Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija visok spodnji pritisk

visok spodnji pritisk

Spštovani,

kaj pomeni za zdravje visok spodnji krvni pritisk (27 let, spodnji pritisk 100)? Ali stres kaj vpliva na to povišanje?

Najlepša hvala za odgovor.

zarja

 

 

Samo prijavljeni uporabniki lahko vidijo priponke.

Spoštovani,

Spodnji krvni tlak (diastolični tlak) je prav tako pomemben kot zgornji (sistolični tlak).
Spodnji tlak nad 90 mmHg je previsok in ga zato moramo znižati. Najprej poizkusimo z zdravim slogom življenja. Če nismo dovolj uspešni, začnemo bolnika zdraviti z zdravili.
Pred začetkom zdravljenja z zdravili potrebujemo več meritev, opravljenih v pravilnih pogojih (bolnik miruje sede približno 10 minut, ima manšeto v višini srca, ni duševno napet, itd.).

Lepo vas pozdravljam.

Prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za odgovor.
Naj povem, da zavestno gojim zdrav slog življenja, zato sem bila nad povišanim spodnjim pritiskom precej presenečena. Meritev so mi izvedli pri ginekologinji, ko sem prisla le po recept. Ne vem zakaj, ampak ta meritev mi od nekdaj povzroča napetost.

Vseeno pa me zanima, v čem je problem pri povišanem spodnjem pritisku in normalnem zgornjem?

Še enkrat hvala za prijaznost.

lp

zarja

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

Ko govorimo, da bolnik boleha za visokim krvnim tlakom pomeni, da ima vrednosti tlaka ali nad 140 ali nad 90 ali nad 140/90 mmHg. Pri vas je zdravnik ugotovil, da imate zvišan spodnji tlak in je zato mnenja, da se morate zdraviti.

Vsi bolniki z visokim tlakom, ki jim pravimo “hipertoniki”, se nekoliko vzemirijo pri meritvah, dokler jim taka merjenja ne “preidejo v kri”. Upam, da boste tudi vi v kratkem izgubili neko “tremo”, ko si merite tlak.

Lepo vas pozdravljam.

Prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Stara sem 19 let in v preteklosti nesem imela nikakršnih zdravstvenih težav. Zadnje čase sem večkrat opazila da mi srce kar naenkrat močno začne razbijati. To je pojavi cca. enkrat tedensko in traja od nekaj minut in tudi do 2 uri. Danes sem bila doma in se je to močno zbijanje srca ponovilo. Izmerila sem krvni tlak in rezultati:121/80/162 Moram poudariti da se to zgodi brez da bi se kar koli fizično naprezala ali razburila. Prosim vas svetujte mi kaj naj storim!

Lp Ana

Izgleda, da imate napade hitrega bitja srca, ki so kratkotrajni in minejo brez zdravljenja. Taki napadi lahko nastopajo pri povsem zdravih srcih, lahko pa pri blagih spremembah v srčnih živcih ali srčnih zaklopah. Lahko greste na pregled k izbranemu zdravniku, da vam pregleda srce, opravi EKG, vas nauči kako lahko sami skušate skrajšati trajanje napadov in vam, po potrebi, predpiše ustrezno zdravilo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni.
zanima me kako lahko sama pripomorem k temu, da se mi zniža visok spodnji pritisk?? Včeraj sem namreč bila pri ginekologinji in mi je izmerila pritisk 135/90.

Hvala za odgovor, lep pozdrav!

Vrednost 135/90 mm Hg je blizu zgornje meje normale (140/90). Za pravilen nasvet bi moral imeti podatke večjega števila meritev. Če ugotavljate vrednosti spodnjega tlaka nad 90 ali zgornjega tlaka nad 140 pomeni, da bolehate za visokim krvnim tlakom. Pri stopnjah visokega krvnega tlaka imamo blago obliko (blaga hipertenzija) pri vrednostih pod 160/95 mm Hg. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za odgovor. Sedaj pa imam še eno vprašanje, v preteklosti sem vsak dan spila veliko kave (3 skodelice na dan), pred ednom dni pa sem popolnoma prenehala in si začela meriti pritisk. po treh dneh sem opazila, da je moj pritisk normalen…..je mogoče, da je bila kava vzrok za visok pritisk??

