Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja operacija hrbtenice skolioza

operacija hrbtenice skolioza

Daragi forumci!

Imam eno vprašanje, ki ga bom postavila na koncu pripovedi.
Pred natanko 15 leti sem bila operirana na hrbtenici za bolezen skoliozo, danes sem stara 29 let.
Imam leto in pol staro punčko. Ker je bila moja punčka zelo lahka nisem imela posebnih problemov pri nosečnosti in ne pri porodu.
Vendar sem se zredila za dobrih 18 kg in po porodu zgubila slabih 8 kg.
Večkrat me v medenici tako močno uščipne, da niti slučajno ne moram hoditi celih dva dni. Še dobro, da so v mojem življenju prisotni ljudje mož in starši, ki mi pri otroku velikrat priskočijo v pomoč.
Zanima me ali je katera in kateri, ki je to bolezen prestal in kako živi z njo.

Mogoče ta forum prebera tudi Barbara Eržen iz Radovljice?

LP Janja

Živio!
Tudi jaz sem imela operacijo na hrbtenici, vendar neko drugo diagnozo in kadar imam težave grem k nekemu terapevtu(Avstrijcu), ki se ukvarja z akupunkturno masažo in to mi ful pomaga. 2X tedensko dela v Ljubljani in če te zanima, se javi, pa ti bom dala telefon za prijavo.
Mojca

Mimogrede, priporočam ti, da kmalu (vsaj pri hčerinih treh letih) to omeniš pediatru in ga prosiš za napotnico hčerke k ortopedu, saj se v nekaterih primerih to deduje. Mene so leta in leta preventivno kontrolirali vsako leto in ko so odkrili zametke slabe drže, sem to brez problemov in kar hitro popravila s telovadbo in nikoli več nisem imela težav. In hčerka tudi že hodi k ortopedu.

nova
Uredništvo priporoča

Žal je ta zadeva precej bolj kompleksna (v hrbtenici imam tako imenovani harington palico, ki mi podpira mojo hrbtenico) in zato nemoram izvajati gibov hrbtenice.
Hvala za tvojo pomoč.

LP Janja

Ja to imam vsak dan v mislih, da moja hčera nebi podedovala take bolezni, ker tudi jaz vem, da je to dedna bolezen.
In jo glede tega tudi nadzorujem in pediatrinja za to hibo ve in je vsakič pozorna na to.

Tudi tebi hvala za nasvet in pomoč.

LP Janja

oprost k sprašujem…kašna bolezen pa je to? kašno maš to palico v hrbtenici?

Draga Janja, tudi za mano je ista operacija, samo še kakšno leto ali dve dodaj zraven. Imam dva otroka, do sedaj je bilo vse ok, tudi nimam takih bolečin kot ti, me pa včasih, predvsenm, ko nekaj časa ležim na boku, tako”uščipne” v križu, da ne morem vstati, niti dvigniti otroka, tako da mi mora dojenčico ponoči včasih mož dvigovati… Tudi jaz bi bila takoj za kakšno masažo ali telovadbo, pa to ni mogoče zaradi haringtona… Verjetno nam ne ostane nič drugega kot potrpljenje??? Ali morda veš, če je možna odstranitev? Kje si bila operirana in kdo te je operiral?
LP in čimmanj bolečin
Klara

Lara!

Bolezen je dedna, začne se lahko že ko si zelo majhen ( tri leta).
Opazi jo lahko druga oseba z opazovanjem drže otroka, hrbtenica se okrivi za več stopinj kot je to običajno. Diagnoze so različne nekaterim se hrbtenica začne kriviti ker hrbtenica hitreje raste kot ti sam. In še mnogo drugih diagnoz sem slišala. Ja palica se imenuje harington in je v hrbtu zaradi ravnovesja oz. da drži tvojo hrbtenico.
V nekaterih primerih je ta zadeva ozdravljiva oz. se jo da ustaviti, vendar samo če jo razmeroma hitro odkrijejo in če nosiš steznik, ki pa prav nič ni udoben, polen železa in z njim si kot (želva).
Bolečine so včasih tako neznosne, da tega nikomur ne privošim pa čeprav je še tako grozen človek.
Na tvoje vrašanje ti teško odgovorim podrobno, ker je to res dolga zgodba.

