Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Kronična bolečina – fibromialgija VPLIV VITAMINA D NA NAŠE ZDRAVJE

VPLIV VITAMINA D NA NAŠE ZDRAVJE

http://www.prohealth.com/library/showarticle.cfm?libid=15437

VPLIV VITAMINA D NA NAŠE ZDRAVJE
PREMALO VITAMINA D

Karen Lee Richards *
29. september 2010

Ko gre za družino vitaminov, vitamin D obstoji sam. To je edini vitamin, ki ga telo lahko proizvaja samo. To je zato, ker je pravzaprav hormon. Zaradi svojega edinstvenega statusa vitamina D presega vse druge vitamine v številnih koristih za zdravje

Vitamin D je že dolgo znan kot “vitamin sonca”, saj naravno nastaja, ko je koža izpostavljena soncu – UVB žarki.
Pravzaprav je izpostavljenost soncu edini naravni vir velike količine vitamina D. Vendar pa je dovolj izpostavljanja soncu za proizvodnjo zadostne količine vitamina D lahko težavno. To se lahko močno razlikuje glede na čas dneva, letni čas, zemljepisno širino, starost, pigmentacijo kože in površino kože, ki ni pokrita z obleko ali zaščitena pred soncem.

Vnos s hrano ni dobra izbira za vitamin D, ker, razen mastnih rib in olja, ribjih jeter, se vitamin D ne pojavlja v živilih.
Mleko in drugi mlečni izdelki, pomarančni sok in žitni izdelki za zajtrk so obogateni z majhnimi količinami vitamina D, vendar je skoraj nemogoče, da bi dobili zadostne količine z vašo prehrano. Za to bi porabili za zajtrk 5 pločevink tune, 10 jajc, 10 kozarcev mleka ali do 17 skodelic žit, da bi dobili 1000 IU vitamina D.

Ker je tako težko dobiti zadostne količine vitamina D iz naravnih virov, je dopolnitev običajno najbolj praktična rešitev.

Nevarnosti (ne)dodajanja D vitamina
Pred mnogimi leti je veljalo, da je edina pomembna nevarnost pomanjkanja vitamina D razvoj rahitisa pri otrocih. Zato so mleku in drugim živilom začeli dodajati vitamin D že leta 1930. Kot se je izkazalo, je bil rahitis samo vrh ledene gore.

Nato je bilo ugotovljeno, da je pomanjkanje vitamina D ključni dejavnik za druge bolezni kosti, kot je osteopenija (redčenje kosti), osteoporoza (porozne, krhke kosti) in osteomalacija (mehčanje kosti pri odraslih, ki se pogosto začne z zahrbtno šibkostjo v mišicah in bolečinami v spodnjem delu hrbta in stegen, kasneje pa širjenje na ramena in rebra).

V zadnjih letih so znanstveniki odkrili, da lahko pomanjkanje vitamina D prispeva še k nastanku drugih zdravstvenih težav.
Michael F. Holick, PhD, MD je v poročilu za leto 2006 v reviji Mayo Clinic Proceedings povedal: “Veliko raziskovalcev je podprlo koncept, da neprimerna količina vitamin D lahko sodeluje v patogenezi in /ali napredovanju več bolezni, vključno z rakom, visokim krvnim tlakom, boleznimi srca in ožilja, pri živčno-mišičnih boleznih, osteoartritisu, diabetesu in drugih avtoimunskih boleznih. “(1)

Pri kom obstaja tveganje za pomanjkanje vitamina D?

Kot se je pokazalo, je skoraj vsakdo v nevarnosti, da ima pomanjkanje vitamina D.
Epidemiološka študija iz leta 2009 je pokazala, da kar 77% Američanov nima dovolj vitamina D. Številke so še večje v Evropi in še višje na Bližnjem vzhodu, kjer ženske še posebej ponavadi ostanejo pokrite, če so na prostem .

