Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Preživnina otroku, ki se je odselil

Preživnina otroku, ki se je odselil

Pozdravljeni
19. letna hči se želi preseliti k starim staršem (večja hiša, in lastna soba), tako da bi pri njih prijavila tudi stalno bivališče. Je študentka 1. letnika, je pridna v šoli in tudi drugače zelo skrbna. Ideja se nama s partnerjem sicer ne zdi slaba, bi pa radi uredili glede stroškov (ker pač ne želiva, da bi pri starih starših bivala zastonj in da ne bi imela občutek, da je življenje zastonj), v mislih imava, da bi z njo sklenila pogodbo o preživljanju v znesku 250 € mesečno (ob imava povprečno plačo, kredit za stanovanje: 4 člani). Hči dobiva tudi državno štipendijo cca 70 € in dodatek za učni uspeh okoli 20 €. Torej zanima me ali ima kdo podobno situacijo, kako je potem z uveljavljanjem olajšave za vzdrževanega člana, kot tudi s pravico do državne štipendije.

 

Samo prijavljeni uporabniki lahko vidijo priponke.

Naj ostane uradno tako, kot je. Naj se preseli k babici in naj bo prijavljena še vedno pri vas, tistih 250 eur ji dajte vsak mesec “na roko”, da birokratsko ostane vse isto, kot do sedaj.

Mislim,da se punca že zaveda,da življenje ni zastonj. Sem pa mnenja-hvala bogu,da obstaja možnost,da lahko bivaš brez najemnine. Kdo pa ti bo lahko drug pomagal,če ne stari starši in starši. Pomoč hčeri pa uradno res ne rabite prikazati…da bi še izgubila kakšne pravice,saj je pridna in si zasluži sredstva,ki jih prejema.Danes je potrebno prej kaj prikriti…

nova
Uredništvo priporoča

Jaz lahko odgovorim iz prve roke.
Jaz sem rodila prvega otroka pri 17ih in se preselila k fantu, spremenila tudi stalni naslov po rojstvu otroka ipd.
Mama je izgubila otroski dodatek zame, ker sem seveda jaz prejemala otr. Dodatek za svojega otroka. Mislim da so pri mojih 18ih ali 19 iz strani csd-ja zahtevali da pri notarju urihtam s starsi da mi dajejo kao nek znesek, kao prezivnino, ker sem se koncevala solo. Mi smo se zmenili za 100e. Nisem pa od njih zahtevala da mi dajejo res teh 100e vsak mesec, ker so nam tako ali tako veliko pomagali takrat. Tudi iz financnega vidika, ker je fant (zdaj moz) izgubil sluzbo. Je moralo pa bit uradno. Se je pa to seveda poznalo pri prejemanju socialne pomoci.
Pomoje ce bo punca spremenila stalni naslov, boste to morali urediti, ker prejema stipendijo (tudi jaz sem jo). V nasprotnem primeru pa ji raje denar dajajte na roko 🙂

Super, zelo zrelo in tako se dela! Uredite preživnino s hčerjo pri notarju in jo nakazujte mesečno na TRR – če je ne plačate, jo hči lahko tudi izterja-na podlagi pogodbe-kar je tudi prav). Posredujte pogodbo na CSD (lahko z obrazložitvijo), kjer se bo zadeva upoštevala- nič njej v škodo, saj prihodki družine ostanejo isti! Kar se pa tiče davčne in vzdrževanega člana- ona je vzdrževan član-ker ji plačujete preživnino. Davčni pravice/obveznosti tudi niso iste kot dolžnost preživljanja… Kar pogumno in uredite zadeve kot se zagre. Kar vam svetujejo ostali so zelo različne okoliščine od vaših :)!

Pozdravljena McBina,
skupno prebivanje staršev in otrok ni pogoj za uveljavljanje olajšave za vzdrževanega družinskega člana. Priporočam, da si več o tem preberete spodnji članek:
https://koraknaprej.wordpress.com/2019/12/05/davcnaoptimizacijamladi/

Pri državni štipendiji se še vedno upošteva dohodek vas in vašega moža, kot doslej, ne glede na to, da hči stalno prebivališče prijavi pri starih starših.

Upam, da vam je odgovor v pomoč.

Na isti spletni strani je tudi zelo koristen članek o preživnini za otroka: https://koraknaprej.wordpress.com/2019/12/06/prezivnina/
Preživnino je v tem primeru potrebno določiti, ker so starši otroka dolžni preživljati tudi, če ta ne živi več pri njih. Več je lepo razloženo zgoraj.

New Report

Close