Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja hcerka se samozadovoljuje

hcerka se samozadovoljuje

Pozdravljeni!

Vceraj sem prisla iz sluzbe prej kot ponavadi. 3 ure prej. Mislila sem da ni nobenega doma, ko sem slisala neke krike in vzdihe prihajajoce iz zgornjega nadstropja, zato sem sla gor. Ugotovila sem, da zvoki prihajajo iz hcrkine sobe in njena vrata so blina na stezaj odprta, zato sem pogledala noter kaj se dogaja. Hcerka je lezala na postelji, z vibratorjem v roki (brskala je po mozevi in moji spalnici kot kaze) in ga drgnila ob vagino. Najprej me ni videla, ker sem prisla gor zelo potiho, nato pa se je nenadoma obrnila in videla mene, kako strmim vanjo. S hcerko si zaupava veliko, saj imamo doma savno in greva velikokrat sami noter in sva seveda nagi. Ko me je videla, je najprej zaklela in rekla da nej drugic potrkam na vrata preden vstopim, ceprav sploh ni imela zaprtih vrat in me skoraj porinila iz njene sobe in zaloputnila z vrati. Hcerka je stara 13. O sponosti se pogovarjava veliko, ampak nikoli se noce pogovarjati o samozadovoljevanju. Ze velikokrat sem sumila da se samozadovoljuje, saj sem tudi ze njenega brata, ki je star 18 velikokrat zalotila pri samozadovoljevanju ampak ne, ko je bil star 13 in ni jemal igrack iz moje in mozeve spalnice. Ali naj se pogovorim z njo, recimo jo uprasam kako se rada samozadovoljuje in ce bi rada imela svoj vibrator ali kaj takega? Vem da je se devica, ker se veliko pogovarjam z njo o tem. Ali naj povem mozu? Kaj naj naredim?

Pozdravljeni,
Če se hčerka samozadovoljuje pri 13-ih, to pomeni, da odkriva svojo spolnost in samo sebe, kar je razvojno povsem ustrezno. O tem, kar se je zgodilo, se vseeno lahko pogovorite, če se bo tudi ona želela pogovarjati. Najbrž jo je izučilo, da je dobro, če v takih primerih zapira vrata svoje sobe. Vsekakor pa bi bilo priporočljivo, da se pogovorite glede rabe vibratorja – tu je na nek način ona »vdrla« v vašo intimo. Če želi uporabljati vibrator, bi bilo dobro, da si priskrbi svojega. Povedati možu ali ne? Odvisno, kaj s tem pridobite vi, vaš mož in vaša hčerka.
Lepo vas pozdravljam,

Tina Milharčič, univ. dipl. psih. [email protected] Inštitut C. A. R., d.o.o. www.institutcar.si

Povedati možu? Definitivno ne. Skoraj vsakega od nas so kdaj zalotili pri samozadovoljevanju – in jaz vem, da če bi mami takrat povedala atiju, da bi zamerila do konca. Je njena stvar, njena intima. Že tako bo vam komaj v oči pogledala, ne otežujte situacije.

Sicer pa, priskrbite ji raje svoj vibrator – higiena ipd. Čeprav se mi, roko na srce, zdi malo mlada za uporabo le-tega..

nova
Uredništvo priporoča

Lepo, da ste “odprta” družina in to je vse lepo in prav, ampak vrata naj pa bojo zaprta in to je prvo kar bi kot mama v tem primeru omenila svoji hčerki ali sinu. To, kar počne je popolnoma normalno in tudi kaže da ima do spolnosti zdrav odnos, se pravi se razvija tudi v tem smislu. Težava je, da vama je ukradla vajino igračko, to se mi zdi malo sprevrženo, na kar jo tudi morate opozoriti. Ker pa se intimi z razlogom pravi intima, ne bi spodbujala pogovorov okoli samozadovoljevanja, v kolikor bi hčerka sama pokazala interes ali postavila vprašanje, pa morda ampak ni treba iti v podrobnosti. Ne pravim, naj je tabu, ampak vsak si zasluži, da ima to intimo zase in sploh v teh letih ni potrebno, da starši bedite nad otrokom pri vsem, kar počne. To naj imata sin in hčerka sama zase, vi pa bodite toliko uvidevni in malo predvidite situacije, saj sta vendarle v teh letih, ko lahko kaj takega pričakujete takrat, ko tega ne čakate. Take situacije lahko v bodoče močno vplivajo na spolnost, hočete ali nočete. Postavite meje glede tega (odprta vrata, “izposoja” pripomočkov ipd.) tako kot pri drugih zadevah, možu pa po moje ni treba to omenjati, sploh pa ne pred njo. Zavedajte se, da vsaj rabi svojo zasebnost in se mora v določenih življenjskih obdobjih razvijati sam, brez “pomoči” staršev. Vibrator pa naj si kupi sama, ker da bi vi to njej podarili je iskreno povedano vseeno malo čez les.

