Najdi forum

Pozdravljeni,star sem 15 let in imam težave z jecljanjem.Jecljam že kakih 5-6 let.Vendar ne gre za tipično jecljanje…npr. ko je treba v šoli brati pred celim razredom ali kaj povedati se mi zatakne,ko pa sem v manjši skupini ali pa doma lahko govorim normalno. Ali obstajajo kakšne vaje za odpravljanje jecljanja?Hvala vam za vse odgovore

Sicer ne vem kako bi to odpravil ampak mislim, da to ni motnja v govoru. Jaz sem včasih imela isti problem. Ko sem morala nastopati pred več ljudmi so se mi roke tresle,besede so se mi zatikale, nisem znala gledati poslusalcem v oči. Skratka obup. Potem pa sem zacela vaditi pred ogledalom in cez mesec,dva je bilo bolje. Torej ce lahko ti normalno govoris ko se pogovarjas s prijatelji,druzino,sosedi,sosolci…. In se ti zatakne ko moras nekaj povedati prej vecjo skupino ljudi to ni govorna napaka pac pa trema.

Torej,če bom vsaj malo vadil pred ogledalom bi se ta problem lahko končal ali vsaj zmanjšal.

nova
Uredništvo priporoča

Načeloma ja. Ce boš vadil pred ogledalom ali pa če si narediš publiko tudi gre. Če imaš mlajšo sestrico ali bratca, nasploh majhnega otroka pri hiši lahko uporabis plišaste igračke. Postavi si jih in govori pred njimi. Drugace so tudi psi in majhni otroci dobri poslušalci. Če pa imaš res hudo tremo pa prosi učiteljico ,da tebi malo umili nastopanje in javno govorenje. Pomembno je ,da se navadis očesnega stika in tega ,da te nekdo poslusa in gleda. Lahko pred ogledalom,s pliškoti, lahko ti pomagajo tudi prijatelji. Važno je samo,da se navadiš govoriti pred ljudmi

A naj si sestavim besedilo ali naj govorim prosto?

Njabolje je ,da imaš besedilo. Lahko oz. moraš se ga nauciti na pamet. Ena bolj odbijajoćih stvari je ta , da nastopajoči bere besedilo.Lahko ga imaš pri sebi ,ampak obveznk glej poslusalce v oci.Ko govorno nastopas je pomembno bistvo besedila in ne dolocene besede. Torej ti moras samo ujeti bisvto in se ne obremenjevati ce izpustis besedo ali pa kaksno dodas. Imej ocesni stik, govori cim bolj doziveto…. in se nekaj; ne nosi hlac z žepi ali pa kaksne trenirke. Roke drzi ven iz žepov. Tudi ne jih imeti ob stegnih ali na bokih, prav tako jih ne drzati sklenjene. Z rokami si pomagaj pri dozivetosti govorjenja. In se enkrat glej poslusalce v oci. Ce jih je polna soba se obracaj po sobi, vendar ne bulji venomer v isto smer in predolgo saj je lahko tudi to motece. Tudi ne govori em in in ali pa. Izogibaj se temu. Jeclanje bos pa z nekaj nastopi verjetno popravil. Vadi, ali pred kaksno zivaljo,igracko,ogledalom…. Samo vadi

Hvala za nasvete.

New Report

Close