Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija zastoj srca- posledice

zastoj srca- posledice

Rabim razlago in pomoč.
“Očetu je pred dnevi zastalo srce( lopata-sneg) našli smo ga ležečega in brez znakov življenja.
Po svojih močeh smo mu nudili uživljanje vse do prihoda nujne medicinske pomoči.
Nato so postopno oni prevzeli delo. Edino masažo srca sem še vedno izvajal vse do samostojnega bitja srca.
Koliko časa je preteklo nihče ne ve. Odpeljan je bil na urgenco in nato po preiskavah v intenzivni oddelek. Pričeli so ga hladiti na 30 stopinj( terapija). Umetno so ga držali v komi. Drugi dan so mu postopoma odvzemali dozo. Nakar je nastopila vročina. Dvignila se je na 38 in ponovno so ga pričeli z hlajenjem in umetnim uspavanjem. Četrti dan je temperatura padla pod 37. Pričeli so ga prebujati.
Sedaj drugi dan diha brez aparatov. Zdravniki zatrjujejo, da so poškodbe možganov zaradi pomanjkanja kisika pri zastoju srca dokončne- nepopravljive.”
Tudi otečen je kar smo laično pripisali morbitnemu nepravilnem delovanju ledvic
Obiskujemo ga vsaki dan. Nekako smo se že sprijaznili z usodo. Včeraj pa smo le rahlo posumili, da sliši in da morebiti tudi razume kar mu poveš. Danes pa ne dvomno. Čeljust se mu je tresla. Po parih bobrih hrabrih besedah, da je z nami vse ok naj ne skrbi se je v trenutku umiril. Sloze mu tudi pretečejo. Kanček napredka, čeprav bolečega.
Zdravniki pravijo, da ni in nebo napredka ter, da ga ob ponovnem zastoju ne bodo uživljali.
Ne iščem sočustvovanja.
Bojimo se le tega, da bomo na koncu spoznali, da smo zaradi oske usmerjenosti in poznavanja zamudili priložnost. ( skupaj z stroko)

Če sem vas pravilno razumel bolnik (vaš oče) leži na oddelku na katerem imajo največ izkušenj z oživljanjem bolnikov po daljših globokih nezavestih in težko bi dvomil, da so njihove besede nepremišljene. Vsekakor sem prepričan, da ne bodo zanemarili zadnje možnosti, da bolnika ohranijo pri življenju.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Zdravstveno stanje očeta je ne spremenjeno. Pljučnica ne poneha.
Zdravniki zatrjujejo 100% okvaro možganov in ne pričakujejo, da bi se še kdaj zbudil.
Pravijo, da ne sliši, ne čuti skratka nič.
Le diha in bije srce. Ostali organi kot so ledvica, jetra … delajo dovolj dobro.
Postal je rožca. To kar si nihče ne želi.
Kaj lahko domači še naredimo?

nova
Uredništvo priporoča

Premalo poznam bolnikovo stanje, da bi lahko kaj svetoval. Izgleda, da je bolnik v globoki nezavesti (komi) in, da se ne bo več zbudil. V tem primeru “domači” ne morete pomagati kaj več kot zdravniki. Nisem razumel kaj ste hoteli povedati z vašim stavkom ” To kar si nihče ne želi”

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Izgubili smo boj. Očeta ni več.


Hotel sem povedati, da verjetno nihče ne želi živeti kot rosca. V komi še nekaj let in dejstvom, da se nikoli ne zbudiš.
Oče je bil celo življenje garač. Poln energije, idej, načrtov. Nikoli pri miru. Da bi moral ležati in, da bi se še zavedal – bi se požru.

Hvala vam za odgovore!

tudi moj oče, je trenutno v takšni situaciji. danes je 11 dan od nesrečnega dogodka. še upam, da se bo zbudil, čeprav zdravniki niso optimistični.

gec kako je vaš oče?

Pozdravljeni!

tako težko mi je to brati… saj popolnoma razumem, ker smo mi v enaki situaciji. Moj oče je imel pred 21 dnevi srčni infarkt. kljub takojšnji pomoči (kot očividec je bil na licu mesta poklicni reševalec, ki je pravilno oživljal mojega očita do prihoda ekipe NMP), se oči ne zbudi. tudi njega so najprej ohladili, potem pustili, da se sam segreje. vsi vitalni znaki so ok, tudi srce dobro deluje, ampak oči se ne zbudi. EEG je pokazal slab rezultat (karkoli to pomeni), MR.ja niso naredili. Moj oči je star 63 let, pred tem nobenih težav. zahtevala sem, da ponovijo test EEG ter da naredijo sploh MR. rezultate še čakam.
zdravniki mi govorijo, da prognoza ni dobra. oči odpira in zapira oči, diha sam, vsi ostali organi so ok, premika glavo, na trenutke se mi zdi, da me vidi, ampak pravijo, da so vse samo refleksi. danes pa je 2x (!) premaknil roko, ampak zdravnica mi je ponovno rekla, da je to avtomatizem. kako je lahko avtomatizem, če človek odpira in zapira oči, diha sam, premika glavo in danes tudi roke?? zavedam se s kakšnim tonom upajočega svojca to pišem, ampak res bi želela vedeti, ali je vse samo avtomatizem? in tudi kaj se zgodi naprej… očita bodo konec tedna odpustili iz bolnišnice, vmes sem mu že poiskala najboljšo možno nego -24 urno zdravstveno oskrbo v privatnem domu za upokojence. ampak kaj sledi?kaj si lahko obetam? kaj pričakujemo? kaj, KAJ lahko naredim?

