Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Re: Varstvo in nadzor odraslih oseb nad mladoletnimi otroki

Re: Varstvo in nadzor odraslih oseb nad mladoletnimi otroki

odvisno. kolko časa. da ta 14 letnica nima prevelike odgovornosti, ki si je mogoče ne želi. ne more jih vozit na wc in rit brisat pa jim jest dajat. po moje je to nesprejemljivo. ahko pa jih zabava, če je tip za to. če je neka športnica, ko ne trenira nek individualen šport, kot plavanje npr. ko ne rabiš nič bit razn zagret in mašina, to verjetn ne bo uredu. če trenira kaki judo ze od malega pa bi verjetno šlo. ker to zna delat. odvisno kolko stran bod o starši. če ima gsm da pokliče, če so starši na vrtu pa kaj delajo. ker so ljudje čudni in imajo čudne ideje, bi raje rekel, kr ne. da ni uredu. ker ljudje so labilni in zblojeni. še posebej 25 letnice z kuzeki.

strokovnjaka? jaz ti nisem dost strokoven. ti bi rada strokovnjaka ki bo potrdil tvojo tezo. pol ga ne potrebuješ. saj sme ti jaz povedal da ni uredu. glede na sedajne dodatne informacije, pa se mi ne zdi narobe. žaljiva si draga dama. pač tipična novodobna mamica. če niti tega ne zmore ej. žalostno to od tebe ne od hčerke. od tebe. mene bi sram bilo. 14 letniki na judu ze pomagajo poleg pri treningu malih. tisti ki zelijo, ki so primerni, ki imajo zeljo. tvoja hčerkica pač očitno to ni.


Mogoče nisem bila dovolj jasna. Prosim brez odgovorov, kot jih je navedel Igor.
Moja 14 leta hčerka se sama brez nadzorstva odrasle osebe v istem prostoru igra s 5 in 8 let starim otrokom. Mati in oče petletnika in osemletnice, ter moj mož s katerim živiva ločeno, sva pa še vedno poročena, pijejo kavo in klepetajo v drugem prostoru ali zunaj, medtem ko so ti otroci sami sebi prepuščeni v hiši. Prosim za odgovor izkušene osebe na tem področju, strokovnjaka ali je to primerno, da sta petletnik in osemletnik prepuščena izključno nadzorstvu moje štirinajst let stare hčerke, medtem ko odrasli klepetajo in pijejo kavo. Jaz sem mnenja, da ni primerno, da se petletnega otroka prepušča v varstvo moje štirinajstletne hčerke, brez nadzora odrasle osebe v istem prostoru. Pretiravam? Je prav, da pade breme varstva petletnega in osemletnega otroka na mojo hčerko, zato da lahko odrasli v miru klepetajo in pijejo kavo, stran od otrok, torej ne v istem prostoru, kot so otroci.
Prosim res potrebujem odgovor strokovnjaka, kako je s tem.
Hvala
[/quote]

Anolop

No, to da se z njima igra, medtem ko “odrasli” pijejo kavo na terasi ni ravno varstvo.
Pri varstvu otrok so “tisti” riziki, da npr. Se en začne utapljati v bazenu, ali dušiti ker se mu nekaj zatakne v sapniku, ali nase prevrne vreli lonec vode… Za laufanje do terase in kričanje mami, je dovolj stara – morajo se pa odrasli zavedati, da 14 letnica ne zmore 5 in 8 letnika nazaj držati če začneta kakšne *** delat.

Da obrazložim – lahko skupaj gledajo TV in je ona šefica za zalogo kokic in dalinc, če začne en risati po steni istočasno kot drugi tlači škarje v vtičnico, ona ne more biti odgovorna za to.

