Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Otrok noče spat zvečer

Otrok noče spat zvečer

Pozdravljeni,

imamo eno leto (in nekaj dni) staro deklico, ki ima zelo nestalne spalne navade. Od rojstva naprej še ni bilo noči, ki bi jo v celoti prespali. Zbuja se od 3-6x na noč z glasnim jokom. Nazaj zaspi le z dojenjem in spi med nama z ženo. Prvih nekaj mesecev je spala v svoji posteljici, ampak zaradi pogostega zbujanja sva jo dala k nama v posteljo.

Zdaj že nekaj dni zvečer noče in noče zaspati (nekaj tednov je sicer po dojenju komot zaspala med 8 in 9 uro). Ne pomaga ne pestovanje, ne dojenje. Danes je zaspala šele pred nekaj minutami, po tem, ko sva jo dala v njeno posteljico (je poleg najine postelje) in ugasnila luči ter pustila, da je jokala ene 5 ali 10 min. To je je dovolj zmučilo, da je potem z dojenjem zaspala.

Ima kdo podobne izkušnje? Kaj narediti, da bo otrok redno hodil spat, brez drame? Naj jo pustiva nekaj noči v njeni postelji, da se izjoče in zaspi? Sicer mi ta metoda (Cry it Out oz. CIO) ni niti malo všeč, vendar sedaj je že mogoče dovolj stara, da se to lahko naredi brez posledic.

Mnenja? Izkušnje?

Hvala.

Otrok bo custven invalid in vama ne bo brezpogojno zaupala (ker bi jo s tem roko na srce tudi res izdala). Manj spanja cez dan pa bo zvecer spala kot top.

Otrok mora imeti vsak vecer isto rutino ob priblizno istem casu. Mogoce je lacna, da se velikokrat zbuja ponoci. Eno uro preden naj bi zaspala ji dajte konkreten obrok, nato pa pred spanjem se dojenje. Da jo pustite jokat ne vem ce ima smisel. Nasa dva sta se tudi zbujala dokler nismo uvedli rutine (pri vecjem nekje pri 6 mesecu) vsak vecer, pa da sta dobila konkreten obrok eno uro pred spanjem.
Koliko vam pa spi cez dan in kdaj? Ker ce cez dan spi vec kot dve ure, potem tudi ponoci rabi manj spanja. Nasa dva sem dala spat okoli 20.30 ure do zjutraj sta spala nekje do 7.00. Cez dan sta sla spat pa od 12.00 do nekje max 13.30 -takrat sem ju zbudila.
Kaksne volje je pa cez dan?
Povem pa vam tudi, ce sta vidva znervirana, bo otrok tudi slabse spal, ker so zelo dovzetni za razpolozenje in odnos med starsema.
Zelim vam da bi cimprej spali celo noc.

nova
Uredništvo priporoča

Punca je LAČNAAAA! A samo dojiš? Pri 6ih mesecih je treba že kaj drugega ponudit, kot samo dojenje….

Naj ti povem svojo izkušnjo.
Imam 5 in 3 letnika. Prvi otrok se je zbujal ponoči do 3 leta in pol, sedaj spi kot top. Občasno se še naredi, da se še zbudi in pride k nama v posteljo in zaspi nazaj.
Drugi otrok prespi noč od cca 4 meseca in od takrat tudi mleka ponoči ni pil.
Mislim, da ni pravila, otroci so si različni. Midva sva pri prvem otroku probala metodo (pri letu in pol, zato ker smo potem dobili dojenčka, da bi bil ponoči lažje), da sva ga pustila in se je jokal v sobi, ampak jaz nisem tega zdržala. Dala sva ga na sredo postelje, je spal bolje. Vedno ko se je zbudil je želel flaško, do 3 leta sigurno ponoči, nato se je odvadil.

Me ne prepričajo nobeni straši s pametnim nasveti, ali dovolj poje čez dan, ali mu je vroče, ga zebe… sedeva poskusite vse to če bo kaj bolje, ampak pri nas ni pomagalo nič le čas.

ne rabi toliko spanja.