Hvala za vrašanje in lep dan ti želim in veliko zdravja.
LP Janja

Zivijo, jaz med dvema nosečnostima nekaj časa nisem mogla normalno hodit, ker se mi medenica po prvotni nosečnosti ni vrnila v pravo lego. Potem sem šla h kiropraktiku (dr. Todo) in po nekaj seansah sem bila brez bolečin. Nisem mogla verjet. Šla sem pa zato, ker mi je ortoped rekel, da mi med nosečnostjo nima kaj pomagat. Nisem si mogla predstavljat, kako bom rodila, če sem ležala na hrbtu še nog nisem mogla pokrčit, kaj šele kaj drugega. Pri kiropraktiku sploh ni nič bolelo, vendar pa sem imela po drugem obisku hudo reakcijo in me je grozno bolelo. Čeprav sem vedela vnaprej, si nisem predstavljala, da bo tako hudo. No, čez dva tedna pa sem hodila kot po oblakih. Za skoliozo pa so menda kiropraktiki pravi mojstri, tudi za otroke (ali pa morda še zlasti za otroke)?
Čim manj bolečin ti želim
Lili

Klara me veseli, da si se oglasila.
V bolnici Valdoltra sem bila operirana, operiral pa me je dr. Pavlin, ki ga seveda poznaš.
Vse do tvojega odgovora sem mislila, da na tem forumu ni nikogar,ki ima isti problem, če mu lahko tako rečem.
V Valdoltri Ankaran, sem spoznala mnogo deklet, ki so bile operirane za skoliozo, pa se jih zelo malo javlja na mojo temo.
Mislim, da je ta tema za marsikatero bolj boleča tema.
Sprašuješ, če je možna odstranitev haringtona, seveda je in meni so to tudi hoteli.
Po dolgem premisleku pa sem se premislila, ker ne grem še enkrat pod nož.
Sama se bila 8 dolgih ur na operacijski mizi, nato sem bila mesec in pol odvisna od drugih ljudi, ki so me “pedenali”.Mogoče se sprašuješ zakaj toliko časa.
Imela se komplikacije pri zacelitvi medeničnega dela in še sedaj imam veliko luknjo v koži. Zaradi luknje so mi potem, ko so videli kaj so spackali svetovali lepotnega kirurga, še danes jim zamerim za malomarnost. Zato tudi ne grem pod njihov ali kateri koli nož.
Po vsem tem lažanju pa sploh nisem morala več hoditi in sem bila še dva meseca na vozičku in nato še pol leta na berglah.
Pa, da ne govorim o gipsu, ko so mi ga po enem letu odstranili, sploh nisem znala hoditi.
In to še ni vse, ker so me postili toliko časa ležati (seveda po njihovi malomarnosti), sem staknila še tronbozo na obeh nogah.
Mislim, da sem povedala veliko, če bi imela čas bi lahko na to temo napisala še marsikaj.
Tudi mene zanima tvoja zgodba, ki upam ni tako nesrečna.
Kaj bi lahko naredili za boljše počutje, nevem več ker sem se veliko zanimala za razne terapije pa so vsi terapevti debelo gledali in mi svetovali samo plavanje in plavanje….
Res smo prepuščene same sebi in lahko si pomagamo samo z potrplenjem.
LP Janja

Ja Lili, če imaš skoliozo v začetni fazi in še nisi bil operiran ti lahko pomaga kiropraktik. Če pa si žal imel opreracijo in imaš v sebi harington pa žal tudi kiropraktik nemora več pomagati.
Tako informacijo imam jaz od terapevtov in ortopedov.
LP Janja

Sotrpinka, pa sva bili pod nožem pri istem kirurgu. Za razliko od tebe mene niso tako “zapacali”, sem bila pa ravno tako 8 ur na operaciji, potem pa 3 tedne nepokretna,tako da sem se morala še enkrat naučiti hoditi, ker sem imela popolnoma oslabele mišice. Po enoletni nošnji mavca so mi ga odstranili in potem je bilo vse v redu, do zdaj, ko imam občasne bolečine. Tudi meni so zelo grdo prerezali kožo in potem še grše zašili nazaj, kot da je to vseeno. Kozmetičnega kirurga mi sicer niso svetovali, pogled na brazgotine pa je vse prej kot lep. Še prej pa sem bila “zaznamovana” s steznikom, ki mi ni pomagal čisto nič. Ali si ga tudi ti nosila in kolikšno krivino si imela?
Še veliko stvari je, ki bi jih rada povedala, ampak bojim se , da to večine ne zanima.
Sicer imam Valdoltro v lepem spominu, sploh na takratna prijateljstva, ki so se stkala. Žal zdaj z nobenim nimam več stikov, bi pa prav rada vedela, kako se sami spopadajo s to težavo.
Janja, oglasi se kaj

Hojla Klara!

