Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija test z nagibno mizo

test z nagibno mizo

Pozdravljeni!
Zanima me, kaj pomeni, da je test nagibne mize pozitiven. Prosim, za čimprejšnji odgovor.
Hvala

Pri bolnikih, ki navajajo, da so večkrat omotični ali, da včasih padejo v nezavest, so večkrat potrebne številne preiskave, da ugotovimo vzrok za nastanek zapleta. Med ostalimi preiskavami je tudi test nagibne mize. Na preiskavi, če je pozitivna, pride do padca krvnega tlaka (po navadi pri starejših) ali do padca srčne frekvence. S tem je precej zanesljiv izvid, da so bolnikove težave funkcionalne narave (vazovagalna sinkopa), ne pa posledica organske bolezni srca.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

in kai lahko naredim da se kolapsi ne bodo ponavljali? bom dobila kakšna zdravila? bom mogla pustiti šport?

nova
Uredništvo priporoča

če prav razumem, se mi pritisk lahko zniža kadar koli, torej lahko npr.sedim v šoli in kar naenkrat zlezem skupi??!!

Imam premalo podatkov za točen odgovor. Domnevam, da vas je vaš zdravnik napotil na pregled na “nagibni mizi”, ker ste potožili, da večkrat nenadoma medlite ali celo, da padate v nezavest.

Ker zdravil za zanesljivo odpravo teh težav nimamo, bolnikom svetujemo, da uživajo več tekočin (voda, brezalkoholne pijače), juhe z zadostno količino soli in da se uležejo, ko se težava nakazuje. Bolnik težave omili tudi z dobro telesno kondicijo, ki si jo lahko pridobi z rednim nevrhunskim športom.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Ker na izvid čakam že več kot tri tedne, sem se odločila, da se želim še malo pogovirit z vami.
V zadnjem letu sem padla v nezavest približno 6-krat,7-krat, večinoma po ali med naporom. Sicer treniram 6-krat na teden, z atletiko se ukvarjam precej profesionalno. Večinoma sem vedno pod stresom, zaradi treningov, šole, glasbene šole, pa tudi tako sem precej živčen človek. Stara sem 16 let. Imam malo visok tlak. Eno leto nazaj sem bila na Jesenicah na enodnevnem merjenju tlaka. Povprečni dnevni tlak, ko samo počivam, je 120/90. Imam sinusno aritmijo. Ultrazvok srca je normalen, EKG tudi in letošnje 48-urno merjenje krvnega tlaka se giblje v mejah norlmale.
Mogoče mi na podlagi tega zdaj lahko poveste še kaj več (npr.o zdravljenju……)
Hvala*

Iz vsebine vašega posta povzemam, da zdravniki, ki so vas pregledovali, niso uspeli ugotoviti zakaj občasno (brez posebnega povoda?) padate v nezavest.

Glede na vašo starost in na vaše dnevne obveznosti, zaradi katerih živite v stalno stresni situaciji, bi posumil na motnjo vegetativnega živčevja, ki bi jo verjetno dokazali s pregledom na nagibni mizi. Skušajte vsaj malo zmanjšati obveznosti in se relaksirati.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Torej je test nagibne mize pokazal, da imam motnje vegetativnega živčevja al kaj? Kaj to pomeni?
Ubistvu je blo pa enkrat tud tk, da sm u nezavest padla, ko sem bila doma. Kar tako, prišla sem domov, pol ure sem sicer hodila do doma, nekaj časa sem stala, in kar naenkrat me je zmanjkalo. Mogoče to kaj spremeni?
Imam tudi probleme z želodcem, gastritis, bulbitis, hiatalno kilo in težave s kislino, zato velikokrat nič ne jem ali pa zelo malo.

