Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija krvni pritisk pri otroku

krvni pritisk pri otroku

Mojemu 7-letnemu sinu so pred kratkim na sistematskem pregledu izmerili pritisk, ki je bil 120/60. Ker naj bil to bilo preveč, smo morali še 2x na merjenje in obakrat je bilo približno 105/ 55. Rekli niso nič posebnega, samo naj še kdaj pridemo merit. Naju z možem pa vseeno skrbi, da ne bi resno zbolel. Zanima naju vaše mnenje in pa tudi kakšna je normalna višina pritiska pri otrocih.
Hvala in LP.

Pri merjenju krvnega tlaka je pri vseh ljudeh (predvsem pri otrocih) prisotna rahla vznemirjenost, ki je vzrok za zvišane vrednosti. Za natančno ugotovitev višine tlaka je potrebnih več meritev.

Normalna višina tlaka pri večini otrok do 10. leta starosti je okrog 110/60 mmHg. Če imajo starši ali ožji sorodniki otroka, visok tlak, je možno, da je otrok podedoval nagnjenje k visokemu tlaku.

Trenutno bi svetoval samo ustrezno uravnoteženo prehrano (čim manj slano) in zdrav slog življenja (normalna telesna teža, čim več gibanja, itd.).

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Stara sem 13 let zanima me če je 107/60 pa srčnega utripa 91 vredi za moja leta.
Kolko je približno normalen prtisk.
lp

nova
Uredništvo priporoča

Pri 13 letih je krvni tlak v mejah 100 – 110/60 – 75 mm Hg, frekvenca srčnega utripa 60 – 90 utripov v minuti

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Zanima me koliko je normalen tlak pri 3letni deklici – na sistemtskem pregledu je imela povišanega?
lp

Pri 3-letnem otroku so vrednosti sistoličnega tlaka okrog 100 mm Hg. Natančne vrednosti tlaka pri otrocih iste starosti so precej odvisne od telesne višine, spola in stanja prehranjenosti. Tabele so na voljo pri pedjatrih.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

sem mama 17 letnika, zanima me kolikoje normalen pritisk za njega .Kajti doma smo mu izmerili in je bil 130/86 zanima me ali je to vredu

Navedena vrednost krvnega tlaka je v normalnih mejah. Vsekakor priporočam več krat meriti tlak v jutranjih urah, ob vikendih, ko se otroku nikamor ne mudi. Pri vsakem merjenju opraviti 3 meritve v presledkih nekaj minut. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Živjo,
stara sem 17, že skoraj 18 in me je zadnjič zdravnik za pregled za avto opomnil da imam prenizek pritisk…od takrat si ga vsake toliko merim in imam vedno oba pod 100, ponavadi zgornjo okoli 90 spodnji okoli 50…zanimam me ali je to še v mejah normale in kako ga naj zvišam na normlano vrednost?
Hvala

Glede na vsebino vašega dopisa bi bil mnenja, da imate nizek krvni tlak po naravni konstituciji, ki vam ne povzroča nobenih težav ali pa premajhne, da vam bi “kvarile” zadovoljivo počutje.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,sin (6,5let) je imel opravljen 48 RR holter. Vrednosti sistolnega in diastolnega tlaka nad 95p v budnem in v spanju. Ker je tarnal zaradi glavobola, ga je pregledal tudi oftamolog in mu nameril dioptrijo +7,25 in +4,25 (na sistematiki slabšega vida niso opazili). V krvni sliki so rahlo povišane vrednosti TSH in fT3. Rahlo povišanim vrednostim CRP in sedimentacije niso posvečali večje pozornosti. Slabši vid in visok krvni tlak verjetno deden (vendar tako visoke dioptrije nima nihče v družini, izredno visoke vrednosti krvnega tlaka pa).

Posila bi vas za vaše mnenje, je mogoče da sta slab vid in povišan krvni tlak (ter morebiti težave s ščitnico, vendar manj verjetno ker so vrednosti za njegovo starost še OK) povezana, sta le dedna ali bi bilo pametno še kje pogledati?
V pediatrični kliniki v LJ je naročen v maju, do takrat mu niso predpisali nobene terapije za zniževanje krvnega tlaka.

