Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija razbijanje srca

razbijanje srca

Že nekaj časa se zaradi močnega bitja srca ponoči okoli štirih zbujam. Bitje je močnejše in pospešeno. Potem ne morem zaspati, zjutraj pa sem zato neprespan. Izogibam se stresom, ne kadim, ne pijem, jem čim bolj zdravo hrano, z malo maščob. Imam 40 let, pritisk je včasih nizek. Zdravnik pravi, da s srcem ni nič narobe.
Sprašujem se, ali ni to povezano z kakšno drugo boleznijo. Včasih me boli na hrbtu v predelu ledvic. Če jem preslano hrano, sem naslednji dan ves otečen. Zato skušam popiti čim več vode na dan.
Kakšne raziskave bi mi vi priporočili? Enkrat se to mora končati, ker sem kronično neprespan.
Katere preiskave pokažejo, če je z ledvicami vse v redu?

Hvala za odgovor.

Če sem prav razmišljal, se pri vas sredi noči in po večjem obroku ponavljajo napadi hitrega in močnega bitja srca. Niste pa povedali, če taki napadi kmalu (v teku nekaj minut?, v teku ene ure?) prenehajo. Ker je vaš zdravnik mnenja, da je vaše srce zdravo, priporočam, da poskusi ugotoviti kateri bi lahko bili drugi vzroki (ščitnica, živčnost, motnje v zgornjih prebavilih?).

Ne vem ali pretiravate s soljo, vendar mnogi ljudje so, po obilni slani hrani, naslednji dan zatečeni. Bolezni ledvic se kažejo s spremembami v krvi in v seču.

Proti napadom hitrega bitja imamo več zdravil, včasih zadostujejo že blage pomirjevalne tablete ali uživanje majhnih odmerkov zdravil na recept.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Če lahko vprašam tu dalje.
Tudi meni se pojavljajo enaki simptomi (4x na leto). Bil pri karidiologu že 2x. Vedno UZ srca in EKG. Naredil sem tudi obremenilni test. Vse je brez napake. Srce zdravo. Že nekaj krat sem si dal pregledat tudi kri in urin zaradi hormonov in ščitnice. Vse OK. Holesterlo ok, sladkor tudi. Doma imam merilec srčnega utripa. Med napadom sem si meril utrip. Sede ni presegel 90 in utirpi so bili redni. Ker sem zelo aktiven (10-12 na teden) me tile napadi me zelo motijo in prestrašijo.
Nekaj časa sem opazil rahle bolečine (niso konstantne) v predelu ledvic. Dal preverit urin in kri vse je ok. Vseeno ali so lahko za te težave krive ledvice?Opažam lahko povišan pritisk.
Tudi meni je kardilog predlaga blage pomirjevalne tablete. Vendar sem ga pozabil vprašat katere?

Hvala in lp

nova
Uredništvo priporoča

Glede na to, da do sedaj kardiologi pri vas niso prinobenem pregledu ugotovili bolezni srčnih žil ali zaklopk in da imate vrednosti krvnega tlaka v mejah normale, smem zaključiti, da so pri vas prisotne funkcionalne motnje, ki se jih boste lahko v kratkem rešili. Od blagih pomirjeval priporočam Persen (brez zdravniškega recepta) ali Lexaurin (potreben recept).

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Tudi jaz se redno zbujam ob štirih zjutraj zaradi močnega bitja srca. Na uz srca so ugotovili rahel prolaps mitralne zaklopke. Zdravil nisem dobila, razen nasvet naj zdravo živim. Pri razbijanju pa me moti, da se mi pri tem pojavi slabost in rahla omotica, kar je še bolj nadležno kot samo razbijanje. Stara sem 4o let, vegetarijanka, skrbim za redno telesno vadbo.
Ne vem kako naj še izboljšam zdrav način življenja. Bila sem tudi na gastroskopiji in pregledu pljuč kjer je bilo vse ok. Kako naj se rešim težav?

Verjetno vam je vaš zdravnik že povedal, da pri ljudeh s prolapsom mitralne zaklopke občasno nastopijo različne težave, kot so napadi hitrega ali nerednega bitja srca, vrtoglavica, nihanje krvnega tlaka, neprijetno zbadanje pri srcu, itd.

