Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Novorojenček se ne pomiri

Novorojenček se ne pomiri

Pozdravljeni,

Mogoče je odgovor že pod kakšno temo, vendar jih je toliko, da nam ni uspelo najti..

Naša deklica je stara 10 dni, in imamo grozne probleme pri uspavanju. Je rojena na rok z lepo težo, v prvih dneh po prihodu iz porodnišnice je že uspela nadoknaditi večino porodne teže, v zadnjih dveh dneh celo malo izgubila (od zadnjega tehtanja s strani patronažne).

Opažamo, da jo skoz nekaj zvija, saj nam to kaže s konstantim jokom, lahko rečem da naše deklice sploh ne poznamo v umirjenem stanju. Ko se zbudi jo ali previjemo ali malce podojimo, nakar poizkušamo podreti kupček (% uspešnosti ni ravno visok) nakar jo ponovno malce podojimo in deklica skoraj zaspi med dojenjem, nakar jo začne zvijati ali pa se ji začne kolcati (kar je kar pogosto). Če ji že uspe zaspati, pa se dostikrat zbudi zaradi bruhanja (polivanja) ali pa jo začne zvijati..In potem jo ponovno pristavimo za dojenje in krog se ponavlja..Midva sva že čisto izčrpana od skrbi in uspavanja, saj nama nikakor ni jasno, kaj delava narobe oz kaj jo matra.

Skratka, pomiri se samo med dojenjem in včasih bi se dojila po uro in več.
Skrbi naju tudi, da premalo spi, saj spi po štiri ure in nato bedi štiri ure, zaspi pa samo od izčrpanosti..Pravkar nama je zaspala na previjalni mizi, kar je sploh “no go” cona za njo..

V kolikor imate kakšne ideje, se vam iskreno zahvaljujema, saj patronažna pomoč ponavlja le kako je vse super, ne vidi pa preostanek dneva in noči ko sva sama z njo oz niti ne poiskuša zastopiti.

Hvala

Najprej sem pomislila na tvojo prehrano. Ali jes sadje in zelenjavo ki bi jo lahko napenjalo? Pri nas je bila tezava tudi alergija na mleko in jajca. Ce poliva ji konkretno dvigni vzglavje. Dojenje kì traja eno uro na zacetku ni nic posebnega…imam enake izkusnje. Se je v parih mesecih zelo skrajsal podoj. Tudi da je otrocek buden po par ur mi je znano. Nasa je npr spala 15 minut in bila budna 2-3 ure. Pac ni bil tipicen novorojencek ki spi in je. Ko so vsi vrstniki pocasi nehali spati popoldne ali pa oddremali kaksno urco pa je spala po 3 ure popoldan.Verjetno je za prva leta not prinasala :-). Nic ne delata narobe..samo ni tako kot v filmu in kot vsi govorijo..nas samo spi in je. Vas pac ne. Najprej res malo postudiraj ce je kaj takega v tvoji prehrani. Potem pa izlocaj in vztrajaj vsaj dva tedna na “dieti” in bos ugotovila kaj otroku ne pase ali skodi.

Je bila podobna zadeva. Drl se je že v prodnisnici. Doma večinoma cel dan. Da ne omenjam da je med dojenjem spal in ga je bilo nemogoče zbudit. Potem se je zbudil sestradan popil en pozircek in spet spal. Za znoret. Pristal je na umetnem mleku. Se en sok. Ampak tisto je spil na dušek in se potem drl in spal itn. Ampak vsaj pridobival je. Podirala sva kupcke, vzglsvje je bilo dvignjeno…. Bilo mi je zelo hudo nikamor nisva mogla iti. VozickanjA je bilo pol ure pa se to ne vsak dan. Okrog 6 meseca se je ta jok počasi umiril. Sumim d je jokal zaradi krckov. Ki so potem pocas ponehal. Nben mi ni znal razložit. Skratka včasih dojenčki jokajo. Če se ti zdi da sicer napreduje potem ne skrbi. Bo minilo. Če se ti zdi da bi jo pregledal pediater, pojdi. Je pa prve mesece lahko res zelo zelo težko in prav nič tako kot objavljajo mamice na fbju. Tkrt sm vsak dan jokala zakaj zakaj zakaj. In pa kaj je narobe z mano da se ne znam veseliti tko kot mamice iz fotografij na fb. No drug otrok je bil pa pravo nasprotje. In zdj je ta velik ki mi je v začetku povzroČal tko priden ta drug pa pravi gavnar in oba imam neskoncno rada. Če ti bo kaj pomagalo da veš da nisi edina…