Nima kaj brskat po tvoji spalnici. Vsi imamo radi intimo zase.. En vibro jajček ji kupi in daj ki lekcijo, da naj tvoje teči pusti pri miru. Drugič pa eno okol ušes, če brska..

L. P. Nataša

Pozdravljeni,

delno gre lahko za spoznavanje telesa, glede na starost otroka. Spolnost je področje kjer pridejo do izraza prav vse stiske. Gre za najbolj ranljivo in krhko področje, ki v teh otroško – mladostniških letih, izraža lahko eno zmedo, strah, krivdo, sram, morda celo gnus.

Kadar gre za dogodek, ki se zgodi redko ali zelo prikrito, bi lahko domnevali, da je šlo za eno raziskovanje telesa, spolnosti.

Kadar pa je ob tem prisotno nekoliko več dražljajev in sporočil, kot na primer, odprta vrata, spolni pripomočki (iz mamine sobe), kriki, zasačenje,… Ob tem pa je občutiti nekoliko več čutenj – sram, krivda, strah, jeza, gnus.

Glede na to, da pravite da imate z hčerko dober odnos, bi bilo dobro z njo govoriti na sočuten in spoštljiv način tudi o tem.

Samozadovoljevanje je lahko način sproščanja ene napetosti ali stiske. Včasih je tudi način kako umiriti telo po eni travmatični izkušnji, zlorabi.
Vedno na nežen način sprašujte po njenih stiskah in bodite za njo varna in zaupljiva baza.

Ne glede na vse je dobro, da se ima glede telesa in spolnosti z otrokom spoštljiv odnos z razmejitvami.
Pri tej starosti je prav, da se otroku sporoča, da je telo njegov tempelj in ga lahko vedno zaščiti. Ni ga potrebno podarjati, razkazovati ali mučiti.

Tudi kot mama upoštevate hčerkine želje in zahteve po zasebnosti, tako telesni kot čustveni.
Hčerka se ob tem dogodku počuti osramočeno in najmanj kar si bi želela je govoriti o tem pred drugimi. Zato, če bi želeli z možem spregovoriti o tem dogodku je to izrecno samo zato, da se bi vidva pogovorila in začutila kaj se dogaja in kaj doživlja hčerka. Nikakor pa ne samo zato, da bi jo oče kregal in še dodatno osramotil.
Samozadovoljevanje samo po sebi nosi že toliko sramu, da ni nikakor primerno, da bi otroka kregali zaradi tega.

Pomembno je, da ga pomirite in se z njim pogovarjate, ko je njemu varno.


Seveda pa samo samozadovoljevanje ni tako nedolžen pojav in nikakor ni primerljiv z spolnostjo dveh odraslih oseb.

Nova spoznanja nevroznanosti raziskujejo učinek samozadovoljevanja na možgane.
V primerjavi z drugimi bitji na zemlji imamo ljudje zelo dobro razvit prefrontalni predel. Ko naši prefrontalni režnji delujejo pravilno, imamo “izvršni nadzor” nad procesi, ki potekajo v naših možganih. Se pravi, takrat lahko abstraktno razmišljamo, postavljamo cilje, rešujemo probleme, uravnavamo vedenje in tam zatiramo čustva, impulze in nagone.

Toda bolj ko se nekdo samozadovoljuje, več dopamina se sprosti v možganih.
Pride do stanja, v katerem je zmanjšan pretok krvi v prefrontalne režnjeve možganov. Sčasoma se dopaminski receptorji in signali v možganih utrudijo, zaradi česar si oseba želi več, vendar ne more doseči ravni zadovoljstva. Oseba postane otopela za stvari, ki so nekoč veljale za prijetne. Da bi se izognila temu, išče vedno nove dražljaje in prakse, ki bi privedle do istega učinka, do udobja.

V možganih in telesu se dogajajo isti procesi kot pri odvisnostih.

Zato ni rešitev v tem, da damo otroku spolni pripomoček pri teh letih, ampak je prav, da ga učimo umirjanja telesa in predelovanja čutenj na zdrav način.


Nikoli se ne ustrašite svojega otroka, vedno spregovorite z njim, tudi takrat ko je hudo, ko vas je strah. Tudi njega je.


Želim vam vse dobro.

New Report

Close