Meni je to kar pozna ura za spat za tako malega otroka. Ob 19ih je bil pri nas zadnji čas, da sta šla spat. In rutina. Vsak dan isto. Pa smo imeli tudi težave s tamalim, tako da se kar strinjam, da so si otroci različni.
Kaj je pomagalo? Mene je obračal okoli prsta, moža ni mogel. In ko je videl, da ni heca, da v sobo nisem hodila več jaz ampak mož in še ta vedno bolj po redko, je zaspal.

Imam 3 otroke in sem bila budna skupaj v svojem življenju 6 let, zdaj spijo kot topi (najstniki), zdaj se pa jaz zbujam :-)))

Lahko ti samo svetujem, da jo cartajta, dojita, nosita in se sprijaznita, da pač ne spi. Vse enkrat mine, tudi to bo. Nikakor je ne pustita jokat.

Pozdrav,

hvala za odgovore.

Otrok123

Ima isto rutino, vendar jo včasih sama obrne – npr. nekaj dni/tednov je zelo zaspana ob 20.00 in zaspi (ob dojenju). Sedaj pa, iz kakršnega koli razloga že, noče zaspati pred 22:00. Spremenili nismo nič.

Pred spanjem ima konkreten obrok – mlečno kašico (včasih poje vse, včasih štrajka in skoraj nič). Nato še dojenje in spat.

Čez dan spi od pol ure do dveh ur. Večinoma dobro uro in pol. Je super volje – srčena, kot je lahko.

Včasih sva bila bolj znervirana (pa še vedno ne preveč, po moje), zdaj sva že navajeniva.

lakota
vzbudi jok
Leto dni ima. Hranimo jo, kot je predpisano za otroka njene starosti + dojenje čez dan.

mamiva
dveh otrok
Kot, da bi videla in opisala najino situacijo. 🙂 Hvala za deljenje vaše izkušnje. Dobro vedeti, da nismo edini!

crna_vrtnica_neprij

Saj bi jo radi dali prej spati, ampak noče. Ob 19.00 je še povsem budna. Smo že poskusili na “silo”, ampak tega se ne bomo šli. Rutino imamo (kopanje, večerja, dojenje, “spanje”) – pomaga nič ne.

Miranda

Ajaj, človek potem vsaj upa, da če prvi ne spi, bo pa drugi. Ampak da imaš 3x isto izkušnjo – podpišem, da ti država mora prišteti 6 let k delovni dobi! 🙂

Cartava jo, nosiva, vse kar se le da. Včeraj sva jo prvič pustila jokati 5 minut v njeni posteljici in če ne drugo, jo je vsaj to toliko izmučilo, da je potem lažje zaspala. Ampak to sigurno ne bo stalna praksa.

Pri nas je bilo enako. K rutini, ki je bila enaka vaši smo dodali:
postelja, branje
Otrok je ležal, sit, v pižami, v svoji postelji in poslušal branje. Res, da sem brala umirjeno (že skoraj dolgočasno), sledil je zgodbi, se premetaval in najvažneje čisto umiril in zaspal.
Če pa je šel v posteljo, dojenje in spat pa ni zaspal, da se pretrgaš.

Tistih 15 min ležanja in poslušanja knjige ga je umirilo in tako smo mu brali kar nekaj let, dokler ni znal sam.

Imam 4 različne izkušnje s spanjem mojih otrok. otroci so zelo različni in če danes kaj zatrdno ve, je to to, da nima NOBENA mama zaslug in ne krivde, da njen otrok spi ali ne spi. Te stvari so prišle skupaj z otrokom na svet.
Imejta jo čim bližje, to da spi z vama je super. Otrok ni žleht, da bi se zato zbujal. Jaz pri 4 otrocih imam 4 različne zgodbe, prav tako pa imam za sabo lepo let število neprespanih noči.
Ne, ampak res NE!!! je pa pustit jokat. Nikoli.
Priporočam ti dve knjigi. Najboljša v Sloveniji je Spanje z dojenčkom, McKenna, fajn za prebrat pa je tudi Otroško spanje , brez joka v sanje, avtorja ne vem.
Poskrbita zase(starša), da bosta vse možne “luknje” izkoristila za počitek. In vsak dan si reči – še en dan bližje sem temu, da se bom naspala. Meni je koristilo.

ne puščaj otroka v temi samega da joka 🙁

jaz sem šla z mojim skupaj spat, je tudi spal v najini postelji in se zbujal ponoči. Kasneje je zaspal v svoji postelji ampak ko se je ponoči zbudil, je še dolgo časa hodil k nama. Ima pač rahel spanec.