nova
Uredništvo priporoča

Naša druga je tudi polivala in se zaradi tega zbujala, vendar ni zelo jokala. Sem pa opazila da ji je Plivit D3 povzročil krče (sem ji dala samo 2x z enodnevnim premorom in je samo na ta 2 dni jokala popoldne; bilo je očitno, da ji ni ustrezal Plivit D3). Zato smo nabavili Oleovit in je bilo ok.

Jaz pri moji drugi preventivno nisem jedla/pila mleka in mlečnih izdelkov in surove zelenjave in sadja. Če boš ukinila mleko in mlečne izdelke, baje traja 3 tedne, da se popolnoma izloči iz telesa. In moram reči, da sem bila zelo zadovoljna, in moja dojenčica tudi. 🙂 (nekatere bodo sicer povedale, da je bolje, da ješ surovo sadje in zelenjavo, ampak jaz sem jedla veliko kuhane zelenjave. Saj to prakticiraš mogoče 2 meseca po porodu, potem pa vidiš, ali je to še potrebno ali ne…).

Vzrok joka je pa lahko karkoli! Od znanca hčerka je kot dojenčica zelo veliko jokala. Ko je zrasla toliko, da je lahko govorila, pa sta ugotovila, da ji je zelo vroče! Oblačila sta jo normalno, pa ji je bilo prevroče in je zato jokala. Še danes hodi v japonkah, ko so vsi že v nogavicah in čevljih. 100 ljudi 100 čudi.

Spijo pa dojenčki zelo različno. Poznam eno, ki ji je hčerka spala po 4 ure, naslednji otrok, fantek, pa kot dojenček ni spal nikoli več kot pol ure naenkrat. Tudi moji dve nista spali 16-20 ur dnevno, kot povsod piše, da naj bi spal dojenček. Kje pa! Ne gledat the okvirjev, ker so čisto brezveze.

LP

Pa še to: naj se doji, kolikor časa želi. Na začetku res traja dolgo. Moja druga je zdaj stara 6 mesecev, pa že ena 2 meseca potrebuje samo nekaj minut, pa je sita (največ 5 minut). Počakaj, da se navadita druga druge in da dojenje steče. Sem imela pa tudi jaz težave z dojenjem pri obeh mojih puncah (npr. pri 2 mesecih je eno med dojenjem na veliko zvijalo, da je jokala in jamrala zraven, druga pri tej starosti sploh ni hotela zagrabiti dojke in sem imela 1 mesec totalne štale in jokanja (mojega) vsaj 1x na dan)

