Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Izvid EKG, napad hitrega bitja srca

Izvid EKG, napad hitrega bitja srca

Spoštovani!

Danes se mi je popoldne zgodilo, da sem kar naenkrat med jedjo začutila, kako močno in hitro mi bije srce. Po kaki minuti se je umirilo. Čez dobro uro, ko sem bila v trgovini, se je zadeva ponovila, vendar v hujši obliki in tudi trajalo je pol ure. Ko sem prišla domov (napad je še vedno trajal) sem si skušala z elektronskim nadlaktnim merilnikom izmeriti pritisk, vendar sprva sploh ni šlo (je kazalo napako), v drugo sem si izmerila 153/99, 174. To me je šele prestrašilo. Po minuti sem postopek ponivila, rezultat 138/84, 154. Vzela sem polovičko od 2,5 mg Concorja in polizala kocko sladkorja,ker sem se vsa tresla in se vlegla. Po kakih desetih minutah je napad minil. Še vedno pa sem se počutila “mlahavo”. Dobro uro zatem pa sem vseeno odšla v ZD na urgenco, kjer so mi posneli EKG, izmerili pritisk /144/94, 64) in rekli, da je vse OK.
Ko pa sem doma pogledala izvid EKG, pa je pisalo sinus rhythm , pod tem pa T ABNORMALITY IN ANTEROLATERAL LEADS. (Ttu ponavadi piše normal EKG). Ta pripis me sedaj seveda muči. Napišem še ostalo:
HR 55/min
Intervals:
RR 1093 ms
P 120 ms
PR 154 ms
QRS 90 ms
QT 388 ms
QTC 373 ms
Axis:
P 76*
QRS 84*
T 64*
P (II) 0,19 mV
S(V1) -0,50 mV
R (V5) 1,78 mV
Sokol. 2,84 mV

Naj še omenim, da sem pred tremi meseci bila pri kardiologu na pregledu, kjer mi je opravil EKG in osnovni UZ srca. Levi preddvor je izmeril 4,3 cm (pred dvema in pol letoma 4,0 cm) v vzdolžni osi, vendar je dilatacija blaga. Ostalo bp, tako, da je celotni izvid ocenil za normalen.
Zdaj me seveda skrbi, kaj pomeni ta T abnormality in anterolateral leads. Je kaj zaskrbljujočega in ali so potrebne kake nadaljnje preiskave?

Se opravičjem za dolgo vprašanje, vendar sem želela nazorno prikazati podatke.

Hvala za vaš cenjeni odgovor,

Beti

Iz teksta jerazvidno, da ste nekega dne imeli različno dolge, vendar kratke napade hitrega bitja srca (verjetno supraventrikularno paroksizmalno tahikardijo), ki so spontano prenehali oziroma kmalu po zaužitju majhnega odmerka Concorja. Predstavljam si, da ste to zdravilo dobili od izbranega zdravnika ali od kardiologa, zaradi nerednih utripov srca? zaradi bolečin pri srcu? zaradi napadov hitrega bitja srca? zaradi povišanega krvnega tlaka? zaradi sprememb v EKG? Zato si predstavljam, da v vašem dopisu naveden EKG ni bil prvi in je bil praktično enak prvemu. Bodite brez skrbi!
Sedanji aparati EKG vsebujejo tekste za številne oblike krivulj EKG-posnetkov Teksti so samo opozorilni, ne pa odločilni. Navedena sprememba vala T ,v vašem poisnetku, dopušča misel, da je sprememba lahko posledica vpliva povišanega tlaka ali nezadostne “priskrbe” srca s kisikom, ali vpliva živčnega stanja. Odločilno je mnenje kardiologa, eventuelno napisano po razgovoru in pregledu bolnika.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Hvala za odgovor!

Ja, Concor sem pred 2,5 leti dobila od os.zdravnika po izvidu kardiologa. Takrat sem imela nekaj mesecev povišan pritisk, obolenje ščitnice je bilo izključeno, zato so sklepali, so bile palpitacije psihičnega izvora. Takrat je bilo opravljenih nekaj EKG-jev, ki pa so bili vsi normalni.
Včeraj, ob tem napoadu hitrega bitja srca sem na vratu tipala pulz in sem opazila, da je vmes nekajkrat srce za trenutek zastalo, potem pa hitro bilo dalje.
Kot sem zapisala v prvem sporočilu, prva meritev z el.merilnikom sploh ni bila mogoča, pokazal se je znak za nepravilni utrip srca.
Sicer sem stara 35 let, težka 59 kg, visoka 171 cm, ne pijem, tudi kave ne, ne kadim, 3-4 x tedensko tečem 3 km, drugače pa vsak drugi dan skušam vsaj 20 minut hitro hodit.

Torej, če povzamem vaš odgovor, naj me ta zapis ne skrbi.In vaš zadnji stavek…..se nanaša na zadnji kardiološki pregled ali ste hoteli povedati, da bi bil potreben nov pregled?
Kaj storiti, če se mi to še kdaj zgodi? Naj grem takoj na EKG, da se vidi kaj se v tistem trenutku dogaja s srcem? Tako je včeraj predlagala dežurna zdravnica.

