Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija razlika med zgornjim in spodnjim pritiskom

razlika med zgornjim in spodnjim pritiskom

Pozdravljeni,
odkar vem zase imam precej nizek pritisk,ki ga reguliram z malo večjo količino kave,čaja,itd…zadnje čase pa opažam nesorazmerje med zgornjim in spodnjim pritiskom,npr.90/70.
Zanima me,kakšna so “normalna”razmerja in čemu pripisati tako razmerje kot ga imam sama.
Stara sem 50 let,zdrava,telesno aktivna,normalno težka.
Hvala lepa za odgovor.

Moj pritisk je 145 – 45. Kaj to pomeni ? Čutim pritisk v očesih in ušesih. Sem suha, aktivna, prehransko osveščena … Hvala in Lp, C

Pri vrednostih tlaka 145/45 mm Hg pomislimo na več možnosti, predvsem na možnost, da nam je to vrednost sporočila gospa stara preko 50 let, ki boleha za blago sistolično hipertenzijo. V takem primeru priporočamo tri meritve tlaka, v presledkih nekaj minut, da dobimo izvid najbolj realnega tlaka. Na začetku priporočamo meritve na obeh zgornjih okončinah, da ugotovimo na kateri je tlak višji. Nizka vrednost spodnjega tlaka je pri taki obliki hipertenzije zelo pogost podatek in nepomemben pri nadaljnjih odločitvah o morebitnem zdravljenju tlaka.

Razmeroma veliko razliko v višini tlakov med zgornjo in spodnjo okončino dobimo še pri aortni koartaciji, v nosečnosti, pri insuficienci aortne zaklopke in pri boleznih ščitnice.

Občutek pritiska v očesih in ušesih zelo verjetno ni povezan z arterijskim tlakom.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si
nova
Uredništvo priporoča

stara sem 30 let pred 2ma mesecema mi je moj osebni zdravnik predpisal cipralex ker naj bi imela napade panike stanje je po mesecu in pol dosti bolše moti pa me ker mi nikoli ni izmeril pritiska ki je bil večino mojega življenja 120/60 sedaj pa se vedno giblje okrog 125/90 tudi srčni urrip je razmeroma povečan tam okrog 85 po navadi tudi v mirovanju razen med spanjem takrat je okrog 65 ,res pa je da nimam posebno fizičnega dela in to je tudi verjetno da se mi pri malo hitrejši hoji ali pri sesanju in drugih opravilih poveča utrip.Moti me tudi ker čutim utripe srca kar prej nisem.S ščitnico je vse vredu 0,8 tudi EKG ni pokazal posebnosti razen hitrejšega utripa.V bistvu me zanima ali spada moj tlak še v meje normale in pa tudi srčni utrip

Po še veljavnem določilu je normalna srčna frekvenca med 60–100 utripi v eni minuti, vendar je najbolj primerna med 60–70 utripi. Če je srčna frekvenca nad 80 utripi v eni minuti moramo pomisliti na možnost, da je pospešeno delovanje ščitnice ali, da je bolnik slabokrven. Ker je pri vas delovanje ščitnice normalno in ker mislim, da niste slabokrvni je pri vas pospešena srčna frekvenca zelo verjetno posledica preživahnega delovanja živcev, ki pospešujejo delovanje srca. Če tako stanje traja in je moteče bolnikom predpišemo pomirjevala ali zdravila iz skupine betablokatorjev ali novo zdravilo Procoralan.
Pri odraslih ljudeh je krvni tlak normalen če je pod 140/90 mm Hg, optimalen pa je okrog 120/80 mm Hg.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

Stara sem 35 let in imam precej nizek krvni tlak.Navadno nekje 90,50, utrip pa okoli 55. Zadje case imam vecjo razliko med spodnjim in zgornjim.. npr 105,50, utrip pa 77. Takrat se ponavadi ne pocutim najbolje.. Ali je to znak za obisk zdravnika ali je to normalen pojav? Slisala sem namrec,da je prevelika razlika med spodnjim in zgornjim tlakom lahko bolezenska..

Hvala in lep pozdrav, Maja

Veliko razliko med zgornjim in spodnjim pritiskom imajo mnogi ljudje. Taka razlika kaže na nezadostno zdravljenje visokega krvnega tlaka ali pa na prizadetost ene srčne zaklopke.
Verjetno ste “bolnica” z nizkim tlakom, ki imate včasih tlak zadostno visok, da nimate težav (zgornji tlak okrog 100 mmHg) in včasih tako nizek (zgornji tlak pod 90 m Hg), da ste omotični, vrtoglavi in se slabo počutite. Srčna frekvenca okrog 55 je po sodobnih ugotovitvah, najbolj primerna. Pri vas je treba izključiti,da je velika razlika med zgornjim in spodnjim tlakom posledica bolezni srčne zaklopke ali druge bolezni. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

Že nekaj časa se redno počutim zelo slabo. Včasih se mi zgodi, da se mi, ko vstanem iz stola tako zvrti da mi postane zelo slabo. Redno čutim pritisk v ošesih in v očeh.
Star sem 29 let in se redno okvarjam s športom (rekreativno). Sem kadilec in pa dosti uživam alkohol ( povprecno 2 piva/dan).
Nazadnje sem bil na pregledu EKG pred priblizno 2 mesecema, ki pa je bil b.p.
Imam velike razlike v krvnem tlaku napr. 130/70 – p:65

Zanima me če je taka razlika razlog za “preplah” in ali naj obiščem osebnega zdravnika.

V naprej se vam najlepše zahvaljujem za vaš odgovor.