hvala za odgovore!! Gec, tebi pa iskreno sožalje. to lahko čuti, samo nekdo, ki je šel čez to. iskreno. MH zate upam, da imaš boljše novice?

Napisali ste, da je vaš oče zbolel za srčnim infarktom in zastojem srca pred tremi tedni. Izgleda, da je bil postopek oživljanja premalo učinkovit, da bi se vzpostavila zadostna prekrvitev možganov, kljub hitri strokovni pomoči že v prvih minutah oživljanja. Predstavljam si, da je bil bolnik nemudoma sprejet v bolnišnico in, da si so zdravniki ves čas prizadevali, da bi ga pozdravili. Iz vsebine vašega dopisa sem posredno izvedel, da je bil pred kratkim odpuščen. Očitno so zdravniki ugotovili, da ni pri bolniku pričakovati vrnitve zavesti z nobenim zdravniškim posegom in, da se ga lahko premesti v negovalno ustanovo, kjer sicer bo še naprej dobival ustrezna zdravila.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

hvala za odgovor. Moj oče še ni bil odpuščen iz bolnišnice, danes so ponovili eeg in sploh prvič naredili MR. na tem sem vztrajala, ker se je “aktivnost” mojega očeta vidno spremenila, saj je pričel premikati glavo, roke, in ne odpira samo oči. težko si predstavljam, da je vse res samo avtomatizem in refleksi. res je, zdravniki so naredili vse, kar so lahko da so ga stabilizirali, ampak mene sedaj bolj zanimajo naslednji koraki. kako lahko enostavno zaključijo/mo., da se ne več nič narediti, če je prisotna vedno večja aktivnost?

Verjetno veste, da mnogi refleksi delujejo tudi pri bolniku, ki je v globoki nezavesti. Očitno so zdravniki, ki zdravijo vašega očeta , to stanje ugotovili in ker pri bolniku ne pričakujejo povratka zavesti z zdravljenjem na njihovem oddelku so sprejeli sklep, da ga premestijo na drugi ustrezen oddelek.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni.
Nona je dozivela srcni zastoj. Ozivljali so jo 20 min. 7min smo cakali pomoc.stara je 84. Prognoza je slaba. Trenutno je na intenzivnem oddelku. Srce deluj, delno diha saama. Nevrogol se ni podal mnenj, ker je na mocnih protibolecinski terapiji(5 zlomljenih reber od ozivljanja). Zanima me ali se svojega stanja zaveda ali kaj cuti?
Zanima pa me tudi koliko je “hiter” srcni zastoj? A ga je nona obcutila? Je dolgo trajalo preden je zgubila zavest? Se je zavedala da se nekaj groznega dogaja? Ali se je imela cas ustrasiti?posloviti?

Mislim, da je nona zelo hitro izgubila zavest in, da ni čutila bolečin ob vašem postopku oživljanja. Ko je do nje prišla medicinska ekipa so zanesljivo pristopili k njenem reševanju s sodobnimi postopki, ki še trajajo. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni, nona je v bolniščnici doživela srčni zastoj, oživljali so jo 30 minut, hoteli so že odnehati, nakar se je pojavil pulz. Premestili so jo na intenzivno nego, kjer ima tubus, saj ne diha sama. Ima tudi sladkorno. Ima 84 let, prognoza je slaba. V prihodnjih dneh naj bi jo dali na CT glave, da vidijo kakšna je poškodba možganov.. se ne odziva, samo na močne dražljaje, pri negi ipd.
Vsak dan hodimo k njej in ji govorimo lepe stvari, ampak upanja da se še kdaj zbudi skoraj da ni. Tudi zdravniki so zelo korektni do nas in nam ne dajejo nekega upanja..
Zelo nam jo je težko gledati, sploh pa če ne moremo nič pomagati. Samo čakamo lahko .. tudi ko so jo oživljali so rekli da ima najverjetneje zlomljeno prsnico ali kakšno rebro. Tudi možnost da dobi pljučnico je zelo verjetna.
Zanima me ali mislite, da kaj sliši, nas čuti ko smo zraven…je sploh kakšna možnost upanja?? malo trzne z nogami ali pa z usti in očmi,ampak to so verjetno samo refleksi.
Ne bi si želeli da pride v vegetativno stanje, saj si ona sama to nikakor ne bi želela v življenju, razžiralo bi jo!!! Bili smo najbolj srečni ljudje na svetu, ko so jo oživeli, vendar ko so nam zdravniki povedali da so bili možgani 30 minut brez kisika… tukaj se nam je vse ustavilo…

