Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija 24 urni holter monitoring

24 urni holter monitoring

Pozdravljeni!
Imam eno vprašanje povezano z izvidom 24-urnega holter monitoringa.Zanima me kako bi vi komentirali tale zapisan izvid.
Povprečna frekv.srca je 78/min, minimalna 51/min, maksimalna 126/min, asistoličnih pavz ni bilo. Zabeleženih je bilo 7 epizod tahikardnega ritma, najdaljša 2 min in 56 sek. zabeleženih je pa je bilo 1314 paroksizmalnih ventrikularnih ekstrasistol, 17 je bilo paroksizmalnih atrijskih utripov od tega sta bili 2 vezani v pare.( starost-22let)
Zanima me,kako si naj razlagam te zapise, ki so bili zabeleženi ter če je od tega kaj nevarnega?

hvala, lp

Glede na pestro sliko nerednega utripanja srca predvidevam, da bo vaš kardiolog preskrbel za elektrofiziološki pregled srca na osnovi katerega bo možno sestaviti program najbolj adekvatnega terapevtskega ukrepanja

Boris Cibic

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Prosim za mnenje oz. nasvet. Moji hčerki, julija bo stara 4 leta, so na sistematskem pregledu ugotovili povišan krvni tlak. Zaradi tega sva več mesecev tedensko ali na 14 dni hodili opravljati meritve v ZD in te so se gibale od 105-115 (zgornji), spodnji nikoli ni bil težava, vrednosti ne sestra ne zdravnica nista poudarjali, zato jih ne vem na pamet. Krvni tlak smo merili tudi doma z navadnim merilnikom z otroško manšeto. Kako se meri me je naučila mama, ki je medicinska sestra. Vrednosti so bile redko nad 105/68, le če sva merili takoj po kakšni aktivnosti, so bile višje. Ker je deklica rojena prezgodaj zaradi težke preeklampsije, ker je bila zahiranček in ker se tudi sama zdravim zaradi rahlo povišanega krvnega tlaka, so nas poslali na 48 urno merjenje krvnega tlaka (v bolnišnico). Takrat se je deklica prvič srečala z elektronskim merilcem. Naj poudarim, da je hči velika 98 cm in težka 13 kg, zato ji je bil ta merilec, privezan z navadim trakom okoli nekajkrat okoli pasu, brez torbice, tudi v veliko breme. Že takrat je bila ob merjenju nervozna, ob piskanju je kar obstala kot vkopana. Dostikrat se je zgodilo, da je holter javil napako in je meril ponovno ter ob tem še močneje stisnil. Ob tem je jokala, da jo boli in bila očitno razdražena. Vrednosti, ki jih je holter kazal so bile enormne. Tudi 135/97. Posebej zanimivo je bilo, da so bile prvi dan vrednosti izjemno visoke, drugi pa niti ne več. Kljub temu je bilo povprečje podnevi 115/75, nočno pa 101/65. Zaključek zdravnice je, da je previsok sistolni tlak v času budnosti in sistolni ter diastolni v času spanja. Opravili sva dodatne preiskave: UZ trebuha, pregled urina in krvi, UZ srca in pregled očesega ozadja in vse je brez posebnosti. Zdravnica je predlagala ponovno 48 urno merjenje, pred tem pa sem ji doma merila z Omronovim merilnikom in otroško manšeto, ki je vendarle malce prevelika (za celo dolžino nadlakti), vendar manjše ni za dobiti, predvsem zato, da bi se navadila piskanja in stiskanja, ki je drugačno kot pri ročnem merilcu. Vrednosti so bile nižje od povprečja holterja, v povprečju nekje 105/70 (najvišja enkratna vrednost 115/74). Ko smo šli ponovno po holter, se je hčerka jokala, da tega ne bo več imela, da jo boli, da ne želi… skratka vznemirjena je bila že ob namestitvi in ves preostali čas. Rotila me je, da ga snamemo, da jo boli roka, da ji je vroče, neuspešnih meritev je bilo še več in dodatnega stiskanja prav tako, zato je tudi jokala in protestirala. Vrednosti si lahko mislite, da niso bile niti približno takšne, kot bi naj bile. Občasno so bile tudi okoli 135/103, kar me je seveda navdalo s paniko (ki pa je njej nikakor nisem pokazala in ji z vso možno mero dobre volje skušala pomagati, da bi se bolje počutila). Občasno pa so bile meritve tudi 98/58. Izvida še nimam. Zdaj pa imam kup vprašanj in strahu, ker vem, da nas bo zdravnica poslala tudi v Ljubljano, saj meni, da bo potrebovala terapijo. Jaz pa sem v dvomih… Obstajajo še kakšne druge preiskave, ki bi potrdile oz. ovrgle možnost povišanega tlaka? Zakaj se krvni tlak merjen doma in v ambulantni situaciji tako zelo razlikuje od tega, ki ga izmeri holter? So rezultati realni, če je otrok znerviran, razdražen in očitno zavrača ta način merjenja? Kateri merilec je bolj natančen, elektrosnki ali ročni? Je res praksa, da se tako malemu otroku meri krvni tlak na tak način? Zdravnica namreč mojih doma izmerjenih vrednosti ni želela niti pogledati. Trdila je, da je holter tako pokazal in da sva za višje vrednosti kriva lahko le midva z možem, ker sva vrednosti sproti gledala (čeprav deklica tega sploh ne ve, ker se vpričo nje o tem nisva pogovarjala). To, da je bil problem nočni tlak, ko vrednosti nisva spremljala, sploh ni hotela slišati in to, da so se od dneva do dneva razlikovale tudi za 30 vrednosti, tudi ne. Kaj lahko pričakujem? Res že tako majhni otroci dobijo zdravila? Kaj to pomeni, da jih bo morala jemati doživljenjsko ali se krvni tlak lahko še uredi – ga nekako doraste? Če bi bile vrednosti realno 135/103, mislite da ne bi imela kakšnih drugih težav (glavobol?)? Nočem si zatiskati oči, želim le najboljše za svojega otroka, trenutno stanje pa me navdaja z zelo velikim dvomom in zato bi rada imela kar največ informacij.
Najlepša hvala za kakršnokoli informacijo.
Lep pozdrav
Sara

nova
Uredništvo priporoča

Niste napisali podatka o krvnem tlaku zgornjih in spodnjih okončin. Na hipertenzijo bi pomislil v primeru velike razlike v vrednosti tlaka med zgornjimi in spodnjimi okončinami.
Glede na vsebino vašega dopisa bi priporočil pregled na pediatrični kliniki kjer bodo zanesljivo ugotovili ali je treba pomisliti na meikamentno terapijo. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Moje vprasanje se nekoliko ne navezuje na doticno temo, ampak ker ste na tem foromu zelo aktivni vas bos kar tukaj vprasal.

Namrec kot otrok sem prestal operacijo zaradi prirojene srcne napake subaortni VSD, pa me zanima kaksne šive uporabijo kirurgi pri rezu na srcni misici, za dostop do napake, ali so to absorbilni al ne ? In kaj se zgodi s temi sivami cez cas ?

Lepo bi prosil za odgovor
Lp

Pozdravljeni, nisem se dobil vasega odgovora

Lp

Nimam ustreznih podatkov za pravilen odgovor na vaše vprašanje. Kolikor mi je znano se resorbibilni šivi v teku časa povsem resorbirajo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Nimam ustreznih podatkov za pravilen odgovor na vaše vprašanje. Kolikor mi je znano se resorbibilni šivi v teku časa povsem resorbirajo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close