Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Žalovanje in slovo Vračanje socialne pomoči po smrti svojca

Vračanje socialne pomoči po smrti svojca

Vsi se zadnje čase sprašujemo, kaj se zgodi s socialno pomočjo v primeru smrti osebe, ki jo je prejemala. Ali je res, da jo morajo potem svojci/družina vračati? Ali je res, da lahko država zapleni imetje pokojnega? Slišal sem celo, da morajo otroci pokojnega vračati njegovo socialno pomoč Kako je s tem v resnici. Hvala za pomoč.

Materijo vračanja prejetih socialnih prispevkov in socialnih pomoči ter njihovega vračanja ob smrti urejata dva zakona: Zakon o dedovanju (ZD) iz leta 1976 in Zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (ZUPJS) iz leta 2010.

Napačno je mišljenje, da morajo svojci ali dediči v vsakem primeru vračati prejete vse prispevke in pomoči. Dolgovi zapustnika so skladno s splošnimi pravili o dedovanju vedno omejeni z višino dediščine. Lahko pa pride do situacije, ko morajo dediči, da bi obdržali nepremičnino ali drugo premoženje zapustnika, plačati njegove dolgove in obveznosti.

Pravno podlago za vračilo sredstev predstavlja 128. člen Zakona o dedovanju, ki določa, da se dedovanje premoženja osebe, ki je uživala pomoč v skladu s predpisi o socialnem varstvu, omeji do višine vrednosti prejete pomoči. Del zapustnikovega premoženja, ki ustreza vrednosti prejete pomoči, postane last Republike Slovenije (RS) oziroma last občine. Sodišče pa lahko odloči tudi, da dedujejo dediči vse zapustnikovo premoženje, če se ti obvežejo povrniti (v denarju) vrednost dane pomoči. Zakon v 129. členu določa tudi, da se RS ali občina, iz proračuna katere se je financirala pomoč zapustniku v skladu s predpisi o socialnem varstvu, lahko vse do konca zapuščinske obravnave odpove pravici do povračila te pomoči. Vendar to lahko stori le, če so zapustnikovi dediči, njegov zakonec ali njegovi otroci tudi sami potrebni pomoči.

Po razlagi Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve v prejeto pomoč tako štejejo vse oblike denarne socialne pomoči (redna, trajna in izredna DSP) in varstveni dodatek, prav tako pa tudi sredstva, ki jih je lokalna skupnost izplačala za doplačilo socialnovarstvenih storitev za svoje občane (institucionalno varstvo, družinski pomočnik, pomoč na domu), in občinske denarne socialne pomoči.

Na vprašanje odgovoril: Matija Jamnik, pogodbeni svetovalec JK Group.

banda nej uzamejo unim na višjih stolčkih a to je za vas socialna pomoč to je kredit k ga bojo mogl vračat moji otroci to je svinarija res lp

nova
Uredništvo priporoča

kaksna ta prima drzava

to je tista katero vi zasluzite

vsi ste lopovi tam in kradilci

drzava nemore da vam vse placa

saj denarja nima pa tudi je rec

o otrocih ki pustijo svoje starse brez

kohcka kruha da bi kot misi umrli od lakote

seveda ce pa imajo ti kako premozenje pa

kar takole hitro pridejo da bi kaj razgrabili

ko jih ni vec cetudi so v veliki stiski ziveli

do kraja njihovega zivljenja ..Oni pa so sli

na morje dokler jim mati doma crkavala ..

tem pa ni treba dediscine saj je ne zasluzijo

po drugi strani je tudi normalno da tisti ki bi

bil moral pomagati in se je zmaknil bo enkrat

po dolznosti placal — starsi so otrokom dali jesti

in jih v sole redili da bi boljse ziveli oni pa tega niso

sposobni –ena mama je sposobna 10 otrok odhraniti

10 otrok pa niso sposobni da svojo lastno mater odhranijo ko bo nemocna ..

druzba pa ne more tega na mesto vas storiti vsak svojo dolznost proti svojim

morete placati ali pa bomo se vec davkov vsem nabili potem se pa boste vsi jokali

New Report

Close