Najdi forum

Spoštovani g. Cibic

Pred dvema letoma so se mi začeli pojavljati napadi hitrega bitja srca, ki sem jih še potencirala s svojim strahom in tako sprožila hud napad (trajal je 7h, fr 150, ritem sinusni), po katerem so mi predpisali bloxan (1/4 dvakrat dnevno – zaradi nizkega tlaka – 100/60 ne morem jemati večjih odmerkov). Stanje se je takrat umirilo, najbrž sem se umirila tudi sama, nisem več razmišljala o srcu, pričela sem se tudi malo baviti s športom (zaradi bloxana so moje zmožnosti minimalne), skratka bila sem zadovoljna. Imela sem občasne nenavadne udarce, a se z njimi nisem obremenjevala – do sedaj. Pred kakimi tremi meseci sem se “bolj poglobila” v te ekstrasistole in bolj kot sem o njih razmišljala (sem študentka 3l medicine), bolj kot sem o njih brala (piše, da se iz njih lahko razvijejo hude aritmije), v večjem številu so se mi pojavljale. In sem spet na začetku – zaprla sem se vase, razmišljam samo še o tem, s športom se ne ukvarjam več (mi srce preskakuje, samo če malo zatečem), nikamor več ne grem, čepim samo doma, težko mi je iti na faks….Ponovni sem šla h kardiologu, ki pa je rekel, da so že tako moje težave posledica prevelike aktivnosti vegetativnega ŽS (kar je res, saj mi srce poskoči na 150 že samo, če me nekdo nekaj vpraša) in naj se ne obremenjujem (kako lahko je to reči), naj takrat vzamem kak persen (nič ne pomaga), predvsem pa naj se redno športam (ne morem), poslal me je tudi na holter:

Povpr fr: 89, najnižja 59 (ponoči), maximalna 159; bilo je 94 tahikardij, najdaljša traja 3h (pulz 94 – sem bila na vajah in sem se obremenjevala, kdaj bo spet začelo preskakovati)
EKG pred snemanjem pokaže sinusni ritem, 99/min, vertikalna os, v mejah normale. Holter monitor pokaže ves čas sinusni ritem. Ob frekvenci 159, ki traja okoli 10s ni vidnih P valov.
Ugotovimo nepomembno št VES:3 (enojne) in 12 SVES (dve trojni)
ST spojnica v mejah normalnega.
V EKG-ju omenjene motnje so klinično nepomembne; Vaš komentar?

Sedaj imam nekaj vprašanj
– zakaj so te motnje klinično nepomembne (VES so bolj nearne od SVES, ali je normalno, da se sploh pojavljajo?in ali so “trojčki” nevarni)
– ali ni tako, da če P valov ni, ritem ni sinusen?
– kardiolog pravi, da bi z bloxana prešla na concor 2.5 oz pravi, da bi morala biti brez zdravil, samo naj neham mislit na to; ali bo concor učinkovitejši pri ekstrasistolah?
– zakaj se te motne pojavijo pri živčnosti (je kriv adrenalin?)
Upam, da ne zamerite zaradi dolžine pisma in preveč vprašanj, ampak dodatne informacije bi mi prišle prav, ker bi si rada pomagala, pa zaenkrat ne ger.

Ko sem študiral interno medicino, sem bil večkrat v dvomu ali sem zdrav. Imel sem tudi simptome sumljive za hudo bolezen. Sčasoma se je pokazalo, da so mnoge motnje živčnega izvora. Upam, da je približno stanje tudi pri vas. Ker je bil pri vašem pregledu kardiolog mnenja, da gre le za nekoliko bolj izražene vplive simpatika, ni pripisal posebnega pomena “trojčkom” in dejstvu, da niso bili pri višji frekvenci vidni vali P.

Res škoda, da ste se zaprli vase in da ste opustili rekreativni šport. Opogumite se! Računam, da boste kot študentka medicine zanesljivo našli izhod iz sedanjega stanja (gibanje, prijetna družba). Verjetno bo prav, če boste še naprej jemali enega od betablokatorjev in po potrebi blage sedative.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za vaš odgovor, imam pa še nekaj vprašanj
1.: ali je Concor Cor 2.5 bolj smiseln oz če bo bolj pomagal kot bloxan?
2. koliko je tista meja, da št eksstrasistol postane klinično pomembno in kdaj so ekstrasistole nevarne
3. šla sem na posvet k psihologu, ki mi je priporočil jemanje antidepresivov, mene pa zanima, če so antidepresivi ob betablokerjih kontraindicirani?

Hvala

Ko se odločimo za zdravljenje z betablokatorji (Concor, Bloxan, Inderal, itd.), upoštevamo predvsem razliko med njimi glede vpliva na srčno frekvenco. Najbolj upočasnjuje srčno frekvenco Inderal. Med Concorjem in Bloxanom ni bistvenih razlik.

Ekstrasistole postanejo klinično pomembne, ko jih je toliko, da bolnika zelo motijo pri vsakdanjih dolžnostih. Nevarne so tiste ekstrasistole, ki jih kot take spoznamo na zapisu EKG (ES zelo zgodaj po QRS).

Verjetno vam je psiholog priporočil jemanje enega od sodobnih antidepresivov (selektivni zaviralec sprejema Serotonina), ki ni kontraindiciran pri terapiji z betablokatorji.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Psihiater mi je predpisal Cipralex, vendar pa v stranskih učinkih piše: imipramin, desipramin in metoprolol (bloxan) se izločajo iz telesa počasneje, če jih jemljemo skupaj s Cipralexom, kar povzroči zvišano koncentracijo teh zdravil v telesu.
Jaz jemljem 2 krat 1/4 bloxana (tlak imam nekje 90/60) in me zanima, če morda veste, kolikokrat bi se ta doza bloxana povečala oz. za koliko bi mogla odmerek bloxana zmanjšati? Ali pa naj prosim za drugo zdravilo?

Hvala in lp

Če Cipralex pri vas signifantno upočasnjuje izločanje Blexana, poskusite učinek Bloxana v samo enkratnem odmerku 1/4 tablete na dan. Vtis imam, da Bloxan pri vas deluje zelo učinkovito in da je prav, če ga še jemljete. Na drugo zdravilo bomo začeli misliti, ko bo tlak tako padel, da boste težko uspešno delali.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close