Pri pozitivnem testu na nagibni mizi bolnikom svetujemo, da uživajo več tekočin (voda, brezalkoholne pijače), primerno slane juhe in da se uležejo, ko se težave nakazujejo. Bolniki težave omilijo tudi z dobro telesno kondicijo, ki si jo lahko pridobijo z rekreativnim športom. Zdravil za navedeno motnjo pa, žal, ni.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Moja hči ki ima 11 let ima tudi zelo nizek pritisk in sicer 88/40 90/50 stalno se ji vrti v glavi in je omotična.Zdavnica ji je dala ena zdravila Fortill ki jih dobimo samo v Italiji ampak po njih se ji je pa pulz močno dvignu pritisk pa ne .Tudi mi gremo na test z nagibno mizo .Kaj pa če nič ne ugotovijo? Moram pa rečt da pa ne pada skupaj vsaj za zda se še ni zgodilo.

Pri pregledu z nagibno mizo ugotovimo, če je nihanje krvnega tlaka posledica organskega obolenja centralnega živčeja. Upam, da je nizek tlak pri vaši hčerki konstitucijsko pogojen in, da ni posledica bolezni živčevja. Pred leti smo pogosto predpisovali Effortil bolnikom z nizkim tlakom. Izkazalo se je, da ima zdravilo zelo majhen vpliv na tlak in, da se tlak popravi in stabilizira z redno aerobno vadbo. Zato priporočam, da sae hčerkica čim več posveti rednemu gibanju.

Boris Cibic

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

zadnje čase se mi dogaja, da padem kr na lepem skupej ozm imam občutek, da mi piska v ušesih, potem pa se mi začne temniti pred očmi. Imela sem holter monitoring, 24 urno merjenje pritiska, ultrazvok srca…vse ok…imela sem tudi pregled z nagibno mizo…brez posebnosti…
Zanima me…cca 15 minut pred koncem sem dobila beli tabletek, ki sem ga mogla pod jezikom stopiti…zakaj je ta tablet, kaj povzroči? Kaj je narobe z mano, če so vsi izvidi ok? S športom se veliko ukvarjam, kolesarim, hodim v hribe….zakaj se mi kr na lepem zamegli? Imela sem tudi gastroskopijo, vse ok….

Če ste opravili preiskavo na Nevrološki kliniki v Ljubljani, po podatkih s katerimi razpolagam, ste dobili tableto Angised (nitroglicerinska tabletka) in opazovali morebitne spremembe krvnega tlaka in srčne frekvence. Izgleda, da so bili vsi izvidi v normalnih mejah.. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

ampak če je vse ok, zakaj kr na lepem padem skupej?

Piše, da imam doplersko trikuspidalno insuficienco 1. stopnje. Ocenjen tlak v desnem prekatu 27 do 31 mmHg+ CVP. Kaj to pomeni?

Opravili ste “test z nagibno mizo” ker je vaš izbrani zdravnik želel izvedeti če so vaši padci v nezavest posledica bolezni živcev, ki regulirajo višino krvnega tlaka. Verjetno je bil izvid negativen in bo zato razlaga vaših težav ostala še negotova. Pri pregledu srca so ugotovili manjšo spremembo na zaklopki, ki je na meji med desnim preddvorom in desnim prekatom, vendar dvomim, da je tu razlog za vaše težave.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Kaj pa vi predlagate? V zadnjih 14ih dneh mi je bilo eno jutro 3x slabo, se mi je stemnilo, danes pa mi je bilo slabo v službi, vrtelo se mi je…zelo težko sm delala…opravila sem že vrsto pregledov, ukvarjam se s športom…..nisem predebela…kaj naj še storim? Rada bi, da se to vrtenje neha in da normalno zaživim…

Zjutrej sm se slabo počutila…pritisk sm mela 98/58, 49 pulza…kako zvišati pritisk?Kave ne pijem…

dobila sem izvid…pri preiskovanki pride v 45. minuti do padca sistolnega tlaka iz 100 na 81 in diastolnega iz 54 na 44, ob temu srčna frekvenca pade iz 98 na 68. Pozitiven test z nagibno mizo, ki potrujeje sum na refleksno nevrokariogeno sinkopo…kaj to pomeni?

Upam, da ne kadite. Ni zadržkov, da poizkusite učinek kave ali pravega čaja. Priporočam tudi, da uživate dovolj pijač ali vode in vsaj nekaj slanih jedi. Ali bi bolj koristila športna relaksacija kot sedanja telovadba?

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close