Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Šumenje v glavi

Šumenje v glavi

Pozdrav,

Star sem 31 let. Približno osem let že jemljem tablete za visoki pritisk (1/2 prexanila na dan) in je sedaj pritisk v mejah normale in se giblje v vrednostih med 125 do 140 ter 75 do 90. Ob tem pa imam problem, ker imam v glavi več ali manj prisotno šumenje ali rahlo piskanje, ki se od časa do časa spreminja, nikoli pa ne izgine. To piskanje se še posebaj opazi ponoči ko grem spat, saj je takrat ali bolj intenzivno ali pa ga jaz zaradi tišine bolj slišim. Nekih posebnih glavobolov dosedaj nisem imel, zadnji teden pa se mi pojavlja da imam ves dan prisoten rahel glavobol, občutek slabosti, še bolj močno šumenje in slabo splošno počutje.
Zanima me vaše mnenje glede šuma v glavi, zakaj nastane oz. kako se ga lahko rešim? Katere preiskave bi moral za to opraviti?

Hvala in lep pozdrav.

Šumenje v glavi je zelo pogosta motnja, ki je lahko posledica številnih dejavnikov (duševna napetost, motnje v ravnotežnem organu, slabša prekrvitev možganov, nizek krvni tlak, učinki zdravil in še bi lahko našteval).

Glede na vašo starost sem mnenja, da motnja ni posledica zožitve možganskih žil.

Ali je šumenje bolj izraženo ko je krvni tlak zelo nizek? Ste morda konzultirali otologa? Ali je vratna hrbtenica povsem v redu? Ste opravili pregled vratnih žil? Včasih zelo pomagajo zdravila, ki se dobijo brez zdravniškega recepta (npr. Bilobil).

Pristopite k rešitvi problema s sistematskim opazovanjem in boste zanesljivo premagali težavo.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
Stara sem 70 let in zadnje mesece, posebno pa zadnji mesec občutim intenzivno šumenje v glavi.Pri vstajanju iz ležečega položaja , pa močne vrtoglavice.Pritisk imam 135/82. Moja izbrana zdravnica je v daljšem bolniškem staležu , zaradi tega vas prosim, če si do njenega prihoda lahko na kakšen način pomagam sama.
Lepo se vam zahvaljujem za odgovor. Jana

nova
Uredništvo priporoča

Glede na podatek o višini krvnega tlaka bi težko posumil, da je vaša težava posledica visokega ali nizkega tlaka. Morda pa imate ponoči tlak kar nizek, ki še kmalu ne poraste, ko se dvigate iz postelje. Če se vam težave ponavljajo čez dan, poskušajte opraviti meritev tlaka v času težav. Trenutno se navedena težava ne zdi akutno nevarna. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Stara sem 61 let, pred 2 letoma so mi postavili diagnozo Ca. mammae dex. Imela sem 6 kemoterapij in 30 obsevanj. Sedaj je sicer vse v redu, vendar imam stalno prisotno šumenje v glavi, ki je močnejše zvečer in če sem utrujena. Hormonske terapije ne jemljem, ker sem imela hude bolečine v kosteh in mišicah na nogah. Malo teh bolečin mi je ostalo še vse do danes. Ukvarjam se z rekreaciji (odbojka, hoja, smučanje, badminton). Imam nizek krvni pritisk ( 98/65; 110/70).

Mislila sem, da gre za slabo prekrvavitev možganov kot posledica kemoterapije, ker tudi žile na roki, kjer sem dobivala kemoterapijo so skoraj izginile. Stalne bolečine v kosteh in mišicah, ki so sedaj znosne, bi bile tudi lahko posledica kemoterapije in slabše prekvaljenosti.
Jemala sem že Bilubil ( 2 meseca) pa mi ni pomagalo. Krvne preiskave so v mejah, razen eritrocitov imam 3.99.
Prosila bi za vaš nasvet in že v naprej hvala za vaš odgovor.