Čeprav ima skoraj vsakdo neko tveganje, so nekatere posebne skupine, ki imajo še posebej veliko tveganje za pomanjkanje vitamina D:

Odrasli nad 50 let – ko se staramo, koža ne more sintetizirati vitamina D dovolj učinkovito in ledvice so manj sposobne, da ga pretvorijo v svojo aktivno obliko hormona.

• Ljudje z omejeno izpostavljenostjo soncu – Če ste zapečkar, nosite oblačila, ki pokrivajo večji del vaše kože, ali če živite v severnih zemljepisnih širinah, kjer je malo sončne svetlobe v delu leta, je malo verjetno, da boste dobili zadostne količine vitamina D.

Ljudje s temno kožo – pigment melanin, ki ima za posledico temnejšo kožo, prav tako zmanjšuje koži sposobnost za proizvodnjo vitamina D zaradi izpostavljenosti sončni svetlobi.

• Ljudje, ki imajo težave s slabo absorpcijo maščobe – Vitamin D je topen v maščobah in zato potrebuje nekaj prehranskih maščob v črevesju za absorpcijo.
Nekatera zdravstvena stanja, povezana s slabo absorpcijo maščobe, vključujejo nekatere oblike bolezni jeter, cistično fibrozo in Crohnovo bolezen.

• Kadilci – kajenje tobaka je povezano z znatno zmanjšano ravnijo vitamina D.

• Ljudje, ki so predebeli – Večja količina podkožnega maščevja izolira več vitamina D in spremeni njegovo sproščanje v obtok.

Merjenje ravni vitamina D

The only way to know for sure if you are deficient in vitamin D is by a blood test that measures serum 25(OH)D concentrations.
Edini način, da se prepričate, če vam primanjkuje vitamina D, je s preiskavo krvi, ki meri serumske 25 (OH) D koncentracije. 25(OH)D or 25-hydroxyvitamin D is a metabolite of vitamin D.
Norme se razlikujejo med laboratoriji, vendar vam naslednja tabela prikaže splošno predstavo o tem, kaj iskati: (3)

25 (OH) D Koncentracije
Zelo pomanjkljiva 150 ng/ml > 150 ng / ml

Vloga vitamina D pri kronični bolečini, Fibromialgiji in SKU.

Pomembna povezava z vitaminom D, ki se je šele pred kratkim začela priznavati in poudarjati, je povezava med nizkim vitaminom D in kronično bolečino.

Čeprav so številni strokovnjaki priporočali, da se pomanjkanje vitamina D obravnava glede na diferencialno diagnozo bolnikov s kostno-mišično bolečino, fibromialgijo, in ME / SKU, številni zdravstveni delavci tega še vedno ne upoštevajo – ali ignorirajo.

Nekaj primerov raziskav o vlogi vitamina D pri različnih stanjih bolečine:

Fibromialgija: Študija iz leta 2009 je raziskovala 139 bolnikov s fibromialgijo in /ali nespecifičnimi kostno-mišičnimi bolečinami. Tri četrtine bolnikov je imelo pomanjkanje vitamina D. Po dodajanju vitamina D so sledile klinične izboljšave pri 90% bolnikov.

Nevropatija (nevrološka bolečina / poškodba): Študija iz leta 2008 je proučila 51 bolnikov z diabetično nevropatijo. Po dodajanju približno 2000 ie vitamina D vsak dan tri mesece je bilo 50% zmanjšanje bolečine.

Migrene: Dva meseca dodajanja vitamina D, v kombinaciji s kalcijem, je dramatično zmanjšalo pogostost in intenzivnost migrene v post- in pre-menopavzi.

Kronična bolečina hrbta: Leta 2003 so raziskovalci preučevali 360 bolnikov s kronično bolečino v križu. Po treh mesecih dodajanja vitamina D je bil simptom izboljšanje opazen pri 95% vseh bolnikov in pri 100% tistih, ki jim je močno primanjkovalo vitamina D ob začetku študije.

