Kardiologija

Odgovarjajo: Andraž Cerar, dr. med., spec. kardiologije in vaskularne medicine

Hiter srčni utrip

Default avatar

Jure1232

Zdravo!
Pisal sem vam že prejšni teden, toda zdi se mi, da sem sporočilo neuspešno poslal. Sem v času opravljanja vozniškega izpita in imam majhno (namišljeno) težavico. Vedno, ko imam učno uro vožnje imam dokaj visok srčni utrip (do 120 udarcev na minuto). Ta utrip se ponavadi pojavi, ko sem v kakšni zapleteni situaciji ali pa na križišču. Čez nekaj trenutkov se srčni utrip normalizira, vendar pri križišču znova malo poskoči. Naj še povem, da sem v preteklosti že imel nekaj paničnih napadov glede srca (hiter srčni utrip) in sem bil v ta namen prisiljen obiskovati psihiatra. Sedaj prevelikih težav z anksioznostjo nimam več, saj se veliko ukvarjam s športno aktivnostjo. Moja edina težavica je utrip pri vožnji, zato me zanima, ali lahko znatno poškoduje moje srce in moram zato poiskati kakšno strokovno pomoč (blaga pomirjevala), da ne pride do kakšnih težav. Vem, da je hiter utrip posledica psihe, toda se vseeno ne morem dovolj pomiriti. Za odgovor se vam iskreno zahvaljujem.
Default avatar

Boris Cibic

Zelo skrbim, da odgovorim na vse dopise. Zato me je nekoliko presenetila navedba, da niste dobili odgovora na dopis. Opravičujem se. Vaše navedbe ne kažejo na bolezen srca, pač pa na močne vplive živca, ki pospešuje delovanje srca ob fizičnih in psihičnih obremenitvah. Mislim, da ne potrebujete rednega zdravljenja pospešenega delovanja srca, pač pa samo blaga pomirjevala ob stresnih situacijah.
Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije
www.zasrce.si
Default avatar

Jure1232

Še enkrat hvala za odgovor. Za prejšni dopis pa niste krivi vi, vendar jaz, ker sporočila nisem pravilno poslal. Z vožnjo sem pa skorajda že končal, čaka me le še glavna preizkušnja in takrat bom vzel kako blago pomirjevalo, ki se ga v lekarni dobi brez recepta.

Lepa pozdrav in še enkrat hvala :)
Default avatar

Boris Cibic

Odgovor ni potreben
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

mojcy85

Pozdravljeni!
Mene pa zanima glede srčnega utripa in pritiska.Stara sem 27 let, visoka 168 in 58 kg. Ko zjutraj vstanem imam srčni utrip tam nekje 98, potem čez dan se počasi normalizira na nekje 90 ali 85. Pritisk imam zjutraj 97/62 do nekje 110/75. Imam tudi psihične težave. Jmljem persen forte očasno da me umiri. Imam tudi alergijo na pršico in se mi nos skoz maši in večinoma diham na usta.Pregleded za srce sem ze opravila parkrat in je bil v mejah normalen, tud za ščitnico sem ze bila in je bilo vredu.
Za odgovor se Vam ze vnaprej zahvaljuem in Vas lepo pozdarvljam.
Lp; Mojca
Default avatar

Boris Cibic

Glede na vsebino dopisa menim, da imate zdravo srce in, da težave kažejo na "psihovegetativni sindrom" zaradi stresnih vplivov. Pri taki ugotovitvi bolnikom svetujemo zdrav način življenja (redno aerobno vadbo, sprehode v naravi, zadostno spanje, izogib večjim telesniom obremenitvam, po potrebi Persen ali podobno itd.)
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

ping

Dober dan.
Danes sem kolesaril sobno kolo, pri tem sem si meril srčni utrip in ga skušal prvih 10 min ohranjati med 120 in 140. Naenkrat mi je merilec začel kazati utrip 240 (zgornja meja prikaza). Ustavil sem se, ker sem potipal utrip na vratu in je bil neverjetno hiter. Nisem bil preveč zadihan. trajalo je približno 2-3 minute in se je utrip v trenutku umiril na normalno hitrost. Opazil sem, da se ni povišal postopoma ampak naenkrat iz 120 na <240 in nazaj.
Bolečina ni bila prisotna.
Kaj bi to lahko bilo?
Bil sem tudi bolan (vročina okoli 38, vneto grlo) vročina je padla včeraj, malo me še boli grlo.
Star sem 23 let TV: 182cm TT: 100kg. Telesno sem trenutno manj aktiven.