Če se ima tvoja hčera fajn in kafetarji razumejo, da otroka nista v varstvu (za npr. Na WC ali kuhanje), potem se mi zdi dokaj kul situacija. Če ji nalagajo odgovornost in zadolžitve, in/ali njej ni kul, pa krepko ponori in to čim prej. Kot sem napisala – če gledajo TV ali so na računalniku ali kakšne namizne igre, ter sta 5in8 letnika *pridna, potem je super – ona bi sicer ta čas bila prtljaga na kavi ali pa sama čakala, da nehajo gobezdati. Če je varuška dvema nesramnima porednima otrokoma z visokim rizikom samopoškodb – takoj prepreči! 14letnica (in marsikateri izkušenj starš) ne more preprečiti npr. Da si otrok omaro nase zvrne – to so resne stvari in resne poškodbe.

nova
Uredništvo priporoča

Pri 14 punca (9 razred?) brez problema za 2-3 ure popazi na mlajše od sebe. Brez tega da so starši za vogalom. Nečak in nečakinja imata že 5 in 8 let. In sta več kod sposobna povedati kaj potrebujeta.
8 letniki pa se tudi lahko že igrajo brez nadzora. Pomembno je le da so starši v bližini. Čeprav je naš 8 letnik tudi že kakšno slabo uro sam doma. Saj je dovolj star da ve kaj sme in česa ne.

Hmmm, to, da je skupaj z njima v istem prostoru, ko odrasli na terasi pijejo kavo res ni varstvo. Niti ne vem, zakaj bi 5 in 8 letnik potrebovala varstvo, če so odrasli doma. Saj nista sama doma, v prostoru bosta pa menda ja lahko sama.
Moj 7 letnik gre sam v šolo, sam iz šole, doma je zaradi najinih služb sam tudi po več ur, če postane lačen, zna iti v trgovino. Do soseda ali bližnjega igrišča (cca 100m) pa vzame s seboj tudi 4letnega brata (kateremu zna tudi obrisat rit, če je nujno treba).
Ne vem kaj pričakuješ, da se bo zgodilo 5 in 8letniku. S 5leti gredo že v šolo, če so rojeni konec leta, pa ja vejo, da se ne vtika škarij v vtičnico. Če pa tega ne vejo, pa lahko kaj podobnega naredijo tudi zjutraj, ko vstanejo, saj pri teh letih imajo najbrž že svojo sobo brez baby monitorja. Ogromno staršev ima toliko stare otroke doma, pa ko delajo okrog hiše, pomivajo posodo itd., jih nimajo 100% ves čas pod nadzorom, ko se v svoji sobi igrajo, kar je tudi prav. Tole helikopterstvo gre res že čez vse meje.
Naj pa poudarim, da v kolikor otroka med igro razbijeta TV, je pa to njuna stvar oziroma stvar njunih staršev. Nikakor ne bi krivila za to starejšega otroka, da ni dovolj pazil drugih otrok. BTW, otroci zadnje triade lahko z dovoljenjem staršev tudi prevzamejo mlajše sorojence iz podaljšanega bivanja (nekaj let nazaj so jih lahko tudi iz vrtca, sedaj pa ne vem kako je), tako da očitno se tudi strokovnjakom s tem ne zdi nič narobe, drugače bi to v javnih šolah že prepovedali.
Sem dobila vtis, da je pri teh tvojih pomislekih še kaj drugega zraven (zamera do ?bivšega? partnerja).

Stara sem 35.let. Ko sem imela 12 sem bila sama z bratom (10) in 85 let staro prababica za cel teden. Starši na obisku sorodnikov. Mama je pripravila zalogo hrane za pogret, kosilo iz šole. Vse je bilo čisto, vsi siti. Oče mi je pred odhodom samo povedal: pazi na brata in prababico, če se kaj z prababico zgodi, kliči rešilca. Smo super preživeli! To je bila praksa za samostojno življenje. Ja kako pa ne bi 14 letni najstnik po pazil na otroke za nekaj ur? Pa kaj res samo vzgajamo neodgovorne otroke, ki ne znajo prevzeti odgovornosti?! Saj pa niso sami, porkaduš! Pri teh letih sem cel vikend z veseljem skrbela za 2-letno sestrično vključno z hranjenjem in menjavanje gat, ko se je kaj ponesrečilo. Če se ti ne zdi prav, potem si TI kriva, da nimaš zaupanja v najstnika. Saj je že skoraj odrasla… A ji boš vedno riž brisala in jo tolažila? Pri teh letih (ali še prej) naj otroci prevzamejo nekaj odgovornosti. Takšni starši kot si ti, so krivi, da imamo mladino, ki še pri 30 ne zna sam svoje gate oprati!! Groza… Kam gre ta svet?!

