Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Zavarovanja Kje zavarovati nepremičnino

Kje zavarovati nepremičnino

Pozdravček folk,

preselili smo se v hišo in o zavarovanju le-te ne vem nič 🙁 (nimam preteklih izkušenj) Sicer sem si kar nekaj reči prebrala na vašem forumu in tudi kakem drugem, a sem samo še bolj zmedena. Lepo bi vas prosila, če mi razložite na kaj moram biti pozorna in kje so kake pasti? Tudi kakega namiga kje je trenutno ugodno in kvalitetno zavarovati bom vesela.

Že v naprej hvala.

Drobnega tiska je kokr češ za prebrat…najbrž pa vse zavarovalnice mutijo, takrat ko je treba kaj od sebe dat. Jaz samo vem, da sem sklenil pogodbo za 15 let in zato imam že 10 let zelo ugodno premijo…okrog 180 € za ful option paket, razen potresa…

Tor, kako imaš zavarovane premičnine v hiši, strojelom pa to, je tudi računalnik v paketu?

nova
Uredništvo priporoča


Kva pa vem..nikol še nisem izkoristil niti ene zadeve…

Kje pa imaš zavarovanje (starejša ali novejša hiša) in kaj vse vključuje ta FUL OPTION?

Jaz vedni gledam kaj dejanski potrebujem. Tako pri prejsni hisi nismo imeli poplav sedaj imamo tudi to. Glej tudi kako so zavarovane premicnkne v hisi. V kolikor imate stare stvari niti ni poteba po pretiravanju ker v primeru da se kaj zgodi bodo gledali amortizavijo in za star tv ne dobite prakticno nicesar.
Dobro je imeti zavarovanje zlitje vode. Pa preberite droban tisk kolikokrat na leto ali obdobje lahko koristite skodni primer. Nekatere zavarovalnice imajo omejitve potem je pa lahko slaba volja ce do cesa pride.

Kje pa imaš zavarovanje (starejša ali novejša hiša) in kaj vse vključuje ta FUL OPTION?[/quote]

https://www.generali.si/fileadmin/DOM/pogoji/Generali-MAPA-PaketDOM-218×305-WEB-01.pdf

Sabina,
mi lahko malo več okrog amortizacije razložite. Mogoče veste kakšna je razlika če zavaruješ starejšo hišo v primerjavi z novejšo (mi smo se vselili v starejšo)?
Zasledila sem tudi to kaj pomeni zavarovati na dejansko vrednost? So tudi tle tako kot pri zavarovanju avtomobila kake odbitne franšize?
Pa mogoče če kdo ve ali imajo vse zavarovalnice samo obstoječe police (ki imajo opcije ala osnovno, standardno, nadstandardno) ali se kje polico sestavi po želji in potrebi stranke?

Hisa se zavaruje na trzno vrednost. Ne vem ce je hisa vredna 100.000 eur tudi ce bi bila zavarivana za 500.000 in je totalno unicena v pozaru dobite max 100.000. Enako z opremo ce imate tv star 10 let in ga unici elektro udar ne boste dobilu povrneno za niv tv pac pa samo vrednost tega 10 let starega.
Ja polico se da sestavit lahkk vzames paket in kaj dodate ali pa sestavite cisti svojo polico

Kje pa imate zavarovano Sabina, da ste lahko sestavili. Jaz imam zaenkrat eno ponudbo in trdijo, da se ne da sestaviti svoje. Imajo samo že obstoječe, kjer lahko izbiraš med različnimi višinami/oblikami kritja.
Ima kdo zavarovano tudi proti toči? V kakšnem obsegu se dobi povrnjeno?

Seveda je zelo priporočljivo, da je hiša zavarovana tudi za primer toče…sploh zadnja leta, ko je toča vsako poletje in to ne samo enkrat…zavarovalnica plača, kar toča uniči, se pravi, če ti uniči pol strehe, ti plača pol strehe…Prav tako lahko pri obstoječih paketih dodajaš po svojih željah, le ven ne moreš nič vzet 😉

Moja polica vsebuje tudi prenosnika…

Pozdravljeni,¸

pri zavarovanju doma je ključno, da si najprej odgovorite na naslednja vprašanja:
– Katere stvari naj bi krilo zavarovanje? Pomembno je, da zavarujete tako nepremičnino (torej zgradbo, vključno s temelji in kletnimi zidovi, vse vgrajene instalacije in drugo vgrajeno mehansko opremo) kot tudi premičnine (vašo stanovanjsko opremo, pohištvo in osebne stvari).
– Kakšne nevarnosti najbolj ogrožajo vaše imetje (vlom, poplava, izliv vode …)?
– Kolikšno vsoto vam mora zavarovalnica v primeru škode povrniti, da bo dovolj za povrnitev poškodovane stvari v prvotno stanje