Zahvaljujem se za odgovor.
Lep pozdrav!
Default avatar

Boris Cibic

Mislim, da ste imeli kratkotrajen napad hitrega bitja srca (paroksizmalna supraventrikularna tahikardija), ki lahko nastopi tudi pri zdravih srcih. Po prebolelem akutnem virusnem infektu preskočite kolesarjenje vsaj nekaj dni. Svetujem vam, da se vrnete na pravilno telesno težo za vašo telesno višino in, da bo vaše srce tega veselo.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

Inica

Pozdravljeni
Jaz imam sledeč problem... Občasno mi moje srce ponori dobesedno in brez kakršnih koli naporov ali stresa mi začne razbijati da se cela tresem. Postanem slabotna, nemoram normalno dihati, brez moči. Moj zadnji "dosežek" je bol 120/88/184........
Bila sem včasih že blizu 250 utripov....To traja čisto različno. Lahko pol ure, dve uri, tudi skoraj cel dan. Včasih pa me naenkrat kako vdihnem pri srcu zaboli ali zapika kot bi mi negno porinil notri gromozansko iglo.....ne traja dolgo. Takrat ne moram globoko vdihniti, samo plitko in čez kratek čas popusti.
Svoji zdravnici sem omenila to težavo.....odgovor je bi: če ti srce nebi bilo ne bi bila živa....V kartoteko napisala pogovor in sem šla.... Ja stara sem 26 let. Zanimame vzrok tega in ali je nevarno.
Prosim za odgovor in nasvet.
Ina
Default avatar

Boris Cibic

V dopisu je podatek o nenadnih napadih hitrega bitja srca, ki lahko nastopajo pri povsem zdravih srcih in so posledica živčnih vplivov na srce. Izgleda, da je osebna zdravnica mnenja, da so navedeni napadi pri bolnici živčnega izvora. Upam, da je tako.
Bolnike, pri katerih nastopajo napadi hitrega bitja srca. o katerih mislimo, da so živčnega izvora, naučimo kako naj bi dolžino napadov skrajšali (poizkusi po Valsalvi in blaga pomirjevala). Preventivno priporočamo blage sedative.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

doda90

pozdravljeni.
Stara sem 22 let...opazila sem da imam visok srčni utrip..tudi po večurnem poležavanju...je utrip 112..včerai zvečer sem že imela 140...prej teh težav nisem imela..morem povedati da imam angino in da jemljem zdravila ospen...a bi lahko angina vplivala na moj srčni utrip? je to nevarno?
Hvala že vnaprej za dogovor.
Lep pozdrav!
Default avatar

Boris Cibic

Pri vsakem vnetju se pospeši delovanje srca, zlasti če je pri tem tudi telesna temperatura povišana. Upam, da je tako tudi pri vas. Lahko mi ponovno pišete, ko boste imeli občutek, da je sedanja bolezen končana.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

doda90

Hvala vam za tako hiter odgovor.
povišane telesne temperature nimam..imam pa hudo vnetje..to da imam povišan pulz sem kdaj pa kdaj že opazila...ampak se je potem umiril..zdaj se mi pa že dva dni ne umiri in pod 100 sploh ne gre..pa še peče me v prsih..v torek imam ponovno pregled pri zdravnici..pa me zanima ali lahko do takrat počakan in ji poven za svoje težave...ali se naj odpraven že prej? ker me je straj da je kaj zelo narobe..in da je to nevarno kda imam tak pulz..

Lep pozdrav
Default avatar

crt554

Pozdravljeni.

Rekreativno cestno kolesarim in opažam, da mi po daljšem kolesarjenju (1-2h), kjer držim utrip med 120-160 (na vzponih še več), utrip po kolesarjenju pade na okoli 80/minuto in tak ostane kako uro ali dve, potem pa gre počasi proti moji normali, to je okoli 50. Tlak imam takrat normalen, le nekoliko znižani diastolični pritisk (60-70).

