Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Skrinjica idej! priimek Kralj Mojca

priimek Kralj Mojca

Na nekem predavanju mi je predavatelj rekel, da so morali moji imeti veliko denarja v času Marije Terezije, da so si kupili tako dragocen priimek. Šla sem na Arhiv in s pomočjo tam zaposlenega komaj ugotovila, da je bil moj prapradedek Miha Kralj rojen v Rafolčah. Zapeljala sem se v ta kraj blizu Domžal in na pokopališču spraševala, če se je tu kdo kdaj pisal Kralj. Domačinka mi je povedala, da je Kroniko Rafolč, že nekdo pisal. Šla sem v knjižnico Domžale in si sposodila knjigo. Notri so družinska drevesa za celo vas daleč nazaj, sposoben avtor, da mu je to uspelo. Notri je priimek Kralj tja do Jožefa Kralja, poročenega okoli leta1765, on pa je bil po ustnem izročilu baje avstroogrski vojak iz Zaprešiča na Hrvaškem. Zelo me zanima nastanek priimka Kralj. Jožef je imel sina Martina, ta pa Tomaža, ki se je preselil k Mihcu v Rafolčah, ta pa je imel sina Mihaela, ki se je poročil z Marijo Slabanjo iz Moravč in se preselil k Antonovc v Brinje, kjer se še danes mnogi pišemo Kralj. Imel je veliko otrok, moj pradedek Alojzij je kot rudar delal v Ameriki in leta 1903 kupil pri sosedu zemljo. Njegova žena je bila Marija Majdič, sestrična pradedka od smučarske tekačice Petre Majdič. Moj dedek Jakob Kralj se je izučil za krojaškega mojstra in se je prvi na vasi vozil z avtom, že pred drugo vojno. Leta 1930 je zgradil hišo v kateri sedaj živimo. Tudi moja babica Frančiška roj. Ložar izhaja iz Brinja, njena mama rojena Dečman pa iz Spodnjih Gameljn. Moja mama izhaja iz Srednjih Gameljn, prav tako njena oba njena starša. Njeni so bili že v 17. stoletju Gameljski kmetje. Tako piše v knjigi Zgodovina župnije Šmartno pod Šmarno goro. Moj dedek Pavel Kališ se je šolal na Srednji Kmetijski šoli Grm, nazadnje pa je bil poslovodja Glavnega skladišča Elektronabave v Črnučah. Moja prababica je hodila delat v Tobačno tovarno peš iz Gameljn. Njena mama Marija rojena Verlič pa je bila iz Smlednika in se je šolala na Škofjeloškem gradu.

New Report

Close