Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Zavarovanja voznik poškodoval ne krivega kolesarja in kolo, odškodnina, zavarovanje za prihodnost

voznik poškodoval ne krivega kolesarja in kolo, odškodnina, zavarovanje za prihodnost

Pozdravljeni.

Udeležen sem bil v prometni nesreči kot kolesar. Voznika avtomobila je sonce tako zmotilo, da me je prepozno opazil in se je zabil vame. Posledice: na levi nogi zlom mečnice, desna stran z več površinskimi poškodbami od kolena do glave, tudi nekaj težav z vratom. Čelada me najbrž rešila hujšega. Sem pa dobil tudi pretres možganov in izgubo spomina vsaj za 2 uri tako da se dogodka sploh ne spomnim. K sebi sem prišel šele v bolnici, ko me zaradi vseh protibolečinskih tablet in še česa niti ni bolelo.
Povzročitelj me je še isti dan obiskal v bolnici, pustil svojo tel. številko. Priznal je krivdo, za kar je tudi bil obravnavan na samem kraju nesreče s strani policije. Sam sem skoraj gotovo vozil skrajno desno, kar da vedno, ko slišim da se mi kdo približuje. Sem pa tudi sam za čas dogodka storil prekršek, saj naj bi vozil po cesti, ki prepovedana za kolesarje. Sem šel prvič po tej cesti, table prepovedi se ne spomnim. Morda kriva drža na dirkalnem kolesu in spregledal. Kasneje nisem šel pogledat, kje se to zgodilo, saj se je daleč od mojih krajev. Ko so mi glede mojega prekrška sporočili s policijske postaje, sem že med telefonskim pogovorom s policistom pomislil na to, da zdaj pa lahko pozabim na kakšno možnost odškodnine. A me je že on pomiril, da mi ne glede na to gotovo pripada iz sklenjenega zavarovanja avtomobilske odgovornosti povzročitelja nesreče, torej voznika avtomobila. Vse je zabeleženo v policijskem zapisniku.
No, sam se zdaj dokaj uspešno zdravim, shranjujem vso zdravniško dokumentacijo, pa tudi ostalo. Skoraj gotovo bom skupno vsaj 3 mesece odsoten od dela, ki je fizične narave in sem jasno v bolniškem staležu. Tako da bo seveda tudi nižji osebni dohodek. Doživel sem tudi neke vrste strah pred nadaljevanjem cestnega kolesarjenja in preostalih šport aktivnosti, ki so odvisne od drugih ljudi. Kolo, za katerega sem leta 2013 dal 2.000 eur, mi je bilo namreč uničeno. Ravno je poletje, v katerem sem imel mnogo načrtov, a so vsi splavali po vodi, pa uradno gledano ne smem iti nikamor in tega se pač držim. Kmalu pričnem z vodeno bolj zahtevno fizioterapijo za gleženj/nogo in vrat/glavo, ki zna kar trajati. Ko bom končal z zdravljenjem, ki je jasno trenutno na 1. mestu, se bom lotil nadaljnih postopkov.

Glede na navedeno mislim da ne bi smel imeti težav prejeti neke odškodnine. Najprej za povzročeno mi materialno škodo (karbon kolo – 2x zlom okvirja, zviti kolesi, poškodovana oprema = neuporabno! + kolesarski dres + čelada) + za razliko do polne plače + za stroške zdravljenja, ki jih plačam iz svojega žepa + takšne in drugačne nevšečnosti z zdravljenjem + za preživet strah in fobija pred početjem v bodoče nečesa, kar sem imel res rad + še kaj. Minimalno mislim, da moram prejeti znesek za materialno škodo za kolo (kako se to obračunava, ne vem) + za znižan dohodek + stroške zdravljenja iz mojega žepa (?!). Za še boljši ”rezultat” sam na žalost nisem imel sklenjenega nezgodnega in katerega drugega za to pomembnega (tudi kolesarskega) zavarovanja. V bodoče najbrž bo.

Za kaj vse od naštetega mi bo pripadla odškodnina?
Če se da nekak oceniti, koliko največ bi lahko dejansko prejel?
Naj počakam na skupno reševanje materialne in nematerialne škode?
Glede na to, da bom čez čas najbrž vseeno spet pričel z kolesarjenjem, pohodništvom, bo verjetno zelo priporočljivo, da si uredim vsaj eno pametno nezgodno zavarovanje. Ker nimam svoje družine, najbrž še počakam z življenskim zavarovanjem. Sem pa itak pri odločanju o dodatnem varčevanju za pokojnino. Tako bi bilo morda še najbolje glede na tveganje, ki je prisotno pri šport aktivnostih in še čem v življenju, da združim varčevanje, življensko in nezgodno zavarovanje? Ali vsako posebej ločeno?

Hvala za pomoč.

Pozdravljeni,

glede na to,da kot navajate, še nimate svoje družine, ste pa zaposleni in se v prostem času ukvarjate z raznimi športnimi aktivnostmi (kolesarjenje, pohodništvo),vam v prvi vrsti svetujemo sklenitev nezgodnega zavarovanja ( http://www.triglav.si/zavarovanja/posamezniki/nezgodna_zavarovanja).

