Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Propranolol – prenehanje

Propranolol – prenehanje

Spoštovani.

Splošna zdravnica mi je zaradi povišanega srčnega utripa v mirovanju (tudi do 160 na min) predpisala Propranolol 40 mg dvakrat dnevno – sumimo, da je za pulz krivo jemanje zdravil za ščitnico (Euthyrox), ki naj bi mi premalo delovala. Rekla je, da naj bi to jemala kake tri mesece, pa bi ga ukinili. Ker sem prebrala v navodilih, da je treba Propranolol postopoma ukinjati, me zanima, če morda veste, kako naj to storim? Stara sem 28 let.

Lep pozdrav.

____________________________________________________________________________________________________________ “A reader lives a thousand lives before he dies, said Jojen. The man who never reads lives only one.” George R. R. Martin: "A Dance With Dragons"

Odmerke Propranolola zmanjšujemo polagoma: vsake 3-4 dni . V vašem primeru so zdaj odmerki razmeroma majhni. Mislim, da lahko greste na odmerek 30 mg in z njimi nadaljujete redno, brez prekinitve, v upanju, da bodo učinkoviti in ponovno zmanjšate odmerke za 10 mg čez 4-5 dni, itd.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Ne vem, če sem vas prav razumela. Namreč skupno to jemljem 80 mg Propranolola dnevno, kako lahko potem zmanjšam na 30 mg in naprej?

____________________________________________________________________________________________________________ “A reader lives a thousand lives before he dies, said Jojen. The man who never reads lives only one.” George R. R. Martin: "A Dance With Dragons"

Opravičujem se za zelo pozen odgovor. Če ste začeli jemati Propranolol v odmerku 80 mg na dan in imate v programu razmeroma kratko dobo jemanja zdravila (verjetno zaradi pospešenega bitja srca) je znižanje srčne frekvence pokazatelj učinka zdravila. Ob taki ugotovitvi lahko znižate dnevne odmerke na 60 mg na dan, ki jih lahko znižate na 40 mg na dan čez 10 – 15 dni in za tem na 20 mg na dan, ki jih postopno znižate na 20 mg vsaki drugi dan in končno jemanje zdravila prekinete.
Če je pri vas popešeno bitje srca delno tudi posledica anksioznosti bi priporočil, da istočasno jemljete tudi nizke odmerke pomirjeval.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

Stara sem 29 let in že od 15 leta starosti jemljem Propranolol (2x dnevno polovičko 40 mg tablete). Predpisali so mi jih zaradi povišanega bitja srca in povišanega krvnega tlaka. Tablete so mi pomagale umiriti telo, um. Splošni zdravniki mi niso podali nobenih slabih učinkov tablet, oz. ker se mi je počutje izboljšalo nisem spraševala o njih. S tem ciljam predvsem na učinke tablet med nosečnostjo. S partnerjem sva se odločila da si ustvariva družino in delava na tem da zanosim. Na svojo pest sem raziskovala učinke poropranolola na plod in me je kar malo zaskrbelo (piše o tem da imajo dojenčki lahko nizko porodno težo in slabši razvoj..). Tablete še vedno jemljem me pa skrbi ker sem mogoče že noseča. Čez 10 dni imam pregled pri osebni zdravnici, vendar bi zaradi skrbi želela “splošen” odgovor, koliko raziskave držijo, oz. koliko resno je lahko jemanje. Seveda bi želela prenehati z jemanjem, vendar me po drugi strani skrbi, kako bi to vplivalo na vsakodnevne situacije-služba, druženje. V preteklosti sem že prenehala z jemanjem, vendar sem bila dokaj nemirna (tresenje rok ter povečanje bitja srca-je to odvisnost od tablet?). Kaj menite vi, kaj storiti na opisano situacijo?

Hvala za odgovor.

Glede na vsebino vašega dopisa izgleda, da že več let redno jemljete nizke odmerke popranolola proti pospešeni srčni frekvenci in nekoliko višjemu krvnemu tlaku,. Ker bi radi zanosili imate pomisleke glede jemanja propranolola. Imam premalo podatkov o vašem zdravstenem stanju, da bi vam priporočil jemaje navedenih zdravil tudi na začetku nosečnosti. Zato priporočam, da opustite jemanje propranolola in se posvetite čim bolj zdravemu načinu življenja (nekajenje, izogibanje stresnim situacijam, omejeno uživanje kave in alkohola, skrb za pravilno telesno težo, zadostni nočni počitki, itd.) kateremu spadajo tudi redni polurni sprehodi, deloma s pospešeno hojo 5 – 6 krat na teden. Pričakujem, da bi vam dosledno izvajanje navedenih priporočil zboljšalo počutje in vam omogočilo normalno življenje brez rabe propranolola, ki jo ginekologi odsvetujejo v prvih treh mesecih nosečnosti. Za nasvete se lahko obrnete tudi na ginekološko ambulanto, ki deluje na Ginekološki kliniki v Ljubljani (tel. 01.522. 6115 (ali 6241). Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za hiter odgovor.

Lep pozdrav.

Odgovor ni potreben.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close