Glede na vsebino dopisa bi težko upal, da se bo pri vam, zelo dragi, noni vrnila zavest. Njeni sedanji gibi so refleksni. Kot veste, zdravniki smo vezani na ohranitev vsakega življenja. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Glede na vsebino dopisa bi težko upal, da se bo pri vam, zelo dragi, noni vrnila zavest. Njeni sedanji gibi so refleksni. Kot veste, zdravniki smo vezani na ohranitev vsakega življenja. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

moja punca je pred 2 mescema doživela zastoj srca. Stara je 20 let, vzroka zakaj se ji je zaustavilo srce zdravniki ne vedo.. Brez kisika je bila kakšno uro, čeprav so bili reševalci v 5 minutah po dogodku na kraju nesreče. Oživljali so jo nekje 3 ure in pol, vendar je morala ostati priklopljena na aparate saj ji srce ni bilo samo. po 2 dneh ji je začelo biti srce, po 1 tednu so se zenice začele odzivati na svetlobo in potem je tudi začela sama dihati. Imela je več operacij na glavi, ker so ji otekali možgani. Zdravniki pravijo, da se ne bo več zbudila, zaradi hudo poškodovanih možganov. Po nekje 3-4 tednih je začela malo premikati roke, vendar so zdravniki rekli, da so samo refleksi. Sedaj pa je že začela odpirati oči, občasno premika roke in ob zastavljenih vprašanjih najprej začne hitro dihati nato pa stisne roke, kot da nas sliši in se odziva. Poskuša pa tudi premikati usta. Medicinske sestre so rekle, da se zelo upira negi in pa da je po obiskih boljše volje in da sliši. Zgleda kot da se zelo trudi nekaj sporočit in se odzivat, vendar se še nemore, Ali se odziva ali so res samo refleksi?

Lep pozdrav

Pozdravljeni,

moja punca je pred 2 mescema doživela zastoj srca. Stara je 20 let, vzroka zakaj se ji je zaustavilo srce zdravniki ne vedo.. Brez kisika je bila kakšno uro, čeprav so bili reševalci v 5 minutah po dogodku na kraju nesreče. Oživljali so jo nekje 3 ure in pol, vendar je morala ostati priklopljena na aparate saj ji srce ni bilo samo. po 2 dneh ji je začelo biti srce, po 1 tednu so se zenice začele odzivati na svetlobo in potem je tudi začela sama dihati. Imela je več operacij na glavi, ker so ji otekali možgani. Zdravniki pravijo, da se ne bo več zbudila, zaradi hudo poškodovanih možganov. Po nekje 3-4 tednih je začela malo premikati roke, vendar so zdravniki rekli, da so samo refleksi. Sedaj pa je že začela odpirati oči, občasno premika roke in ob zastavljenih vprašanjih najprej začne hitro dihati nato pa stisne roke, kot da nas sliši in se odziva. Poskuša pa tudi premikati usta. Medicinske sestre so rekle, da se zelo upira negi in pa da je po obiskih boljše volje in da sliši. Zgleda kot da se zelo trudi nekaj sporočit in se odzivat, vendar se še ne more, Mislite da se odziva ali so res samo refleksi? Kakšne so možnosti, da se zbudi?

Lep pozdrav

Hvala za zaupanje, vendar bi težko pravilno odgovoril. Več vam lahko povejo le zdravniki, ki bolnico spremljajo dan za dnem. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljen
Moja sestra je imela pred letom dni zastoj srca. Zgodil se je po operaciji v bolnišnici, tako da je bila pomoč hitra. Oživljanje je trajalo več kot eno uro, sledil je priklop na vse možne aparate, odprt prsni koš, umetna koma 10 dni, nato počasno prebujanje… cca 3 tedne, da se je zavedla.
Bilo je zelo malo upanja, da preživi , kaj šele brez posledic. Sestra pa je stara 65 let. Po dolgi rehabilitaciji
je vse OK. To pišem, da vam dam vzpodbudo, da se kdaj tudi dobro izteče. Ne obupat in veliko komunicirajte z njo.
Srečno!!

Odgovor ni potreben.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close