Najdi forum

šum na srcu

Pozdravljeni! Prosim Vas za obrazložitev izvida, vaše mnenje in kaj lahko pomeni ta diagnoza za prihodnost otroka.
Hvala za odgovor

KARDIOLOŠKA IN NEONAT.PED.AMB. I AMBULANTNI IZVID
Diagnoza Šum na srcu I R010
Anamneza – klinični pregled

Ana prihaja prvič v našo amb. v starosti treh let zaradi šuma na srcu. Sedaj je imela triletni sistematski pregled kjer je zdravnica prvič slišala šum na srcu.
FA: bp. V družini sta dva otroka. Nosečnost normalna, porod bp. PT 3550 g. Shodila je ob letu. Do sedaj je prebolela le en otitis. Je živahna, fizično kondicijo ima dobro, težav ob naporih ne navajajo.

STATUS PR.: Primerno velika in prehranjena, koža čista, sluznice primerno prekrvIjene, perif. pulzi tipni. Glava norm. oblikovana. Oči bp. Nos prehoden. Usta zdrava. PRsni koš palpat. bp. Pljuča dihanje normalno. Srce akcija ritmična, toni pravilno povdarjeni, sp. levo ob prsnici se sliši muzikalen sist. šum 1. – 2. stopnje, ki se širi ob sternumu in je sede manjše intenzitete. Občasno se sliši tudi venski sistolodiastolni šum v II. IKP desno. Trebuh bp.
Zdravljenje
IZVIDI:
TV: 99 cm
TT: 17 kg

EKG: sin. ritem lIl/min, intermediarna srčna os. P zobec normalen, doba PQ 0.12, QTC 0.40, v prekoridalnih odvodih ni znakov za obremenitev srca.

ZAKLJUČEK: Triletna Ana je prišla prvič v našo amb. zaradi šuma na srcu. Sliši se funkcionalen šum. EKG je normalen. Omejitve s strani srca niso potrebne.
,dr.med. Spec.pediatrije

Predvsem pa me zanima razlaga rezultatov STATUS PR, razlaga rezultatov EKG, kaj je funkcionalen šum in pa kako lahko pomagamo otroku.
Hvala in lep dan vam želim

Morda ste že slišali, da pri visokem odstotku novorojenčkov in otročičkov zdravniki slišijo šume na srcu. Šumi nastanejo pri okvarah srčnih zaklopk ali žeil. V razmeroma visokem odstotku nastanejo šumi tudi pri povsem zdravem srčnožilnem sistemu.

Vaša punčka je bila že nekajkrat pregledana. Do sedaj niso mogli zdravniki potrditi suma, da je njen šum na srcu posledica okvar zaklopk ali žil. V takih primerih zdravniki napišejo, da je šum “funkcionalen”. Take primere zdravniki naročajo na kontrolne preglede, dokler povsem ne odpade sum, da je šum posledica bolezni srca. V ostalem je pri punčki izvid povsem normalen in ni potrebno nobeno zdravljenje.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Zanima me, če lahko zaradi šuma na srcu umreš. Npr. če ti odkrijejo velik šum na srcu kake možnosti imaš za preživetje, ter ali se z laserskim posegom stanje lahko izboljša? Kakšne so možnosti zdravljenja v sloveniji?

Prosim za čimprejšni odgovor, hvala.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni, od rojstva imam prirojen srčni šum, sedaj sem stara 25 let. Kardiologinja mi je dala napotnico za v bolnico kjer mi bojo z tankim žlauhom skozi požiralnik pregledali šum in ga po možnosti tudi “zakrpali” kako ta pregled deluje? Brez narkoze? Kako dolgo traja? Bo potem šum za vedno odpravljen? Hvala za vaš odg. Lp

Pri” zdravljenju” srčnih šumov kardiokirurgi pristopajo pri bolniku “v narkozi” ali v “budnem stanju” ob ustrezni anesteziji. Ob sodobnih pristopih so pristopi v zelo visokem odstotku uspešni. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pri” zdravljenju” srčnih šumov kardiokirurgi pristopajo pri bolniku “v narkozi” ali v “budnem stanju” ob ustrezni anesteziji. Ob sodobnih pristopih so pristopi v zelo visokem odstotku uspešni. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pri” zdravljenju” srčnih šumov kardiokirurgi pristopajo pri bolniku “v narkozi” ali v “budnem stanju” ob ustrezni anesteziji. Ob sodobnih pristopih so pristopi v zelo visokem odstotku uspešni. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Moja mati ima šum na srcu, en dan je morala že drugič nositi holterja. Ali je veliko možnosti, da umre?

Pozdravljeni!

Veliko premalo podatlkov za kakršen koli odgovor. Šum na srcu sam po sebi ne pove veliko.

Vsak šum na srcu je torej treba opredeliti. Natančno ga opredelimo le z ultrazvokom srca (ehokardiografija). 

LP

New Report

Close