Najdi forum

Nosečnost in denar

Najprej naj vas vse lepo pozdravim.
Verjetno je bilo že o tej temi kaj govora,pa vseeno odpiram novo temo,da mi bo vse bolj jasno.
Najprej vam razložim situacijo:
Sem študentka,letos bom stara 22 let. Čaka me še letošnje študijsko leto do konca(2.letnik) ter potem še eno leto in diploma. Imam partnerja, ki je malo starejši in je redno zaposlen. Živim pri njemu,stalni naslov pa imam še vedno doma. Pred 14-dnevi pa je test pokazal +. Oba sva bila zeloo vesela.
Zanima me, kakšne denarne opcije posojil ali česar koli bi lahko bila jaz deležna? Mogoče tudi veste višine zneskov porodniške,otroških dodatkov…glede na to, da do sedaj še nisem bila nikjer zaposlena. Nimam nič delovne dobe,edino kolikor se šteje delo prek študentskega servisa. Prejemam samo štipendijo. Zelo vam bom hvaležna za kakršne koli informacije..mogoče tudi če veste na koga bi se bilo pametno obrnit?
Upam,da sem razložila kolikor se da razumljivo. Pa lep dan še naprej 🙂

Vse stvari boš urejala na pristojnem CSD-ju (kateri je pristojen je odvisno od t ojega stalnega prebivališča – tudi partner ureja stvari na tvojem pristojnem CSD-ju). Če se želiš o čem informirat, jih lahko pokličeš že prej, sicer pa večino zadev urediš v času med 60. in 30. dnem pred PDP.
Pripada ti starševaki dodatek, ki je fiksen in ni odvisen od preteklih zaslužkov (saj se od študentskega dela ne plačuje prispevkov za starševako varstvo). Mislim, da znaša okrog 250eur/mesec. Prveih 105dni ga koristiš ti (pazi, śteje se od 28.dneva pred PDP in ne od rojstva). Po tem času pa se odločita, lahko ga koristiš ti do konca, ali pa vsega ali samo kakšen mesec koristi oče – on dobi potem starševako nadomestilo, ki je 90%njegove plače. V tem primeru ti tistih 250eur seveda ne dobiš. To sama vesta, kakšne so vajine finance, kakšna je njegova služba, ali bi bila rada ti vse leto z otrokom, ali bi ti že zaradi študija ustrezalo, da je na koncu kak mesece on doma… Kot mami študentki ti pripada tudi dodatno leto statusa.
Ob rojstvu dobita tudi državno enkratno pomoč (280eur), odvisno od občine v kateri se rodi otrok pa tudi občinsko enkratno (v Ljubljani le za najbolj socialno ogrožene, v naši občini pa npr. 350eur za vse).
Vlogo za otroški dodatek oddata takoj, ko se otrok rodi, višina pa je odvisna od vaših prihodkov (sem se šteje plača tvojega moža, štipendija, pa tudi študentsko delo). Če ima partner nase pisano nepremičnino, kjer živite, razmisli da še ti tja prijaviš prebivališče, saj se sicer tudi vrednost nepremičnine upošteva pri izračunu za otroški dodatek.
Pred PDP na CSD tudi uredita priznanje očetovstva (razen, če se do poroda mislita poročit). To sicer lahko urejata tudi kasneje, a gre bolj gladko pri otrokovem rojstnem listu itd., če imata to urejeno že prej.
Oče je pa seveda upravičen do očetovskega dopusta – 15dni + še 15 po koncu starševskega kadarkoli do konca 1.razreda OŠ. Ponavadi očki prvih 15dni koristijo takoj, ko mamica pride iz porodnišnice.

Koristen link: https://data.si/blog/2016/05/10/studentske-mame-starsevsko-nadomestilo-za-delo-prek-studentske-napotnice-vam-ne-pripada/

New Report

Close