Ali se zafrkavate, gospa?!? 😂 Kakorkoli, odgovor je DA, seveda, super,… Razen, ce bi morda slo za kaksnega otroka, ki rad kaksno posteno uspici-npr, da zakuri ogenj sredi dnevne sobe😂😂😂😂. Mislim, kaksno vprasanje…. 😂😂😂😂

Ti si gotova… Glupača

Hm. Evo jaz sem magister specialne pedagogike, tako da se bom kar okronala za strokovnjakinjo. Verjetno tvoja 14 letnica ima jezik in usta, da lahko poklice skozi okno starše, ce bi kaj potrebovala oz. ce bi blo kaj narobe. Ti draga punca pa mal pometi svoje podstrešje, ker taka vprašanja zastavlja lahko samo ena psihično zelo nestabilna oseba. A se tvoja 14 letnica igra se z barbikam mogoce? Ker glede na tvoj pogled na vzgojo, si jo ocitno zavijala v vato oz. jo se vedno, mora vedno povsod s teboj in mislis da pri 14 letih ni dovolj zrela da prezivi cas s 5 letnikom in 8 letnico. Bravo, čestitke. Ustvarila si invalida 💪 Pri 20 letih bo verjetno se vedno zivela pri tebi, ji bos kuhala, prala, pospravljala. Pri 40 letih ko tebe ne bo vec bo sama z enim 5 mackam v stanovanju. Ali pa se ji bo zmešalo pa se bo vrgla v partije in droge. Upam, da slednje, ker je sigurno bolj zdravo kot to kar ti počneš. Na kratko : Ti si nora. Starši so 10m stran, oz zunaj otroc pa notri. Vsak človek pri zdravi pameti pusti 5 in 8 let stara otroka sama da se igrata. Že to je pretiravnje, da jih 14 letnica čuva. Tudi nje ne bi rabili zraven, bolje da z njimi zunaj kavo pije.

… kakšno vprašanje. Nič čudnega, da je partner že bivši. Mu čestitam, da je šel.
Pri 14ih sem jaz čuvala tri bratrance. Najmlajši je imel takrat 2 leti in plenice. Brez težav smo bili skupaj celo popoldne, pa še spat sem jih dala zvečer. Zraven sem skuhala kakšno malenkost ali pa samo pogrela, kar je pripravila teta. Pa smo vsi preživeli, izkušnje so mi kasneje prišle več kot prav. Če želite imeti odgovorno in samostojno hčerko, ji tudi vi dajte malo več odgovornosti. Zaupajte ji. Če tega niste sposobni, bi bilo mogoče bolje, da bi skrbništvo prevzel očka?!

Imam hčerko, ki je stara enajst let in se stalno igra s svojima bratrancem (7) in sestrično (8), ko pridejo na obisk. In tudi, kadar smo mi na obisku pri njih. Igrajo se v otroških sobah, v dnevni sobi, si dobijo sami malico, zunaj na gugalnicah, …. In to je tako že kaki dve leti. Seveda smo odrasli vedno nekje v bližini, vendar jim nikakor ne stojimo za ritjo. Pred kratkim je hčerka čisto sama, zgolj z nekaj mojimi nasveti skuhala kosilo za našo družino. Morali bi videti, kako je bila vesela in ponosna, ko sva jo z možem pohvalila. Otrokom moramo po mojem mnenju pustiti nekaj odgovornosti, se počutijo pomembne in so bolj samozavestni, pa še mnogo se naučijo. To je moje “nestrokovno” mnenje.

Ljudje res delate invalide iz otrok. Kam bomo prišli??? Danes so najstniki primerni še samo za pred TV in PC ker jih starši ne učijo samostojnosti. Mi smo pri 14 tih že kuhali, pospravljali, priložnostno služili denar. Danes pa očitno moraš do polnoletnosti z otroci v isti sobi sedeti in jih nadzirati. Jaz imam otroke 2,7 in 8 in po vašem bi me morali že zapreti! Moji se igrata celo sami v drugem prostoru kot midva z možem (celo 2 letnica je kdaj sama medtem ko kuham ali kaj delam) , sta sami tudi na igrišču ali v soseščini, sami gresta v in iz šole, sami si pripravljata torbo, se zjutraj uredita in si pripravita zajtrk in sta vsak dan tudi minimalno 2h sami doma! Če grem v bližnjo trgovino kaj na hitro iskat (10, 15min), pa v teh časih pazita celo na 2 letnico. Poznata pravila, nevarnosti, sta seznanjeni kako se ukrepa v določenih primerih, imata telefon za nujne primere. Tako je tudi pri večini njunih sošolcev. Je oa treba otroke na samostojnost pripraviti. Jaz sem se že od malega z otroci pogovarjala o nevarnostih in vsem kot z odraslimi, nikoli jim nisem dajala prepovedi, ampak sem vedno vse razložila zakaj nekaj ni dobro in kakšne so lahko posledice. Skratka ženska umirite se in se ne smešite okoli, samo zato da bi nagajali bivšemu!