Sveže sadje in zelenjava naj ne bi bila problem. Mleko je lahko problem zaradi predolgih beljakovin, ki jih dojenček slabo prebavlja. Hrana, ki jo je mamica, je problem le v primeru alergije (beljakovine iz mleka, oreščki, citrusi.., ), kar je ponavadi vidno po krvavih nitkah v blatu.
Če spi 4h skupaj, se meni to ne zdi tako malo malo…torej spi vsaj 12h na dan. Ti moraš tudi takrat spati, ker boš drugače kot zombi hodila okrog.
Kar se tiče dojenja je pa tako… niso vsi po standardu. Na začetku se je moja dojila tudi po dve uri. Po enem mesecu smo prišli na 10 minut. Fantek je bil pa bolj hiter. Otrok se s sesanjem pomiri. Probaj če prime dudo!
Prižgi sesalec oz fen in boš videla, če bo nehala jokati. Na youtoobu imaš večurne posnetke fena. Čeprav za začetek je najboljši pravi zvok sesalca, potem pa lahko preklopiš na posnetek.
Dovolj zgodaj se moraš spraviti spat, ker dojenčki se hitro utrudijo in ti z njimi. Ali pa se enostavno prestraši.
Prelistaj si knjigo Harvey Karp-Najsrečnejši dojenček daleč naokoli. Jo imajo v marsikateri knjižnici. Mogoče boš kaj pametnega našla v njej. vsekakor jo je dobro vsaj malo prelistati, da vidiš jok iz drugega zornega kota, četudi ne uporabiš vseh metod. Vsekakor so učinkovite štiri…sesanje dude oz dojke, palca, zibanje (lahko probaš sedet na žogi), šumenje (zvok sesalca, fena..) in da je otrok obrnjen na bok.
Tu je en članek v angleščini na to temo
https://www.babycenter.com/0_harvey-karps-happiest-baby-method-for-baby-sleep-and-soothin_10373838.bc
lahko tudi malo pogooglaš pod njegovim imenom.
Vsekakor se pa moraš naspati in biti čimbolj mirna in vse obiske stran poslati!!!
Sicer pa…po treh mesecih bo čisto drugo.
Lp
M

Super..hvala za odgovore.
Sedaj bo stara približno tri tedne in zadeve se nekako ne izboljšujejo.
Bili smo na pregledih in je vse super (ali paniso dovolj stestirali), menjali smo tudi hrano (iz novalaca na novalac ar in sedaj na babylove bio oz dm, zaceli smo dodajati tudi probiotike in avstrisjke kapljice in nič..vsi govorijo da je vse vredu mi pa sumimo da bi znalo kaj biti, saj se zbudi in sekunda v jok, ko se hrani se zraven pritožuje, ko se naje, se zacne takoj jokati..in potem se ta jok samo stopnjuje do neustavljivega hreščanja..kar je ponovno slabo saj če se tako dere zajame veliko zraka in jo spet daje..zaenkrat pomaga samo vozicek in pa ponoci avto in voznja okoli..ce ne drugega si mi2 kupiva malo miru..se pravi, da se zadeve kar se tice joka ne izboljsujejo, je pa malce dobila na tezi saj jo dosti hranimo..patronazna pravi da v vsem njenem casu delovanja ni vidla veliko tako glasnih in niti sama je ni mogla pomiriti..
Skratka, ne vemo vec nic..
Hvala

Tudi jaz sem ti hotela predlagati dr. Karpa in njegovih 5 š-jev. Pri nas je pomagala intenzivna terapija: malega sva zaštručkala, prižgala beli šum ful na glas, v usta dudo in ga ujckala. Tako je zaspal, potem sva ga dala v posteljico in cez nekaj casa se odvila iz struce. Drugace je tudi precej polival in imel krce, ampak ce bi bilo res kaj narobe z mlekom bi se moralo poznati tudi na blatu, kozi… meni se zdi njegova teorija o 4.trimesecju zelo smiselna. Je pa tudi podiranje kupckov kar pomembno. Mi smo potem namesto tistega cez rame (ki itak ni pravilen), prakticirali cez kolena in je slo lazje. Poskusite lahko se kapljice sab simplex, ki vezejo pline.

Zadnja dva dni je po vsakem hranjenju (babylove mleko) se neutolažljivo joče , zvija, krili z udi in še kaj..tudi če nam jo rata umiriti za par minut se zgodba hitro ponovi čez nekaj minut..
Ni nam jasno ali so to pač kolike, (čeprav ni nekega vzorca kot pravijo, kdaj v dnevu jo matra) ali pa je kaj resnejšega..pediatri svetujejo samo npr. jesti večkrat, jesti več, jesti manj..skratka vsak drugače..hvala za kakršenkoli nasvet


Je kaj bolje?

New Report

Close