Dragica Gabrijelčič

Hvala za vaš dopis. Napisali ste, da imate nenehno nadležno šumenje v glavi , ki je bolj izraženo v večernih urah, zlasti kadar ste utrujeni. V dopoisu ste navedli, da imate nizek krvni tlak. Verjetno sumite, da je šumenje v glavi povezano z nizkim tlakom, kar ni zgrešeno. Ali imate vtis, da vam vsaj malo koristi skodelica kave? ali malo bolj slana hrana? Niste napisali kakšne odmerke Bilobila ste jemali. Na trgu so tablete po 40, 80 in 120 miligramov. Zdravila, žal, so nekoliko draga, vendar bi svetoval, da “kuro” ponovite z visokimi odmerki, sicer prosite izbranega zdravnika ali nevrologa za recept za močnejše delujoče zdravilo. Morda bi koristilo tudi zdravljenje blage slabokrvnosti

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

stara sem 37 let. Pred natanko 5 tedni sem obiska zdravnika, saj se mi je kar naenkrat spremenil sluh v levem ušesu (imela sem vnetje ušesa). Prejela sem Amoksiklav. Naslednji dan mi je pričelo v ušesu nenormalno cviliti. Ko se po dveh dneh močno cviljenje ni umirilo sem obiskala dežurno ORL ambulanto v UKC Maribor. Diagnoza Otitis serosa sin. Tinnitus auris sin. (levi bobnič izbočen, v kavumu vidni zračni mehurčki, pod mikroskopom levo viden izliv v ušesu; W nesigure, +R+,Spontan,nistagmusa nima (tudi pod Frentzlovimi očali). funkcija obraznega živca obojestr. enaka, normalna,….Prejela sem še Nasonex in tablete Betaserc tbl. Prejela sem napotnico za avdiološko ambulanto (diagnoza Hypacusis perc.sin. – ADG: levo zazn.naglušnost 0-1.stopnje. Cviljenje v ušesu se je zmanjšalo po 14-ih dnevih,ostalo je šumenje v glavi in piskanje v levem ušesu, ki je še vedno zelo moteče in glasno… Danes sem bila na kontroli v ORL ambulanti – status ušesa: obojestransko OM sluhovoda prosta, bobniča cela, siva, kavuma prosta. ADG: obojestransko sluh v mejah normale. Nasvet specialista:”čim manj se fokusirajte na šume in piskanje,poslušajte tv ali radio….,lahko vam bo šumenje ostalo,lahko izzveni,ne vem vam povedati,ne vemo vzroka????” S tem se vsekakor ne morem sprijazniti!!

Ne uživam nobenih zdravil, ne kadim, nimam nobenih bolezni, po naravi imam nizek pritisk, pred nekaj leti sem imela hude glavobole, ki so trajali skoraj 3 leta (prvič glavobol ni nehal skoraj pol leta),med drugim sem opravila CT možganskega ožilja in CT obnosnih votlin – izvidi so bili v redu. Občasno imam aritmije srca med spanjem.

Prosila bi za dodatno mnenje. Zahvaljujem se vam za odgovor.

Šumenje v glavi, piski v ušesih so motnje proti katerim še nimamo uspešnega zdravila. Pri diagnostiki moramo upoštevati možnost da je motnja posledica nizkega ali visokega tlaka, slabokrvnosti, bolezni notranjega ušesa oziroma nevrološke bolezni. Bolnikom odsvetujemo kajenje, pretirano uživanje kave in alkohola. Priporočamo čimveč gibanja, zdravo in uravnoteženo prehrano, itd.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Stara sem 50. Ko so se začele pojavljat težave, sem mislila, da gre pač za staranje. K zdravniku sem šla zaradi gnojne angine, ker pa je bilo vse slabše in na koncu sem se ponoči zbujala na 10 minut, ker nisem mogla dihat, zato zjutraj nisem bila spočita in ne sposobna za delo v službi, so mi pregledali ščitnične hormone.