Vitamin D vpliva na široko paleto bolezni

Poleg kroničnih bolečinskih stanj je pomanjkanje vitamina D povezano z mnogimi drugimi boleznimi, kot so:

Avtoimunske bolezni in rak: Raziskovalci so pred kratkim ugotovili, da je pomanjkanje vitamina D lahko pomemben dejavnik tveganja za številne bolezni – zlasti avtoimunske bolezni, kot so: multipla skleroza, sladkorna bolezen tipa 1, revmatoidni artritis, Crohnova bolezen, in rak, kot je levkemija in rak na debelem črevesju.

Ena izmed najbolj presenetljivih stvari, ki so jih raziskovalci odkrili, je, da so receptorji vitamina D skoncentrirani predvsem okoli genov, ki so povezani z avtoimunskimi boleznimi in določeno vrsto raka.

Dodal je, stres. “Upoštevanje dodajanja vitamina D, kot preventivni ukrep za te bolezni, je močno upravičeno.”

Bolezni kosti (osteopenija, osteoporoza in osteomalacija): Splošno znano je, da kombinacija vitamina D in kalcija lahko pomaga zmanjšati izgubo kostne mase po menopavzi in pri preprečevanju osteoporoze.

Prehlad, gripa in druge okužbe dihal: zaradi zmanjšanja sonca v zimskih mesecih. Študija je bila izvedena, da bi preverili, če je nizka raven vitamina D povezana z incidenco akutnih virusnih okužb dihal. Raziskovalci so ugotovili, da je pri posameznikih s serumom 25 (OH), koncentracija D manj kot 38 mg / ml, trikrat večja verjetnost, da zbolijo za akutno okužbo dihalnih poti (12).

Astma: Pri pregledu 60 let raziskav v zvezi z vitaminom D in astmo so znanstveniki na Creighton univerzi v Nebraski na epidemioloških vzorcih ugotovili, da je pomanjkanje vitamina D povezano z astmo.
Ugotovili so, da je bilo premalo vitamina D povezano s:
• Povečanjem dihalnih hiper-odzivnosti
• Nižje pljučne funkcije
• Slabši nadzor astme
• Možnost steroidov odpornost
Raziskovalci so zaključili: “Predpostavljamo, da dodajanje vitamina D prispeva k izboljšanju nadzora astme z zaviranjem dotoka vnetnih citokinov v pljučih in poveča izločanje interlevkina 10, ki ga T-regulativnih celic in dendritičnih celic.” (13)

Sladkorna bolezen tipa 2: Glede na novo študijo je pomanjkanje vitamina D zelo razširjeno pri bolnikih z diabetesom tipa 2 in je lahko povezano s slabim sladkorjem v krvi.

Revmatskih obolenj (revmatoidni artritis), osteoporoza, osteoartritis, itd: Dve novi študiji sta pokazali, da je pomanjkanje vitamina D pogosto pri bolnikih z vrsto revmatičnih bolezni.
Italijanska študija je poročala, da 85% revmatičnih bolnikov ne jemljejo dodatkov vitamina D (so nezadostne ravni) – kot je to storilo 60% tistih, ki so bili ob priporočenih odmerkih vitamina D.
Tretja študija o vlogi vitamina D je ugotovila, da tradicionalno priporočeni dnevni odmerki niso normalizirali ravni vitamina D pri bolnikih z revmatičnimi boleznimi, kar kaže, da so verjetno potrebni večji odmerki.