Za vaš odgovor se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam!
Marija

Vceraj sva imela s sinom pregled.velik je 101cm in 15,3kg,star 3leta.imel pa je pritiska 100/70 in so mi rekli da je prevec.

V pediatričnih učbenikih so navedene normalne vrednosti krvnega tlaka pri otrocih v starosti 1 – 5 let:
RR ( povprečna vrednost) 94/56, (v pecentilih) 114/70 mm Hg. V dopisu niste navedli če je bila meritev izvedena v pediatrični ambulanti pri povsem mirnem otroku. Pri sumu, da ima otrok visok tlak je potrebnih več meritev in tudi ugotavljanje srčnih šumov na hrbtu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Sina, ki je star 17 let in je športnik ( s športom se ukvarja aktivno), že od jutra zelo boli glava. Ker pri glavobolu ni pomagal ne lekadol in ne nalgesin, sem ga odpeljala k zdravniku, kjer pa ni bilo ugotovljenega kaj posebnega, le to, da je imel pritisk 145/83. Ker se mi zdi, da je ob takih merjenjih normalno, da je pritisk povišan, sva zvečer doma še enkrat merila. Sedaj je bil pritisk 150/82. ker ga glava še vedno boli, me zelo skrbi.
Če do jutri ne bo bolje, ga bom verjetno ponovno odpeljala na pregled, vendar bi vseeno bila vesela še Vašega odgovora.

Višina krvnega tlaka preko dneva niha pri vseh ljudeh. Kratkotrajne, nepomembne višje vrednosti imajo vsi ljudje ob živahnem pogovoru, ob psihičnih vznemirjenjih, na pr. na pregledu pri zdravniku. Za pravilno oceno višine tlaka svetujemo tri merjenja v presledkih po nekaj minut in upoštevanje vseh navodil pri merjenju tlaka (merjenje sede, z neprekrižanimi nogami, z manšeto v višini srca, pri sobni temperaturi, vsaj petnajst minut po pokajeni cigareti ali po zaužiti kavi, včasu, ko se preiskovancu ne mudi. Meritve, prvič, opravimo na obeh zgornjih okončinah, da ugotovimo morebitne pomembne razlike, itd.. Vsem priporočamo merjenje v zgodnjih dopoldanskih urah, ko so vrednosti pri večini ljudi, blago višje kot v popoldanakih urah. Pri mladostnikih ne smemo pozabiti vprašati ali ima nekdo od ožjih sorodnikov visok krvni tlak. Srečno

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Stara sem 14 let. Pritiska imam 95/64 in 92. Ali je to uredu pritisk?

Hvala

Navedene vrednosti krvnega tlaka so nekoliko nizke, vendar lahko še zadostno visoke, da ne povzročajo težav (omotice, občutek stalne utrujenosti, itd.). V takih primerih priporočamo zdrav način življenja (nekajenje !), uživanje nekoliko bolj slanih juh, izogibanje sunkovitemu vstajanju, zadostne nočne počitke, polurne sprehode več krat na teden, itd.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spostovani,

Enomesecni hcerkici je pediatrinja na posvetovalnici ugotovila blagi sum na srcu in naju napotila na pregled v bolnisnico. Ekg je bil bp, frkvenca 135/min. Pritisk: DR 114/66, DN 100/49, LR 123/56, LN 110/58. Slisen nezen sum ob prsnici.
Kar me najbolj bega poleg suma, je visok krvni tlak, posebej na levi strani.Kaj bi lahko to pomenilo ali lahko nakazuje na resno okvaro. Moram pa dodati da je hcerkica med merjenjem spala, le vmes (pri nastavljanju merilnika) se je dvakrat za par sekund kr fajn razburila ali bi lahko bilo tudi to vzrok za visji tlak.
Za odgovor se vam zahvaljujem.

Lep pozdrav

Mislim, da je bil tlak višji na levi roki zaradi razburjenja, vendar je bila razlika v tlakih med levo in desno roko premajhna, da bi bila posledica ožje arterije na desni roki. Lahko ponovite merjenja, da boste bolj brez skrbi.
Zaradi nižjih tlakov na nogah kot na rokah priporočam ponovitev merjenja. Pri izvidih enakih sedanjim priporočam posvet pri pediatru.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close