Zdravil za zdravljenje prolapsa bolniki ne potrebujejo. Težave premagujejo z redno aerobno vadbo, z duševno rekreativnimi aktivnostmi in z blagimi pomirjevali.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,
prebrala sem vse Vaše odgovore na to temo, pa bi vendarle želela še nekaj vprašati. Tudi sama imam obdobja, ko cel dan čutim razbijanje srca /obesek na ogrlici mi dobesedno poskakuje, ne glede ali je pulz normalen ali zvišan. Najbolj to občutim v predelu žličke in grla. Ščitnični hormoni so v redu vendar mam avtoimunsko bolezen. Včeraj mi je ponovno pulz poskočil nad 130 in se ni in ni hotel umiriti. Moja skrb je zastoj srca ali dolgoročne posledice teh “napadov”. Nisem kadilka, ne pijem alkohola, gibam se zmerno in nisem “debela”. Zanima me, zakaj srce “nabija” tudi ob normalnem pulzu oz. koliko časa lahko telo zdrži povišan utrip.

Hvala za odgovor in vaš trud na tem forumu.

Iz vsebine vašega posta nikakor ne morem posumiti, da vam preti nevarnost zastoja srca. Izgleda, da pri vas pogostoma premočno vpliva živčevje, ki mu pravimo “simpatikus”. Ta živec lahko sproži napade hitrega, močnega ali nerednega bitja srca.

Pri zdravljenju takih motenj bolnikom priporočamo čimbolj dosleden zdrav slog življenja, zlasti več gibanja in po potrebi blaga pomirjevala. Včasih je za tako stanje kriva tudi bolna ščitnica, ki jo mora bolnik redno zdraviti.

Torej: čimbolj zdrav slog življenja, zlasti stran od stresnih situacij, več gibanja in rekreacije.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni !

Pri kardiologu sem bila zaradi povišanega spodnjega pritiska, ki se ko ga merim doma giblje okoli 130/86 , včasih pa tudi 130/95.
Ker sem rezultate EKG prejela po pošti prosim za razlago.

Srce : akcija ritmična, tona primerna, šuma ne slišim
RR 160/100
EKG : SINUSNI RITEM 67/ min, normotip, nakazana obremenitev
levega prekata.
Drugih težav nimam , razen občasnega hitrega bitja srca.
Želim vam lep dan in hvala za odgovor.

Po izvidu EKG je v srcu prisotna majhna sprememba, ki je posledica visokega krvnega tlaka. Priporočam vam čimbolj redno zdravljenje. Potrudite se, da bi ostal tlak pod 140/90 in še rajši pod 130/85 mmHg.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lep pozdrav !

Opravil sem vse raziskave glede mojega srčnega problema in odgovor je vse OK…..
Ne kadim,ne pijem kave spijem kakšno pivo .Skoraj vsak dan isto in sicer sprva sem imel težave samo ponoči sedaj pa jih imam tudi čez dan največkrat kadar mirujem mi začne poskakovati cela leva stran okoli leve bradavice in srca,nabijanje je včasih tako močno,da imam občutek kot da bo srce prišlo ven takrat imam tudi mravljince po zgornjem telesu .
Veliko stvari sem že poskusil glede mojega problema in se kar ponavlja.Ali je še kakšna
možnost to odtpraviti ????

Hvala za odgovor

lp

Očitno so bili vaši poizkusi, da bi se rešil nelagodnih motenj, brezuspešni.
Predstavljam si, da se pri vas ponavljajo prezgodnji srčni utripi pri zdravem srcu. Morda bi zadotovali že manjši odmerki blagega pomirjevala, napr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji in jih bolnik vzame 2 – 3 krat po eno tableto. Koristni so še razni ukrepi: polurni sprehodi z živahno hojo 4 – 5 krat na teden, nekajenje, izogibanje stresnim situacijam, zadostni nočni počitki, itd. Če se stanje ne bo popravilo se posvetujte z izbranim zdravnikom. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

spostovani.meni bije srce okrog 120na minuto. tablete ne pomagajo. kako dolgo bo predvidoma zdrzalo?stara sem 31 let. je priporocljivo sportanje kljub takem utripu ali naj raje pocivam? hvala in lp

Pri mirujočem, zdravem človeku zdravo srce bije 60 80 krat na minuto. Če je preiskovanec pod stresnim vplivom (trenutna zaskrbljenost, jeza, visoka temperatura okolja, itd.) je lahko bitje srca tudi preko 100 utripov na minuto. Pri vas je srčna frekvenca lahko povečana tudi zaradi drugih vzrokov (na pr. pri povečanem delovanju ščitnice). Niste navedli katere tablete jemljete. Ali je pri vas prisotna bolezen ščitnice? Ste slaborvni? Ste poizkusili kako pri Vas delujEjo tablete Procoralan?

