Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Merjenje tlaka

Merjenje tlaka

Spoštovani!

Prosil bi vas, če mi lahko razložite zakaj se mora tlak meriti samo med mirovanjem, kajti med obremenitvijo oz. vsakodnevnim opravljanjem opravil je ta namreč verjetno večji kot med mirovanjem in kot tak lahko tudi škodljiv. Kaj ni bolj važno kakšen je tlak med obremenitvijo kot pa v mirovanju, saj je človek nekje v povprečju polovico časa samo miruje (med spanjem, počitek), drugače pa opravlja razna opravila. Upam, da sem vam dovolj dobro razložil kaj me zanima.
Kajti, če si izmerim med mirovanjem normalen tlak, potem pa grem nekaj delam, ne vem ali se je tlak dvignil v nevarno cono. Je ta način razmišljanja o merjenju in razumevanju krvnega tlaka sploh pravilen.

Krvni tlak v teku dneva zelo niha, bolj pri ljudeh s hipertenzijo (povišanim krvnim tlakom). Najbolj objektiven prikaz vrednosti tlaka je možen s 24-urnim merjenjem po Holterju.V večini primerov se pa zadovoljimo z merjenji, ki jih ponavljamo v teku dneva. Vselej nas zanimajo jutranje vrednosti tlaka, ko bolnik še ni zajtrkoval, kadil, se razburil, itd. Pri postopku bolnik mirno sedi, pri sobni temperaturi, ima podlaket na mizi, manšeto v višini srca in meritve ponovi 2 -3 krat v presledkih nekaj minut Ljudje v teku dneva opravljamo razllična dela z različnimi telesnimi in duševnimi obremenitvami. V teku obremenitev tlak nekoliko poraste in to samo za kratek čas. Pri bolniku z visokim krvnim tlakom so porasti daljši. Zato se ne zgodi, da bi dajali zdravila za znižanjre tlaka kadar ni to potrebno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor glede merjenja tlaka.

Zapisali ste, da v teku obremenitev tlak nekoliko poraste in to samo za kratek čas. Pri bolniku z visokim krvnim tlakom pa so porasti daljši.

Bi morda lahko ovrednotili ta kratek čas ali tu govorimo o minutah ali nekaj urah? Kajti jaz pri sebi ugotavljam (jemljem zdravila za tlak), da imam zjutraj krvni tlak v normalnem območju v povprečju okoli 120/80 utrip tudi pod 60, npr. dopoldan v služni pa se dvigne in se giblje v povpreču med 130-140/75-85, včasih izmerim tudi kakšno višjo vrednost okoli 145, nato pa so doma meritve zopet v normali zgornji pod 130, spodnji pa okoli 80 ali celo manj. Med vikendom so dopoldan meritve čisto normalne. V dnevih ko pa izvajam popoldan kakšne rekreativne športne aktivnosti pa so te vrednosti potem po koncu rekreacije v mirovanju še mnogo nižje. Torej glavna težava, ki jo vidim je dopoldan, ko mi ta zraste oz. je večji. Npr. včeraj pri zdravnici, ko sem bil precej na trnih kaj bo pokazal živosrebrni merilnik sem ga imel 140/80. Doma pa čez nekaj ur 125/80.
Zato me zanima kaj pomeni kratek čas (min./ure), ko pritisk pade na normalno vrednost in ali to morda pomeni, da zdravila dovolj ne učinkujejo?

Res pa je tudi, da sem morda zadnje leto precej obremenjen s krvnim tlakom, saj se mi občasno dogaja, da si ga v enem dnevu izmerim tudi po desetkrat ali celo več, pa čeprav je izmerjena meritev v redu. Čim odložim aparat, že po nekaj minutah želim vedeti kolikšen je tlak v tistem trenutku z drugim aparatom. Kot nekakšne začaran krog iz katerega se ne znam izvleči.

Kaj mi svetujete da naredim, da ne počnem več tega, kajti se mi zdi, da si na ta način tudi še sam dodatno dvigujem tlak, ker se tako obremenjujem a se ne znam zaustaviti.