Moji izvidi so bili:
TSH: 143,943 mE/L antiTG 50,8 KE/L
ft4: 3,8pmol/L antiTPO: >1300 KE/L
ft3: 1,45 pmol/l

tri mesece kasneje:
TSH 14,515 (0,35 – 5,5)
FT4 17,3 (11,5-22,7)
FT3 4,88 (3,5-6,5)
Ščitnica je palpaltorno normalna.Odmerek se zviša. Kontrola čez dva do tri mesece pri osebnem zdravniku. Predlaga non potest do izboljšanja. (za zdaj izvidov še nimam)

Na domu se zdravim že 4 mesece in pol. Kar nekaj težav je minilo, zlasti hripavost in kdaj pa kdaj že spim ponoči celo noč in se zjutraj zbudim spočita, čeprav velikokrat zelo težko zaspim. Lasje so mi nehali tako grozno izpadat, hodim na krajše sprehode, kar v začetku nisem zaradi težav z dihanjem.
Še vedno me obliva vročina, zlasti ponoči, ko sem tudi zelo nemirna, kot bi imela aritmijo ali pa mi razbija srce, vsak dan si merim pritisk – vedno je raje nižji, pred dnevi pa sem postala pozorna na število utripov 80 do 110 pred spanjem v mirovanju (telovadim zjutraj, sprehoajam se po soncu). Boli me v hrbtenici pod lopatico, obe roki in desna noga proti prstom drveni-občutek električnosti, zlasti oba palca in peta, šumi mi v glavi in težko se zberem, ves čas sem na robu nahoda, če pa je slabo vreme, me boli glava, kot pri vnetju sinusov. Ponoči sem zelo otečena v obraz, roke in noge, vstajam in hodim na WC, čez dan nekako mine oziroma je manj izrazito. Ponoči (kadar vstanem) sem opazila močno rdeče lise po telesu, tudi na obrazu. Če spijem kaj toplega, na mestih, kjer so lise, čutim toploto, kot da se prenese toplota direktno v kri- menim, da so te lise koncentrirani otočki krvi, ki se počasi razblinijo.

Zanima me, ali so vse opisane težave povezane s ščitnico?

Najbolj od vsega me moti šumenje v glavi, saj se ne morem zbrat in zapomnit stvari. Zgubljam in puščam in pozabljam…

Ali je šumenje del hypotiroze (šumenje se je pojavilo približno 14 dni pred angino) ali je potrebno posebej omeniti svoji zdravnici, ali obstaja kakšno zdravilo ali alternativa ali kaj, s čimer lahko pospešim izboljšanje oziroma preprečim šumenje, ker je res zelo nadležno, saj me dela zelo živčno.

Za odgovor se vam prav lepo zahvaljujem in vas toplo pozdravljam!

Občutek imam, da gre sedaj pri vas za težave, ki bi lahko bile povezane z dobo mene in še neurejeno funkcijo ščitnice. Niste napisali katera zdravila jemljete. Mislim,da bi zadostovali nizki odmerki pomirjeval. Hkrati bi priporočil 3 – 4 krat na teden polurne sprehode s fazami pospešene hoje. Proti motečemu šumenju v ušesih smo, žal, brez moči. Sčasoma motnja postane manj moteča sama po sebi.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,

Star sem 31 let in tudi jaz sem se srečal s šumenjem v ušesih. Občasno se mi je pojavilo pred dvema do tremi leti, samo takrat, ko sem bil v službi izpostavljen stresu. Vendar je po tednu ali dveh vedno minilo.
Letos januarja se je zgodba ponovila, s torazliko, da še vedno traja. Bil sem na pregledu pri specialistu, ki je potrdil, da s sluhom in tudi s posameznimi delu sluhovoda ni nič narobe. Zdravila za to naj ne bi bilo, zato mi tudi ni predpisal nikakršnega zdravljenja.

Zavedam se, da je glavni vzrok za to stres, ki se mu skušam izognit. Zanima me kakšne so možnosti, da bi zadeva vendarle minila? Kaj mi predlagate? Drugače živim zdravo, problem je le moja služba, ker sem spoznal, da sem bolj podvržen stresu kot nekateri.

