Najdi forum

vzgoja sedemletnika

Dober večer.

Nisem redna gostja vašega foruma, sem se pa na vas spomnila sedaj, ko iščem odgovor.

Imam dva sedemletnika in bi se rada izobrazila o vzgoji za to starostno obdobje.

Za prvi del otroštva sem imela doma, na zalogi, za težke čase, knjigo “Otrok od rojstva do šole”, avtorice Penelope Leach. Knjiga je (po moji oceni) zimzelena enciklopedija, ki me je v času neukrotljivega joka, neprespanih noči, uvajanja goste hrane, itd… potolažila, mi dala vedeti, da so določene stvari “normale”… Taka, večna klasika, ki mi je res bila v oporo.

Vem, da obstajajo forumi, portali. Prebiram, občasno. Vseeno pa knjigo jemljem drugače.

Zato vas prosim za predloge knjig o vzgoji za starostno obdobje od 7 dalje. Vnaprej hvala <3

Ilka2020

Moj predlog je, da nehaš iskati knjige o vzgoji otrok nad 7let. Otroka sta stara 7let! Uvajanje goste hrane pri dojenčku je stvar fizičnega anatomskega razvoja, vedenje, da je normalno, da dojenček ponoči joka preprečuje nepotrebne obiske pri pediatru in/ali spregledanje resnih zdravstvenih težav, ki lahko vodijo v trajne poškodbe ali celo smrt otroka (npr. Nezdravljena okužba ušesa – dojenček ne more povedati, da ga uho boli, 7letnik lahko!). Veliko ljudi (globalno) tudi ne daje otrok v vrtec, kjer vzgojiteljice (ki so izobražene na tem področju) prispevajo k razvoju npr. Motoričnih sposobnosti otroka.
Ko je otrok v šoli se vzgoja preobrazi v učenje “preživetja” – vem, da se sliši dramatično, ampak “malenkosti” kot so odgovorno prečkanje ceste, samoiniciativno učenje, disciplinirano delanje domačih nalog so dandanes načini preživetja. Naloga starša pa je, da to otroku omogoča, spodbuja in ob neuspehu nauči – npr. Z lastnim vzorom uči varno prečkanje ceste; poskrbi da ima otrok mirno, varno, stabilno okolje za učenje in dostojno nagrado za šolski uspeh.

Vsak se vsaj približno spomni kako je bilo biti star 7let – ne potrebuješ knjig, da ti povedo, da 7letni otroci lahko upravljajo mikrovalovno pečico, ampak ne morejo samostojno skuhati nedeljskega kosila za celo družino; da lahko pridejo sami domov iz šole, če je 5min stran od doma preko parka, ampak ne morejo 30min hoditi po obvoznici; ali pa, da se ne morejo učiti za šolo in biti zbrani pri pouku, če ta stari norijo, kričijo in nabijajo TV od 3h popoldne do 3h zjutraj.

Stara sta 7let – če delata kaj narobe si sama kriva, da ju nisi naučila/motivirala pravočasno, določene napake pa morata tudi sama doživeti. Če bo kaj narobe pa naj učiteljica pove – zato je usposobljena, sama pa si tudi izkusila življenje 7letnice – bodi vzor, bodi dostojna, bodi razumna in bodi sočutna.

Mene je preprosto groza, ko vidim/slišim kako grdo samooklicani dobri starši “red držijo” – otroka “kaznujejo” za jezikanje (tudi, če samo reče, da ni lačen) s prepovedjo uporabe računalnika, medtem ko učiteljica zahteva natipkano na računalnik, sprintano na papir iz snovi, ki je objavljena na internetu… Potem pa se moramo vsi iz vljudnosti čohati po glavi kaj je z otrokom narobe, da ne uboga, ne dela domačih nalog, se ne uči, kako zapravi žepnino za bog si ga vedi kakšne bedarije (+paranoidne blodnje o uživanju mamil in spolnem občevanju 8letnikov), in ne reče NE vrstniškemu nasilju.

Vzor, razum, sočutje, dostojnost – in brez škodljivih knjig o samooklicani dobri vzgoji šolskih otrok. Pedagogiko se uči na pedagoški fakulteti, otrok pa potrebuje starša.

P.s.
Da ne bo pomote – ne mislim, da si slaba mati ali pa kaj podobnega. Dandanes je toliko nepojmljive histerije in stresa in nerazumnih zahtev, da smo vsi že malo čez les. Saj vidiš kako tudi za nas odrasle, zlasti ženske veljajo nerazumni ultimati sprejemljivega. Po literaturi bi vse ženske morale naspane vstati, imeti jutranji režim ličenja in meditacije in na jogging pa še malo joge, pa skuhati zdravo zajtrk, pa priti v službo “pripravljene” pa domov, pa pospraviti, pa na kavo s prijateljicami pa skuhati zdravo večerjo iz zelenjave kupljene na tržnici tisti dan, pa še knjigo prebrati pred spanjem… Pa že samska in v umirjeni službi vsega tega ne moreš v enem dnevu postoriti, ker ni dovolj ur – brez otrok, partnerja, hišnega ljubljenčka.

Knjige o vzgoji otrok nad 7let bodo po tem kopitu – da otroku zmanjka ur v dnevu, ne zmore vsega kar en določi za sprejemljivo, in se otroku uniči in prepreči otroštvo, ki ga nikoli ne bo mogel nadoknaditi.
Če vzamem blagi primer: otrok mora pospravljati za seboj in pomagati pri hišnih opravilih, izpolnjevati šolske obveznosti, imeti športne in glasbene obveznosti, preživljati čas z družino in spati 9ur (21-6).
= Zdaj pa preračunaj koliko minut mu ostane? Za gospodinjska opravila (vključno s kuhanjem) gre hitro 2h/dan, šport in glasba (brez vaje doma), 2h, šola 2h, obroke dajmo v skupni koš 3h, fizično biti v šoli 5h – seštevek je 23/24ur.
To ni prav za nikogar, zlasti ne za otroka.

New Report

Close