Pred očmi in v mislih imam vedno besedo tlak in njegove škodljive učinke tako na srce, ledvice … in takoj imam občutek, da me že nekaj boli, stiska v prsih …
Verjetno pri teh vrednostih, ki jih imam škodljivi učinki tudi niso pretirano veliki ali se motim.

nova
Uredništvo priporoča

Priporočam vam, da vas izbrani zdravnik napoti na 24-urno meritev tlaka. Rad bi videl izvid priporočene preiskave in šele potem podal mnenje. Mislim, da niste hipertonik in, da bi vas že blaga pomirjevala (antidepresiva?)lahko rešila začaranega kroga. Ne zanemarite velikega pomena rednih (nekaj krat v tednu) telesnih obremenitev (polurne hitre hoje, kolesarjenje, itd.).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!
24 urno meritev krvnega tlaka sem imel točno eno leto nazaj, ko pa rezultat ni bil najboljši, saj je bilo povprečje 150/95. V tistem obdobju sem bil namreč zelo razburjen in živčen in sem za vsako, ko se je aparat vključil šel gledat na aparat koliko bo pokazal. In čim je pokazal visoko vrednost sem bil še bolj obremenjen in se takaj pritisnil, da še naredi dodoatno meritev. TAko sem imel na koncu namesto 24 meritev, kolikor je bil programiran več kot 50 meritev, saj sem jih sam dodajal. Dogaja se mi namreč, da čim vidim bolnico ali zdravnika, tudi že rešilca, da se takoj ustrašim in že razmišljam o tem, da imam visok tlak. Tako so mi enkrat celo pri zdravniku (ne pri osebni) izmerili tlak v višini 180/110. Sicer ne vem kako pridem pod takšen pritisk a nehote, ko vstopim v neko zdravstveno ustanovo ne vem zakaj se mi to dogaja. Doma pa so meritve potem v mejah normale. Meritve izmerjene z večjim številnom merilnikom od OMRONA do Microlife, kateri so preizkušeni in priporočenis strani sekcije za hipertenzijo. Zaradi takšnih razlik potem včasih že podvomim o svoje meritve. Tako lahko iz vsegaa opisanega vidite v kakšnem začaranem krogu se vrtim. Sedaj, če grem na 24 urno meritev se bojim, da bom bil spet pred velikim pritiskom oz. pričakovanjem kaj bo meritev pokazala in da bo rezultat zopet slab. Osebna zdravnica mi je sicer ponudila tudi antidepresiv (cypralex), toda nisem ga hotel zaužiti, saj sem si rekel, da se bom sam poiskušal izviti iz tega začaranega kroga. Toda zaenkrat mi še ne gre najbolje.

Morda gre pri vas za bolnika, ki boleha za blago obliko visokega krvnega tlaka in dodatno ima še “hipertenzijo bele halje” . V dopisu ni podatka o vrednostih krvnega tlaka v času spanja, oziroma ponoči. Napisali ste, da imate pri meritvah doma normalne vrednosti tlaka. Škoda, da jih niste navedli. Mislim, da vam ni treba iti na obremenitveni poizkus, saj ne pričakujem, da bo izvid drugačen od lanskega. Bolj pomembno je, da si več krat kontrolirate tlak samo doma, v popolnem miru.. Pri vsakem merjenju merite 2 – 3 krat v presledkih nekaj minut in upoštevate zadnjo vrednost. Vtis imam, da bi vam jemanje Cypralexa, vsaj več tednov, zelo koristilo ob dodatnem zdravem načinu življenja, pri katerem zelo računamo na korist gibanja (več krat na teden polurna živahna hoja ali kolesarjenje).Omejite uživanje kave in alkohola in ne kadite. Če ste debeli poizkusite shujšati na normalno telesno težo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor.

Imam 87 kg in 188 cm, telesno precej aktiven (tedensko rekreativno pretečem cca. 40 km), holesterol skupni med 4,5 in 5,0 (zadnji dve meritvi), HDL- 1.4, LDL-3.3, trigliceridi 0.8.
24 urni EKG je bil brez posebnosti, obremenitveni test na kolesu in tekaški progi tudi brez posebnosti (dosegel končno stopnjo). Tlak med obremenitvijo se je na koncu dvignil nekoliko čez 200 in spodnji okoli 105-110. Po končnani obremenitvi pa je padel na normalno 125/80. Jemljem pa Bioprexanil 10 mg in Lercapress 10 mg (oboje zjutraj) – star sem 38. Lercapress so mi dodali pred enim mesecem, kar je predlagal kardiolog, ki mi je izmeril tlak 180/110.