Tudi jaz sem si želela po dolgih letih spoznati nekoga, ki je to bolezen pretrpel oz. jo trpi.
Tudi jaz imam lepe spomine na Valdoltro kar se tiče zabave.
Mi smo imeli nekega večera tako žurko, ko je imel en od fantov rojstni dan, da smo morali naslednji dan na zagovor k glavni sestri in zdravniku.
Ko se danes tega spominjam se še vedno nasmejem. Bil je res pravi žur.
Steznik sem tudi jaz nosila, vendar ker veš da je ta reč bila zelo zoprna in ker sem bila v času pubrtete sem ga bolj malo nosila, ker so me v šoli veliko zezali zaradi tega.
Krivina je bila kar huda 62 stopinj v spodnjem delu in isto v zgornjem delu hrbtenice.
Zanima me katerega leta si bila operirana, mogoče sva se pa kdaj srečali?
Jaz sem bila v bolnišnici operirana leta 1987 in tudi pred tem letom sem bila vsako leto enkrat za štirinaj dni zadnjič sem bila ko so mi odstranili mavec, leto dni kasneje po operaciji.
Nato me niso več poklicali. Pred zanositvijo sem še enkrat želela na pregled in na posvet, kjer so mi zagotovili, da ne bom imela nikakršnih problemov z nosečnostjo.
V sedmem mesecu sem res imala malo problemov z medenico in sem morala v bolnišnico, da so me terapevti masirali in da sem malo ležala. Moram pa povedati, da drugih problemov nisem imela, ker je bila moja piška tako lahka in ne prevelika. Sedaj pa imam občasno take bolečine v medenici, da bi človek kar znorel, saj ne moram niti hoditi. Včasih imam občutek, da se mi harington kar premika v hrbtu. Ali si ti kdaj razmišljala o odstranitivi haringtona? Koliko imaš stare otroke? Zanima me, če si se že pozanimala kaj lahko storiš, da bi svoje otroke obvarovala pred to boleznijo.
Klara zelo sem vesela, da sem te spoznala, upam da se bova še tako naprej dopisovale, saj bi v teh stvareh človek lahko še veliko povedal, vendar to razumejo samo ljudje ki so to prestali.
Javi se!!

LP Janja

Janja!
Tukaj je moj naslov, piši mi in ti bom vse odgovorila, da ne bova zasedali prostora na forumu… :))

LP
Klara

Tudi jaz imam skoliozo, vendar me niso operirali, ker me mama ni dala. Stara sem 32 let. Hodila sem v Valdoltro, nosila steznik, vendar stanje se mi ni popravilo. Rodila sem enkrat. Moram pa reči, da zaradi skolioze nimam nikakršnih težav še za enkrat, razen seveda estetskega vidika, ki pa me niti ne moti. Z oblačili se zakrije. Si prepričana, da so tvoje težave povezane samo s skoliozo. Obišči ortopeda. Lep pozdrav.

pozdravljena. Tudi jas sem stara 28 let in sem imela operacijo hrbtenice pri trinajstih letih, v Valdoltri. Imam podobne probleme kot ti in sicer se mi vsevečkrat dogaja, da me tako “ščipa” da ne morem skoraj hoditi. bolečina je v križu in posledično v levi nogi. kaj je vzrok temu, pa ne vem. čez tri mesece imam v valdoltri ponovni pregled, in upam da izvem od kje izvira ta bolečina in zakaj je vedno huje.

Pozdrav,

tudi sama imam skoliozo in pred kratkim preživela hudo nesrečo z zlomom ledvenega vretenca.
Imam 11 mesečnega sinka z 10 kg…odšla sem k fizioterapavtu/kiropraktiku Sandiju Kosmaču, ki dela v Murglah.
Hrbet imam kot nov, čeprav je težko verjeti. Masaža stane 40 eur in se res splača. Tudi moja mama je zelo zadovoljna, ki tudi trpi z vratno skoliozo.
Je pa značilno pri skoliozi, da bolijo tudi noge, medenica…
Zelo ga priporočam

Lp

lep pozdrav

vidim da vas je bilo že kar nekaj operiranih v Valdoltri pri dr. Pavlinu.
tudi sama sem bila pred 7 leti, tako da vas prav dobro razumem.
do sedaj nisem imela večjih težav, imam pa pogoste bolečine v hrbtenici, pekoč občutek, občutek teže, pa tudi ščipanje v kolku mi je znano.
vesela bi bila da kdo ki je tudi dal to skos pusti kakšen privaten mail, da smo v kontaktu.
l.p
simona

nisem si mislila da nas je toliko,tudi jaz operirana pri dr. Pavlinu in dr. Kramarju, 15 let nazaj, sedaj brez tezav. Punce ki ste ze rodile, ste zaradi operacije skolioze tezje rodile?

Moja hči gre na operacijo naslednji mesec, mi lahko kdo napiše kako poteka potem rehabilitacija?

LP

============================================= "Prijazne besede so lahko kratke in preproste, njihov odmev pa je neskončen." Mati Terezija

New Report

Close