Zanima me koliko je učinkovita terapija v kisikovi komori in kje v Sloveniji bi lahko izvedel takšno zdravljenje? Bi za omenjeno zdravljenje moral dobiti napotnico osebnega zdravnika?

Zanima me ali obstaja upanje, da tudi po daljšem času, ob predpostavki, da človek naredi veliko spremembo, šumenje izgine? Kaj mi svetujete?

Zahvaljujem se vam za vaše mnenje in nasvete.

Lep pozdrav!

Spoštovani,

Star sem 31 let in tudi jaz sem se srečal s šumenjem v ušesih. Občasno se mi je pojavilo pred dvema do tremi leti, samo takrat, ko sem bil v službi izpostavljen stresu. Vendar je po tednu ali dveh vedno minilo.
Letos januarja se je zgodba ponovila, s torazliko, da še vedno traja. Bil sem na pregledu pri specialistu, ki je potrdil, da s sluhom in tudi s posameznimi delu sluhovoda ni nič narobe. Zdravila za to naj ne bi bilo, zato mi tudi ni predpisal nikakršnega zdravljenja.

Zavedam se, da je glavni vzrok za to stres, ki se mu skušam izognit. Zanima me kakšne so možnosti, da bi zadeva vendarle minila? Kaj mi predlagate? Drugače živim zdravo, problem je le moja služba, ker sem spoznal, da sem bolj podvržen stresu kot nekateri.

Zanima me koliko je učinkovita terapija v kisikovi komori in kje v Sloveniji bi lahko izvedel takšno zdravljenje? Bi za omenjeno zdravljenje moral dobiti napotnico osebnega zdravnika?

Zanima me ali obstaja upanje, da tudi po daljšem času, ob predpostavki, da človek naredi veliko spremembo, šumenje izgine? Kaj mi svetujete?

Zahvaljujem se vam za vaše mnenje in nasvete.

Lep pozdrav!

Vzrokov za prehodno šumenje ali zvonenje v ušesih je nešteto, neodvisno od starosti (kajenje, čezmermo pitje alkohola ali kave, razni strupi, itd.), bežen pojav pa je pri akutni izgubi krvi, pri zelo nizkem tlaku, itd. Stalno ali se zelo ponavljajoča težava je pri starejših zaradi splošne ali lokalne ateroskleroze. Terapija je simptomatska.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Šumenje in zvonenje v ušesih nastane zaradi številnih vzrokov: padec krvnega tlaka, večja izguba krvi, akutna zastrupitev, čezmerni stranski učinki številnih zdravil, kajenje, kronična bolezen notranjih organov ali žil ušes, itd.
Kot ste sami ugotovili, vam zdravila, ki jih ste jemali do sedaj motnje niso odstranila.
Žal, nimam izkušenj z zdravljenjem “tinnitusa”, ki ga sicer zdravijo otologi.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Še enkrat se vam zahvaljujem za vaš odgovor, ker pa imam zdaj še malo več podatkov, še vedno pa mi ni jasno, ali je vse le neuravnana ščitnica, ali kaj drugega, se ponovno obračam na vas z željo, da mi odgovorite. Da ne boste iskali podatkov, sem jih prepisala in dodala nove rezultate.

Stara sem 50. Ko so se začele pojavljat težave, sem mislila, da gre pač za meno. Ker sem imela povišan pritisk (160 zgornji) mi je ginekologinja predlagala prenehanje kontracepcije. Takrat sem zaznala težave (pritisk se je sicer spustil na primer 120/85, ponoči tudi 64/43 ) Oblivala me je vročina, ki se ni končala s potenjem, kot je to običajno- pomagala sem si s hlajenjem z mokro brisačo. Pred tem se je pojavila hripavost. Pod levo lopatico se je pojavila bolečina (kot balonček napolnjen z vodo, ki se premika in zoprno tišči). Boli me tudi leva roka, ki jo težko dvignem za vrat. Pojavile so se bolečine v hrbtenici, zlasti v vratu, širile so se v desno peto, ki je bila na dotik povsem drvena. S temi bolečinami se je pojavilo tudi šumenje v glavi. Postala sem nezbrana, depresivna in pozabljiva. Logične funkcije mi sploh niso več šle.