Srčno-žilne bolezni: Opazili so, da so ljudje v sončno ogroženih regijah utrpeli več srčnih napadov kot tisti v sončnih lokacijah. Znanstveniki so začeli sumiti, da je vitamin D lahko povezan z zdravjem srca in ožilja.
Raziskovalci v Novi Zelandiji so ugotovili, da so imeli ljudje, ki so utrpeli srčni napad, znatno nižjo raven vitamina D kot tisti, ki niso imel srčnega napada.
Srčno popuščanje, smrtnost: V letu 2010 študiji so raziskovalci analizirali podatke o 13.131 odraslih, starih 35 let in starejših, zbrane za obdobje osmih let, ki preučujejo zveze med vitaminom D in smrtnostjo. Ugotovili so, da je do smrti zaradi srčnega popuščanja prišlo dva-do trikrat pogosteje pri ljudeh, ki so imeli pomanjkanje vitamina D v primerjavi s tistimi, ki so imeli normalno raven vitamina D.
• Pri pomanjkanju vitamina D se podvoji tveganje za smrt zaradi srčne odpovedi.
• Pomanjkanje vitamina D poveča verjetnost smrti zaradi odpovedi srca za 3,4-krat.
reverzibilnost teh tveganj (18).

Multipla skleroza: epidemiološke študije so pokazale, da ima večja izpostavljenost soncu v zgodnjem življenju lahko zaščitni učinek glede razvoja multiple skleroze v poznejših letih.

Kakšen Vitamin D naj bi jemali?

Najboljši dodatek je vitamin D3, ker je oblika, ki se tudi naravno proizvaja v koži ob izpostavljanju soncu.

Koliko Vitamin D je dovolj? Preveč?

Priporočeni odmerki vitamina D so trenutno neenotni zaradi obilice novih in tekočih raziskav na tem področju.
ZDA, Institute of Medicine’s Food and Nutrition odbor trenutno pregleduje svoja priporočila o odmerjanju vitamina D.
Splošno je pričakovati, da bo novi priporočeni odmerek 1.000 ie / dan, za zdrave odrasle.
Če imate pomanjkanje vitamina D, ki je povezano z boleznijo, pa boste potrebovali bistveno več.
V svojem odmerjanju in preizkušanju predlogov, dr Stewart B. Leavitt of Pain-Topics.org navaja priporočili dveh strokovnjakov s kanadskega Centra za integrativno medicino: “Ko in Arseneau upoštevajte, da se priporoča odmerjanja vitamina D3 pri zdravih odraslih 2.000 ie / dan .

“Drugi vodilni organi, kot so Reinhold Veith, PhD, kažejo, da je varno s peroralnimi dodatki za dojenčke pri 1.000 ie / dan, za otroke pri 2.000 ie / dan, in za odrasle pri 4.000 ie / dan. Več agresivnega odmerjanja (do 10.000 ie / dan) je lahko koristno, vendar bi bilo treba preverjati s pogostejšimi lab. testiranji (vsake 3 mesece). ”
Obstaja tudi še naprej veliko nesoglasja med zdravstvenimi delavci, kakšen je največji varni odmerek.
Sedanja “uradna” meja je 2000 ie / dan, vendar Svet Vitamina D vztraja, da odmerki do 10.000 ie dnevno niso strupeni.

Breda

Breda, res si se zelo potrudila! Super. Tudi jaz sem slučajno prejšnji teden naletela na strokovni članek doc. dr. Marije Pfajfer s Kliničnega odd. za endokrinologijo KC Lj. z naslovom VITAMIN D IN MIŠICE!
Med drugim tudi ona opisuje, da hujše pomanjkanje vitamina D vodi do zmanjšanja mišične moči v rokah in nogah, negotovosti pri gibanju, racajoče hoje, bolečin v mišicah, upočasnjene hitrosti prevajanja po motoričnih nevronih (SEP – tudi pri nas pogosto zmanjšana!), histološko pa je vidna atrofija mišičnih vlaken tipa II….
Pa še to bi pripomnila, da ostepenija in osteoporoza nista revmatični obolenji, ampak nastaneta med drugim tudi kot posledica jemanja določenih zdravil. Zelo pogosto je med drugim velik krivec za nastanek osteoporoze medrol.
Pri nas v takih primerih zdravniki že preventivno predpišejo vitamin D in kalcijev karbonat, ravno v izogib nastanka osteoporoze. Žal pa pogosto ob tako agresivni terapiji, ki jo imajo revmatični bolniki, tudi to ni dovolj.