P. S pozabla sem napisat da v vrtec in 1.razred lahko v in iz vrtca in 1. Razreda otroka po zakonu vzame in pripelje sorojenc, ki ima vsaj 10.let. Tako da očitno se predpostablja, da so že 10 letnili sposobni skrbeti za male otroke.

Ti pa si še ena zafustrirana ženska k ne more it naprej in sprejet, da je bivšemu boljše brez tebe in se vtikaš v njegovo življenje zraven vmešavaš pa še hčerko. Dej pejt mal h kakšnemu psihiatru.

Je čisto normalno. Če njej to ne paše, je pri 14 letih dovolj stara, da to sama reši z očetom. Sicer pa nobenega problema.

Ne vem, kako si to predstavljate, da mora vedno biti nekdo otroku za ritjo do xy leta? Moja mala ima 15 mesecev in jo pustim, da se sama igra. Ko smo v hiši jo v bistvu vedno vidim, ker imamo velik odprt prostor, kjer je kuhinja, jedilnica in dnevna. Včasih gre na balkon in se tudi 20 minut sama zamoti, jo vsake toliko pokukam skozi balkonska vrata. V kopalnici rada gleda pralni stroj, ko je vklopljen. Jo tudi pustim. Čistila so na varnem, tipke na stroju zaklenem in poslušam, če na bideju slučajno teče voda 🙈. Pa naj sedi in gleda, kako stroj cote vrti… za to mene res ne rabi… Zraven nje brez težav skuham in kaj pospravim, ko se naveliča me itak sama poišče. Hvala bogu ji je trenutno še blazno popularno, če jo prosim, da mi kaj pomaga, nese v smeti in podobno. Je ponosna, ko vidi, da zmore in zna sama. Upam, da bo čim dlje tako 🙈😃

Ko sem prebrala post, sem bila prepričana, da gre za šalo, ali da je uporabljen kak sarkazem, ter da se bo to tekom debate tudi potrdilo. Očitno ne in ne morem verjeti. Če bi tale 14 letnica bila sama doma z otrokoma, bi rekla ajde, mogoče res, če se kaj zgodi, morda ne bo znala pravilno ukrepati in je malce mlada za tako odgovornost. A da so starši zunaj na terasi….. Daj no avtorica no, 14 jih ima. Ne 4! Pa če bi šlo za 1 leto stare otroke, ne pa 5 in 8, ko sta že toliko samostojna, da ne potrebujeta varstva, če so starši v sosednjem prostoru. Dobila sem občutek, da avtorica išče nekaj, karkoli, samo da bo lahko naredila zdraho. Kako hecno, tale 14 letnica ne more bit sama v prostoru s 5 in 8 letnikom, medtem ko njene sošolke (pa mogoče tudi celo ona sama, nikoli ne veš) jemljejo kontracepcijske tablete in seksajo.

Eno vprašanje … si samska ane? Partner v zvezi, srečen, ti pa čakaš če se bo vrnil po vseh 4ih in te prosil odpuščanja. Po drugi strani nimaš nobenega, vsa nesrečna in iščeš sedaj probleme tam kjer jih ni. In to celo preko otroka, ker bi mu rada nekaj dokazala, da si še vedno več vredna. Pojdi raja sama do kakšnega psihoterapevta malo razčlenjevat določene stvari o zvezi, ki se je končala pa o tem, zakaj imaš potrebo da vzgajaš invalida. Ker to je itak samo izgovor.

иαנρσмємвиєנšє נє ℓנυвιтι ιи вιтι ℓנυвℓנєи!

New Report

Close