Forum: Kardiologija

Bolezni srca in ožilja. Krvni tlak. Bolečine in skrb za zdravo srce.

Nihanje krvnega tlaka

Odgovori Nova tema
Avatar Boris Cibic 20 Feb 2017 11:23

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije
www.zasrce.si

Odgovori Citiraj sporočilo Povezava Prijavi objavo
Avatar Boris Cibic 20 Feb 2017 11:24

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si

Default avatar SasaVe 22 Feb 2017 16:51

Spoštovani,

Najprej se vam zahvaljujem za vaš odgovor. Edina terapija, ki jo prejemam je Eltroxin zaradi ščitnice, katerega moram jemati doživljensko.
Kar se tiče pritiska nisem nikoli imela redne terapije. Npr v soboto sem bila na urgenci, kjer sem prejel captopril (pritisk sem imela 170/120). Od sobote do danes (sreda) imam normalen pritisk (cca 110/85). In tako je že skoraj dve leti. večino časa je pritisk ok, nekaj dni v mesecu pa je povišan, sploh spodnji naraste tudi do 120. Ali je smiselno prejemati tablete za uravnavanje pritiska, če je ta v večini še vedno normalen? naj omenim, da ima podobne težave tudi moja babi, pritisk načeloma ok, včasih pa ji tako naraste, da jo hospitalizirajo. Bi morala biti pozorna še na kaj drugega?

Default avatar SasaVe 22 Feb 2017 17:17

Med možnimi stranskimi učinki Eltroxina so: motnje srčnega ritma, palpitacije, zvišan krvni tlak, hitro utripanje srca, srčno popuščanje in srčni infarkt

Avatar Boris Cibic 24 Feb 2017 11:41

Pri nihajočih vrednostih krvnega tlaka lahko nekoliko spreminjamo dnevne odmerke zdravil, vendar vselej priporočamo, da tudi v dobah normalnega tlaka bolnik povsem ne prekine jemanja zdravil. Mnogo krat zadostujejo zelo nizki odmerki.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si

Default avatar kitty77 11 Sep 2017 18:52

Pozdravljeni dr.Cibic
Imam vprašanje glede nihanja krvnega tlaka. Na splošno sem po moje občutljiva oseba, nekako me je strah merjenja pritiska. Noseča sem 14 tednov, stara 30 let, občasna kadilka, 165 cm in 59 kg. Pri ginekologu imam vedno povišane meritve. nazadnje sem imela 157/80, in ko sem sestri omenila da takšnega pritiska še nisem imela mi je izmerila še na drugi roki ( razlika pol minute) takrat je merilec pokazal 139/75. kadar si merim doma imam nižje vrednosti ( od 120/60 pa do 128/68), če sem pred meritvijo nemirna mi prva meritev vedno pokaže višjo vrednost ( npr.134/72, po 1 minuti 126/70; 145/78 po 1 minuti 120/61 ; 133/73 po 1 minuti 124/75). Ali je za to res lahko kriv moj strah pred merjenjem in je vse le v glavi?
Najlepša hvala za vaš odgovor in lep pozdrav

Avatar Boris Cibic 12 Sep 2017 14:36

Tudi če nismo vznemirjeni, nikoli ali skoraj nikoli niso vrednosti tlaka natančno enako visoke pri zaporednih meritvah. Pri bolniku, pri katerem želimo dobiti čim bolj natančno izmerjeno vrednost tlaka, izmerimo tlak tri krat v presledkih po dveh, treh minut, pri sedečem bolniku, v mirnem prostoru, z manšeto v višini srca, najmanj 15 minut po zadnji cigareti ali kavi, z neprekrižanimi nogami, itd.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si

Avatar Boris Cibic 12 Sep 2017 14:52

Odgovor poslan.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si

Avatar Boris Cibic 12 Sep 2017 14:52

Odgovor poslan.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si

Default avatar kitty77 18 Sep 2017 18:39

Najlepša hvala za vaš odgovor. Ali menite da je potrebno zdravljenje pri takšnih nihanjih ali je to normalno? Danes npr je bila prva meritev 138/70, druga meritev pa 121/69. Ker sem noseča v 15 tednu me malo skrbi ta tlak, da nebi naenkrat postal previsok. Hvala za vaš odgovor in lep večer.

Avatar Boris Cibic 19 Sep 2017 13:57

Višina krvnega tlaka se v teku dneva zelo spreminja, odvisno od telesne ali duševne obremenitve. Ko želimo dobiti "bolj " pravilno višino tlaka, si izmeremo tlak trikrat v presledkih 2 -3 minut. Sedimo , manšeta v višini srca, v mirnem okolju, vsaj 15 minut po jedi ali po zadnji cigareti, v sobni temperaturi, z neprekrižanimi nogami, itd. Pravilna višina tlaka je v večini primerov najnjižja (tretja) in po njej določimo odmerke zdravila Vtis imam, da bi zadostovali nizki odmerki zdravil.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si

Avatar Boris Cibic 21 Sep 2017 14:18

Se strinjam z vašim razmišljanjem.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si