Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Hči ne bo imela prav nič od počitnic…!

Hči ne bo imela prav nič od počitnic…!

Je v devetem razredu osnovne šole. Učitelji so jim dali toliko nalog, med drugim še seminarske in referate, za povrh vsega pa še napovedane teste in spraševanja takoj po počitnicah.
Pa so se menda otroci malo pritožili, zakaj imajo toliko obveznosti pa so dobili odgovor, da kmalu zaključijo in nimajo več toliko časa kot ostali, ker se jim prej zaključi. Pa naj povem, da moja hči ni slaba učenka, da bi se morala ne vem koliko učiti za dobro oceno, a pravi, da tokrat drugače ne bo šlo (že zaradi vseh seminarskih, predstavitev in tega).
Sama pri sebi si mislim, da je to vseeno preveč sploh za zimske počitnice. Kaj ne vedo, da gre veliko družin na smučanje? Naj ves balast, knjige nosijo s seboj in ponoči namesto počitka ždijo za knjigami? Ne vem no meni se to ne zdi prav. Je pa res, da jih (vsaj po mojem mnenju) nekako želijo spraviti na srednjo šolo, čeprav sem slišala že od mnogih, da so po večini srednje šole lažje od osnovnih tako, da ne vem no…
Kako vi gledate na to? Se tudi vam zdi, da preveč zahtevajo od naših otrok?

To je zelo nedoločeno vprašanje, torej je lahko tudi odgovor nedoločen.
Določene naloge-obveze so vedno bile za časa počitnic. Količinsko koliko jih je vaša hči dobila niste definirali. Zgolj “veliko” ne pove ničesar. Ravno tako niste povedali koliko od teh obvez je vaša hči dobila tik pred počitnicami, in koliko že pred tem.
Če bi bila pa srednja šola lažja od osnovne, bi se iz osnovne vpisovali direktno na fakultete.

Lep pozdrav

Kot gimnazijka ti lahko povem, da srednja šola definitivno ni nikakor lažja od osnovne. Morda za tiste na treh letnih programih, za tehnike in gimnazijce pa niti podrazno – torej, če se hčerka nima namena se vpisat na poklicni program, se naj navadi. Sama moram napisati 11 poročil vaj (ponavadi porabim kakšnih slabih 45 minut na poročilo), se učiti za spraševanje (vprašana dva predmeta v enem dnevu, in to takoj po počitnicah! Jupi!) zgodovine in kemije (ponavadi za ponavljanje pred ocenjevanjem rabim samo 2 – 4 ure, odvisno od predmeta), naslednji teden pa takoj trije testi, za tem dva, nato le en, nato spet dva… in tako naprej.

Sicer tega ne zagovarjam – mislim, da bi morale počitnice namenjene počitku. Ampak lej – smola pač. Dijaki lahko stokamo kolikor hočemo, to ne bo ustavilo profesorja. “Saj imate čez počitnice čas” bo reko.

nova
Uredništvo priporoča

Preden sem šla v gospodarstvo, sem 10 let delala v šolstvu – učila enega glavnih maturitetnih predmetov, pred tem sem delala tudi v OŠ. Nikoli, ampak res NIKOLI nisem dala naloge čez počitnice! 1 teden po počitnicah niso pisali testa in nisem spraševala (no, razen tega, kako so se imeli in če so se spočili).
Počitnice so enako kot naš dopust – da se ljudje spočijejo! Ko so me učenci / dijaki včasih vprašali, kaj je za nalogo, sem rekla, da to, da se imajo fino, da se spočijejo, preživijo čas z družino in prijatelji, kaj lepega doživijo in preberejo kakšno knjigo (pa ne domačega branja).

Verjetno je teh 11 poročil posledica 11ih vaj, torej 11ih tednov, ko nisi pisala poročil, zdaj pa moraš vse naenkrat.

Samo jamranje. Lej 99% ptrok je njegova edina obveza šola, drugih obveznosti doma ninajo. Zato imajo ogromno prostega časa, da to postorijo.
Tudi jaz med dopusto ne lenarim 24 ur na dan. Tudi ko imam dopust je potrebno skuhati, pospraviti iti v nabavo tudi kaj postoriti za službo pa mi ostane tudi čas za počitek. Tako, da ne jamrite. Polovico danih nalog so otroci dobili že pred počitnicami pa jih niso naredili.
In tudi če greste smučat si z lahkoto vzame otrok eno uro na dva dni za obveznosti. Lajf ni samo žur in počitek.

tistemu tipu, ki nekaj bluzi o mojih vajah: imam stiri predmete z vajami: informatiko, biologijo, kemijo in fiziko. Vaje informatike so dvakrat, biologije kemije in fizike pa trikrat na teden
1 × 2 + 3 × 3 = 11
a bo slo?

