Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Nihanje krvnega tlaka

Nihanje krvnega tlaka

Spoštovani!

V Vaših odgovorih na tem forumu sem zasledil, da je merjenje krvnega tlaka pravilno tako, da meritve izvedeš trikrat zapovrstjo (razmak nekaj minut) in kot trenutni tlak upoštevaš srednjo vrednost. Kot sem razumel vsaka meritev pokaže nižjo vrednost od predhodne, torej je običajno tretja izmerjena vrednost najnižja.

Moje vsakodnevno merjenje tlaka pa je ravno nasprotno saj vsaka meritev pokaže višjo vrednost od predhodne, torej je najvišje vrednosti tretja meritev. Razlike so le pri višjem tlaku(SYS), je pa lahko zadnja meritev od prve višja tudi za 30 mmHg ali več. Je s tem kaj narobe?

Skrb mi povzroča tudi veliko nihanje tlaka. Primer: poprečje treh meritev je 115/65 in 55 udarcev /min. Čez približno eno uro (ali manj) pa je vrednost npr. 155/90 in 80 udarcev/min.; v naslednji uri pa je tlak zopet blizu prvo izmerjeni vrednosti. Te razlike v krajšem časovnem obdobju so lahko tudi višje. Nihanja niso vsak dan, so občasna, ugotavljam pa jih čez dan ali zvečer v mirovanju, ko bi talk moral biti okrog 110 – 130 zgornji in 60-70 spodnji.
Zakaj tako nestabilen pritisk?

Moja trenutna terapije je: Prenewel 8/2,5 mg in Nebilet 5 mg zjutraj in Lacipil 4mg zvečer.

Za Vaše odgovore se lepo zahvaljujem!

Napisali ste imena zdravil, ki vam jih je predpisal izbrani zdravnik. Dobili ste zdravilo , ki pospešuje izločanje vode (v Prenewelu), zdravilo, ki deluje na konvertazo ( v Prenewelu), zdravilo, ki zavira receptorje beta (Nebilet) in zaviralec kalcijev kanalčkov (Lacipil). Torej zdravila iz 4 različnih kemijskih skupin. Očitno gre za za težje dosegljivo redno nižanje. Nekoliko me preseneča podatek,da imate nižje vrednosti tlaka pri prvih merjenjih. Priporočam, da se v tem primeru, če je opravljeno merjenje povsem pravilno, ravnate po izvidih prvih merjenj. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Se vprašanje, ki me muči.
Zakaj prihaja do tolikšnih nihanj kot jih opisujem? Namreč, če je tlak npr. 115 ali 120 (zgornji) je lahko čez eno uro ali prej že 155 ali 165, potem pa počasi pade na vrednost okrog 120 – 130.
Nihanja niso vsak dan, so občasna, ugotavljam pa jih čez dan ali zvečer v mirovanju, ko bi tlak ob vseh zdravilih, ki jih jemljem moral biti okrog 120 – 130 zgornji in 60-70 spodnji.
Zakaj tako nestabilen pritisk?

Za Vaše odgovore ponovno lepo zahvaljujem!

nova
Uredništvo priporoča

Vsebini vaših dveh dopisov sta neobičajni in zato tudi zanimivi. Predstavljam si, da vam je izbrani zdravnik skušal pomagati iz zagate tako, da vam je predpisal štiri različno delujoča zdravila, ki jih morda jemljete preko dneva, vsakih nekaj ur. Da bi prišli korak naprej priporočam, da bi ob sedanji terapiji opravili 24-urno meritev tlaka, ko si meritve sledijo avtomatsko na 15 ali 30 minut dan in noč. Če se bodo pri avrtomatskih meritvah pravtako pokazala velika nihanja tlaka bo indiciran posvet na Kliniki za hipertenzijo v bolnišnici dr. P.Držaja v Ljubljani. Do nadaljnjega nadaljujte sedanjo terapijo. Zelo drago mi bo, če mi boste sporočili izvid

