ki mi ga je predpisala zdravnica, to pa prav zato, ker nas ni dala na laboratorijsko preiskavo in je le ugibala ali je ali ni to kar si misli da je. Pa je bilo vse rdu in se je otrok prav tako pozdravil, le malo dlje je trajalo.

Drugače sem s svojo zdravnico zadovoljna, ker je izredno prijazna in zna z otroci, se mi pa zdi, da je preveč radodarna z zdravili, sploh antibiotiki, ki pa žal niso zdravi za telo, sploh v primeru, ko niso učinkoviti (pri virusih).

Ko je bila mala še dojenček sem v začetku skoz visela pri zdravnici, zaradi vnetja všes in non stop je bil antibiotik, potem sem izvedela za natresk, pa ne rabimo več antibiotika za ušesa.
Mislim, da bi morale me, mamice pač večkrat vstrajati pri tem, da se najprej naredijo krvni testi, preden se predpiše antibiotik.

Lala

Antibiotik se predpiše pri otroku poleg zdravljenja tudi zato, da ne bi prišlo do kasnejših zapletov! Npr. pri vnetju ušesa je antibiotik zelo smiselna stvar:
vnetje lahko postane kronično (dolgotrajno), otrokov imunski sistem je bodisi še ne povsem razvit (v prvem letu starosti) ali pa je že razvit, vendar povzročitelja ne uniči, zato vnetje vztraja. Vnetje se nato razširi v srednje uho, od tam lahko v pnevmatični sistem kosti (v kostno celico ali antrum), spet lahko tudi v notranje uho in nenazadnje na možganske ovojnice ter samo možganovino! Takšno vnetje lahko uniči kost ali živce, pa tudi meningitis ima lahko težke posledice z nevrološkimi okvarami. Za vse življenje lahko pohabi otroka!

Kaj pa angina? Če so določeni znaki, po katerih zdravnik sklepa, da je povzročitelj bakterija, je antibiotik upravičen in to takoj. Načeloma se večina angin pozdravi tudi sama (seveda otrok pri tem malo bolj trpi kot bi z antibiotikom). Toda tudi, ko se pozdravi na “naravni” način, so možne posledice. Dolgotrajne angine, ki se večkrat ponavljajo, pa jih zdravimo na “naravni” način, so idealni pogoj za nastanek revmatične vročice. Zaradi angin nastajajo protitelesa, ki so deloma uperjena proti otrokovemu lastnemu telesu. To povzroči okvaro srca in sklepov! Angina lahko povzroči tudi nastanek ognojkov, ki so lahko potencialni izvor sepse in šoka! Otrok lahko tudi umre. Res je malo možnosti za tako hud zaplet, a se zgodi. Bo pokop otroka tudi tako naraven?

Vse take reči zdravniki npr. vedo, a jih ne razlagajo vsaki materi, če jim ta vendar pove, da bo otrok jemal antibiotik. V zadnjih letih se poudarja predpisovanje antibiotikov le, ko je to strokovno utemeljeno. To ima svoje učinke in stanje se izboljšuje! Sama preležim marsikakšno angino, ker je pri odraslem večinoma virusna, pri otroku pa ne bi pomišljala, ali bi ga raje pustila takole “naravno”… Na srečo so tudi že mimo časi, ko so pri otroku bili antibiotiki precej tvegana stvar in so povzročali stranske učinke – danes imamo boljša zdravila z manj stranskimi učinki.

Hvala, Irena, za tvojo razlago, ki mi je predstavila še drug vidik, o katerem nisem veliko vedela (še sama sem v življenju le trikrat dobila antibiotike).

Morda bi zdravniki in pediatri le morali na tak način podučiti mamice oz. “razlagati to vsaki materi”? Saj ne vzame veliko časa…

Maxi

Pri nas smo bili VEDNO, ko znaki niso bili jasni ali je virus ali bakterija na laboratorijskih testih! VEDNO. Kako veš, da je zdravnik dober? Tako, da si vzame čas za otroka, da ga da na pregled krvi ali/in vode, da ne maha s tisto mapco z recepti kar tako in da vedno pogleda in pregleda otrokov karton!!!
Ni res, da smo na karkoli obsojeni. Sama živim na deželi, otrokovega zdravnika imam v Ljubljani! Če pa je kriza, gremo v lokalni ZD, kjer dela nekaj prav spodobnih zdravnikov. tja grem tudi, če v LJ. dežura določena zdravnica, ki mi ni simpatična: Enkrat me je nadrla, če študiram slučajno medicino, ker sem ji dejala, da imamo najverjetneje 6. bolezen (kaj sem kriva, če sem pač firbec, ki vse prebere). No, laboratorij je pokazal, da imam prav, ona pa me je prepričevala, da je koprivnica. Pa še otroku je grobo zvijala glavo, ker mu je hotela pogledati v grlo – k njej ne grem več, pa nisem komplikator! Sicer se moj sin ne boji zdravnikov, nje pa se ornk.
Jaz ne vzamem zdravila, dokler mi kot laiku ne razložijo, kaj je to zdravilo, zakaj je dobro in kakšni so stranski učinki. Sicer pa imam tako dobrega pediatra, da mi vse skupaj razloži že kar sam
T.

