Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija ponorel utrip

ponorel utrip

g.Boris,

že drugič v enem letu se mi je zgodilo, da mi je podivjal srčni utrip. Prvič so me takoj odpeljali na kontrolo, ker mi niti izbran zdravnik ni mogel umiriti utripa z masažo vratne žile. Naredili so mi 2 meritvi, eno pred in eno po zaužiti tableti,ki umirja srce. Nihče ni temu posvečal posebne pozornosti, mogoče vzrok stres, verjetno pa se ne bo nikoli več ponovilo…pa so se zmotili.Res je, da od takrat čutim ogromen strah, da se mi to ponovi,vem da preveč pozornosti posvečam prav tej stvari-verjetno tu potem pomaga še psiha ki si jo sama ustvarim. Včeraj pa se mi je to spet ponovilo. Umirila sem se z glogovim čajem z diodatkom mete-namreč,ko mi podivja utrip padem v šok in cela drhtim,verjetno še je to večji vzrok,da ta napad traja dolgo.
Sprašujem se v čem je problem, stara sem 28 let, tudi oče ima probleme s srcem-a njemu se ustavlja-diagnoza ni postavljena, ker ne najdejo vzroka za to. Ali mislite, da je problem res v stresu, da bi morala posvetiti temu večjo pozornost? Gibam se vsak dan v naravi zagotovo 1 uro. Res pa je da sem zelo občutljiv človek, da se za malenkosti sekiram, pa čeprav ne tako očitno.Razmišljala sem tudi že o obisku psihoterapevta, da vsaj izžene strah pred tem, da nekaj ni vredu, da sprejmem bolj optimistično te stvari.

Še to vam moram povedati, da imam ob teh napadih občutek pritiska v glavi, in tako kot bi me pikali z miljoni buck. To je najlažja razlaga ki vam jo lahko dam.

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav

V poglavju o bitju srca piše (po mednarodnem dogovoru), da je bitje pri odraslih normalno, če je v okviru 60-100 utripov na minuto. Srce je pod številnimi vplivi, ki upošasnijo ali pospešijo njegovo delovanje. V večini primerov ga pospešijo. Včasih v obliki napadov zelo hitrega bitja (150-200 utripov na minuto). Taki napadi lahko nastopajo pri povsem zdravih srcih, zaradi živčnih vplivov.

Po vsebini vašega posta sklepam, da imate zdravo srce, ki je morda preveč občutljivo. Zato se strinjam, da ob morebitnih ponovnih napadih ponovno poizkusite prekiniti napad brez zdravil ali z majhnimi odmerki pomirjeval. Podpiram vaše mnenje, da bi verjetno koristil pogovor s psihologom.

Če se bodo napadi pogostoma ponavljali, bo potrebno redno zdravljenje z zdravili in v skrajnem primeru z majhnim posegom na srcu.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani dr.!
Mene zanima, če ta poseg na srcu (ablacija) naredijo tudi kadar je izvor teh težav živčen – pri meni so to napadi ekstrasistol. Torej zanima me, če je tudi če je izvor živčen, v srcu neka pot ki proži te ekstrasistole ali je to vse adrenalin.
Moj kardiolog je predlagal preglede hormonov (ščitnica je ok) predvsem nadl. žleze, drugače pa bi se on odločil za ablacijo. Ampak problem je, da jaz kadar razmišljam o teh ekstrasistolah vedno izzovem napad in me zato zanima, če bi najprej poiskusila pri psihiatru mogoče s kakšnimi antidepresivi ali čim podobnim? Ker me je, po pravici povedano, tega posega zelo strah (imam velik strah pred bolnicami in dvakrat, ko sem bila tam, sem dobila hud napad hitrega bitja srca).
Hvala in lp

nova
Uredništvo priporoča

Kardiologi se odločijo za ablacijo, ko gre za napade nerednega bitja srca, ki zelo motijo življenje bolnika in jih nikakor ne morejo obvladati z zdravili.

Po vsebini vašega posta domnevam, da še niso izčrpane vse možnosti konzervativnega zdravljenja (zdravljenje z zdravili, zdrav življenjski slog, psihoterapija). Ko bo nastopil čas, da bo treba milsiti na ablacijo, vam bo kardiolog zanesljivo povedal. Posega pa se vam ni treba bati.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za odgovor.
Problem je v tem, da sem sedaj zamenjala kardiologa, ker se prejšnjemu ni dalo ukvarjati z mano. Od najhujšega napada pred dvema letoma jemljem bloxan, ki mi je do sedaj pomagal, zdaj pa je stanje postalo nevzdržno, saj imam ogromno nerednih utripov in sedaj sem začela o tem neprestano razmišljati (kar stanje še poslabša), tišči me v želodcu, nikamor več ne grem… in ta kardiolog je rekel, naj jemljem pomirjevala in adijo. No ker sem prosila, če bi se mi kdo lahko bolj posvetil, sem naletela na tega novega, ki pa bi kar takoj napravil ablacijo (oz elektrofiziološko študijo), ker pravi, da je brez veze jemati zdravila, sploh če sem tako mlada. No in tu je problem. Jaz sem v fazi, ko me je vsega strah, strah me je tudi bolnice in ko mi delajo kakršnokoli preiskavo, ima utip čez 150/ minuto. Zato vas sprašujem, če bi bilo to moje stanje strahu morebiti nevarno pri tem posegu (ker nazadnje ko sem bila v bolnici, sem dobila napad in utrip 190/min).
Se opravičujem, ker vam težim, ampak mi je resnično težko, poskušam se boriti (avtogeni trening, naročila sem se k psihiatru, hodim na sprehode, kadar zmorem) in biti močna, pa mi nič nse uspeva

Če so kardiologi mnenja, da bi bil za vaše zdravje koristen elektrofiziološki pregled srca, sprejmite njihov predlog. Ne bojte se pregleda, ki včasih lahko traja več kot eno uro. Kardiolog, ki bo določen za preiskavo vašega srca, se bo zanesljivo potrudil, da boste preiskavo prenesli brez zapletov. Morda pa bodo kardiologi v bolnišnici ugotovili, da preiskava še ni potrebna. Če živite v Ljubljani, pojdite na pregled na Polikliniko (doc. Zupan, prof. Rakovec), kjer boste lahko dobili zelo merodajno mnenje.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close