Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija ekstrasistole

ekstrasistole

Spoštovani,

zaradi napadov tahikardije sem pred 3 leti opravil obsežne preiskave ščitnice, EKG, cikloergometrijo. Dg.: paroksizmi supraventrikularne tahikardije.
Kardiologinja je dejala, da imam povsem zdravo srce in da “priporoča obisk pri psihiatru”. Ta je kasneje ugotovil “anksiozno-depresivni sindrom”. že dalj časa jemljem moklobemid, tudi zaradi socialne fobije.
ZAdnji EKG srca sem opravil pred 1 letom. Vse je bilo bp. Ne kadim, občasno spijem malo alkohola, sem vegetarijanec, večkrat na teden se gibam (tek, kolo), nimam sladkorne, imam idealno telesno maso (indeks 21.5), star sem 27 let, po očetovi strani je v družini prisotna hiperholesterolemija in angina pektoris (oče je zbolel pri 55 letih).
V zadnjem letu dni opažam zelo nenavadne simptome: kadar tečem (in skoraj izključno samo takrat) dobim ekstrasistole – posamezne neredne, zelo moteče udarce. To se mi med kolesarjenjem ali hitro hojo (tudi v hrib!) skoraj ne zgodi. Obvezno se dogaja med tekom, zlasti če me mučijo vetrovi(kar je pri meni pogost pojav). enkrat sem pred tekom spil dva kozarca vode in ekstrasistole so bile tako pogoste (skoraj ena za drugo), da sem moral prekiniti s tekom. Ko sem nadaljeval s hitro hojo, tudi v hrib, teh težav ni bilo.
Podobne težave ima tudi moja mama in kardiolog dr. Angelski Risto ji je ugotovil nekakšne težave s trebušno prepono (kilo?), ki potiska vsebino želodca nazaj proti požiralniku (?)
Koliko imajo pri teh težavah opraviti vetrovi?

Najlepša hvala za vaš nasvet!

Pri mnogih ljudeh je srce zelo občutljivo na sleherno spremembo položaja telesa ali na sleherni pritisk. Po vsebini vašega posta bi posumil, da je vaše srce občutljivo (ekstrasistole) na pritisk od zunaj (vetrovi). Morda gre za pritisk iz napihnjenega želodca, pritisk iz napihnjenega črevesa, premik želodca v prsno votlino (kila prepone?).

Težko bi razložil zakaj nastopajo ekstrasistole bolj med tekom kot pri kolesarjenju ali hitri hoji. Vtis imam, da niso težave (ekstrasistole) toliko posledica vrste gibanja kot količine zraka v prebavilih.

Priporočam posvet z gastroenterologom. Ste že poizkusili učinek digenola, reglana?

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Tudi jaz imam na to temo eno vprašanje. Meni se te ekstrasistole pojavljajo ponavadi, kadar ležim na levem boku oz na hrbtu. Ima to tudi lahko povezavo s pritiskanjem vsebine na srce?

nova
Uredništvo priporoča

Ekstrasistole (prezgodnji utripi) nastanejo zaradi številnih vzrokov, pogostoma tudi brez vzroka (?). Pri vas je možno, da se s srcem zgodi nekaj nenavadnega, ko ležite na levem boku ali na hrbtu. Včasih je natančna ugotovitev vzroka za pojav ekstrasistol zelo težka (živčnost, alkohol, kajenje, visok krvni tlak, itd.). V primeru pogostih ekstrasistol bolnikom predpišemo ustrezna zdravila.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Še nekaj me zanima – kaj to pomeni pogosto – jaz jih imam nekje 10 na dan, včasih nobene, včasih več. Je pa res, da kadar začnem na to misliti, se pojavijo pogosteje.

Beseda “pogosto” je zelo nedefiniran pojem. V primeru ekstrasistol (ES) pojem “pogosto” zajema zelo različno pogostost.

Pri 24-urnem snemanju EKG je pogostost ES v teku ene ure lahko zelo velika in bolnik začuti samo posamezne ES. V drugem primeru pa bolnik začuti sleherno ES. Na splošno govorimo o pogostih ES, če bolnik zazna več ES v teku ene ure.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close