Najdi forum

Potrebujem pomoc. Ob dogovarjanju za upoprabo mrliske vezice, mi je gospa, ki to ureja, namignila, da bom menda ja ponudila, in stregla ljudem, ki bodo hodili kropit, alkohol in piskote.
Sedaj pa ne vem, a je to res nujno? A je to klasika, prit mal pokropit pa se enega takratkega spit.
Jaz imam ze tako polno glavo vsega, najraje bi nekaj dni prespala, ne pa do bom sedaj ob vsem se kelnarila.
kako imate to urejeno, kaksne so navade, koliko in kaj se sploh pripravi, ce je ze nujno?
Hvala

Lepo pozdravljeni,
ob izgubi bližnjega je organizacija in izvedba pogreba obred, na katerem so ob najbližjih žalujočih umrlega prisotni (ali pa tudi ne, če je pogreb organiziran npr. le za najožje družinske člane) tudi ljudje, ki pridejo izreči sožalje bližnjemu in se posloviti od umrlega. Žalujočim bližina ljudi navadno lajša stisko, ni pa tako zmeraj. Sami izpostavljate, da imate polno glavo vsega in bi nekaj dni najraje prespali. In da v vežici ne želite kelnariti. V mrliški vežici vam ni potrebno streči nikomur. Pri organizaciji in izvedbi pogreba je pomembno, da prisluhnete svojim željam in zmožnostim v danih okoliščinah (vaše počutje). Včasih se zgodi, da so drugi prepričani, da vedo, kaj je za žalujočega najbolje, se pa pri tem lahko motijo. Tako žalujočemu stisko ob izgubi povečujejo, čeprav imajo namen razbremeniti žalujočega, mu stati ob strani in mu nuditi potrebno podporo. Gospa, s katero ste govorili, je verjetno govorila iz izkušenj, ki jih ima. Ne glede na to, se mi zdi pomembno, da poslušate svoje želje in vežico ter morebitno pogostitev uredite tako, da bo vam v redu. Morda lahko tudi koga prosite za pomoč, da to prevzame namesto vas. V primeru, da bi se čutili s strani omenjene gospe obremenjeni z njenimi prepričanji, kakšno naj bi bilo v vežici pravilno vedenje, ji lahko preprosto poveste, da ste se odločili drugače.
Mag. Polona Ozbič

New Report

Close