__________________________________________________ °°° Stay Hungry, Stay Foolish °°° [url]https://www.youtube.com/watch?v=JJ9IX4zgyLs [/url] ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Res je, otrok je lahko lačen – še posebej se meni vzbudi alarm, ko preberem, da se hrani, kot je predpisano za njeno starost. Predpisano? Jaz sem hrano prilagajala potrebam otrok in ne zapisanim teorijam. Enoleten otrok pa nobeden že mesece ne rabi nočnega dojenja – če je le hranjen dovolj podnevi. Ampak, to je le ena od možnosti.
Druga je ta, da gre za enoletnega otroka. In ogromno enoletnikov ne zaspi po programu in še več se jih ponoči večkrat zbudi, do tega verjetno nobeden od lakote, zato dojenje ni potrebno. Se pač zbudi, sanje, predelovanje dneva, mokra plenica ali zgolj … gre za enoletnega otroka.
Kar se pa tiče večerne rutine in samega spanja, sta pa pač naredila napako. Ko parkrat vzameš otroka k sebi v posteljo, je to to. Otrok bo hotel spati pri vama v postelji. Pika. Enako velja za večerno uspavanje. Gre za DOSLEDNOST, ki vama manjka. to je vse. Odločita se za način in se tega striktno držita. Ena sprememba, vse od začetka. Pa še to ne zagotavlja avtomatskega uspavanja in mirne noči. Spet … gre za enoletno dete. Gre za la ustvarjanje spalnih navad, ki bodo kasneje olajšale marsikaj.
Jaz imam 3 otroke. Prespal brez zbujanja ni nobeden cele noči do 6-7 leta, se je pa seveda način uspavanja nazaj spreminjal. Še pri 10 letih se kdaj pa kdaj zbujajo, le da seveda nazaj zaspijo sami. Dojenčke nisem jemala k sebi v posteljo, nisem jih od 4 meseca dalje ne dojila, ne flaširala. Jokat v posteljici jih SAME nisem nikoli pustila. Umirjala sem jih s svojo prisotnostjo ob postelji in dotikom. Zvečer ali pač ponoči.

Aja, možno je tudi, da je otrok zvečer preveč utrujen. To pri mnogih dojenčkih in predšolskih otrocih preprečuje spanje. Sliši se kontradiktorno, pa temu ni tako. Zato variante v smislu odrekanja spanja podnevi in večerne fizične in/ali mentalne aktivnosti niso priporočljive.

Hvala za tvoj obširen prispevek.

Zanesljivega recepta ni, bom pa napisala nekaj idej:
– 4ure pred spanjem mora biti buden (torej ce gre spat ob 8h, mora vstati od zadnjega spanca najkasneje ob 4h.
– veliko fizicne aktivnosti in svezega zraka cez dan in cimmanj (nic) ekranov
– po kopanju samo se umirjene aktivnosti – pravljica, lahko umirjena glasba, najbolje v postelji
– ocitno ne zna zaspati drugace kot z dojenjem – naj jo kdaj da ocka spat (ce ima dudo je lazje)
– morda je v razvojnem preboju (bo shodila?) nasa sta vse mejnike trenirala pred in med spanjem (je tezko zaspati ce bi istocasno rad se plazil/se dvigoval/hodil…)
– bo minilo, slej ko prej
– nekoc bo minilo – ampak tudi ko bo bolje, bo spet kdaj slabse, pa spet bolje… otroci imajo razlicne faze, vcasih ze spijo celo noc, pa se spet zacnejo zbujati. Googlaj sleep regression.

