Najdi forum

zgodaj spat

Zvečer morem it stalno spat ob 8 – 9h ker več ne zdržim sem tako zaspana da kar v stoje spim, tako da vsak dan spim vsaj 10 ur, saj vem da smo ljudje različni, samo mene to zelo omejuje v družabnem tako kot v praktičnem smislu (pridem pozno iz službe) in potem nič ne morem doma narediti.

Sedaj poizkušam z fitnesom, vendar ko pridem iz fitnesa takoj zaspim.

Mnoge naše telesne in duševne dejavnosti n i h a j o v ritmičnih periodah. To velja tudi za ritem budnosti in spanja. Nihanja teh bioloških ritmov (t.i. “bioritmov”) uravnava naš živčni sistem. Periode nihanja so zelo različne, od zelo kratkih (npr.ritem srca), do dnevnih (npr. ritem budnosti in spanja), mesečnih (menstrualni ritem), letnih in celo večletnih (npr.ritem rasti). Nekateri izmed njih so bolj, drugi pa so še slabo raziskani (npr. popularni intelektualni – na 33 dni, emocionalni – na 28 dni in telesni – na 23 dni… )

Dnevni bioritem aktivnosti (dnevne delovne učinkovitosti, storilnosti, zmogljivosti …) pri največ ljudeh doseže visoko stopnjo učinkovitosti v dopoldanskem času med 9. in 11.uro, nato upade in je najnižji ok.13.ure, v popoldanskem času pa delovna učinkovitost spet naraste in ostane na višini do 18.ure. Po tem času smo sposobni za lažja opravila in za razvedrilo. Okrog 22.ure nastane večerna utrujenost in človek potrebuje spanje.
Vendar pa je ugotovljeno, da obstajajo medosebne razlike v prilagajanju dnevnemu ritmu. Pri nekaterih osebah je vrhunec uspešnosti v jutranjih urah, pravimo jim JUTRANJI TIPI, pri drugih pa v večernih urah – t.i. VEČERNI TIPI.
V kateri kategoriji se najdete? Če ste med “jutranjiki”, imate to srečo, da ste zjutraj hitro budni, z lahkoto se aktivirate, si zjutraj požvižgavate in ste hitro delovno storilni … ? In obratno pri “večernih” tipih …

Tožite zaradi večernih težav, ki vas omejujejo pri družabnem življenju. Razumem. A predstavljajte si šele muke nas, večernikov, ki se dobro “prebudimo” šele proti deseti ali enajsti, moramo pa polno intelektualno funkcionirati že ob 7. uri zjutraj … In preživimo.

Zmerna večerna telovadba bo za prebuditev kar pravšnja, seveda pa ne toliko, da bi vas povsem izčrpala ali tako aktivirala, da zaradi nje kasneje ne bi mogli normalno zaspati. Telovadba naj bi potekala vsaj 2 – 3 ure pred spanjem.

Lepo pozdravljeni!
Veronika

Tudi jaz sem imela pred parimi leti enake probleme, potem pa so mi ugotovili zelo nizek hemoglobin. Potem, ko sem ga spravila na normalno raven, tudi zaspana nisem bila več tako močno. Priporočam pregled Hg! Lp

nova
Uredništvo priporoča

in ščitnice

Hitra hoja vsaj eno uro zbistri in poživi človeka.

Prehrana!

New Report

Close