Nezgodno zavarovanje se lahko sklene za naslednje nevarnosti:

– nezgodna smrt,
– trajna izguba splošne delovne sposobnosti – invalidnost
– prehodna nesposobnost za delo – dnevno nadomestilo
– nadomestilo za bolnišnični dan
– okvara zdravja, ki zahteva zdravniško pomoč – stroški zdravljenja.

Sklenitev nezgodnega zavarovanja je možna v različnih oblikah, in sicer:

– individualno – zavarujete se kot posameznik
– kolektivno – če ima podjetje, kjer ste zaposleni, sklenjeno kolektivno zavarovanje, se lahko vključite v zavarovanje preko podjetja
– družinsko – skupaj se zavarujejo člani družine (zakonec / izvenzakonski partner ter njuni otroci, ki stanujejo na istem naslovu)
– kot imetnik osebnega računa na banki – to zavarovanje lahko sklenete, če ste imetnik računa na Abanki ali Gorenjski banki

Pri vseh zgoraj navedenih oblikah zavarovanj običajno jamstvo velja 24-ur na dan, kjerkoli, torej pri opravljanju dela in v prostem času.

Lahko pa sklenete tudi enega (ali več) od spodaj navedenih paketov zavarovanj, ki so posebej oblikovani za športnike / rekreativce, pohodnike in planince, kolesarje, in sicer:

– Zavarovanje športnih aktivnosti:
Vključuje:
– zavarovanje odgovornosti in
– nezgodno zavarovanje (za primer smrti zaradi nezgode, zloma posameznih udov in izgube posameznih udov ali organov)

– Zavarovanje pohodnikov ali planincev:
Vključuje:
– zavarovanje odgovornosti in
– nezgodno zavarovanje (za primer smrti zaradi nezgode, zloma posameznih udov in izgube posameznih udov ali organov)
·
– Zavarovanje koles in kolesarjev:
Zavarovalno kritje obsega troje obveznih in eno opcijsko kritje:
· zavarovanje odgovornosti kolesarja,
· asistenco za kolo in kolesarja,
· nezgodno zavarovanje (za primer nezgodne smrti, invalidnosti, nadomestila za bolnišnični dan)
ter izbirno
· kasko zavarovanje kolesa.

Pri zgoraj naštetih oblikah zavarovanj pa jamstvo velja zgolj pri športnih aktivnostih, ki so v polici posebej navedene.

Podrobnejše informacije o vsebini zavarovanj lahko dobite tudi na naši spletni strani http://www.triglav.si/ oz. na naših prodajnih mestih.

Kar se tiče odškodnine pa velja sledeče: v kolikor bo temelj za izplačilo odškodnine podan, vam bo pripadla materialna škoda na kolesu in kolesarski opremi ter posredna materialna škoda za stroške zdravljenja in izgubljen zaslužek. Poleg tega vam bo pripadla nematerialna škoda zaradi utrpelih telesnih bolečin in nevšečnosti tekom zdravljenja ter utrpelega strahu ob nezgodi in za izid zdravljenja. Najverjetneje pa tudi zaradi duševnih bolečin v primeru zmanjšanja življenjskih aktivnosti in morebitna skaženost.

O točnem znesku je težko govoriti, saj bi za tako oceno potrebovali celotno zdravstveno dokumentacijo po zaključku zdravljenja, plačilne liste in račune v zvezi z zdravljenjem ter podatke o vrsti in poškodbah kolesa, kot tudi poškodovane kolesarske opreme. Bo pa vam zagotovo vsaj okvirno oceno lahko podal cenilec in pravnik odgovornostne zavarovalnice, ko bo prejel omenjeno dokumentacijo.

Pred zaključkom zdravljenja lahko sami, v kolikor vam zdravstveno stanje dopušča, ali pooblaščena oseba poda zahtevek za materialno škodo na uničenem kolesu in kolesarski opremi, katere obseg je očitno že znan. Po zaključku zdravljenja pa boste lahko podali še zahtevek za nematerialno škodo.

Lep pozdrav,

Zavarovalnica Triglav, d.d. http://www.triglav.si http://vsebovredu.triglav.si/ http://www.facebook.com/TriglavGroup http://www.twitter.com/TriglavGroup

Če se je zdravljenje uredilo v prvotno stanje brez trajnih posledic, vam pripada odškodnina iz naslova civilne odgovornosti zavarovalnice povzročitelja intervalno v višini med 6 tisoč in 10 tisoč eur.

Za nižji znesek vam priporočamo, da se ne poravnate!

VISOKA ODŠKODNINA PLANINŠEC d.o.o.
080 26 26

*** Visoka Odškodnina Planinšec [url]http://www.visokaodskodninaplaninsec.si[/url] T: 080 26 26 E: [url][email protected][/url]

New Report

Close