LP Bojana

Pozdravljeni.

Zahvala gospe Bredi za izčrpen članek o vitaminu D3. Zanima me , če veste, ali v Sloveniji opravljajo test “25(OH)D” v splošnih laboratorijih ali se moramo obrniti kam drugam.
Za odgovor bom izredno hvaležna.
Lp
Niveska

nova
Uredništvo priporoča

V zdravstvenih domovih ne bo šlo, ne vem pa, če lahko test naročijo osebni zdravniki, v tem primeru se vzorec pošilja v bolnišnico. Na Polikliniki greš lahko v klet, kjer je nuklearna medicina in test naročiš tudi samoplačniško. Ista sprejemna pisarna kot za preglede ščitnice.

http://www.kclj.si/nuklearna/Radiofarmacija/kemija_seznam_preiskav.htm

Alenka,
najlepša hvala za ta podatek. Pa pejmo narediti.
Hvala.

Niveska

Še en zanimiv članek o D vitaminu, vključno z novimi priporočili za jemanje večjih odmerkov:

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2013/01/05/vitamin-d-health-benefits.aspx?np=true

O, to pa je pomoč!! Hvala, take informacije pa res prav pridejo. Še bolj, ker imam velik odmerek doziranja D3 in podatka o vitaminu K2 še nisem zasledila. Hvala, mi je v veliko pomoč in veselje. Sama sem že kar utrujena od raznih raziskav in zato je ta s tvoje( lahko tikam?) strani toliko bolj dobrodošla.
Vse dobro želim. Thank’s!!!!!
NIveska

Breda v tem članku se pojavlja enkrat IU in drugič IE za vitamin D.
Kaj je eno in kaj drugo?

Niveska, me veseli, da si zadovoljna in da moje pisanje ni povsem brez koristi :). Seveda me lahko tikaš, za forume se mi tako zdi tikanje najbolj primerno. K2 tudi mene zelo zanima, sem si ga že naročila.

Maarcel, gre za mednarodne enote – international units IU oz. internacionalne enote IE.

Slučajno sem videla zapis,morda vas niti ne zanima več. Jaz jemljem kombinacijo Vitamina D3 in K2 v ustnem spreju firme Valens-se mi zdi,da so edini ki to majo.Nisem ziher. je pa fajn okus tudi in sam si doziraš dozo.Lp.m

Na društveni naslov smo prejeli pismo z naslednjo vsebino:

Spoštovani!

Pred kratkim sem na internetu naletel na vaše društvo. Pozdravljam vaše napore v osveščanju in pomoč ljudem s to boleznijo.

Tudi sam sem se 4 leta soočal z močnimi bolečinami v mišicah v vratnem, ramenskem in hrbtnem delu. Te bolečine so bistveno presegale klasične bolečine v hrbtu. Hkrati pa je bila bolečina predvsem v mišicah in manj v hrbtenici. Obiskal sem vse mogoče zdravnike (nevrologa, revmatologa, tirologa) in opravil številna testiranja. Večina pregledov sem opravil samoplačniško in pri zelo uglednih slovenskih specialistih. Pri tem sem naletel na hudo razočaranje, saj nihče ni ugotovil vzroka moje bolečine, čeprav je bil zelo, zelo enostaven.

Vzrok mojih bolečin je bilo bistveno pomanjkanje vitamina D. Vrednost je bila samo 12,1 μg/L, kar že predstavlja nevarnost osteoporoze. Po podatkih naj bi v Evropi imele tri četrtine odraslih nezadostno raven vitamina D. Moja raven vitamina D je bila še posebej nizka, ker se zaradi svetle polti trudim izogibati sončnim žarkom, kadar so ti najmočnejši.

