Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Razlaga izvida – 24 urno snemanje EKG

Razlaga izvida – 24 urno snemanje EKG

Pozdravljeni!

Prosim za razlago izvida in vaše mnenje o zdravljenju. Stara sem 48 let.
” Na 24 – urnem Holterju osnovni ritem je sinusni, s povprečno srčno fr. 97/min. Minimalna srčna fr. 63/min ob 4.50. Najdemo SVES 2 krat jih najdemo v paru, 1 krat v zaporedju 4 QRS kompleksih, ob 15.30 pa najdemo paroksizem atrijske fibrilacije v trajanju 9 sec. Registriramo še posamezne VES.”

Hvala za odgovor in LP, Lea

Verjetno vas je izbrani zdravnik napotil na 24-urno kontrolo delovanja srca, ker je pri navadnem snemanju EKG dobil le izvid rednega bitja srca. Pri 24-urnem opazovanju delovanja srca so ugotovili povprečno nekoliko hitrejše bitje (97), dva krat prezgodnje utripe (SVES) in nekaj sekund trajajoče povsem neredno bitje srca. Izključiti je treba morebitno nepravilno deloivanje ščitnice. Vtis imam, da se bi stanje zboljšalo z nizkimi odmerki zdravila Concor ali podobno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!
Za tako hiter odgovor se vam najlepše zahvaljujem.
Vidim, da sem napisala premalo podatkov, zato moram pripisati še to:
zaradi motenj ritma se zdravim že 20 let. Prve težave so nastopile po anafilaktičnem šoku, ki so ga rešili s polno ampulo adrenalina ( tej je sledil 5 minutni srčni “napad”.) Dr. Vokač je pregledal dokumentacijo, ki je nastala ob tem in dejal, da sem imela srečo, da sem imela pred tem zdravo srce in da so mi s tem rešili življenje.
Pred tem me je zdravil lokalni kardiolog, ki me je , potem, ko je zasledil tudi pozne potenciale ( tega ne razumem) poleg ostalih motenj ritma, napotil k dr. Vokaču. Ta zdravnik je motnje ritma zaznaval tudi z običajnim EKGjem. Dejal je, da bo potrebna ablacija in da moram zato v MB, ker on ne more nič več narediti.
Vsaj 18 let so me zdravili s cordaronom, sledijo tudi ščitnične hormone, ki so običajno v mejah normale. Po zadnjem holterju, ki ga je opravil dr. Vokač je le ta zapisal: tekom 24-urnega posnetka prisoten sinusni ritem ter ventrikularni kompleksi LOWN IV A.
Zdaj bi morala na kontrolo v MB, pa se je izbrana zdravnica odločila za holter v domači bolnici.
Terapija, ki jo od takrat jemljem je concor 2,5 mg , tako, kot ste svetovali tudi vi. Motnje ritma kljub vsemu ostajajo… Bo dosedanja terapija po vašem mnenju dovolj?

Lepo Vas pozdravljam in se Vam za mnenje že vnaprej zahvaljujem.
LP; Lea

nova
Uredništvo priporoča

Kardiolog (aritmolog) Lown je razdelil motnje srčnega ritma v 4 stopnje. Na prvi stopnji so ekstrasistole, ki nastopajo iz samo enega središča v prekatih in jih je manj kot 30 na uro. Na četrti (najvišji) so ekstrasistole, ki pravtako izhajajo iz prekatov, jih je pa več in lahko nastpajo po dve druga za drugo. Morda se bo stanje zboljšalo z blago večjimi odmerki Concorja. S pojmom “pozni potenciali” navajamo manjše spremembe v krivulji EKG (v pozni fazi zobca QRS), ki aj bi nastajale v srčni mišici , prikateri nastajajo ekstrasistole. Pomembnost poznih potencialov še ni dokončno ovrednotena

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani gospod primarij,
najlepša hvala za tako hiter odgovor in pojasnila. LP, Lea

Odgovor ni potreben

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spostovani,
prosila bi vas za razlago in mnenje holterja.
Diagnoza: motnja srcnega ritma, neopredeljena
Povprecna fr. 81/min., podnevi 87/min., ponoci 73/min. Maks. srna frekvenca 147/min, najnizja pa 46/min(ponoci). Obcasno izrazitejsa sinusna aritmija.
Prekatna ektopija: brez VES
Nadprekatna ektopija: zabelezenih 8 Sves, brez kompleksnejsih motenj ritma.
Brez pavz. Ob visjih frekvencah je videti nespecificno dinamiko ST spojnice.
QT interval je videti primeren.
Mnenje:
nekoliko izrazitejsa sinusna aritmija
Minimalna nadprekatna ektopija, odsotna prekatna ektopija
Nespecificna dinamika ST spojnice ob visjih frekvencah srca

Naj povem se, da sem stara 28 let, noseca 33 tednov.

Za odgovor se vam najlepse zahvaljujem

V času snemanja EKG je srce bilo blago neenakomerno in nastopilo je majhno število prezgodnjih utripov z izvorom v preddvorih

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close