Najdi forum

Resen problem??

Zdravo,doma imam najstnico staro 15 let in hodi v 1 letnik,vsi pravijo da je precej resna ter prezrela za svoja leta tudi sama opažam to po njenem obnašanju,profesorica mi je sporočila da je hčerka prišla do nje ter ji povedala da če ne bo naredila mira in če jih ne bo nič naučila da bo nehala hoditi na njene ure ter se sama učila ker ne prenese klepetanja ter norenja med poukom to se mi zdi precej drugačno saj mislim da je za otroke kar normalno da klepetajo ipd. Vendar v neki meri vendar moji hceri to ni vsec velikokrat mi pove ko pride iz sole da so sosolci zelo nezreli ter da se obnasajo kot v zivalskem vrtu to se mi zdi normalno da se tako obnasajo saj so v puberteti in smo tudi mi bili taki zarad hormonov in usga k se je nam dogajalo opazila sem tudi da zelo govori in razpravlja z starejsimi recimo 40+ (s sorodniki najvec)govorijo o takih temah ko te kar mal sokira ko slisis to iz ust 15 letnice velikorat gre po soli v knjiznico kjer prebira kake revije ali pa knjige in je domov ni po 6 ur skupaj enkrat je v solo sla eno uro prej in je sla v knjiznico enkrat je zapustila pouk ker uciteljica ni naredila mira in je odsla v knjiznico se sama ucit na zacetku sem mislila da pije kje al pa kaj podobnega veckrat je izrazila zeljo da zeli imeti kaksna predavanja za otroke to me je zelo presenetlo vendar nevem kako ji naj svetujem razrednicarka je rekla da je precej resna ter da se ne smeje skoraj nikoli le kdaj pa kdaj presenetilo jo je da se smeje bolj “odraslim” foram ki otrokom ponavadi niso smesne precej odraslo se obnasa in me skrbi zanjo saj zelim da uziva v mladosti,v zadniih dneh pa me je najbolj presenetilo to da je izrazila zeljo ce lahko ona nama z mozem ureja finance da jo to zanima in da bi zelala to poceti seveda ji nisva privolila v to ker je premlada in tudi sama znava poskrbeti za finance ima tudi ze vse nacrte za svojo hiso ter ze od 12/13 leta spara denar da si bo kupila avto povedala je nama tudi da ne zeli otrok ter fanta vendar da zeli dobro sluzbo svojo hiso ter srecno zivljenje precej samostojna je in bolj samotarska vseno ji je ce je sama povedala nam je da je sama sebi najboljsa prijateljica to m ije sicer vsec da ima samozavest.V puberteti je precej nihanja razpolozenj vendar hcerka milo receno ne pokaze custev oz jih ne izraza velikokrat je zelo hladnokrvna to opazamo vsi za smrt pravi da je cisto naravno in da nebo za nobenega jokala saj nam je tako usojeno da pridemo na svet in potem umremo mislim tole me je malo prizadelo saj je pred kratkim umrl stric in ni pokazala custev rekla je da ga je imela rada vendar da bomo vsi enkrat sli!Od profesorci je dobila velikokrat pohvale saj se ukvarja z otroci ki imajo tezave ter se z njimi druzi in jim pomaga vendar jo zaradi tega par sosolcev ne mara ter jo imajo za cudno vendar nam je vsem sama zabicala da je ponosna na to da je cudna,velikokrat nas hoce ona ucit o zivljenje?velikokrat nam svetuje kako naj zivimo in kako naj delamo da bo prav?tega nism pricakovaka od 15 letnice k ljudem zelo rada pristopi in jim pomaga to sem opazila ko smo bile skupaj v mestu in se je vmesala v prepir takrat sem bila sokirama ker je zelo odraslo in mirno reagirala ter razresila tisti prepir!No takole imamo pri nas zdaj pa me zanima zakaj je taka?zakaj je do tega prislo da je taka?zakaj se tako obnasa?ali je kaj narobe?ali ima kdo kake podobne izkusnje in kaj ste naredili?hvala za vsake odgovore:)

[img]https://img.huffingtonpost.com/asset/56014a152000002600242c4c.jpeg?ops=crop_3_36_797_539,scalefit_720_noupscale[/img]

Pozdravljena!
Tudi sama imam precej resnega najstnika, ki se nenehno pritožuje nad nedoraslostjo vrstnikov in nikakor ne najde smisla v njihovem sicer povsem običajnem najstniškem obnašanju. Včasih je tudi meni hudo, ker vidim, da je zaradi tega osamljen, čeprav si vedno najde neke svoje zaposlitve, ki pa znajo biti zelo odmaknjene in kar preveč odrasle. Ampak otroka se ne da prisiliti, da postane nekaj, kar pač ni.
Sama se po najboljših močeh trudim, da vsaj kot mama z njim ohranim dober pristen odnos. Skupaj pogledava kakšen zanj aktualen film, po odraslo podebatirava in si privoščiva kakšen priboljšek. Občasno grem skupaj z njim v knjižnico in preberem kakšno knjigo po njegovem izboru. Včasih mi tudi uspe, da ga pripeljem k najstniški vsebini in da vsaj malce okrepi svoje razumevanje do vrstnikov. Je pa to zares počasen proces.
Za vajin dober odnos lahko vedno kaj storiš, težje pa je z njenim vedenjem izven doma. Tam se bo pač ravnala po svojih prepričanjih. Slej ko prej bo tudi naletela na kakšno posledico svojih dejanj, ki ji bodo postopoma razkrile popolno sliko realnosti. Iz tega se lahko veliko nauči. Glede na zapisano se mi namreč zdi, da se želi sama prebiti do svojih spoznanj. Edino nevarnost vidim v tem, da bi se ji kaj zalomilo pri šolanju, čeprav bi najbrž tudi to znala urediti, saj si želi samostojnega in kvalitetnega življenja.
Draga mama, želim ti vse najbolje!! Predvsem pa veliko zaupanja, da se bo vse lepo zaključilo. Ni lahko imeti tako samosvoje otroke. Sploh pa ni prijeten občutek, ko spoznaš, da ne zmoreš vplivati na njih in da gredo popolnoma svojo pot. Poskušaj biti del te poti. Poišči nek delček, kjer prideta skupaj. Vsaka stvar šteje, pomembno je samo, da ne izgineš iz njenega tako posebnega življenja. Če bo nekoč v težavah in dvomih, bo tako točno vedela h komu mora iti. K tistemu, ki je ne zavrača takšne kot je. Poskrbi, da boš to ti.

New Report

Close