Prilagam tudi članke na to temo. Študija iz leta 2009 je raziskovala 139 bolnikov s fibromialgijo in /ali nespecifičnimi kostno-mišičnimi bolečinami. Tri četrtine bolnikov je imelo pomanjkanje vitamina D. Po dodajanju vitamina D so sledile klinične izboljšave pri 90% bolnikov.

Po tej diagnozi sem en mesec dnevno jemal večje količine vitamina D 4000 IE. Kasneje sem z občasnim merjenjem preverjal, da koncentracija vitamina D v krvi presega 30 μg/L, kot je priporočena količina. To raven vzdržujem z 1000 IE dnevno.

Sedaj lahko, pri svojih 38 letih, z veseljem sporočam, da nimam nobenih težav že eno leto. S tem pismom bi vas opozoril, da je vzrok bolečinam v mišicah pogosto pomanjkanje D vitamina. Žal tega dejstva številni zdravniki ne poznajo.

Lep pozdrav,

Marko

Priloga 1: Članek iz knjige HIPOKRAT JE BIL KUHAR! (avtorja Ivana Sočeta): http://www.skufmslovenija.org/wp-content/uploads/Vitamin-D-iz-knjige-Hipokrat-je-bil-Kuhar.pdf
Priloga 2: Vitamin D, informacija za zdravnike: http://www.skufmslovenija.org/wp-content/uploads/S3-vitamin-d.pdf

Hvala g. Marku za to, da si je vzel čas in to delil z nami!!
Sem prepričana, da bo pomagal še marsikomu.

Res je! Hvala vsem, ki delite z nami svoje znanje in izkušnje!

Vidim, da je tema že kar nekaj časa neaktivna, zato bom dodal še svojo izkušnjo, ki upam da bo komu pomagala. Sam sem jo, zahvaljujoč vsem dobrim ljudem iz te teme, z veseljem prebral in ugotovil, da v tem nisem sam in da so vitamini in hormoni še kako pomembni v našem telesu – stvari, ki jih naši zdravniki ponavadi mirno spregledajo. Star sem 28 let in do pred nekaj mesecev nazaj resnejših zdravstvenih težav nisem imel. Pred približno 4 meseci pa sem začel doživljati močno mravljinčenje po telesu, odrevenelost okončin, hudo mišično nemoč, težave z miselnimi funkcijami, spominom, dobil sem veliko simptomov Multiple skleroze in drugih živčno-mišičnih bolezni in po 3 mesecih obiskovanja zdravnikov in iskanja vzroka na lastno pest so končno ugotovili, da sem imel veliko pomanjkanje vitamina D – okoli 13 μg/L, poleg tega pa še hudo pomanjkanje vitamina B12 (vrednost okoli 100, normalno 500-700). Kljub temu, da je bil ob pregledu pri nevrologinji fiziološki status telesa popolnoma ok, sem imel v bistvu nevzdržne težave, ki so mi onemogočale normalno življenje.

Kljub temu, da je ugotovila pomanjkanje obeh vitaminov in mi predpisala zdravila v obliki nadomestil in injekcij, pa še vedno simptomov ni pripisala očitnemu pomankanju teh zelo pomembnih vitaminov. Ampak, brez skrbi – človek sam zelo hitro opazi več kot očitno izboljšanje – in mnenje specialistov gor ali dol – več kot 50% težav, ki sem jih imel, je izginilo, ostalo pa upam, da še bo. Res pa je tudi, da lahko dolgotrajno pomanjanje vitaminov pusti trajne posledice v obliki kroničnih bolezni. Tako da, ljudje, če opazite podobne simptome, vam svetujem, da si daste čimprej pregledati kri, ker je zelo možno, da gre za pomanjanje zelo pomembnih snovi, ki vam lahko še kako zagrenijo življenje. Na srečo pa je veliko simptomov in tudi že bolezni možno odpravili ali pa vsaj zelo omiliti. Lep pozdrav in veliko zdravja vsem!