Rad bi vam še predstavil svoje meritve tlaka med zadnjim vikendom opravljene z Microlife-ovim merilnikom.
V petek zvečer 116/80 utrip 59 ob 21:31 (popoldan pretekel 8 km).
V soboto: 120/81 56 ob 7:46, 134/87 63 ob 12:37, 126/79 55 ob 12:53, 134/83 60 ob 16:42, 129/80 64 ob 18:37, 122/86 67 ob 19:17, 138/83 64 ob 21:11, 123/77 60 ob 21:16, 131/92 59 ob 22:19 po gledanju napetega filma, 122/83 59 ob 22:27 druga meritev po filmu.
V nedeljo: 131/81 57 7:59 (brez mirovanja direktno iz splanice in WC-ja), 113/79 64 ob 8:05 (po 5.min. mirovanju), 127/79 67 ob 9:59, 127/79 67 ob 9:59, 127/77 67 ob 10:22, 127/76 68 ob 10:56, 126/81 65 ob 13:50, 127/80 70 ob 21:28, 12/76 71 ob 20:35. Popoldan sem pretekel namreč 17 km in po rekreaciji je pritisk večinoma precej dober.

Iz meritev se vidi, da nekatere malenkostno odstopajo, npr. meritev v soboto zvečer 131/92 takoj po napetem filmu, ko je bil spodnji nekoliko večji ampak ob naslednji meritvi (po cca. 8 min.) je bila meritev spet OK – 122/83.
V službi dopoldan, kot sem že zgoraj opisal pa se meritve gibljejo od 130-140/75-85, včasih izmerim tudi kakšno višjo vrednost okoli 145 in to me precej vznemiri.

Tako da prve meritve (večinoma upoštevam počitek 5 min. pred meritvijo) so kdaj pa kdaj malo večje, toda ponovna druga meritev po 5 min. pa je večinoma OK. V primeru, pa da si grem tlak izmerit brez počitka 5 min., pa so meritve seveda nekoliko večje in to me zelo moti, ko vidim te večje izmerjene vrednosti. Kaj morda to pomeni, da imam težave z prevelikim nihanjem tlaka, saj npr. pri zdravniku (ne pri svoji osebni) pa so včasih te vrednosti lahko ob enkratni meritvi precej višje. Tako si predstavljam, da ko si merim pritisk med mirovanjem je ta še kar OK, da čim pa odložim aparat in nisem več v mirovanju pa se tlak »pokvari« oz. poveča do neznanih visokih vrednosti. Po tej “logiki” bi potem najraje ves čas miroaval, da bi imel ustrezen tlak, toda to ni realno, saj se človek mora gibati.
Prav razmišljam ali ne?

Dogaja se mi še nekaj čudnega in sicer, ko kaj delam, npr. v službi, ko se s kom pogovarjam, sem na malici ali sem na sestanku, da razmišljam in se sprašujem kakšen tlak imam v tistem trenutku in me predvsem skrbi, da je previsok, pa tudi tak nekakšen »čuden« občutek se mi takrat pojavi v glavi, kot da bi se mi hotela pojaviti vrtoglavica ali kaj podobnega . Pojavi se mi strah, občutek bolečine v prsih ter nekakšna tesnoba, da zdaj pa me bo kap ali kaj podobnega. Tako potem razmišljam ali se mi pojavljajo kakšni zanki, ki kažejo na to, da me bo nekaj »zadelo«.

Kakšno je vaše mnenje o vsem tem in izmerjenih meritvah tlaka med vikendom.

Pri ljudeh, ki imajo v domačem okolju normalne vrednosti krvnega tlaka in na pregledih pri zbranem zdravniku zvišane vrednosti pravimo, da imajo “hipertenzijo bele halje”. Med njimi je nekaj takih, ki postanejo hipertoniki. Izgleda, da je tako pri vas. Tega mnenja so bili tudi zdravniki, ki so vas kontrolirali in vas sedaj zdravijo. Sedaj dobivate Bioprexanil in Lercapress (zaviralec konvertaze in zaviralec kalcijevih kanalčkov) odlični zdravili in v “posrečeni” kombinaciji. To je tudi razvidno glede na vrednosti krvnega tlaka v mirovanju. Zato ni vam treba biti v skrbeh, če krvni tlak ob obrementvah poraste. Vsekakor bi odsveoval prehude akutne obremenitve. Menim, da bi ostali pri sedanjem zdravljenju hipertenzije in,da bi po potrebi vzeli tudi kakšen sedativ (napr. Persen). Priporočam tudi nekaj tednov Cypralex.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

velikokrat se mi dogaja zaradi visokega krvnega tlaka da ko zjutraj vzamem tablet za znižanje krvnega tlaka mi pade na od približno normale 138/88 ali manj in tekom dneva in po službi pa imam krvni tlak v vrednosti zgornji čez 150 in spodnji okoli 100 jem vsak dan tablete ki mi jih je doktor napisal prenessa 4 mg drugače mi je napisal prenewel ampak po prenewelu so mi začele utekati roke in sem prenehal jemati sedaj mi je napisal spet recept za prenessa 4 mg 1x na dan. Kaj svetujete? Lp. Gregor

New Report

Close