Hvala Tinkara, precej dobrih napotkov si mi dala. Sicer pa imamo tudi mi za razliko od vseh okoliških mamic pediatra v mestu, se mi je zdelo, da bo to zanesljivo po strokovni plati bolje. Kljub temu, da me malo čudno gledajo, ker “kompliciram”. No, kje pa naj drugje kompliciram kot pri zdravju otroka, a ne.

Si me pa opogumila za primer, ko se bomo prvič srečali s čim resnejšim oz. prav z antibiotiki. Bom pričakovala to, kar ti opisuješ.

Hvala še enkrat,

Maxi

Naši zdravniki so pač preobremenjeni. Če mati sama torej vzame recept in se na obisku pri zdravniku strinja o zdravljenju, zdravnik pač ne more slutiti, da naklepa kakšno “naravno” terapijo in ji torej ne pojasnjuje ničesar dodatno… Sem pa začudena nad tem, kako preprosto je razmišljanje o medicini za nekatere. “Nekje smo slišali, da so antibiotiki slabi, moj otrok jih torej ne bo jemal, zdravniki pa so tako ali tako zato tukaj, da pišejo neke recepte, ampak v resnici nimajo pojma, mati vendar najbolje ve, kaj je najboljše za njenega otroka… ”

Samo to hočem reči – če v zdravljenje ne zaupate in imate dvome, to povejte! Dober zdravnik si bo vzel čas za pojasnila. Če vašega otroka ni poslal na dodatne preiskave (včasih le niso potrebne preiskave krvi!), vprašajte, zakaj, če dvomite o njegovi odločitvi. Povedal vam bo! Povedal vam bo, ali je v žrelu videl gnojne obloge, ali visoka vročina in prizadetost otroka že govorita v prid bakterijski okužbi!

Če pa z vami odklanja dialog, ga pa zamenjajte.

Irena, kot vidite iz drugih prispekov marsikateri zdravnik ni idealen!
Ja stanje glede antibiotikovse izboljšuje, vednar zelo zelo počasi. Po osebnih izkušnjha je še vedno več zdravnikov ki dajo antibiotik za prehlad, kot tistih ki vedno naredijo pregled krvi! Antibiotik je čudovita stvar. če ga telo res potrebuje, potrebuje pa ga zelo zelo redko!
Zapleti ki jih opisujete so izjemno redki. Mogoče nič bolj pogosti kot zapleti zaradi efekta antibiotikov – gospa Irena, nobena zdravila niso perfeltna in tudi “najboljša” zdravila so neke vrste strupi, ki imajo precej stranksih učinkov. Antibiotiki pomorijo vso črevesno floro in potem je oseba še bolj neodporna in lahko pridobi še dodatne okužbe.

Preberite si knjigo dr,. Mendelsohna : Confessions of a Medical Heretic

– večina vnetij ušes ne potrebuje antibiotika; osebna izkušnja – moj otrok je v 1 letui jemal 4-5 krat antibiotike zaradi vnetja ušes, ponavljala so se in ni šlo nikamor; potem smo šli k homeopatu in vnetij ni bilo NIKOLI VEČ (hčerka ima sedaj 5 let)
– vsaj 80% angin je virusnih; iz osebne izkušnje – druga hčerka je pri 2 letih in pol sama prebolela angino, ki je bila njena vsaj 4-5 angina (s pomočjo homeopatije) in od takrat (hčerka ima sedaj 7 let) ni več nobene angine.

Skratka, telo je ustvarjeno zato, da se nauči prepoznavati okužbe in jih poskuša samo premagati. Če mu to dopustimo in mu še pomagamo, potem bo takih okužb vse manj. če pa okužbo uničimo od zunaj (antibiotiki), potem smo rešili le trenutni problem, telo pa je še bolj neodporno.

Še enkrat – antibiotiki da, ko so res potrebni, kar pa je res redko. V interese farmacije, ki nam prodaja antibiotike je, da bi jihporabili čim več, ker pa oni s tem služijo (in zdravniki so vseskozi bombardirani z reklamami farmacije, z osebnimi pogovori z prodajalci s strani farmacevtov in z raznimi bonus izobraževanji na seminarjih v Keniji in podobnih). NIKOLI ne POZABITE TEGA!