hvala ti da si napisal svojo izkušnjo, kar jaz svojim prijateljem in znancem ves čas trobim…..
Ne nasedajte obvestilom po sredstvih javnega obveščanja, ki so plod farmacevtskih lobijev, češ da se skrivajte pred soncem od 11. ure do 16. ure, ali pa se MASTNO MAŽITE Z NJIHOVIMI KRAMAMI…
To je čisti nateg.
POJDITE NA SONCE RAVNO OD 11. DO 16. URE, brez mazanja z njihovimi zaščitnimi-RAKOTVORNIMI- kremami, vendar počasi…prvi dan 20 minut, potem pa povečujte po 5 minut in nič se vam ne bo zgodilo. Nobene potreba pa ni, da bi v tem času na soncu pražili svoje telo ure in ure, 1 ura (morda malce več) na dan je čisto dovolj, pa čim bolj se slecite.

Jaz lahko povem, da vitamin D pride prav samo, če ga telo proizvede samostojno s pomočjo sonca. Veliko naivnih ljudi bo nasedlo vsem raziskavam na račun katerih farmacevti pridno praznijo denarnice. V telesu ne naredi prav nič drugega kot to, da ti začne vse delat desetkrat hitreje, odvisno kolk ga jemlješ. Se pa pozna, ker te jemlje za vso energijo vse telesne zaloge. Priporočam ,da si preberete tale članek: http://www.virmodrosti.com/hranila/mastna-resnica-o-vitaminu-d/ Vse je ful dobro razloženo, tako da nimam pripomb. Vitamin D sem prenehala jemat, ko sem ugotovila, da mi pobira vse snovi pa še okoli pasu mi je kar dobro zmanjšal obseg. Nekaj časa sem se dobro počutila, več mesecev v bistvu, potem pa pride vse za tabo in ugotoviš, da ga ni čez naravno sončenje. Za tiste, ki jih pa skrbi, da pozimi nimajo dovolj vitamina D, naj ga dobijo čez leto dovolj, ker se shrani v našem telesu. Jaz sem imela še pol leta kasneje dovolj vitamina D, pa nisem vzela niti ene kapsule. Nikoli ne bom kupila škatlice ga imam raje manj kot pa preveč.

No, nobeno pretiravanje ni zdravo. Sploh pa ne z vitamini topnimi v maščobah, ker so v velikih odmerkih lahko toksični in jih telo težje izloči kot vodotopne vitamine. Za vitamin D je že dolgo jasno, da ni samo vitamin, ampak tudi hormon z ogromno različnimi učinki na telo. Večinoma pozitivnimi, kar je pokazalo tudi veliko študij. Je pa treba imeti mejo. Sem prebral članek in se z določenimi stvarmi vsekakor strinjam, nikakor pa ne z vsem. Farmacija glede na to kako poceni je vitamin ne zasluži kaj dosti. So kakšne druge stvari (statini, itd) veliko večji biznis 🙂

Iz lastnih izkušenj in po prebiranju strokovne literature pa lahko povem, da je recimo 2000IU vitamina D3 na dan super odmerek brez (dolgoročnih) stranskih učinkov in se ga splača jemati sploh pozimi. S tem se ohrani močan imunski sistem na katerega vitamin D neposredno deluje, pa tudi metabolizem dela normalno dalje in ne zaspi kot pri večini ljudi, ki se čez zimo običajno poredijo. Naključje? Absolutno je koristen, če ti ga v telesu močno primanjkuje, vsaj dokler se ti zaloge ne zapolnijo. Sigurno pa ga je idealno dobit na naraven način, torej preko kože. Ampak tudi preveč naravnega vitamina D lahko povzroči recimo nespečnost, oblika gor ali dol.