Še ena mama, ki tri leta ni v kosu prespala noči. Danes je najstnik in spet ne spim mirno, dokler ne pride domov.

Sem strogo proti, da se otroka pušča samega v temni sobi, da se zjoka. Otrok nam nekaj sporoča ali si želi naše bljižine morda se je v varstvu kaj zgodilo, ali je morda res lačen ali pa je otrok ki rabi malo spanca oz ima rahel spanec. Če sta vidva zelo utrujena si porazdelita en spi v dnevni sobi eno noč, drug dežura pri punčki. Nič na silo. Vse mine žal prekmalu.

Pss: dojenje je bolj crkljanje in ne predstavlja obroka.

Najprej, vidva ne delata nič narobe. Eni otroci so pač taki. Eni spijo od dneva 1 naprej po celo noč, eni se pa še pri 2 letih zbujajo, pa če se starši na trepalnice zraven mečejo.

Jaz imam 4 otroke in moji otroci so vsi imeli kot dojenčki pa vse tja do 18 mesecev težave s spanjem. Tako s spanjem čez dan (spali po 2x dnevno 15-30 minut max, navkljub vsem trudom, tehnikam, itd), kot večernim uspavanjem (probali vse, vztrajali, preiskušali, ni da ni) kot nočnim spanjem (noben od otrok ni prespal noči niti enrkat – tj. 6 ur skupaj, pred 1 letom).

Kaj narest? Dokler gre gre, ga guncaš, tolažiš, poješ, itd. Ko ne moreš več, ne moreš več. Pri zadnjem, četrtem, morda se mi poznajo tudi leta, nekje pri 11 M nisem mogla več. Enostavno sem bila čisto brez energije, utrujena do konca, s podočnjaki do popka in na tem, da grem v službo. Sem rekla, kar je dost je dost. Če ne gre z lepa, bo moglo it z grda.

In sem rekla sama pri sebi. Spat gre ob 20.00. Takrat se zadnjič podoji, naslednjič se lahko podoji ob 22.00. In se je zbudil že čez pol ure, se drl, jaz sem bila zraven, ga božala, mu prigovarjala, ga malo tudi ignorirala, se malo jezila, ga mirila, ampak do 22.00 ni bilo dojenja. Potem se je ob 22.00 podojil in naprej cez noč kot se je pač zbudil, tako je dobil. To sem delala tako dolgo, dokler ni fizično dojel, da do 22.00 ni nič in je začel spati od 20-22-ih. Sem pustila nekaj noči, nato sem to 22.00 raztegnila na 24.00. Spet ob 22.00 se zbudi, se dere kot zmaj do 24.00, ampaj e spet v kakem tednu minilo in se je navadil, da tako pač je. IN je raje spal do 24. kot da se dere 3 ure. Ob polnoči se je spet podojil, spal do ene 3.00, potem pa se spet zbudil ob 6.00, ko sva itak vstala. Na tem sem vztrajala in v kakem mesecu, se je temeljno izboljšalo. Je še občasno poskusil, ampak sem vztrajala. Da je res začel spati celo noč, več dni zapored (od 8.00-6.00 je bil prič pri ene 16 M). Od tatkrat razremoma ok spimo. Takrat sem tudi ukinila dojenje in če se je ponoči zbidil, je dobil požirek vode (sem jo imela pripravljeno ob postelji). Najprej ni bil navdušen, ampak je hitro sprejel.

Vem, da tole velja za “neobčutljivo”, amapk jaz nisem mogla več. Mož je vse skupaj težje prenašal, ker je bolj občutljiv na jok otroka, ampak je imel prepoved kritiziranja. Zdaj spimo vsi bistveno bolje in smo zjutraj spočiti.

Hvala lepa vsem za zanimive, informativne in obsežne odgovore. Z ženo sva prebrala tudi https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?f=94&t=4476929 (SODOBNI POGLEDI NA SPANJE DOJENČKOV IN MALČKOV) in vidiva, da je v bistvu vse normalno. Samo preživeti bo potrebno to obdobje. 🙂

Še enkrat hvala vsem!

New Report

Close