Lep pozdrav

Optimalen Krvni tlak pri odraslem človeku je pod 120/80 mm Hg, v mejah normale pa pod 140/90 mm Hg. Bodite brez skrbi. V dopisu navedene vrednosti (130/70 mm Hg) so v “zlati” sredini.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Star sem 62 let, moj pritisk je 117/93. zdi se mi zelo majhna razlika med zgornjim in spodnjim pritiskom. kaj to pomeni, počutim se zelo dobro.

Podatek samo ene meritve krvnega tlaka je nezadosten za pravilen odgovor. Na osnovi izvida (RR 117/93) bi posumil, da ste bolnik z blago visokim tlakom. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Približno 10% ljudi ima nizek tlak (pod 120/80 mm Hg). Taki bolniki imajo lahko več težav, zlasti če kadijo, so čezmerno zaposleni, živijo v stresnih situacijah. itd. Za boljše počutje jim priporočamo, da živijo čim bolj zdravo, da ne kadijo, da uživajo malo bolj slano hrano, itd. Srečno

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si
Objava čaka odobritev

Pozdravljeni. Stara sem 34 let. Med zgornjim in spodnjim pritiskom je vsakic ko si izmerim samo po 25 razlike lahko tudi samo 20. Npr 110/85.  Sem dva meseca po porodu.. bi me moralo skrbeti? Lp

Spoštovana

Če nimate nobenih drugih težav,naj vas ta razlika med “zgornjim” in.  “spodnjim” pritiskom ne skrbi.

dr drugih tezav nimam,razn tega da me skrbi ta majhna razlika. Danes sem si namerila 101/82🙈. Se pravi ni nobene panike? Lp

Spoštovana,

Odčitki krvnega tlaka so podani v dveh številkah.

Zgornja številka je najvišji pritisk, ki ga izvaja srce med utripanjem (sistolični tlak).

Spodnja številka je vrednost tlaka v arterijah med utripi (diastolični tlak).

Zgornje število (sistolični) minus spodnje število (diastolični) je pulzni tlak. Na primer, če je krvni tlak v mirovanju 120/80 milimetrov živega srebra (mm Hg), je pulzni tlak 40 – kar velja za zdrav pulzni tlak. Na splošno je pulzni tlak, višji od 40 mm Hg, nezdrav.

Ozek pulzni tlak – včasih imenovan nizek pulzni tlak – je, ko je vaš pulzni tlak ena četrtina ali manj vašega sistoličnega tlaka (zgornja številka). To se vlasih zgodi, ko srce ne črpa dovolj krvi, kar se kaže v nekaterih primerih pri srčnem popuščanju in nekaterih boleznih srčnih zaklopk vendar če nimate drugih simptomov je to zelo malo verjetno. V vašem primeru glede posredovanih podatkov za zadnje meritve tlaka (101/82) bi spodnji/distolični tlak ca 75 mmHG bil normalen, vi pa ste imeli 82 kar je za malenkost izven “normalnega”  območja. Predlagam, da opravite večkratne zaporedne meritve na obeh rokah (3x) in izračunate povprečno vrednost. Generalno imate nizek krvni tlak, kar je sicer dobro, lahko pa pride do kakšnih simptomov zaradi nizkega tlaka, le tega lahko zvišate s fizičnimi aktivnostmi, ne da bi pri tem bistveno zvišali diastolični tlak, kar pomeni, da bi tudi povečali razliko med sistoličnim in diastoličnim tlakom. Sicer sem še vedno mnenja, da če ni drugih težav, potem ni razloga za skrb.

LP

Pozdravljeni. Star sem 26 let, 170 cm, 57 kg in imam visok krvni tlak (150/80), srčni utrip okrog 70. Na zdravniškem pregledu so mi na EKG ugotovili hipertrofijo levega prekata. Živim zdravo (ne pijem alkohola, kave, ne kadim, izogibam se soli kolikor pač lahko, ukvarjam se tudi s športom) pa mi vseeno ne uspe znižati krvnega tlaka. Kaj lahko še naredim za znižanje krvnega tlaka in ali je priporočljivo farmakološko zdravljenje? V primeru zdravljenja, katero zdravilo bi bilo za mene najbolj primerno (bisoprolol, zaviralec kalcijevih kanalčkov, kakšno zdravilo ki deluje na raas ali kakšen diuretik)? Zanima me še ali je sploh priporočljivo, da se ukvarjam z vzdržljivostnimi športi (zaradi srca)? Hvala za vaše odgovore.

Spoštovani

Izredno pomembno je zmanjšati krvi tlak pod 130/80. Če drugače ne gre potem je prav da se začne s farmakološkim  zdravljenjem in sicer z najmanjšo še učinkovito dozo. Na razpolago je veliko zdravil za zmanjševanje krvnega tlaka. Zdravnik bo izbral najbolj primerno zdravilo. Ukvarjanje s športniki aktivnostmi je zelo zaželjeno. Ugotovitve na EKG glede hipertoficčnega srca (povečanje srčnih votlin ali debelin sten srca) je potrebno potrditi ali zavreči z ultrazvočnim pregledom srca.

LP

Pozdravljeni,

Razlika med zgornjim in spodnjim tlakom je obcasno nizka, tam od 24 do 27, npr 83/107, 78/102…Stara sem 55let in v obdobju predmenopavze. Obcasno imam mocne gkavobole, katere prej nisem imela. Pred tem obdobjem sem imela nizek krvni tkak 90/60. Bi me moralo skrbeti, ker je razlika med zgornjim in spodnjim tlakom nizja od 30?

Hvala in lepo pozdravljeni

Natassa

New Report

Close