Bi me opisano stanje moralo skrbeti? Je lahko vzrok v srcu? Naj še povem, da je moj pulz zelo občutljiv na dihanje (če le malo bolj globoko zadiham ali zadržim sapo, se spremeni), kar sem prebral, da je normalno, vendar me zanima ali je lahko v kakšnem primeru to lahko tudi nevarno?

Hvala.

lp
crt
Default avatar

Boris Cibic

Višina porasta srčne frekvence ob navedenih obremenitvah je pričakovana. Morda je vrnitev frekvence na izhodne vrednosti nekoliko počasna, vendar v dopustnih mejah. Enako smemo reči o nekoliko nizkem diastoličnem tlaku, ki je na splošno nižji pri starejših ljudeh, pri prizadetosti aortne zaklopke, itd.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

maddog

Pozdrav.

Mene pa zanima to, kar je napisal moj predhodnik, ali je normalno, da je srce zelo občutljivo na spremembe dihanja?

Lep dan in hvala.
Default avatar

Boris Cibic

Srčna frekvenca se blago spreminja, pri globokem vdihu se blago pospeši in obratno pri dolgem izdihu se blago upočasni. Nihanja so komaj prisotna in brez vsakršnega vpliva na počutje in "preživetje" srca.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

Morske vragolije

Spoštovani.

V soboto je moj 7-letni otrok prišel z enotedenskega jadranja z očetom, kjer je prvič osvojil skakanje v vodo in to potem tudi navdušeno skakal cele dneve. Zvečer ga je stisnilo v prsnem košu in ni mogel vdihniti zraka. Bil je z reševalnim vozilom pripeljan v KC. Kar sem ujela v pogovorih je bila saturacija 99%, utrip 180, povišani levkociti in trombociti. Bil je zadržan čez noč na opazovanju, v nedeljo sva lahko zaradi odsotnosti zdravnikov odšla domov in prišla v ponedeljek zjutraj na kontrolo. Vse kar sem izvedela ob odpustu in klicu zdravnika je, da so sedaj vsi izvidi ok in da vzrok ni pojasnjen, dobim pa vso dokumentacijo v roku 14 dni po pošti.
Ker naj bi v petek odšla z sinom na dopust za 14 dni in mi je zelo neprijetno oditi brez kakršnihkoli izvidov, dokumentov in pojasnil. bi lepo prosila za mnenje, ali je možno da je do tega prišlo tudi zaradi napačnega predihavanja zraka ob skokih ( kar je bilo opaženo tudi pri sinovemu potapljanju in na splošno pri fazah navdušenja ali stresnih situacijah) ali so morda kakršnikoli napotki pri nadaljnjih aktivnostih otroka.
Default avatar

Morski užitki

Spoštovani.

V soboto je moj 7-letni otrok prišel z enotedenskega jadranja z očetom, kjer je prvič osvojil skakanje v vodo in to potem tudi navdušeno skakal cele dneve. Zvečer ga je stisnilo v prsnem košu in ni mogel vdihniti zraka. Bil je z reševalnim vozilom pripeljan v KC. Kar sem ujela v pogovorih je bila saturacija 99%, utrip 180, povišani levkociti in trombociti. Bil je zadržan čez noč na opazovanju, v nedeljo sva lahko zaradi odsotnosti zdravnikov odšla domov in prišla v ponedeljek zjutraj na kontrolo. Vse kar sem izvedela ob odpustu in klicu zdravnika je, da so sedaj vsi izvidi ok in da vzrok ni pojasnjen, dobim pa vso dokumentacijo v roku 14 dni po pošti.
Ker naj bi v petek odšla z sinom na dopust za 14 dni in mi je zelo neprijetno oditi brez kakršnihkoli izvidov, dokumentov in pojasnil. bi lepo prosila za mnenje, ali je možno da je do tega prišlo tudi zaradi napačnega predihavanja zraka ob skokih ( kar je bilo opaženo tudi pri sinovemu potapljanju in na splošno pri fazah navdušenja ali stresnih situacijah) ali so morda kakršnikoli napotki pri nadaljnjih aktivnostih otroka.
Default avatar

mamica skokeca

Spoštovani.

Moderatorji

Andraž Cerar , dr. med., spec. kardiologije in vaskularne medicine
ACerar