Aleš

SAma zdravnikom zelo zaupam, a me ima verjetno kak malce poln kufer, ko se nanj spravim z vprašanji – da ne bo pomote, ne sprašujem ga, kako otroku dati zdravilo, kaj narediti, če… pač pa me zanima – ali bo zdravilo kakorkoli vplivalo na njegovo obnašanje – denimo Claritin je tak, da je dete zaspano, na njegovo prebavo – mi smo po marsikaterem sirupu imeli drisko… SE strinjam z Ireno – če zdravnik zavrača dialog, ga zamenjajte – ne rečem, včasih je čakalnica polna raznoraznih uboščkov in zdravnik nima časa za dolg pogovor, se pa je že zgodilo, da mi je zdravnik da fotokopiran papir, na katerem je pisalo, kaj lahko ob jemanju zdravila pričakujem itd. Vsaj malo odnosa mora biti – povedati zakaj, kaj je, ne pa smo zamahniti z roko, češ, mi bomo porihtali, ti pa bi moral na kolena pasti in zahvaliti vse blagoslove, da so se te usmilili… dajte, no, a smo tako . kot v porodnišnicah – spet preveč tiho? Name verjetno kdo gleda kot na tečno ženšče, ki vedno hoče neka pojasnila, a zato imam zdravnika, ki pravi, da mu je lepo, če ga vprašam kaj – vse preveč staršev baje kar vzame tisti recept in se spoka… in če jih vpraša, če je kaj posebnosti v obnašanju itd, pravijo da ni – a jih sam opazi (apatičnost…) – Kaj res starši ne opazujejo svojih otrok? Ne vedo, kakšno je njihovo običajno obnašanje? Ne vem, mene skrbi že, če kak popoldne predremucka .- ker se naslednji dan gotovo pojavi vročina- Je pač tako, da bi bil moj škrat pri miru? Nikoli – no, razen če so Mumini na sporedu!
Punce in fantje lep dan
T.

Zdravniki tako ali tako ne predpisujejo antibiotike za vsako figo.

Karmen, ali lahko specificiraš- za kakšen natresk proti vnetju ušesk si izvedela.

Smo ravno sredi prvega vnetja ušesk v letošnji sezoni. Bomo imeli spet celo zimo vnetja? Če ima katera kakšen domači recept ali preizkušeno homeopatsko zdravilo – prosim, na dan z njim.

Hvala za vse odgovore.

lp, Marjana

Draga Marjana.
Pravo homeopatsko zdravljenje ne zdravi samo simptomov. Naša homeopatinja se pred zdravljenjem z nami temeljito pogovori, nato določi homeopatsko zdravilo za trenutne težave. Vendar – za določene simptome pri enem otroku ponavadi nimamo enakega zdravila, kot pri drugemu. So pa določena homeopatska zdravila, ki so namenjena tudi splošnim simptomom (npr. boleče grlo…dobiš Beladono, že za kašelj pa se zakomplicira, ker je zdravilo odvisno od tega, za kakšen kašelj gre… ). Torej – za homeopatsko zdravljenje moraš prej obiskati homeopata in ne naročaj homeopatskih zdravil npr. kar po internetu – po simptomih!

Zdravljenje vnetih ušes z Netreskom je ponavadi učinkovito takoj na začetku vnetja. Netresk raste na našem vrtu, čez zimo ga imamo v lončku na okenski polici. Zadostuje, da odtrgaš en listek in ga ožameš direktno v uho. Seveda, kadar uho postane močno vneto in iz njega celo izteče, takrat pa absolutno obiščemo zdravnika. No, to se nam je zgodilo samo enkrat, pa še takrat je zdravnik presodil, da antibiotik ni potreben. Pri nas se pojavijo bolečine v ušesih ponavadi poleti, ko mularija skače po bazenu in imajo ušesa polna vode, drugače pa nimamo težav.

Hm,…
dati ali ne dati otroku antibiotik, če je le možno raje ne.
Kako pa kaj poteka naše zdravstvo… po mojih izkušnjah, čim ko prideš k zdravnici dobiš antibiotik.
Zato ne verjamem več zdravnikom, ker se odločajo na pamet, brez raziskav, tudi če jih prosiš naj ti naredijo raziskavo jo nočejo.
Sama večkrat nisem dala antibiotika otroku, ko ga je predpisal zdravnik in sem bila deležna dosti zmerjanja s strani partnerja in okolice,….dokler nisem dokazala, da zdravnik na pamet predpisuje antibiotike. Naredila sem test in šla se isti dan drugemu zdravniku, ki je povedal totalno drugačno diagnozo…. s tem da nisem povedala da sem bila predhodno pri zdravniku. Prvi zdravnik je rekel da je pri otroku hudo vneto srednje uho, drugi pa me je debelo gledal zakaj sem sploh prišla, šla sem potem se homemopatu, ki je tudi potrdil da ni skoraj nič vneto. Prvi mi je predpisal Amoksiklav za 10 dni, drugi pa ne bi dajal čisto nič,…. tako da mene skrbi kdo pregleduje nadzoruje delo zdravnikov, ker če naletiš na takega ki za vsak slučaj predpiše antibiotik si nastradal. Moti me to da ne morem ve zaupat zdravnikom niti za vneto uho, kaj če bi imela kaj bolj kompliciranega….. ne vem, moje izkušnje so za to naredi po svoje in zaupaj sebi, če pa je kaj hudega pa kar it k zdravniku.

New Report

Close