Danes pa imam pritisk 122-140/82-85, pulz pa med 56 in 62, se pa počutim tako rahlo nemirno, očitno sem “prestrašena”, kaj bo, če bo….

Še 1x hvala za vaš cenjeni odgovor in vašo pripravljenost pomagati.

Prijazen pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Mislim, da gre za motnje srčnega ritma zaradi psihovegetativnega sindroma ne pa za organsko bolezen srca. Nadaljujte z zdravik načinom življenja. Morda se bo stanje zboljšalo že brez jemanja zdravil. Vsekakor lahko poizkusite učinek blagih pomirjeval (na pr. Persen) ali zdravila, ki vam galahko predpiše izbrani zdravnik

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Ponovno vam pišem, ker sem včeraj popoldne spet imela napad hitrega bitja srca, zato sem takoj odšla na EKG, da bi se videlo kaj se dogaja s srcem. Ko so snemali EKG, se je tehnik začudil, kako visok pulz imam, ko pa je zdravnik pogledal izvid, je ugotovil, da je bila ena elektroda slabo pritrjena in da V2 ni odčitan, zato tudi ni podatkov za P in PR ter P(II), utrip je zapisan 166/min. Zato so mi čez 2 min ponovno posneli EKG, tokratni izvid pa utrip 83/min, ostalo:
RR 722 ms
P 128 ms
PR 154 ms
QRS 82 ms
QT 298 ms
QTC 355 ms
P 103*
QRS 87*
T 72*
P (II) 0,20 mV
S (V1) -0,58 mV
R (V5) 2,01 mV
Sokol. 2,81 mV

Napišem še podatke iz prvega, nepoplnega izvida:
RR 361 ms
P – ms
PR – ms
QRS 82 ms
QT 274 ms
QTC 457 ms
P -*
QRS 92*
T 38*
P (II) – mV
S (V1) -0,58 mV
R (V5) 2,01 mV
Sokol. 2,59 mV

Zdravnik mi je dal napotnico za kardiologa s pripisom supraventrikularna tahikardija. Je rekel, da prvi EKG zgleda, da bi lahko šlo za to, vendar ker ni bilo ene elektrode, je izvid nepopoln.
Prosila bi vas, če mi lahko poveste, kaj to pomeni oz. kaj me čaka. Zdaj sem namreč spet prestrašena, saj imam doma dva majhna otroka.
Hvala,

Beti

Upam, da ste že manj v skrbeh ob napadih hitrega bitja srca (paroksizmalna supraventrikularna tahikardija). Navedene besede uporabljamo pri opisu napadov hitrega bitja srca, ki niso nevarni in v veliki večini primerov se ponavljajo pri zdravih srcih, pri ljudeh, ki so rahločutni ali preobremenjeni z delom, ali prebolevajo prehladno obolenje, ali so preobčutljivi na spremembe vremena ali menstrucijskega ciklusa. Izključiti je treba bolezni ščitnice, itd
Prosite izbranega zdravnika da vam pove, kako lahko skušate napade prekiniti. Mnogo krat zadostuje blago pomirjervalo. Ob pogostih napadih, če ne pomagajo enostavni posegi, zdravnik bolniku predpiše zdravilo “na recept”.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni mene pa zanima kaj se na ekg-ju na izpisu sešteve nikakor se ne moram spomniti kaj mi je zdravnica rekla da naj bi bilo,srce je lijakaste oblike in na ekg-ju so hribčki,če je komu kaj poznano lepo prosim,da mi odgovori.seštevek kolk mi je rekla naj nebi presegal 35 če je mogoče to znano komu…

pozdravljeni mene pa zanima kaj se na ekg-ju na izpisu sešteve nikakor se ne moram spomniti kaj mi je zdravnica rekla da naj bi bilo,srce je lijakaste oblike in na ekg-ju so hribčki,če je komu kaj poznano lepo prosim,da mi odgovori.seštevek kolk mi je rekla naj nebi presegal 35 če je mogoče to znano komu…

Če ste kdaj videli en “EKG”, ste videli, da so na sliki EKG različni “hribčki” usmerjeni eni navzgor (pozitivni) in drugi navzdol (navzdol). Če izmerimo dolžino enih in drugih in ne upoštevamo ali so usmerjeni navzgor ali navzdol dobimo skupno dolžino, ki jo izmerimo v milimetrih. Pri konkretni oceni merimo najvišjo višino in najbolj globoko globino “hribčkov” ki nastanejo pri snemanju električnih tokov na prsnem košu. Pri normalno velikem srcu dobimo številko manjšo od 35, pri povečanem srcu (v večini primerov pri bolnikih s povišanim krvnim tlakom) je številka večja.
Če imate pri sebi posnetek vašega EKG vam ne bo težko ugotoviti ali je seštevek ( kot je predlagan) večji ali manjši od 35. Tej preiskavi pravimo “Sokolowov indeks). Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close