To, da ti je pobralo okrog pasu nekaj cm pa ni nič slabega, v lekarnah bi zmanjkalo Plivit kapljic če bi ljudje izvedeli za to haha 😀

Morda bo komu naslednji komentar kaj pomagal oz. se vsaj zamislil nad njim. Žal je pri nas večina ljudi z vitaminom D3 močno podhranjena, kar priznava tudi uradna medicina. Vrednosti so krepko pod 30 ug/l kolikor je meja pri nas za pomanjkanje. Poznam ljudi, ki so bili prepričani, da ga imajo dovolj (dovolj sonca poleti, zdrava prehrana…). Izmerjena vrednost (Adria lab) je bila 12, 14 in 17 kar je močno pomanjkanje in tudi razlog za marsikatero težavo. Sam ga imam 68. D3 vitamin ni samo za kosti, kot je pogosto mnenje večine. D3 sodeluje pri številnih procesih v telesu (krvni tlak, velik vpliv na imunski sistem oz. odpornost, razpoloženje, ima tudi izredno proti rakavo delovanje). Ko nekdo dobi rezultat meritve npr. 40 misli, da je že krepko čez dovoljeno mejo saj je pri nas normativ slabo obrazložen. Že npr. v sosednji Italiji imajo vrednost pod 30 za zelo nizko, med 30 in 100 ug/l pa ustrezno. Optimalna vrednost znaša med 50 in 80 ug/l. Drug problem je tudi v normativu za dnevni vnos ki znaša pri nas samo 400ie. Žal je ta vrednost prenizka za doseganje optimalnega nivoja. Na opoldanskem soncu ga telo v okvirno 30 minutah proizvede 20.000ie. (odvisno tudi od barve in tipa kože). Optimalen varen dnevni vnos naj bi bil od 5.000 do 10.000ie za doseganje vrednosti 50-80ie. Je pa smiselno vrednost kontrolirati. Smiselno je jemanje čez poletje prekiniti, ko ga ima telo možnost samo proizvajati. Meritev v Adria labu stane 30EUR. Poznam kar nekaj ljudi ki so iz zdravstva in imajo vrednosti krepko čez 100 ug/l. Po drugi strani si kar nekaj bolnikov z multiplo sklerozo tudi pri nas izjemno pomaga z visokimi dozami vitamina D3 brez stranskih učinkov. Je pa močno priporočljivo pri vrednostih nad 10.000ie dodaten vnos vitamina K2. Prava oblika ze jemanje je holekalciferol (D3) in ne ergokalciferol (D2 – rastlinski izvor). Smiselno je preveriti tudi B12 in ga po potrebi dodati. Je pa dejstvo, da se s hrano ne da dobiti vitamina D3, B12 in joda (vsaj ne dovolj).
Na svoje zdravje mora vsak sam paziti in se ustrezno izobraževati. S pravim načinom življenja, prehrane in razumom (in ne slepim zaupanjem katerikoli instituciji) se da izogniti večini modernih bolezni, katerih je čedalje več. Zdravje se lahko hitro izgubi, težko povrne, običajno žal farmacija samo zdravi in zmanjšuje vidne simptome. Pozdravi pa ne. Ostanite zdravi in dejavni s svojo glavo.
Prijazen pozdrav

ne vem če nisem tega jaz napisala, sicer se ne spomnim da bi, ampak kaj sem ponoči v sanjah delala pa tudi ne vem, hehehe….vse je res in še več.

Pozdravljeni,
Pri sinu sem dala samoplačniško testirati vitamin B12 in D.
Izvidi so naslednji:
S-B12 412,9 pmol/L ( 142 – 725)
Vitamin D cel. 101 nmol/L ( več kot 75).

Ali je to sploh pravi test za vitamin D?
Ali so te vrednosti ok?

Hvala in lp, Petra

New Report

Close