Lp

Pred mnogimi leti smo bolnikom z visokim krvnim tlakom odsvetovali pitje kave zaradi mnenja, da kava dviguje krvni tlak. V zadnjih letih smo ugotovili zmoto. Ugotovili smo, da kava lahko povzroči blag porast tlaka le za kratek čas in, da jo zato bolnikom ni treba povsem prepovedati.
Ugotovili ste, da imate normalne vrednosti krvnega tlaka od kar ste opustili pitje kave. Če
nimate posebne želje, da jo pijete, kar opustite navado. Vsekakor vam pitje kave strogo ne odsvetujem.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Že nekaj časa imam pritisk zvečer 170/11O do 12O. Večrat so mi
že pregledali srce , vendar pravijo, da je to živčnega izvora.
Vedno imam tudi tesnobo in me boli na levi strani. Jemljem zjutraj in zvečer po 1 tableti Prenessa 4 mg. Hvala za odgovor

Danes sem si izmerila pritisk, imela sem 135/110, stara sem 52 let. Ali je normalno?

Pri vas so zdravniki ugotovili, da bolehate za visokim krvnim tlakom, ki ga morate zdraviti z zdravili. Napisali ste, da sedaj jemljete zdravilo Prenessa po 4 mg 2 krat na dan in, da pri tem še vedno imate KT preko 140/90 mm Hg(Danes 135/110).Očtno je sedanje zdravilo premalo učinkovito. Priporočam posvet pri izbranem zdravniku (morda bo zadostovalo, da boste sedanjemu zdravilu dodali še blago delujoč diuretik (“Prenewel”, ki vsebuje Prenesso in indapamid)). Pričakujem, da se bo zmanjšala tudi neprijetna senzacija v prsnem košu..

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!mama se že zdravi zaradi povečanega krvnega tlaka z ustreznimi zdravili,vendar je t.i. spodnji tlak še vedno visok(nad 100) … spodnji je v mejah normale…kaj pomeni povišan krvni tlak(spodnji)?Stara je 77 let…hvala!Lp

Pri obravnavi visokega krvnega tlaka (hipertenzije) sta pomembni vrednosti obeh tlakov – zgornjega in spodnjega. Pri večini bolnikov sta povišani vrednosti obeh tlakov, pri nekaterih pa samo vrednosti zgornjega ali spodnjega tlaka. Mislim, da je pri vaši mami indicirano nekoliko povečati odmerke sedanjega zdravila za znižanje tlaka.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Stara sem 39 let. Zadnje čase me je bolela glava, zato sem si merila pritisk. Na podlagi rezultatov in rezultatov pri zdravniku, sem dobila tablete Concor 5 mg ( 1 na dan ) in pršilo Nitrolingual, tega uporabim, ko je moj spodnji tlak nad 110.
Naj povem, da jem tablete že 10 dni, moj tlak pa je Zadnje tri večere: 158/100 – 72, 165/103 – 65, 151/102 – 66, 171/111 – 73 ( tukaj sem uporabila pršilo in se mi je tlak zmanjšal na 133/88 – 73 ).Tudi zjutraj mi ne pade pod 100…

Zanima me ali bi morala pršilo uporabljati pogosteje in vzeti večji odmerek tablete? Seveda ne na svojo roke, temveč po predpisu zdravnika? Vas pač prosim za mnenje….

Hvala za odgovor

Alex

Sporočene vrednosti krvnega tlaka so nad zgornjo normalno vrednostjo, ki je139/89 mm Hg. Sedanje zdravljenje (Concor 5 mg/dan) je premalo učinkovito. Priporočam večje odmerke zdravila ali zamenjavo z drugim zdravilom (Tertensif, Prenessa, Bioprexanil, itd.). Nitrolingual je zdravilo, ki ga bolniki jemljejo ob napadih bolečin pri srcu in porastih tlaka. V vašem dopisu ni podatka, da imate napade bolečin pri srcu ( angina pektoris) in jih ne pričakujem, če boste skrbeli, da boste imeli vrednosti tlaka v normalnih mejah

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni!
mene zanima tudi od česa pride visok krvni tlak jaz iman namreč od 150 do 170 zgornjega,spodnji je 105 srčni pa vedno 98 od česa je to?

Verjetno ste že kdaj slišali ali brali, da pri 90 -95% primerov vzroka za povišan krvni tlak ne uspemo točno določiti. Poznani pa so pogoji, ki nastanek visokega krvnega tlkaka podpirajo (družinska obremenitev, kajenje, alkoholizem, premalo gibanja, debelost, čezmerno uživanje soli, itd.). Pravimo jim dejavniki tveganja (za nastanek visokega krvnega tlaka). Pri starejših ljudeh opažamo predvsem povišan samo zgornji (sistolični ) tlak, pri mladih in srednje starih ljudeh pa sta lahko povišana oba tlaka ali samo eden od njiju. Nisem razumel, kaj ste želeli povedati z besedami” spodnji je 105 srčni pa vedno 98″. Zgornji normalni meji sta za oba tlaka 140/90mmm Hg.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close