K zdravniku sem šla zaradi gnojne angine z visoko vročino, ker pa je bilo vse slabše in na koncu sem se ponoči zbujala na 10 minut, ker nisem mogla dihat (težko sem ležala na levem boku, če pa sem, sem si podložila blazine). Zjutraj nisem bila spočita, zbudila sem se zelo utrujena (nisem se spomnila niti kolikokrat sem se zbudila) in ne sposobna za delo v službi. Predlagali so mi pregled ščitničnih hormonov.

Moji izvidi so bili:
TSH: 143,943 mE/L antiTG 50,8 KE/L
ft4: 3,8pmol/L antiTPO: >1300 KE/L
ft3: 1,45 pmol/l
Evtirox, začnem 25e, 50 in 75e. (Malo otekam, bolijo me členki in kolena- nimam rešitve??! Močno so mi izpadali lasje (- rešila z mlečno proseno kašo) Srbi me koža, vendar pomaga že zvečer pred spanjem nežna masaža z rokavico pleteno iz konoplje.) Ves čas sem na robu nahoda, če pa je slabo vreme, me boli glava, kot pri vnetju sinusov.

tri mesece kasneje:
TSH 14,515 (0,35 – 5,5)
FT4 17,3 (11,5-22,7)
FT3 4,88 (3,5-6,5)
Ščitnica je palpaltorno normalna.Odmerek se zviša. Kontrola čez dva do tri mesece pri osebnem zdravniku. Predlaga non potest do izboljšanja.
Evtirox 100e. Bolniško mi zaključijo 20. marec. Na domu sem se zdravila 6 mesecev, od tega 5 za hipotirozo, prej pa za angino.

Ponovni pregled čez tri mesece in rezultat:
TSH 0,141 (0,55-4,78
FT4 21,60 (11,5-23)
FT3 6,55 (3,5-6,5)
Moja osebna zdravnica se je pogovarjala z tirologinjo, ki je predlagala zmanjšanje odmerka 3x75e in 4x100e na teden.

Ne kadim, ne pijem kave, se ne drogiram razen pri kosilu ne vedno- spijem deciliter vina. Zdaj se poskušam zdravo prehranjevati in sploh zdravo živeti.

Nekaj težav je minilo ali se pojavijo občasno, (zlasti hripavost, ki se pojavi bolj popoldan) kdaj pa kdaj že spim ponoči celo noč in se zjutraj zbudim spočita, čeprav velikokrat zelo težko zaspim. Lasje so mi nehali tako grozno izpadat, hodim na sprehode, kar v začetku nisem zaradi težav z dihanjem.
Na novo se pojavlja občasno bolečina na tilniku (Kakšna zveza s hipofizo ali premalo kisika?)

Še vedno me obliva vročina, vendar se tudi spotim, zlasti ponoči, kakšno noč sem tudi zelo nemirna, kot bi imela aritmijo ali pa mi razbija srce, vsak dan si merim pritisk – vedno je raje nižji, pred dnevi pa sem postala pozorna na število utripov. Namerila sem pritisk 67/48 in -110 utripov ponoči. Boli me v hrbtenici pod lopatico, leva roka, proti palcema obeh rok drveni občutek-kot električnost, zlasti oba palca in peta, šumi mi v glavi in težko se zberem, Ponoči sem zelo otečena v obraz, roke in noge, vstajam in hodim na WC, čez dan nekako mine oziroma je manj izrazito. Ponoči (kadar vstanem) sem opazila močno rdeče lise po telesu, tudi na obrazu. Če spijem kaj toplega, na mestih, kjer so lise, čutim toploto, kot da se prenese toplota direktno v kri- menim, da so te lise koncentrirani otočki krvi, ki se, ko vstanem počasi razblinijo. Telovadim zjutraj 20 minut, sprehajam se po svežem zraku.