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani, stara sem 63 let.  Pred enim letom je bilo na UZ  ugotovljeno povečano srce, ki naj bi bilo posledica  dolgotrajno neurejenega pritiska. Čeprav do takrat na rutinskih pregledih ni presegel 140/90. Utrip pa je bil vedno med 90 in 100. Zdaj jemljem concor, 1 tbl na dan. Vratne žile so ok, obremenilni test ok. Redno merim pritisk in je skoraj vedno v mejah normale – pod 135/85, utrip redko preseže 80. Vsak večer, ko se vse umiri in grem spat pa čutim močno razbijanje srca, čeprav potem zelo hitro in brez težav zaspim. Vsako noč pa me zbudi občutek razbijanja srca, pogosto ga, med ležanjem v postelji, spremlja tudi vrtoglavica,  mravljinčenje najbolj v rokah, slabost. Zdravo živim, redno telovadim, se gibljem v naravi… Spim cca 6 – 7 ur, vmes cca 2x na WC (problem z uhajanjem urina).

Do zdaj še nisem bila pri kardiologu. Osebna zdravnica me je napotila na zgoraj omenjene preiskave in k pulmologu in vse je ok, razen blago povečanega levega prekata, zadebeljeno steno.

Drugih bolezni nimam.

Ali bi bil smiseln 24-urni holter? Pregled pri kardiologu?

V naprej hvala za odgovor.

Lep pozdrav

Spoštovana,

Ultrazvok srca je pokazal, da je povečano srce.? Za oceno bi rabil več podatkov t.j. dimenzije srčnih votlin, debeline sten, sistolno funkcijo t.j. iztisni delež itd…

Glede razbijanja srca naj vas potolažim, da je to zelo pogost pojav predvsem pred spanjem oz. ko spremenino položaj telesa. Takrat so čuti zelo občutljivi in predvsem občutljive osebe zaznajo “razbijanje” srca. Pravite, da še niste bili pri kardiologu vendar ultrazvok srca lahko opravi le kardiolog. ? Torej ste dejansko že bili pri kardiologu. Če vas razbijanje srca zelo moti potem je pregled pri kardiologu smiselen, prav tako ev. Holter. ? Glede mravljincev v roki, verjetno gre za druge in ne srčne težave (hrbtenica?).

LP

Spoštovani, hvala za odgovor.  Dopolnjujem s prepisom  podatkov UZ srca, ki  je bil opravljen v internistični ambulanti Železniškega zdravstvenega doma Lj, opravil ga je spec.int.med.

Indikacija: nenormalni rezultati testov kardiovaskularnih funkcij

Meritve votlin:

LA: 73 ml, DA: 16 cm2, IAS bp, LV: EDD 4,6 cm, stene debele do 1.0 cm, septum 1.1, primerno oblikovane, brez regionalnih motenj krčenja, EFLV 75%, LVOT 2,1cm, VTI LVOT 32 (preverjeno) cm. DV: bazalno 3,4 cm, prosta stena 0,5 cm, TAPSE 2,5 cm, S-DV 18 cm/seč TDI medialno S 12,7, E 9, A 14,3 cm/sec

Za zaklopke piše, da so funkcijsko normalne.

Aorta: bulbarno 3,5 cm, ascendentni del 3,3 cm. TP 2,5 cm. Perikard prazen, intrakardialno brez maš, VCI ozka

Zaključek: blaga diletacija LA.

UZ vratnih žil pa mi je opravil nevrolog v bolnici Sežana.

 

Hvala za pomoč in razumevanje.

Lep pozdrav

 

 

 

 

Spoštovana,

Imate normalne parametre srca. Torej  razen nekoliko povečanega levega atrija, je vse ostalo v mejah normale. Glede izvida ultrazvoka, ni razloga za skrb.

LP

New Report

Close