Pa se oni babi – ja, babi, ker lepse besede zate nimam.

99% obveznosti “otrok” je sola? Aja, oprosti, sem pozabila, tisti 2 urni-treningi, ki jih imajo moji sosolci vsak dan, pa se tistih par ur vaj glasbe, ki jih moram vsak dan opravit ocitno niso obveznosti? 24 ur je v enem dnevu – 8 jih spim, 8 sem v soli. Od tistih 8 prostih porabim 1 za prevoz + kosilo, 3 za glasbo, 1 za odmor – jebi ga, nisem robot, 1.5 za domaco nalogo, porocila vaj in ponavljanje snovi, 1 za sport, ostane mi pol ure da se stusiram pa spravim spat. Ce je nuja pred testom, preskocim sport ali pocitek – ce je res hudo, se zbudim ob stirih, da se ucim. In ocitno tak sistem deluje, sem na Zoisovi stipendiji.

Ce si ti bila lena, ko si bila v moji starosti, ne pomeni, da smo taksni vsi, razumes?

No, razumem, da te je ta komentar mal razburu, ampak moje mnenje je, da je vse stvar prioritet, in če si tako izbereš, se nimaš potem kaj pritoževat. Ti si pač pridna, glede na 3ure, ki jo nameniš za glasbo vsak dan, ti očitno to veliko pomeni, sicer bi pa imela 3 ure več prostega časa.
Pač vsega hkrati ne moreš imeti. Jaz sem hotela veliko družino, pa se mi kdaj zalušta neobremenjenega dopusta in eksptičnih krajev, ampak z malimi mulci to ne gre. In isto je z obšolskimi dejavnostmi, izbiro težke srednje šole/faksa. Ne moreš delat težke gimnazije, imet ful dejavnosti, zraven pa pričakovat ogromno prostega časa… prioritete. In če ti je glasba blizu, ti tak lifestyle najbrž ni odveč, ker drugače bi jo že opustila. Pa vem kako je, sem bila tudi sama zelo uspešna gimnazijka, nato pa na enem težjih faksov. Pa mi zdaj, z dobro službo, ni žal vloženega dela.
Nikoli tudi ne bom razumela staršev, ki jamrajo, da se mora njihov otrok celo popoldne učit za lepe ocene. Ja pa se sprijaznite s slabšimi ocenami, kaj ga pa maltretirate, da morajo bit samo štirie in petke.
In isto avtorica posta – saj domače naloge so zato, da otrok ponovi in utrdi snov. Pa dovoli otroku, da jih pač ne naredi in se sprijazni, da bo v tednu po počitnicah kakšno stvar malo slabše znal. Je pa to koliko je veliko domače naloge res relativno, kot je že nekdo rekel. Nekdo isto stvar dela 2 uri, drugi pa 30min.

STRINJAM!! enostavno se morem strinjat, otroke se s solo in obveznostmi dandanes cisto prevec obremenjuje. To nikakor ne vpliva pozitivno na njihovo zivljenje. Kvecjemu jim ga kvarijo. Tudi insitucionaliziranje otrok in zapiranje v isti prostor z istimi ljudmi za devet let… pa to je hujse ko zapor! Vse sam zato, da jih imajo pod nadzorom… z obremenitvami in prisilnim usmerjanjem po nekih ‘ucnih’ smernicah jih pa samo se bolj spravljajo pod nadzor. Da ja ne bi bil kdo prevec neodvisen in samosvoj… Sama imam se dosti travm zaradi preobremenitev in slabih odnosev s sosolci v osnovni soli. Sem strasno vesela da je vse to za menoj in se lahko v vecji meri posvecam delu, ki ga imam rada.
Ta sistem kapitalizma in tako primitivne druzbe bi blo treba spremenit, ampak zal je to ocitno ukoreninjeno v ljudi. Pa brez zamere vsem, ki nimajo podobnega misljenja. Lep vecer se naprej, organistka

New Report

Close