Imela sem holter. Ker sem mislila, da bom poklicana k zdravnici, ki odčitava rezultate, nisem napisala na priloženi list, da imam hipo oziroma zdaj hipertirozo.
Izvid: osnovni ritem je sinusni, beležimo ga ves čas preiskave, 23 ur. Zabeleženih 107684 QRS kompleksov. Ustrezna povpr. Frekvenca78/min primeren razpon 56/min do 131/min. bradikardij, pavz ali prevodih motenj ritma ni bilo.paroksizmov AF ali PSVT nismo beležili. Zanemarljiva ventrikularna ektopična aktivnost (127 VES) in SV ektopična aktivnost (142 SVES) v času preiskave. Suspektna ishemija miokarda. Priporoča se obremenilni test – še nisem bila.

Zanima me, ali so vse opisane težave povezane s ščitnico?

če prav razumem, gre za slabo prekrvavitev ali je to resno? Ali gre morda za pešanje srca? Povezala sem boleče sklepe in kolena, zlasti proti koncu dneva me boli in vlečem noge za sabo kot starec. Moti me tudi šumenje v glavi,( ne morem se zbrat in zapomnit, zgubljam stvari in puščam in pozabljam vse…še pred letom sem opravila vse izpite za magisterij, zdaj pa se ne morem nič naučit, da bi spisala magistrsko nalogo), pripisujem pa to tudi pomanjkanju kisika v možganih, saj če gre za neprekrvavljeno srce, gre verjetno tudi za neprekrvavljene ostale organe, možgane, ali imam prav ali se motim?

Ali bi morala imeti kakšno posebno zdravljenje, kuro, (srce, depresija ali holesterol- kisik?) kaj mi predlagate vi glede na zgoraj opisano? Ali čakam, da se uravna ščitnični hormon in ponovim preglede?

Za odgovor se vam ponovno prav lepo zahvaljujem in vas toplo pozdravljam!

Hvala za izčrpen prikaz težav, ki jih ni malo. Upam pa, da so bolj posledica manjših kot hujših bolezni. V ospredju so prizadetost ščitnice, začetne osteoporotične spremembe, klimakterične motnje in blag depresivni sindrom. Morda sodi izpadanje las v okvir klimakterija ali bolezni ščitnice. Večje izločanje seča ponoči kaže na možnost popuščanja srca
V dopisu niste navedli katera zdravila jemljete razen zdravil za ščitnico. Mislim, da bi vam koristilo antidepresivno in/ali pomirjevalno zdravilo. Nimam zadržkov za simptomatsko zdravljenje z zdravili proti bolečinam . Srečno. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni! Sem mamica dveh otrok ; prva bo stara dve leti, druga pa mesec in pol. Že ca tri tedne opažam šumenje v glavi, ne samo zvečer ko se vse umiri, pac pa tudi čez dan ko npr dojim otroka torej imava čas samo zase. Vem da drugi otrok je mogoče v začetni fazi lahko povzročitelj stresa ali preobremenjenosti, vendar se ne počutim tako. Je pa zelo moteče ker se včasih niti razmišljat ne slišim. Kaj storiti? Hvala.
Meri

Vzrokov za šumenje v glavi je več. Priporočam kontrolo krvnega tlaka (povišan ali znižan?) in krvi (slabokrvnost?) ter posvet pri otologu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni stara sem 40let 14 dni nazaj sem izgubila zavest padlla in se udarila v glavo pocla mi je lobanja . Naredili so teste orl in pa slikanje use je uredu vendar imam konstantne glavobole in skozi ceu dan mi šumi v glavi kaj bi lahko bilo ? Kaj lahko naredim kaj se naj obrnem ?
Hvala.

Verjetno ste postavili osebnemu zdravniku enako vprašanje. K otologu? k nevrologu?

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close