Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Skupno skrbništvo ali ne?

Skupno skrbništvo ali ne?

Dober dan,

Da na kratko opišem najino situacijo z partnerko grema sporazumno narazen. Ni šlo nikoli za kakšno varanje nasilje alkohol ipd, preprosto sma se prevec kregala in nisma kompatibilna. Imava dve leti starega otroka. Boma pa se potrudila da ostaneva v dobrih odnosih.

Partnerka si je poiskala stanovanje blizu mene da nam bo lažje. Ker oba nimama bajnih plač jaz cca 900 neto ona minimalec me zanima če je finančno kaj boljše ( višji dokladi, manj vrtca) če je na papirih samo partnerka skrbnik jaz pa plačujem prezivnino, ali je isto če imava skupno skrbništvo? V obeh primerih bi otroka isto videl torej ko dela ona en teden dopoldan jaz pa zjutraj je od pon do pet pri meni ves čas in pa vsaki drugi vikend.

So kakšne kontrole če je samo ona skrbnik pa nama piše da ga vidim nevem 2x na teden v resnici pa je ves teden pri meni?

Prezivnino tudi ko bi plačal bi šlo to potem napol vglavnem vsi stroški 50 50 sploh nevem koliko bi mi to izračunali?
Tak da ali se bolj splača da je samo mama skrbnik na papirju ali ne?

Nasvet: za sodišče napišita točno tako, kot se sedaj pogovarjata, da bi želela izvajati.
Drugače ti bo lahko (upam, da ne) kot šibkejšemu členu še pošteno žal.

Vem ja da bi reskiral, če v prihodnosti pride do kakega večjega konflikta ima vse pravnomočno da ga vidim samo parkrat na mesec, se zato bolj nagibam k skupnemu skrbništvu,saj nikoli neveš…

Z otrokom sma pa tak navajena drug drugega že od malega sma od pon to pet ves čas skupaj…. Nebi mogel da bi ga prrživela tako malo časa skupaj.

nova
Uredništvo priporoča

Iz izkusenj bi rekla, da ne glejta v prvi vrsti na denar. Kar nekaj je primerov, ko se cez nekaj casa zakomplicira (ponavadi ko nekdo spozna novega partnerja). Ker ne delam na podrocju transferjev, ne znam odgovoriti, kako razlicna prezivnina vpliva na druge stvari (pozanimaj se na CSD).

Pri sostarsevstvu sta oba zavezanca za placevanje prezivnine. V vecini primerov se dogovorijo za enak znesek prezivnine, ki se tako iznici, v nekaterih primerih, kjer ima bodisi eden visjo placo ali pa je otrok vec casa pri drugem starsu, pa je se dogovorijo za razlicne zneske (npr. mama 100, oce 250 €), kjer se kot dohodek potdm uposteva ostanek (mamino gospodinjstvo 150 €). Lahko se tudi dogovorita, da je prezivnina za osnovne stvari, vecje (npr. solske potrebscine, sportna oprema) pa kupi eden/skupaj. Moznosti je kar nekaj, nic ni zabetonirano.

Ampak res, vsaka ureditev ima svoje prednosti in slabosti, zato se ne odlocajta na podlagi denarja. Sicer je mozno kadar koli sodni akt kasneje spreminjati, ampak pri dogovarjanju mora biti korist otroka na prvem mestu, ne vajina financna korist (pa vem, da bi se tako dogovorila zaradi otroka). Saj pravim, kar nekaj primerov sem imela, ko so imeli starsi zelo dober odnos, zapisali so potem tako, da bo “najlazje”, potem pa so se zacele tezave, sodisce pa je ravno dobro izdalo akt, ki kmalu ni vec veljal in so sli jovo na novo v postopek, tokrat z veliko slabsim odnosom.

Srecno!

Hvala za odgovor,

Sma se sedaj odločila za skupno skrbništvo, ker res nikoli neveš pa strogo vse stroške 50 50 naprimer dohodnino jaz uveljavljam 6 mesecev pa ona 6. Saj nama je otrok na prvem mesti samo je dandanes dosti povezano s financami brez skrbi izleti igrace to bo vsaki sam kolko bo lahko zmožen. Samo sem hotel olajšati partnerci zadeve če bi bila ona skrbnica ampak bo dolgoročno boljše skupno.

Bolniško za otroka pa lahko uveljavljama oba? Jaz dobim dosti lažje oz brez težav bolniško medtem ko ona se še malo boji za službo…

Ce se v zivo tudi tako lepo zmenita in gledata eden na drugega, potem mogoce rajsi razmislita o zakonski terapiji… Ker kregamo se po malem vsi, ampak boljse komunikacije se da tudi nauciti, ce je volja…

Pozdravljen!

Iz izkušenj povem,da če je na papirju,da je ona skrbnica,bo posledično imela večji vrtec,manjše otroške dodatke… Ker se bo tu štela se preživnina. Pa če jo dobiva ali ne. Tako je bilo v mojem primeru. Iz 140€ se mi je vrtec dvignil na 200€, OD so mi takrat vzeli( sedaj dobivam minimum). No,je pa res,da nisem na minimalcu. Tako da kar se tega tiče,ja je slabše. Je pa tako,da bivši partner sploh ne vidi svojega otroka. Po svoji odločitvi.
Lep dogovor vama želim in srečno

Pri skupnem skrb. ti nakažeš preživnino njej,ona tebi (isti znesek).

Bom pa dodala nekaj iz lastnih izkušenj. Tudi midva sva šla sporazumno narazen,se vse dogovorila,vse v najlepšem redu,dokler…dokler si ni našel druge in začel omejevat stike. Otroka sem videla 1-2x na teden,včasih še to ne (ko je šel na zmenek mi ga je pripeljal).

Ko sem mu zagrozila da bom zahtevala polno skrbništvo je popustil,ampak verjetno samo zato ker se je tudi nova zveza medtem končala.

Glej da vse zapišeta in ja,trenutno je pri vama skupno skrbništvo res najboljša rešitev. Dokler…

    Delam v soli + starsa sta se mi locila pri dobrem letu. Dnevno videvam primere otroolk iz istih situacij in lahko obracas kakor hoces, ampak ti otroci so prikrajsani. Verjetno ne bo nic, ampak RES poizkusita prej se kaksno druzinsko terapijo, ker lahko delajo cudeze. Pa upam, da vama ni skoda denarja za to. Ne obupat tako hitro. Za otroka res ne bo fajn. Prevzemita nekaj odgovornosti za svoje razmerje in izkoristita vse moznosti, sploh, ce je tako, kot si napisal. Vsi se kregamo doma, na socialnih omrezjih so pa lepe fotke. Sam pac resujes sproti, vsedita se dol, zmenita, dolocita kako imata cas vsak zase, obiscita terapijo, karkoli, da resita. Ce sta naredila otroka, se pa sedaj se potrudita, da ostanete druzinica. tudi iz financne plati se najbolj splaca, da skupaj ostaneta glede na cenovne trende vsega. Srecno.

Sodelavka je kupla nedavno hiso za 120.000 in ima otroške dodatke je dobila ta emsec več ko 600e za dva otroka. V službo pa pride ene 1krat an 10dni ke vmes more za otroke doma skrbet.

New Report

Close