Na podlagi tega se boste lažje odločili, ali potrebujete posamična ali paketno zavarovanje.
Tako posamična kot tudi paketno zavarovanje (pri Zavarovalnici Triglav je to paketno zavarovanje DOM) vključujejo kritja za nevarnosti, ki vaš dom najpogosteje ogrožajo. Te nevarnosti zavarovalnice imenujejo temeljne nevarnosti in so naslednje: požar, strela, eksplozije, vihar, toča, udarec zavarovančevega – vašega motornega vozila, manifestacije in demonstracije. Če je vaš dom izpostavljen tudi kakšnim drugim možnim nevarnostim, recimo, da je področje, na katerem živite, lahko poplavno ogroženo, potem je dobro, da se zavarujete tudi za tovrstne primere. Tudi potresno zavarovanje ni vključeno v temeljnih nevarnostih.

Sklepanje posamičnih zavarovanj vam sicer omogoča nekaj več fleksibilnosti, vendar pa morate biti bolj pozorni, da določite pravo zavarovalno vsoto, ter da vključite vse stvari, ki jih želite zavarovati – torej poskrbite tudi za zavarovanje premičnin, pomožnih prostorov in podobno. Prav tako se morate odločiti, ali zavarovati na dejansko ali novo vrednost. Svetujemo vam, da svojo nepremičnino zavarujete na novo vrednost, saj vam bo zavarovalnica ob škodi povrnila znesek, kolikor znaša enaka nova ali primerljiva stvar (torej brez odštete amortizacije). Pri tem je strošek premije le nekaj višji, zato pa vsota ob izplačilu škode lahko pokrije nakup nove stvari. Vendar pa je na novo vrednost načeloma mogoče zavarovati stvari, ki so ob sklenitvi zavarovanja izgubile manj kot 40 % vrednosti.

Pri paketnih zavarovanjih pa zavarovalnica običajno že sama določi, ali se zavarovanje sklene na dejansko ali novo vrednost in kakšen način se sklene (na zavarovalno vsoto ali na prvi riziko). Zato pri teh zavarovanjih manj možnosti, da bi prišlo do napak in bi kakšno pomembno kritje izpustili. Na vas je samo, da ugotovite, ali v paketu vključene zavarovalne vsote zadoščajo, ali jih je potrebno kje povečati. Če imate denimo v kleti drage strojne inštalacije, je morda potrebno te zavarovati posebej. Tudi paketna zavarovanja namreč omogočajo določeno prilagajanje, res pa je, da iz paketa ne morete izločiti kritij, za katere ocenjujete, da jih ne potrebujete.

Priporočljivo je, da sklenete tudi strojelomno zavarovanje, s katerim zavarujete aparate in stroje za okvare, poškodbe in padce. Sklenete ga lahko kot razširitev paketnega zavarovanja ali kot posamično zavarovanje. Prav tako je koristno zavarovanje indirektnega udara strele, ki lahko poškoduje vaše aparate in stroje.

Tako kot pri zavarovanju vozila morate biti tudi pri zavarovanju doma pozorni na franšizo. Določenih zavarovanj, kot je na primer potresno zavarovanje, ne morete skleniti brez franšize, medtem ko pri drugih lahko izbirate višino franšize.

Zavarovanje doma je zelo kompleksna tema in najlažje vam bo, če se boste o vseh odprtih vprašanjih pogovorili z zastopnikom, ki vam bo znal najbolje svetovati. Ponudbe zavarovalnic so različne, običajno pa lahko dobite več ugodnosti, če imate pri zavarovalnici že sklenjeno kakšno drugo zavarovanje, recimo zavarovanje avta. Pri Zavarovalnici Triglav lahko tako že dve zavarovanji združite v Triglav komplet in tako pridobite popust, ki velja na vsa vključena zavarovanja.

Lep pozdrav,

Zavarovalnica Triglav, d.d. http://www.triglav.si http://vsebovredu.triglav.si/ http://www.facebook.com/TriglavGroup http://www.twitter.com/TriglavGroup

New Report

Close