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani prim. g. dr. Boris Civic!
Pred 7 leti mi je ščitnica preveč delovala. Pozdravili so mi jo z jemanjem tablet, po dveh letih je delala normalno. Stalne kontrole krvi mi kažejo, da ščitnica dela pravilno. Imam pa težavo s krvnim tlakom, iz prej nizkega je sedaj največkrat previsok, najhuje je ponoči, ko se zbudim in si ga kontroliram, je lahko tudi 170/78/62. Zjutraj, takoj, ko se vstanem je 150/78/64, najboljši je po teku cca 4 km umirjenega teka do prvega zadihanja 120/80/85 ali hoji cca 2 uri 125/82/74. Kaj se dogaja v mojem telesu? Dihanje mi povzroča velike težave, ker imam po moje stalno vnete sinuse, osebna zdravnica mi da kapljice za oči, ki si jih dajem v nos in takrat se mi čistijo samo z leve strani iz nosnice cele plošče. Na isti strani imam na sencih občasno, sploh ko se pregrejem, torej na sencih imam topo bolečino in kot bi me nekaj vleklo, včasih se bolečina vlečeširi kot vrv nazaj na male možgane in ko je bila ta bolečina zelo huda, sem mislila, da me je kap. Bolečina je tudi ob levem očesu istočasno in so mi v BPD v Šiški pregledali žilo na tem mestu in je bilo vse b.p., tudi UZ srca v Medicorju ni pokazal odstopanj. V BPD so me napotili še na hematologa, tudi tukaj je več ali manj v mejah normale, kontrola čez eno leto. Težave mi vsi malo povezujejo z menopavzo. Če bi lahko, bi bila vedno na zraku, v gibanju, ker se odlično počutim, a kaj ko je služba od jutra do večera, zaprt prostor in slabo vreme, megla zvečer, kar mi ne dopušča teka, torej sama bi si znala pomagati, če bi imela na dan zase 24 ur.

Iz vsebine dopisa je razvidno, da ste bili na pregledu v ambulanti za visok krvni tlak v BDPD in, da tam niste dobili zadostnega odgovora kako ukrepati, da se ponoči ne bi zbujala. Izgleda, da zdravnik ni bil mnenja, da vas zbuja visok krvni tlak. Ali je morda posumil, da so motnje dihanja glavni “krivec”, da se zbudite in, da je visok krvni tlak samo ena od posledic? Predlagal bi, da vam osebni zdravnik predpiše zdravilo za znižanje tlaka, ki bi ga vzela, ko ležete k nočnemu počitku. Če je oteženo dihanje krivo, da se ponoči zbudite bo tableta za znižanje tlaka premalo koristila. Morda vam bo proti sedanjim težavam kaj več pomagal otolog. Nekaj koristi pričakujem tudi od pomirjevala, ki bi ga vzela pred spanjem .Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni dr.Cibic.. Tudi sama opazam nihanje krvnega tlaka. Prva meritev (sicer nisem mirovala 15min) je 146/80, 2. 123/71 v razmaku 2 min. Tretja koncna meritev se po 2 minutah pa je 124/69. Ali je mogoce problem v tem da pred prvo meritvijo nisem mirovala ali je problem kje drugje? Najlepsa hvala za odgovor.

Zaradi možnih velikih sprememb višine krvnega tlaka pri gibanju (prva meritev tlaka), dobimo bolj objektivni izvid višine tlaka pri drugi in tretji meritvi opravljeni pri povsem mirujočem telesu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni. Stara sem 34 let. Zadnje case ooazam cuden tlak… Npr 109/ 89,mZmeraj je spodnji tlak visji,zna biti tudi preko 90. Zgornji pa stalno niha. Ni pa skoraj nikoli cez 120. Kdaj pade tudi na 100.. prosim za mnenje. Lp

Spoštovana,

Zgornji krvni tlak je tlak v arterijah pri sistoli t.j ko srce potisne kri skozi le te. Ta tlak je vedno višji od spodnjega (diastolnega) krvnega tlak, ko se srce sprosti in polni (razširja) ter pripravlja za naslednjo sistolo. Razlika med zgornjim in spodnjim tlakom je ca 20-40%. Krvni tlak nikoli ni eneakomeren in se vedno spreminja, Menim, da ni razloga za skrb, če pa vas vseeno skrbi potem predlagam da 3x dnevno spremljate krvni tlak na obeh rokah vsaj 14  dni, in se s temi podatki oglasite pri osebnem zdravniku, ki bo znal svetovati in po potrebi ukrepati.

LP

New Report

Close