Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja DESET ZAPOVEDI, ČE HOČEŠ OTROKE SLABO VZGOJITI

DESET ZAPOVEDI, ČE HOČEŠ OTROKE SLABO VZGOJITI

Pravila za starše, ki hočejo pokvariti svojega otroka:

1. Že od samega otroštva mu dajte vse, kar hoče imeti, nič mu ne sme manjkati. Zelo važno je, da že od malega ve, da ga bosta morali družina in država vzdrževati

2. Če zakolne ali grdo govori, če vam grozi in nevzgojeno odgovarja, če ne uboga, če se upira vašim navodilom, ne smete nič reči. Potrpite in se mu nasmehnite. Vedno se mora čutiti pomembnega, zanimivega, v središču pozornosti.

3. Ne dajajte mu nobene človeške in duhovne vzgoje, počakajte, da se bo sam odločil za svoje obnašanje v družbi. Pravzaprav mu morate reči, da ga nočete obremenjevati s pravili in življenjskimi vodili, ampak ga prepuščajte samega sebi in njegovim željam. Tako bo poskusil vse.

4. Pospravite za njim vse stvari, ki jih pušča okrog: knjige, čevlje, obleko. Naredite vse, kar bi moral sam narediti, das se bo navadil odgovornost zavračati na druge in se bo naučil, da mu vedno strežejo drugi.

5. Ko govorite v njegovi navzočnosti o njegovem obnašanju, se morate kregati med seboj; enkrat naj ga brani eden, drugič drugi, njegove napake morate jemati kot otročarije, ki jih je treba razumeti! Tako bo kmalu razumel, da je njegova družina strpna in pripravljena sprejeti vsak njegov napačni korak.

6. Vašemu otroku dajte denar, za katerega vas vpraša. Ne dopustite, da bi ga sam zaslužil, saj ima vendar še čas za žrtve! Povejte mu tudi, da ne želite, da bi sam živel tako kot ste živeli vi. Tako bo zanj vsak dan praznik, zabava. Bodite ponosni, da vaš otrok ne počne nič resnega, ampak se samo zabava.

7. Vaša hiša naj bo bogata, v kuhinji naj nikdar ne manjka hrane, otrok naj ima ogromno oblek, poskrbita za glasbo in televizijo! Mama naj mu pripravlja odlična kosila, naj mu kupuje modna in draga oblačila, naj čisti kopalnico za njim, naj mu pospravi posteljo, da se bo njen ljubljenček lahko odpočil po zabavi v neprespanih nočeh.

8. Vedno ga zagovarjajte pred sosedi, ped učitelji, tudi pred policijo, pred partnerjem, ki ga je zapustil, tudi pred delodajalcem, ki ga je odslovil. Vedno ga zagovarjajte, ker so vsi proti vašemu otroku! Njegova samovšečnost bo tako postala življenjski slog, s katerim se bo vsem predstavljal!

9. Če se bo zgodilo, da bo zabredel v resne težave s pravico ali s kakim človekom, ga opravičujte in recite, da so bili krivi za pogrešno dejanje njegovi prijatelji in družba, v katero je hodil! Pred njim na glas povejte, da se zavedate njegovih težav in jih razumete! Tako se bo tudi navadil, da ga nikdar ne bo pekla vest in se ne bo nikdar ničesar kesal!

10. Če vas bo kasneje, čez leta, vaš otrok preziral in zaničeval, če vas bo poniževal in ne bo imel do vas nobenega spoštovanja, kaj šele, da bi vas cenil, vzkliknite že znani stavek: “VSE SVA ZAGREŠILA!”

***************

Deset zapovedi, kako naj se otroci ne vzgajajo, je napisal Chino Pezzoli, duhovnik, ki vodi Zvezo družin zasvojencev z mamili in posveča svoje življenje tistim, ki so z mamili uničili svoje življenje in mladost. Obenem pa so skoraj vedno uničili tudi svoje družine.

(iz knjige Zgodbe za srečo v družini, avtor Božo Rustja)

Spoštovani!

Hvala vam, Sabina, da ste nam posredovali ta zapis. Mislim, da se bo vsak starš, ko bo to prebiral, zamislil nad tem. Zamislil nad svojimi “grehi”, čeprav jih dela samo zato, ker misli, da je nekaj za otroka dobro.

Lepo popoldne vam želim!
pozdravček
Dragica

*********************** Vrtec Pod Gradom Praprotnikova ul.2 1000 Ljubljana tel.:01-2412-600 fax.:01-2412-611 <mailto:[email protected]> <http://www.vrtec-podgradom.org>

Hvala Sabina. Meni osebno so te zapovedi bolj všeč kot tiste, kakko naj delamo, da bo dobro vzgojen. Sem se kar našla notri najbolj v 1,4 in 7. Ker se tega zavedam že nekaj časa in sem trdno odločena, da bom od zdaj naprej delala drugače in sem to začela tudi izvajati imamo v hiši katastrofo, za katero sem kriva sama, saj je malček postavljen pred grozno dejstvo, da mami noče več pospravljati in skakati na vsako njegovo željo. Bila sem šokirana, kaj zmore 4 letnik, ko je mami trdno odločena, da se mora sam obleči-ravno včeraj zvečer, ko se je polil po pižami. Prinesla sem mu novo in rekla, naj se zdaj pač preobleče. Najprej ne bom, ti me daj, ko sem bila odločena da se mora sam (ker vem da zna in zmore) pa jok, prošnje, vpitje. 10 minut je sedel gol, se pač ne bom oblekel, naj se prehladim itd.Ko je videl, da me ne gane pa prošnje, pa lubčaknja, pa jok, vse samo da bi ga spet mami oblekla. Poskusil je tudi s tem, da si je hlače na glavo natikal in zraven vpil, da ne ve, kaj je majica in kaj so hlače itd.
Na koncu se je oblekel sam.
To sem napisala zato, da če še kdo prebere to, upam, da ne bo čakal tako dolgo, ker s tem škodimo sami sebi še najbolj pa otroku-včeraj sem se zavedla, da po moji krivdi otrok preživlja nekaj strašnega, ker nisem že od začetka zahtevala tistega, kar je samoumevno.

nova
Uredništvo priporoča

Sabina, hvala za prispevek k našemu trudu, da bi otroke vzgajali, kakor sami najbolje vemo in znamo. In še kako se moramo zavedati, da ljubezen ni dovolj.
Priporočam v branje nekoliko hudomušni priročnik za starše z naslovom Kako najhitreje uničiti svojega otroka avtorice Nadežde Milenković. Gre za odštekan pristop k vzgoji, ob katerem se boste nasmejali in obenem zamislili.
Tudi sama delam kar nekaj napak, ki jih je naštela Sabina, pravzaprav mi je zanimivo, kako zelo zavestno, se moram lotevati vsakega trenutka vzgoje, ker sicer podležem omenjenim napakam.
T.

Hvala Vam za takšno izkušnjo. Veliko se da narediti za boljši svet…
Lep pozdrav!
Franc

New Report

Close